8 ćwiczeń, które możesz wykonać w ciąży, aby zmniejszyć ból porodowy

Skurcze i poród – czy mają się bać? Jak złagodzić ból podczas skurczów?

Wiele kobiet lubi oglądać seriale telewizyjne i indyjskie melodramaty, gdzie koniecznie są sceny porodu z obrazami potwornego cierpienia, wyniszczających skurczów i piekielnych krzyków rodzącej kobiety. W rzeczywistości wszystko to jest mocno przesadzone, główna liczba kobiet rodzi w zupełnie inny sposób. Trudności i nieznośny ból mogą wystąpić tylko przy skomplikowanym porodzie, na przykład, gdy dziecko jest zbyt duże lub nastąpiło przedwczesne wydzielanie płynu owodniowego. Nawet w takich przypadkach z pomocą przychodzą ginekolodzy, ponieważ żyjemy już w XXI wieku, a współczesna medycyna dysponuje ogromną ilością metod i środków przeciwbólowych.

W opinii lekarze70% kobiet doświadcza silnego bólu podczas porodu, nie z powodu samego procesu, ale z powodu braku psychologicznego przygotowania i strachu. Duża ilość adrenaliny, hormonu stresu, jest uwalniana do krwi kobiety w ciąży, marniejącej w oczekiwaniu na „szacowaną agonię” przed porodem, co prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych i mięśni, ucisku zakończeń nerwowych i słabego krążenia krwi . Powoduje to silniejszy ból u kobiet wrażliwych podczas porodu niż u kobiet o silnej woli.

Poród – Jest to naturalny i regularny proces, któremu zwykle towarzyszy niewielki ból. Sama natura od wielu lat przygotowuje organizm kobiety na to ważne wydarzenie w jej życiu. Fakt, że dziecko wkrótce się urodzi, jest sygnalizowany skurczami. Początek skurczów można rozpoznać po okresowo nawracających bólach, które z czasem stają się coraz częstsze i dłuższe. Na początku bóle przypominają dyskomfort podczas menstruacji i pojawiają się co 30 minut, potem stają się częstsze i przedłużają się. Kiedy przerwa między skurczami wynosi 10-15 minut, musisz wezwać karetkę i udać się do szpitala. Fizjologiczne znaczenie porodu polega na otwarciu szyjki macicy, które może trwać od 2 do 11 godzin. Im większa liczba urodzonych dzieci, tym szybsze narodziny. Nie warto zazdrościć tym, których skurcze były krótkie, z reguły mają bardziej bolesne porody. Po pęknięciu gęstej bańki wylewa się płyn owodniowy, a skurcze zamieniają się w próby. Wskazuje to na początek procesu narodzin.

skurcze i poród

Osobom zainteresowanym procesem porodu polecamy: wideo z porodu online

Lęk, niepokój i strach u wszystkich kobiet rośnie jeszcze przed porodem, a u niektórych uczucia te pogłębiają się podwójnie, z powodu poczucia własnej bezradności i niepotrzebnej paniki. Wszystko to prowadzi do spowolnienia otwarcia szyjki macicy i osłabienia procesu porodu. Dlatego, aby złagodzić ból podczas skurczów, przede wszystkim musisz nauczyć się relaksować. Dla tego:

1. Zapisz się na zajęcia przygotowujące do porodu. Nie powinieneś długo siedzieć przy komputerze, czytając przydatne informacje w Internecie na temat łagodzenia bólu podczas porodu i porodu. Bardzo ważne jest, aby więcej się ruszać w czasie ciąży i zapisać się na kursy przygotowujące do porodu. Oprócz komunikacji z kobietami, które również spodziewają się narodzin dziecka, kursy uczą gimnastyki, prawidłowego oddychania i stosowania metod samoznieczulających podczas porodu. Kobieta w ciąży i podczas porodu powinna mieć silne wsparcie psychologiczne. Dlatego w tym trudnym okresie warto postarać się komunikować więcej z kobietami w ciąży lub mieć osobistego ginekologa, który pomoże ugruntować przekonanie, że wszystko będzie z tobą w porządku.

READ
Jakie matki będą przedstawicielami różnych znaków zodiaku

2. Przyjmij wygodną pozycję podczas skurczów. Po przywiezieniu Cię do szpitala nie musisz już leżeć w łóżku i czekać na ustanie skurczów. Aby złagodzić ból, najlepiej chodzić lub siedzieć na specjalnej gumowej piłce. Wiele kobiet woli stać opierając się o ścianę lub wezgłowie łóżka. Wszystkie te ruchy podczas skurczów pomagają rozluźnić mięśnie krocza i zmniejszyć dyskomfort. Nie bądź nieśmiały. Nikt nie będzie Cię oceniał w tym kluczowym momencie Twojego życia, nawet jeśli staniesz na czworakach lub usiądziesz na krześle z szeroko rozstawionymi nogami. Nawiasem mówiąc, to właśnie te postawy i kołysanie biodrami mają najsilniejszy efekt „uśmierzający ból” podczas skurczów. Jeśli nie ryzykujesz ruchu, lepiej położyć się na boku, umieszczając poduszkę między nogami i pod klatką piersiową. Nie zaleca się leżenia na plecach po wystąpieniu skurczów, może to prowadzić do zmniejszenia ciśnienia i wydłużenia czasu trwania porodu.

skurcze i poród

3. Oddychaj prawidłowo i masuj. Jak wiadomo, ćwiczenia oddechowe i masaż poprawiają dotlenienie tkanek i prowadzą do odprężenia. Na początku skurczów spróbuj głęboko oddychać, biorąc głęboki wdech przez nos i wydychaj przez usta. Który rodzaj masażu pomoże Ci lepiej się zrelaksować, wybierz sam. Możesz po prostu delikatnie masować dolną część brzucha dłońmi, ale lepiej pocierać obszar dolnej części pleców i kości krzyżowej pięściami.

Kiedy nadejdzie czas urodzić, uważnie słuchaj słów położnika-ginekologa. Podczas gdy główka dziecka schodzi tylko w dół, nie powinieneś mocno naciskać, chociaż chcesz. Skupienie się na prawidłowym oddychaniu pomoże przezwyciężyć to pragnienie. Postaraj się wziąć kilka głębokich oddechów i wydechów, a potem tyle samo oddychać jak u psa – często i płytko. Kiedy zaczną się próby, nie napinaj mięśni twarzy i nie krzycz. Konieczne jest pchanie dopiero na polecenie położnej, aby wypchnąć dziecko i zabezpieczyć krocze przed rozerwaniem. Po każdym naciśnięciu weź głęboki oddech i zrelaksuj się trochę przed kolejnym powtórzeniem.

Dla każdej kobiety narodziny dziecka stają się prawdziwym szczęściem, a poród – jednym z najbardziej pamiętnych momentów w życiu. Dlatego nie powinieneś myśleć z wyprzedzeniem i martwić się możliwymi bólami i problemami podczas porodu i porodu. Ciesz się, że wkrótce będziesz mieć dziecko, ruszaj się więcej i chodź na świeżym powietrzu. Jest to główny sposób na złagodzenie bólu podczas porodu i porodu. W końcu nie na próżno podczas porodu do krwi kobiety uwalnia się duża ilość „hormonów przyjemności” – endorfin. Działają silnie przeciwbólowo i zmniejszają dyskomfort.

– Wróć do spisu treści rozdziału „Położnictwo”.

Informacje na stronie podlegają konsultacjom lekarza prowadzącego i nie zastępują konsultacji bezpośredniej z nim.
Zobacz umowę użytkownika, aby uzyskać więcej informacji.

READ
7 różnic między prawdziwą damą a zwykłą dziewczyną

Dla wielu przyszłych matek ból, który może towarzyszyć porodowi, jest prawdziwym „drażliwym tematem”. Wędruj z ust do ust „horrory” babć i dziewczyn. Tymczasem doznania te zasadniczo różnią się od bólu podczas urazów, chorób i innych przykrych zdarzeń. Nie wystarczy powiedzieć, że poród to przyjemne wydarzenie, to święto, to sakrament. A skurcze i próby to droga do wakacji. Aby wakacje były udane – trzeba ciężko pracować. „Praca”, „praca” to okres skurczów w języku angielskim i francuskim. Myślenie o nich jako o trudnej drodze do radości ze spotkania z dzieckiem jest pierwszym krokiem do tego, by nie sprawiać bólu. A radosne przyjmowanie skurczów to niemal stuprocentowy środek przeciwbólowy. Ale to już jest wyczyn matczynej miłości.

Poród nie jest bolesny ani przerażający,

ponieważ istnieje wiele prostych i naturalnych metod uśmierzania bólu. W naszych czasach wynaleziono wiele środków, aby w jakikolwiek sposób ułatwić jakąkolwiek pracę. A w tak pierwotnym ludzkim biznesie, jakim jest położnictwo, istnieją dziesiątki takich metod, zarówno starożytnych, jak i współczesnych.

Wszyscy ludzie są różni – i ze wszystkiego, co zostanie tutaj opisane, na pewno wybierzesz coś własnego. Powinieneś pomyśleć, spróbować i zabrać ze sobą w drogę to, co jest dla ciebie przydatne. Zastrzeżemy tylko, że tylko poród naturalny można skutecznie znieczulić metodami naturalnymi, czyli takimi, które nie są „spowodowane” sztucznie i przebiegają bez interwencji medycznej. Wtedy uwierz mi, patrząc wstecz zaraz po porodzie, powiesz: było cudownie! Kiedy następnym razem urodzić?

Relaks

Im bardziej jesteś zrelaksowana podczas skurczu, tym łatwiej będzie ci go „przepracować”, tym lepiej szyjka macicy otworzy się, uwalniając dziecko. I to jest sens twojej pracy. Właściwie to Twoje ciało wykona pracę, wystarczy odpowiednio pomóc sobie i swojemu dziecku. Każdy ma swój sposób na relaks: skupienie się na obrazie wizualnym lub słuchowym, oddychaniu, postawie, dźwięku.

Koncentracja

Z praktyki wiadomo, że dobre skupienie na czymś pomaga zrelaksować się podczas walki. Musisz indywidualnie wybrać to, co będzie Ci bliskie. Niektórzy wolą skupić się na tym, co dzieje się w środku: wyobrażają sobie, jak otwiera się szyjka macicy, jak głowa dziecka porusza się do przodu.

Obrazy wizualne są bliższe innym: wyobrażają sobie siebie w jakimś pięknym i przyjemnym miejscu (nad morzem, w górach) lub wyobrażają sobie walkę w postaci przeszkody, którą trzeba pokonać (np. w postaci dużej fali ). Czasami kobiecie wygodnie jest skupić wzrok na jakimś przedmiocie lub podążać wzrokiem po linii w trakcie walki.

Są ludzie, którym łatwiej jest skupić się na dźwięku – niezależnie od tego, czy jest on wytwarzany samodzielnie, czy słyszany z zewnątrz. Może to być muzyka, głos męża lub położnej, szum morza czy deszcz. Czasami łatwiej jest skupić się na wrażeniach dotykowych: masaż, mocny nacisk, a nawet uściski mogą pomóc Ci się rozproszyć i zrelaksować. Możesz skupić się na krótkiej modlitwie, wersecie, frazie, a także na pewnym rytmicznym ruchu – który jest bliższy komu.

READ
8 dobrych powodów, dla których powinieneś jeść 2 ząbki czosnku dziennie

Oddech i dźwięk

Instynktowne wstrzymywanie oddechu i wysilanie się to naturalna ludzka reakcja na niepokojący bodziec. Postąpimy odwrotnie – oddychaj równomiernie i spokojnie. I o dziwo, drażniący będzie nam mniej przeszkadzał!

 • Długi oddech. Głęboki, spokojny wdech przez nos i długi, spokojny (nie wymuszony!) wydech przez usta. Aby wydłużyć wydech, możesz złożyć „usta do tuby”, jakby dmuchał w płomień.
 • Przerywany wydech. Głęboki, spokojny wdech i długi, przerywany wydech, który brzmi jak „ku-ku-ku-ku-ku”. „.
 • “Lokomotywa parowa”. Krótko wdychasz i wydychasz, podczas gdy dźwięki są podobne do tego, jak zaciąga się lokomotywa parowa.
 • „Oddech psa” Częste krótkie oddechy: tak pies oddycha w upale. To oddychanie pomaga zapobiegać zbyt wczesnemu parciu lub je powstrzymywać (zapobiegając pęknięciom).

Dźwięki. Wielu łatwiej jest „zabrzmieć” w walce niż milczeć. W żadnym wypadku nie jest to płacz, ale utrzymujące się dźwięki o różnej wysokości na wydechu. Z zewnątrz wygląda jak prymitywna piosenka. Musisz wybrać wysokość dźwięku dla siebie indywidualnie.

Ruch i różne postawy

Ruch drogowy. Zazwyczaj bezruch i pozycja na wznak są najmniej komfortowe podczas skurczów. Stąd główna rada: znajdź swoją postawę i ruszaj się! Oprócz znieczulenia ruch przyczynia się do prawidłowego wprowadzenia główki dziecka przy wyjściu z miednicy małej. Między skurczami możesz chodzić, a jeśli skurcze są słabe i rzadkie, musisz chodzić dość szybko – daje to łagodną stymulację. Znakomicie sprawdzają się ruchy przypominające rotację obręczy wokół talii lub taniec orientalny.

Podczas walk dobre są następujące pozycje:

 • Pozycja stojąca, pochylona do przodu. Ta pozycja jest bardzo wygodna, jeśli chodzisz podczas skurczów. Zatrzymujesz się tam, gdzie dopadła cię walka i opierając się o stół lub ścianę „przepracowujesz” walkę.
 • „Pozycja kota” czyli pozycja na czworakach. Pamiętaj, jak stary Hank nosił na plecach Wodza Czerwonoskórych, kiedy bawili się w Indian. Pozycja jest wygodna w aktywnej fazie skurczów, kiedy nie można już chodzić.
 • Pozycja „Child Pose” jest podobna do poprzedniej, różnica polega na tym, że ramiona są zgięte w łokciach, a głowa leży nisko. Twoje dziecko znajduje się w tej samej pozycji w łonie matki. Dla wygody poduszki można umieścić po bokach. W tej pozycji dobrze jest zarówno „przepracować” skurcze, jak i odpoczywać między nimi.
 • Pozycja leżąca na boku. Dobry również na skurcze i relaksację. Dla wygody górną część nogi, zgiętą w kolanie, można umieścić na dużej poduszce.
 • Pozycja „wisząca”. Czasami podczas skurczów mamie wygodnie jest wisieć: na kompleksie sportowym lub w pozycji kucznej, opierając się na mężu podpierającym ją od tyłu. Znaczenie pozycji wiszącej polega na rozluźnieniu dolnej części ciała, co łagodzi doznania. Ponadto siła grawitacji pomaga dziecku poruszać się od środka na zewnątrz.
READ
Przeczytaj” dłonie i dowiedz się wiele o człowieku

Głaskanie, masaż, ucisk

Większość kobiet lubi być dotykana podczas skurczów. Sacrum to obszar, z którego pochodzą nerwy prowadzące do macicy. Jeśli przyjrzysz się uważnie dolnej części pleców, zobaczysz romb, który tworzą mięśnie pleców i pośladków. Często głaskanie od góry do dołu lub energiczne pocieranie punktów po bokach rombu znacznie zmienia odczucia. Niektórym pomaga po prostu wywieranie silnego nacisku na obszar. Kobieta może wykonać masaż własnymi rękami tylko w początkowej fazie porodu, w przyszłości czasem musi to zrobić jej mąż lub ktoś, kto pomaga przy porodzie.

Ciepło i zimno

 • Gorący kompres. Spróbuj nałożyć gorący kompres z kilkukrotnie złożonego ręcznika na okolice kości krzyżowej podczas skurczu. Do wody można dodać kilka kropli olejku lawendowego.
 • Grzałka. To jest suche ciepło na kości krzyżowej. Bardzo wygodna elektryczna poduszka grzewcza z regulacją ciepła. Czasami mama cieszy się, gdy ciepło jest stosowane nie do kości krzyżowej, ale do brzucha, pachwiny lub krocza.
 • Lód. Wszyscy ludzie są różni: w rzadkich przypadkach na kość krzyżową należy nakładać nie ciepło, ale lód (pokrojone mrożone warzywa zwykle działają jak lód – łatwo przybierają kształt ciała). Jednak jednocześnie matka jako całość powinna być ciepła.
 • Ciepły prysznic. Gdy poczujesz się komfortowo i zrelaksujesz, skieruj strumień prysznica tam, gdzie czujesz się najbardziej komfortowo. Prysznic daje miejscowe ciepło i lekki masaż.
 • Basen. Skurcze są znacznie ułatwione dzięki zanurzeniu w wodzie. Wystarczy po prostu wygodnie usiąść w basenie lub wannie, dobrze się odprężając. Jeśli skurcze są bardzo silne – niektóre matki nurkują pod wodę i stwierdzają, że jest to doskonały środek przeciwbólowy. Jeśli do wody dodasz 5-6 kropli olejku werbeny rozcieńczonego w mleku lub jogurcie, efekt przeciwbólowy wzrośnie, a powietrze wokół mamy wypełni delikatny i cudowny aromat (uważaj jeśli mama ma skłonność do alergie!).

Olejki aromatyczne

Wspomnieliśmy już o olejkach z werbeny i lawendy, które stosuje się do zabiegów wodnych. Świetnie sprawdzają się również jako relaksujące i przeciwbólowe, jeśli natrzesz kroplę w dłonie i wdychasz opary, a także jeśli użyjesz lampy aromatycznej. Alergicy powinni wykonać test z bardzo małą ilością olejku i obserwować swoją reakcję.

homeopatia

Jest to nauka, która mówi, że symptomy są językiem ludzkiego ciała, w którym mówi on jakiego konkretnego leku potrzebuje w danej sytuacji. Dlatego też, zgodnie z barwnym obrazem objawów, nawet osoba powierzchownie obeznana z homeopatią może z powodzeniem przepisać nieszkodliwy i bardzo skuteczny lek. Oto „zdjęcia” (przyjrzyj się uważnie!).

 • Caulophyllum 30. Ostro bolesne skurcze, które występują w dolnej części brzucha. Mimo to położna lub lekarz mówi, że szyjka macicy się nie rozszerza. Mama czuje się zmęczona, drżąca, spragniona.
 • Cimicifuga 30. Również podczas skurczów ostro bolesne odczucia w podbrzuszu „przeskakują” z miejsca na miejsce. Dużo mówi i raczej przypadkowo „podskakuje”. Mama jest pełna obaw i przeczuć (w rzeczywistości często takie kobiety mają trudne przeszłe doświadczenia ciąży i porodu, niepowodzenia w życiu małżeńskim). Jej najgłębsze uczucie to „nie mogę!”.
 • Gelsemin 30. Uczucie drżenia i zmęczenia, oczy dosłownie się zamykają. Drżenie w walce. Szyjka macicy nie otwiera się. Wewnętrzne napięcie, złe przeczucia.
 • Kawa 30. Skurcze wydają się nie do zniesienia. Ostre pobudzenie emocjonalne, jak przy piciu kawy.
 • Hamomilla 30. Skurcze wydają się nie do zniesienia. Niezwykle wrażliwy i źle się zachowujący. Krzyki, przekleństwa i kłótnie. Uczucie gorąca, zaczerwieniona twarz.
 • Pulsatilla 30. Najważniejszą rzeczą, która wskazuje na to lekarstwo, jest płaczliwość, zwątpienie, potrzeba komfortu i wsparcia. Nie toleruje duszności. Skurcze są powolne i słabe w tym lekarstwie. Jego stosowanie pozwoli uniknąć ostrej stymulacji lekowej prowadzącej do bolesnych skurczów.
 • Arnika 30. Mama nie chce być dotykana: twierdzi, że u niej wszystko w porządku i wszystkich odsyła. Uczucie osłabienia i bolesności mięśni. Podczas porodu łagodzi zmęczenie, zapobiega krwawieniom. Po porodzie – przyspiesza powrót do zdrowia.
READ
Jak rozpoznać w sobie syndrom Baby Jagi - główny problem współczesnych kobiet

Leki te są swobodnie sprzedawane w aptekach homeopatycznych.

Jak stosować lek: weź 3 ziarna i obserwuj swoją reakcję. Jeśli są zmiany na lepsze, nie trzeba powtarzać odbioru, dopóki trwa poprawa. Wziąć ponownie, jeśli objawy powrócą. Wybierz inny lek, jeśli nie ma efektu. Pod koniec ciąży rozsądnie jest udać się do lekarza homeopaty, który po indywidualnej rozmowie dobierze takie leki na poród, które będą dla Ciebie przydatne, a także przepisze środki profilaktyczne ułatwiające poród.

Słuchaj swojego ciała

Przyjmij to na wiarę: wiesz, jak rodzić (jest to zakodowane w genach każdej komórki Twojego ciała od czasów starożytnych) i wiesz, czego dokładnie Ty i Twoje dziecko potrzebujecie, aby poród był łatwiejszy i lepszy. Musisz tylko zrozumieć własną mowę ciała. Słynna kanadyjska położna Gloria Lemay uważa, że ​​poród jest procesem wydalniczym, podobnie jak inne procesy wydalnicze: kaszel, stolec, płacz. „Nie potrzebują umysłu – wymagają innego stanu. Każda osoba jest w stanie przeprowadzić swoje procesy wydalnicze bez specjalnych instrukcji od sąsiadów. ona pisze.

Ale wszyscy ludzie są różni. Wielu rodzi samotnie, wielu potrzebuje pomocy (nawet w odnalezieniu siebie). Jeśli nie należysz do tych, którzy instynktownie wiedzą, co należy zrobić, weź udział w kursach dla przyszłych matek. Jeśli nie jesteś jednym z tych, którzy znajdują siłę, by urodzić dziecko całkowicie samodzielnie, znajdź dobrych pomocników.

Tradycyjne położne znają wiele innych sposobów na ułatwienie porodu. Co więcej, doświadczenie pozwala im zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. Znajdź takich asystentów, którzy, mając całą niezbędną wiedzę i doświadczenie zawodowe, będą na tyle mądrzy, aby uszanować Twoje zdanie, podążać za naturą Twojego ciała i nie ingerować w naturalne procesy, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: