8 błędów w projektowaniu małych pomieszczeń, które kradną dużo miejsca

Otrzymuj jeden z najczęściej czytanych artykułów na e-mail raz dziennie. Dołącz do nas na Facebooku i VKontakte.

Małe studia to zawsze problem. Trudno dokładnie zrozumieć, jak przeprowadzić podział na strefy, aby podkreślić obszary funkcjonalne, jak zaaranżować meble, czy warto urządzić garderobę. Novate.ru opowiada, jakie błędy najczęściej popełniają właściciele mieszkań typu studio i jak ich uniknąć.

Błąd 1: Jest jedna opcja aranżacji mebli

Meble powinny być ustawione tak, aby można było zrobić przegrodę

Źle jest, gdy przy aranżacji mebli przewidziana jest tylko jedna opcja, jak można je umieścić w pokoju. Zawsze staraj się myśleć o co najmniej dwóch lub trzech opcjach. To główna zaleta otwartego rzutu – masz możliwość całkowitej zmiany wyglądu wnętrza, po prostu podmieniając kilka mebli. A jeśli do aranżacji dodasz nowe tekstylia (zasłony, dywan, poduszki) i kilka elementów dekoracyjnych, za każdym razem otrzymasz zupełnie inny obraz.

Aby nie doświadczyć niedogodności podczas przebudowy, spróbuj początkowo kupić meble kompaktowe, a nie masywne. Ustaw go również w odpowiedniej odległości od siebie: nie potrzebujesz sofy, foteli i stolika kawowego, aby stać blisko i nie pozostawiać miejsca na manewry.

Błąd 2: Zagospodarowanie przestrzenne z ślepymi ściankami działowymi

Zagospodarowanie przestrzenne jest lepsze w przypadku koloru, a nie płyt kartonowo-gipsowych

Jeśli w dużym studiu budowa przegród jest jedyną słuszną decyzją, to na małym obszarze należy zrezygnować z takiej opcji zagospodarowania przestrzennego. Tutaj należy wykorzystać wszystkie zalety, jakie daje otwarta przestrzeń, a nie próbować zamieniać ją w standardowe mieszkanie z wyraźnym podziałem na pokoje. Jest jeszcze jeden niuans, na który należy zwrócić uwagę: każda nowa ściana, nawet wykonana z płyt gipsowo-kartonowych lub w postaci ekranu, zmniejsza użyteczną powierzchnię pomieszczenia, w wyniku czego zamienia się w ciasne pudełko. Aby uniknąć tego wyniku, należy unikać opcji twardego podziału na strefy i zamiast tego używać bardziej miękkich opcji wizualnych.

Małe studio możesz ustawić na kilka sposobów, z których każdy będzie odpowiedni:

• Meble – jeśli wybrałeś stolik kawowy, fotele i sofę, które są ze sobą połączone (nie muszą być z tego samego zestawu), to nie ma potrzeby przydzielania miejsca do siedzenia w inny sposób. Będzie to zauważalne nawet w otwartym planie. Jedyne, co możesz zrobić, to podkreślić go dywanem, który pasuje do stylu.

READ
16 obiektów i usług zaprojektowanych z myślą o ludziach

• Kolor to najprostsza, najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza opcja zagospodarowania przestrzennego, jeśli chodzi o małe mieszkanie typu studio. Wystarczy, że podświetlisz innym kolorem ścianę za biurkiem, jadalnią lub łóżkiem. Upewnij się, że w pokoju są jeszcze jakieś szczegóły tego samego odcienia. Na przykład, jeśli pomalowałeś ścianę na szmaragdową zieleń, powieś zasłony tego samego koloru lub powieś obrazy, w których dominuje kolor zielony.
• Tekstylia – nie trzeba budować ścian, aby wyposażyć niszę do umieszczenia łóżka. Dobrą opcją byłby baldachim lub gzyms z zasłonami na całym obwodzie.

Błąd 3: Za dużo mebli

Po ułożeniu mebli w pokoju nie powinno być tłoczno

Niektórzy szczerze wierzą, że jeśli w pokoju jest wolna przestrzeń, to powierzchnia ta jest wykorzystywana nieefektywnie. Tak w rogach pojawiają się regały, fotele ze stolikiem kawowym, minibiblioteki. I nie ma znaczenia, że ​​żaden z członków rodziny nie ma wystarczająco dużo czasu na czytanie i ten obszar jest ciągle pusty. To samo dotyczy toaletki. Jaki jest z niego pożytek, jeśli dziewczyna woli malować w łazience lub przedpokoju? W rezultacie wszystkie te meble pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, nie niosąc żadnego obciążenia funkcjonalnego.

Zrozum, że jeśli w pokoju są puste rogi, ale jednocześnie umieścisz wszystkie potrzebne meble, będzie bardzo fajnie. Dzięki temu wnętrze wyda się lżejsze, przewiewne, eleganckie. Nawet jeśli studio jest małe, nadal możesz to robić i cieszyć się rezultatem.

Błąd 4: Odmowa garderoby i spiżarni

Ubrania należy przechowywać w garderobie, aby nie tworzyć chaosu

Teraz wiele osób będzie miało pytanie: o jakiej spiżarni lub garderobie możemy mówić, jeśli mieszkanie ma już minimum metry kwadratowe? Spójrzmy jednak na tę kwestię od drugiej strony: za pomocą spiżarni można pozbyć się wizualnego szumu, jaki tworzą rzeczy porozrzucane po mieszkaniu, można też zrezygnować z masywnych szafek, które zajmują dużo miejsca w mieszkaniu. pokój. Jeśli chodzi o bałagan, będzie on bezpiecznie schowany za przesuwanymi drzwiami lub we wnęce.

Błąd 5: Trzymanie przedmiotów gospodarstwa domowego na widoku

Zamiast otwartych regałów lepiej wybrać zamknięte systemy przechowywania.

Otwarte przechowywanie jest wygodne. Dzięki temu przestrzeń jest lżejsza, nie trzeba kupować dodatkowych szafek ściennych, które wydają się bardzo masywne i zajmują dużo miejsca. Jednocześnie ten system nie jest odpowiedni do wszystkich rzeczy. Na przykład lepiej odmówić otwartego przechowywania małych przedmiotów, ubrań, przyborów. O wiele piękniejsze i bardziej funkcjonalne będzie chowanie takich przedmiotów za drzwiami szafek, za zasłonami, w niszach. Na półkach i stojakach możesz zostawić rzeczy, które tworzą atmosferę i mogą służyć jako elementy dekoracyjne: wazony, oprawione zdjęcia, szkatułki, książki (należy wcześniej kupić dla nich okładki w tym samym stylu). Żywe rośliny również wyglądają pięknie z oczu – w tym przypadku warto skupić się na średnich i dużych kwiatach, aby można je było zobaczyć z każdego miejsca w mieszkaniu.

READ
12 wskazówek, jak zorganizować przestrzeń w kuchni

Błąd 6: Odmowa miejsca do spania

Studio powinno mieć zarówno sofę, jak i łóżko dla dobrego wypoczynku.

Wiele osób uważa, że ​​wielkość studia jest tak mała, że ​​nie ma sensu organizować nawet oddzielnej części do spania. W efekcie zamieniają łóżko na rozkładaną sofę, która ich zdaniem jest bardziej funkcjonalna i ozdabiają wspólną przestrzeń rekreacyjną. Takiej decyzji trudno nazwać sukcesem. Po pierwsze, sypialnia to przestrzeń osobista, w której można przejść na emeryturę i odpocząć od zgiełku. Po drugie, wygodne łóżko i wysokiej jakości materac to warunki niezbędne do zdrowego snu, dlatego nie należy rezygnować z komfortu na rzecz pięknego designu. Spróbuj znaleźć kompromis: oddziel łóżko od reszty powierzchni zasłoną lub zaaranżuj łóżko na antresoli w małym kawalerce.

Błąd 7: Nie pracujesz z przestrzenią

Ściana akcentująca odwraca uwagę od rzeczywistej powierzchni pomieszczenia

W małym mieszkaniu jednym z najważniejszych punktów jest zastosowanie technik wizualnego powiększenia przestrzeni. Mówimy o pionowym nadruku, który może wizualnie podnieść sufit, lustrach i błyszczących powierzchniach, które mogą wizualnie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia. Równie skuteczne są ściany akcentujące, które odwracają uwagę od rzeczywistych wymiarów pomieszczenia, a także ukośne/poprzeczne układanie laminatu lub innej podłogi, która powiększa wąskie, wydłużone pomieszczenie. Nawiasem mówiąc, dywan z ukośnymi paskami również świetnie poradzi sobie z tym ostatnim zadaniem.

Błąd 8: Monotonne kolory

Wnętrze powinno mieć akcenty

Obawiając się pomyłki, wielu wybiera jeden odcień do dekoracji małej przestrzeni, na przykład biały lub beżowy. Z jednej strony taką decyzję można zrozumieć, ponieważ jasne kolory wizualnie powiększają pomieszczenie. Ale z drugiej strony wnętrze automatycznie staje się wyblakłe, płaskie i nudne. Jeśli jesteś dostrojony do wnętrza jednym tonem, skorzystaj z odbioru monochromatycznego – dodaj różne odcienie tego samego koloru. W takim przypadku sytuacja będzie mieniła się zupełnie innymi kolorami. I nie bój się jasnych akcentów – dwa lub trzy detale harmonijnie wpasują się we wnętrze, dopełnią je i przyniosą radość.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: