7 zasad etykiety, które wiele osób łamie

Jak nosić damskie torebki, zachowywać się na siłowni, w kinie i przy stole – to podstawowe zasady, które powinien znać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Czy znasz uniwersalne zasady, które obowiązują we wszystkich zakątkach planety?

Jak wiecie, dla jednego dobre wychowanie to niegrzeczność i złe maniery dla drugiego. Każda narodowość ma swój własny zestaw obyczajów, które są uważane za prawidłowe, oraz własne wyjątki od tych zasad. Na przykład we Włoszech nie wolno zdejmować butów przy wejściu do mieszkania, co jest całkowicie nie do przyjęcia dla mieszkańców Japonii. Jedno się cieszy: istnieje lista zasad etykiety, które będą odpowiednie w każdym kraju. Znasz ich?

Jak nosić torbę damską

jak nosić damską torebkę

Torba to dodatek, który jest z nami zawsze: w restauracji, na imprezie, w pracy iw drodze. Istnieją trzy uniwersalne zasady, zgodnie z którymi nie ryzykujesz, że zostaniesz uznany za ignoranta.

 • Znajdź odpowiednie miejsce na torbę. Jeśli przychodzisz do restauracji, nie powinieneś kłaść torby na stole lub na sąsiednim krześle, nawet jeśli jest ono puste. Uważa się, że czysto teoretycznie może do Ciebie dołączyć ktoś inny, wtedy przestawienie torby spowoduje niedogodności. Najlepiej powiesić torbę na haczyku lub poprosić o specjalny krzesełko-stojak na torby.
 • Nie podawaj swojej torby dżentelmenowi, jest to uważane za złe maniery. Pozwól mu lepiej trzymać cię za rękę lub nosić coś cięższego, na przykład torby na zakupy.
 • Noś torbę w lewej ręce (lub prawej, jeśli jesteś leworęczny). Uważa się, że twoja prawa ręka powinna zawsze mieć swobodę uścisku dłoni.

Jak zachowywać się w kolejce

jak zachować się w kolejce

Czasami wydaje nam się, że zasad przyzwoitości warto przestrzegać tylko w atmosferze pracy lub podczas uroczystego wieczoru. W rzeczywistości osoba dobrze wychowana pamięta o komforcie innych w każdej sytuacji.

Jeśli stoisz w kolejce, nie powinieneś w żaden sposób opóźniać osób za sobą. Wskazane jest wcześniejsze rozważenie wszystkich towarów w obszarze kasy i dokonanie wyboru z wyprzedzeniem. Ponadto nie musisz rozmawiać przez telefon (wyjątkiem jest pilny telefon).

Jeśli rozmawiasz z kimś przez telefon, gdy czekasz w kolejce, zmuszasz ludzi wokół siebie, aby podsłuchiwali Twoją rozmowę. Ponadto nie musisz odbierać telefonu, jeśli Twój produkt jest już przebity przy kasie. Sprzedawca może zadawać wiele pytań wyjaśniających, a Ty, nie słysząc go od razu, zapytasz ponownie i tym samym zatrzymasz ludzi.

READ
To właśnie wskazują te 2 wgłębienia w dolnej części pleców: funkcja, z której można być dumnym!

Jak wybrać ubrania na tę okazję

jak wybrać strój na tę okazję

 • I na uczcie i na świecie. Jeśli wybierasz się na spacer z przyjaciółmi, do przytulnej kawiarni lub na imprezę bez dress code’u, możesz trzymać się swobodnego stylu. Ważne jest, aby ubrać się na pogodę i wybrać odpowiednią kombinację, np. dżinsy i T-shirt lub szorty i lekką, niezobowiązującą bluzkę. Każda kokardka wymaga wygodnych butów, ponieważ przy opuchniętych stopach nie będziesz w stanie utrzymać radości i dobrego nastroju.
 • Biurowy piątek. Nawet jeśli w Twojej firmie obowiązuje zasada wolnego piątku, nie należy całkowicie zaniedbywać dress code’u. Przezroczyste koszule, szorty, sandały i stroje plażowe najlepiej zostawić na później lub całkowicie z nich zrezygnować. Postrzegaj wolność jako brak surowego garnituru i obecność luzu w biurze.
 • Uroczyste wydarzenie. Bez względu na to, jak ważne jest wydarzenie, nie powinieneś nosić butów z niewygodnym kopytem. Zepsują wieczór, a smutna twarz nie pasuje nawet do najbardziej szykownego stroju. Ważne jest również, aby wyjaśnić, gdzie będą wakacje: w restauracji, w domu lub na świeżym powietrzu. Od tego zależy wybór sukienki lub garnituru, długość rękawów i butów.

Jak zachowywać się na siłowni

jak zachowywać się na siłowni

Na siłowni trzeba też okazywać szacunek jej gościom. A do tego wystarczy przestrzegać tylko kilku podstawowych zasad.

 • Jeśli pracujesz na jednej maszynie i musisz wykonać kilka serii, nie siadaj na niej podczas odpoczynku. Po każdym cyklu ćwiczeń wstań i przejdź się trochę. Po pierwsze, jest korzystniejszy dla organizmu. A po drugie, w tej chwili ktoś inny może potrzebować symulatora.
 • Nie zapomnij zabrać ze sobą ręcznika. Możesz umieścić go na tych symulatorach, którymi dotykasz pleców lub głowy, a także wytrzeć pot z symulatora ręcznikiem po zakończeniu pracy.
 • Po ćwiczeniach na symulatorach ustaw podstawowy (minimalny) poziom obciążenia. Dbasz więc o innych ludzi, którzy z przyzwyczajenia i niewiedzy mogą zostać skrzywdzeni.

Jak zachowywać się w kinie iw teatrze

jak zachowywać się w kinie

Jeśli spóźnisz się na film lub przedstawienie, będziesz musiał przedostać się wąskimi uliczkami do swojego miejsca. Zrób to stojąc twarzą do publiczności. Pamiętaj też o komforcie otaczających Cię osób: nie rozmawiaj przez telefon ani nie komentuj na głos. Możesz szeptem wymienić uwagi z przyjacielem, a telefon odebrać później. Wyjątkiem są połączenia alarmowe.

READ
Zasady etykiety dla prawdziwej damy: bądź najlepszą wersją siebie!

I nie zabieraj do kina jedzenia i napojów o wyraźnym zapachu: serów, piwa, orzechów. Te zapachy mogą być obraźliwe dla sąsiadów i zepsuć im wrażenia z oglądania filmów.

Jak zachowywać się przy stole

jak zachowywać się przy stole

Zasady postępowania przy stole przydadzą się podczas wizyty, a nawet we własnym domu.

 • Musisz także mądrze używać tkanych serwetek. Jeśli zdecydujesz się na chwilę wyjechać, połóż serwetkę na własnym krześle. Kiedy skończysz posiłek, połóż serwetkę na stole obok naczynia. Położenie serwetki bezpośrednio na talerzu jest uważane za złą formę, chociaż w niektórych krajach jest dozwolone.
 • Gdy chcesz chwilowo przerwać posiłek, aby odebrać telefon, wziąć udział w rozmowie przy stole lub po prostu zrobić sobie przerwę, połóż widelec na talerzu. Jeśli jesteś zdezorientowany dużą liczbą widelców i nie wiesz, którego użyć, zacznij od tego, który jest najdalej od talerza.
 • Zwróć uwagę na skład potraw. W trakcie jedzenia możesz dać się ponieść komunikacji i nie zauważyć, że sałatka zawiera pokarmy, na które jesteś uczulony. Bądź ostrożny.

Jak odpowiedzieć na zaproszenie

jak odpowiadać na zaproszenia

Istnieją dwa rodzaje oficjalnych zaproszeń: jedno wymaga obowiązkowej odpowiedzi, a drugie nie.

Jeśli otrzymasz zaproszenie z napisem „tylko odrzucenie”, odpowiedz tylko wtedy, gdy wiesz, że nie możesz przyjść. Jeśli planujesz wziąć udział w wydarzeniu, nie musisz niczego wysyłać w odpowiedzi.

Jeśli RSVP jest wskazane na zaproszeniu, musisz ostrzec, że będziesz na wydarzeniu. W tłumaczeniu z angielskiego skrót ten oznacza „Proszę o odpowiedź”. Jest to konieczne w celu wcześniejszego przygotowania stołu i miejsc na imprezę.

Jaś Fasola w restauracji

Od dzieciństwa wiemy, że nie można położyć łokci na stole. Wyłączamy telefon w teatrze lub w kinie i ustępujemy miejsca w autobusie starszym pasażerom. Możemy uważać się za osobę, która nienagannie przestrzega zasad etykiety. Ale czy tak jest? Mówimy o 10 błędach, których nigdy nie popełni prawdziwa dama lub prawdziwy dżentelmen.

Powiedz „Bądź zdrowy!”

Jeśli jesteś z rodziną lub w towarzystwie bliskich przyjaciół i któryś z obecnych kichnie, powiedz „Bądź zdrowy!” byłoby słuszne i właściwe. Ale w nieznanym społeczeństwie lub w otoczeniu biznesowym taka reakcja z punktu widzenia etykiety jest niedopuszczalna. Uprzejmy człowiek będzie udawał, że tego nie zauważa.

READ
Nie poszedłeś do taty: ciekawostki ze świata genetyki

Mężczyzna kicha

Jeśli ktoś kichnie na spotkaniu biznesowym, grzeczny człowiek będzie udawał, że tego nie zauważa

Zamknij usta prawą ręką

Jeśli zasłaniasz usta prawą ręką podczas kaszlu lub kichania, popełniasz błąd. Ta ręka dla większości ludzi jest nie tylko wiodąca, ale także „społeczna”. Używamy go do uścisków dłoni lub dawania pewnych rzeczy. Dlatego warto zakryć usta lewą ręką, aby nie przenosić bakterii na inne osoby.

dziewczyna kaszle

Jeśli kaszlesz, zakryj usta lewą ręką

Oddziel sól i pieprz

Jeśli przy stole jesteśmy proszeni o podanie papryki, to zwykle ją przekazujemy. Jednak zgodnie z zasadami etykiety stołowej sól i pieprz powinny być zawsze razem: niezależnie od tego, o który z tych produktów zostaniesz poproszony, zawsze podawaj oba.

Sól i pieprz

Jeśli zostaniesz poproszony o podanie soli przy stole, podaj też pieprz.

Wymieszaj cukier

Jesteśmy przyzwyczajeni do mieszania cukru w ​​herbacie lub kawie, obracając łyżką w kółko. Jednak zgodnie z zasadami etykiety należy przesuwać sztućce tam iz powrotem. Wynika to z faktu, że łyżka w tym przypadku nie dotknie ścianek kubka lub szklanki i nie będzie wydawać dźwięków, a cukier będzie szybciej mieszany.

mężczyzna mieszający cukier

Zgodnie z zasadami etykiety należy mieszać cukier, poruszając łyżką tam iz powrotem.

Pogratuluj pannie młodej jej małżeństwa

Ślubu należy pogratulować tylko panu młodemu, podczas gdy panna młoda po prostu życzy szczęścia. Wynika to z faktu, że mężczyzna szuka kobiety i to jemu należą się gratulacje.

Goście gratulują młodej parze

Pogratuluj panu młodemu jego małżeństwa i życz pannie młodej szczęścia

Najpierw wsiadaj do stóp samochodu

Zgodnie z zasadami etykiety zwyczajowo najpierw siada się na siedzeniu, pozostawiając nogi na zewnątrz, a dopiero potem podnosi się je do salonu. Ten sposób lądowania wygląda bardziej estetycznie, zwłaszcza dla dziewcząt, a także pozwala uniknąć uderzenia głową w drzwi samochodu.

dziewczyna siedzi w samochodzie

Najpierw musisz usiąść na siedzeniu, a potem włożyć nogi do kabiny

Klaśnij w dłonie na poziomie twarzy

Zwyczajowo wyraża się artystom wdzięczność z aplauzem, ale dłonie powinny być trzymane na wysokości klatki piersiowej, a nie podnoszone do twarzy, aby nie powodować dyskomfortu dla uszu osób siedzących obok nich.

Publiczność bije brawo

Kiedy klaszczesz w dłonie, trzymaj je na wysokości klatki piersiowej.

READ
7 błędów: 99% kobiet popełnia je w związkach

Wytrwale dzwoń

Jeśli abonent nie odebrał połączenia, musisz odczekać 2 godziny przed ponowną próbą. Nie możesz oddzwonić od razu: to zła forma. Nie czekaj też na odpowiedź dłużej niż 5 dzwonków: jeśli dana osoba nie odbiera, najprawdopodobniej jest zajęta.

Mężczyzna dzwoniący przez telefon

Jeśli po 5 dzwonkach nie zostaniesz odebrany, rozłącz się i oddzwoń nie wcześniej niż za 2 godziny

Położenie telefonu obok siebie podczas czatu na żywo

Podczas osobistego spotkania z osobą (osobami) zasady dobrego wychowania zalecają odłożenie telefonu. W żadnym wypadku nie należy trzymać się smartfona podczas komunikacji na żywo. Co więcej, grzeczny człowiek nigdy nie położy telefonu obok np. na stole, bo w ten sposób pokaże, że gadżet jest ważniejszy niż to, z kim aktualnie spędza czas.

Mężczyzna i kobieta w kawiarni

Podczas komunikacji na żywo odłóż telefon, aby rozmówca nie poczuł się nieciekawy

Pozostawianie śladów szminki na szklankach i filiżankach

Zanim wypijesz drinka, musisz zetrzeć szminkę z ust serwetką. Pozostawianie odcisków na sztućcach to złe maniery.

Szminka na szkle

Pozostawianie szminki na szklankach i kubkach to zła forma

Należy przestrzegać zasad etykiety, aby nie powodować dyskomfortu, także estetycznego, u innych osób. Przestrzeganie tych wskazówek nie zmieni nas w pruderyjnych snobów, ale pomoże nam okazać empatię i szacunek wobec osoby, z którą mamy kontakt. I zawsze jest miło.

Yandex Zen

Subskrybuj nasz kanał w Yandex.Zen

 • Autor: Anastasia Pavlova

Widzę sens życia w ciągłym ruchu do przodu, w ciągłym samodoskonaleniu. Wiedza, którą dzielę się w moich artykułach to kroki prowadzące w górę. Pomagają ci stać się lepszym.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: