7 zasad czystości na Wschodzie: „Czystość we wszystkim! ”

листок плавает

Jeśli zostaniesz poproszony o wyobrażenie sobie świętej osoby lub osoby, która osiągnęła doskonałość w jodze, najprawdopodobniej będziesz miał obraz osoby w jasnych, czystych ubraniach, o przyjemnym wyglądzie, której mowa jest miękka i przyjemna. Najprawdopodobniej atmosfera wokół tej osoby będzie spokojna i wygodna, a jego myśli – czyste i szlachetne. Jest to wygląd ludzi, którzy osiągnęli doskonałość w praktyce shauchi, pierwszego ślubowania wobec siebie. Shaucha – to pierwsza niyama według hatha jogi Patańdżalego, która polega na utrzymywaniu w czystości ciała, mowy i umysłu.

В «Йога-сутрах» Патанджали сказано, что «от очищения приходит безразличие к собственному телу и непривязанность к другим». Однако под безразличием к телу нужно понимать не наплевательское к нему отношение, а отсутствие излишней на нём концентрации. Под непривязанностью к другим — отсутствие излишней эмоциональности по отношению к другим людям. То есть речь идёт не о крайностях, когда нам всё равно на тело и на других людей, а о гармоничном состоянии в согласии с собой и окружающими.

Dlaczego shaucha jest konieczna na trzech poziomach: ciała, mowy i umysłu?

Spójrzmy na prosty przykład. Jeśli założymy but, który ma brud w środku, bez względu na to, jak czysty może być na zewnątrz, odczujemy dyskomfort, będzie nam nieprzyjemnie chodzić, co wpłynie również na nasze myśli i mowę. Tak czy inaczej, pojawi się pomysł, że naprawdę chcesz jak najszybciej zmienić buty, być w domu, że na próżno nie strząsałeś brudu itp. Przemówienie będzie napięte i niezbyt skoncentrowałem się na omawianym temacie, jeśli oczywiście nie chodzi o brud w bagażniku, może wybuchnąć chamstwo. Jeśli w środku jest czysto, ale na zewnątrz brudno, będziemy się krępować i zawstydzać otaczających nas ludzi, być może będziemy usprawiedliwiać takie nieporozumienie w naszych myślach lub na głos. Podobnie z ciałem, jeśli coś jest nie tak w środku, to odbije się to na zewnątrz w naszym zachowaniu, myślach i mowie. Jeśli zewnętrznie ciało nie jest w porządku, to również nas sprowadzi na manowce i odwróci naszą uwagę, być może w taki sposób, że w ogóle nie pozwoli nam zrealizować naszych planów. Z tego jasno wynika, że ​​wszystkie poziomy są ze sobą połączone i wpływają na siebie nawzajem, więc musisz zwracać uwagę na każdy z nich. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wdrażany jest shaucha i z czego się składa.

READ
Psychologia mężczyzn: jaka kobieta, ich zdaniem, jest rzeczywiście piękna

jogin w manasarovar

Shaucha na poziomie ciała

Kiedy mówimy o czystości na poziomie ciała, mamy na myśli nie tylko ciało fizyczne: ręce, nogi, głowę, ale wszystko, co otacza człowieka, wyraża się materialnie: ubrania, pomieszczenia, rzeczy osobiste, biurko itp. do pewnego stopnia odzwierciedleniem naszego stanu wewnętrznego. Na przykład ludzie, którzy nie są w stanie pozbyć się starych rzeczy, a na poziomie myślenia mają tendencję do życia w przeszłości. Jeśli przyjrzysz się uważnie siedlisku danej osoby, można go dość dokładnie określić, czym się interesuje, jakie są jego preferencje, w czym żyje. Często zdarza się, że poglądy człowieka już się zmieniają, a składnik zewnętrzny jest spóźniony, a przy okazji może spowolnić rozwój osoby. Dlatego ważne jest, aby śledzić korespondencję zewnętrznego z wewnętrznym. Istnieje również praktyka odwrotna, gdy osoba naprawdę chce zmienić się wewnętrznie i najpierw zaczyna zmieniać komponent zewnętrzny, aby następnie się do niego dostosować, jest to również dość skuteczne podejście.

Jeśli mówimy o czystości ciała fizycznego, to obejmuje to nie tylko czystość zewnętrzną, ale także czystość narządów wewnętrznych i tkanek. W tekstach jogi wiele uwagi poświęca się temu aspektowi, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, należy odwołać się do tematu szakarma. Shatkarmas to sześć podstawowych technik oczyszczania mających na celu zharmonizowanie pracy całego ciała: trataka, nauli, dhauti, neti, basti, kapalabhati. Każdy z nich zasługuje na szczegółowe omówienie, ale nie jest tematem tego artykułu, można je przeczytać w takich tekstach jak Hatha Yoga Pradipika czy Gheranda Samhita. Poza tym asany i pranajamy są również doskonałymi narzędziami do utrzymania ciała w czystości. I oczywiście odżywianie powinno być tak proste i zdrowe, jak to tylko możliwe. Ogólnie wszystko powyższe ma zastosowanie w praktyce oczyszczania umysłu.

Шауча на уровне речи

Obejmuje to nie tylko brak słów pasożytów i wulgarnego języka, ale także prawdomówność, powstrzymywanie się od próżnych rozmów, przyjemną intonację i brak nadmiernej emocjonalności. Oznacza to, że czysta mowa to spokojna mowa, pełna znaczenia, przyjemna i zrozumiała dla każdego. Co dziwne, ale praktyka przedłużonego milczenia (od jednego dnia) to bardzo dobry sposób na poprawę mowy. Ponieważ kiedy długo milczymy, widzimy, że większość sytuacji nie wymaga naszego komentarza, wiele jest jasnych bez słów. Głośne czytanie literatury duchowej, klasycznej i komunikowanie się z ludźmi moralnymi również przyczynia się do oczyszczenia mowy.

READ
Co faceci naprawdę widzą o nas, kiedy się spotykamy?

drewniane figurki

Shaucha na poziomie umysłu

Patanjali mówi: „Praktykując mentalną czystość, osiąga się zdolność do radości, jednopunktowości, kontroli zmysłów i widzenia jaźni”. Z tego jasno wynika, że ​​czystość umysłu oznacza powstrzymywanie się od negatywnych, niskich myśli związanych z takimi emocjami, jak gniew, pożądanie, potępienie, chciwość itp. Ponadto czystość umysłu obejmuje koncentrację na jednej myśli, a nie rozpraszanie myśli na wszystko. innymi słowy, osoba wie, co myśli w danym momencie.

Czystość na poziomie umysłu zaczyna się od świadomego podejścia do załadowanych do niego informacji. W dużych miastach dość trudno jest śledzić przepływ informacji, ale możemy się przed nim uchronić, koncentrując się na czymś błogim. Oznacza to, że my sami musimy zajmować nasz umysł, dopóki nie zostanie skierowany w niepożądanym kierunku. W tym celu dobrze jest wykorzystać np. mantry, które możesz sobie powtarzać w dowolnym miejscu i czasie. Ponadto medytacja z koncentracją na obrazie to doskonały sposób. Również nie mniej skuteczną praktyką rozwijania i utrzymywania czystości umysłu jest czytanie literatury duchowej i klasycznej, w której używany jest nie tylko piękny, przyjemny styl, ale także głęboki sens, który budzi myśli o haju.

PodsumowujemyShaucha to praktyka utrzymywania czystości ciała, mowy i umysłu, która zbliża człowieka do harmonii z samym sobą i otaczającym go światem. Dzięki oczyszczeniu człowiek ulega przemianie, zarówno na poziomie wulgarnym, jak i subtelnym, innymi słowy jego aura staje się przyjemna i przekształca wszystko wokół.

Być może spotkałeś ludzi, których wygląd zdaje się wypełniać wszystko światłem i układać, nastrój otoczenia zmienia się na lepsze, rozmowy nabierają charakteru moralnego. Nawiasem mówiąc, według tych kryteriów każdy może śledzić swój poziom rozwoju w praktyce shauchi: jak ludzie zachowują się przed tobą, czy ich zachowanie się zmienia i w jakim kierunku, czy pozwalają ci przeklinać przed tobą, i ogólnie, jaka jest sytuacja wokół ciebie w domu, w miejscu pracy. Śledzenie jest całkiem interesujące.

Поддержанию тела, речи и ума в чистоте способствуют:

Spełnienie shauchi ułatwia wypełnianie pozostałych ślubowań, przyspiesza postęp na ścieżce jogi, ogólnie ma pozytywny wpływ na życie nie tylko samego praktykującego, ale także jego otoczenia.

READ
Znaki zodiaku z anielską cierpliwością

Как сохранить чистоту?

Когда мы начинаем заниматься саморазвитием, следовать определенной духовной практике, то рано или поздно сталкиваемся с давлением окружающего мира, который отнюдь не спешит принимать нас с нашими новыми привычками. Йог или вегетарианец – существа крайне неудобные для экономики и для индустрии развлечений. Они не ходят в обычные кафе, не проводят выходные в торговых центрах, им сложно продать ненужную им вещь, и их ум остается холодным при чтении броских заголовков, которые умело манипулируют сознанием большинства. Поэтому современный мир стремится загнать всех в свои рамки: потреблять больше разнообразной продукции, отмечать пятницу в баре, смотреть сериалы и новости. Об этом кричат рекламные биллборды и огромные площадки торговых центров, а друзья-знакомые-коллеги дают понять, что мы не вписываемся в распорядок дня Кали-юги. В этом сумасшедшем течении нелегко сохранить чистоту сознания, твердый ум и ясную цель перед собой.

1. Wstawaj wcześnie

Być może jest to podstawa każdej praktyki duchowej, coś, co pomaga zachować wewnętrzny rdzeń, pomimo pozornie całkowitego zanurzenia się w chaosie współczesnego świata. Godziny poranne – do 6 rano – to najbardziej błogosławiona pora dnia, kiedy wszystko w przyrodzie dostrojone jest do fali poznania Prawdy Absolutnej. Jest to czas sattva-guny, czyli siły dobroci. Każda wiedza jest przekazywana z łatwością, a praktyka duchowa przynosi szczególne rezultaty.

To wczesny poranek, jeśli poświęcimy go Panu, daje nam siłę, by oprzeć się chwilowym pragnieniom materialnym i małostkowości codziennego życia. To nie przypadek, że na Rusi mówiono: kto wstaje wcześnie, tego Bóg daje. Rzeczywiście, Bóg obdarza „skowronkami” zdrowiem, cechami przywódczymi, kreatywnym myśleniem i wewnętrzną siłą. To dzięki porannemu wschodowi mamy wtedy czas w ciągu dnia na przerobienie wielu rzeczy.

Modlitwy poranne są w centrum każdej religii na świecie. Wiedza wedyjska zaleca również wstanie przed wschodem słońca, wykąpanie się i medytację o Prawdzie Absolutnej, Najwyższej Osobie Boga. To jest główna posługa człowieka – poświęcić poranek na modlitwę. Zadowoliwszy Pana, zyskujemy siłę do robienia różnych rzeczy przez cały dzień, pozostając skupionym na naszej własnej misji.

READ
Wyglądaj nieskazitelnie bez mnóstwa makijażu: proste życiowe hacki i wskazówki dla kobiet

3. Pożywienie konsekrowane

Мы – то, что мы едим. Вся пища, которую мы принимаем, на тонком уровне становится нашей сутью, и дает нашему организму определенный вид энергии. Это может быть энергия насилия, страха и агрессии – если мы едим мясо, энергия вожделения и похоти – если привыкли добавлять в пищу лук, чеснок и хрен, а может быть энергия любви, силы, спокойствия, знания – если мы едим молочные продукты, овощи, фрукты, зерно. Самая чистая пища – это освященная пища, предложенная Господу, то есть прасад (милость Господа). Пусть даже вегетарианская, но неосвященная пища является греховной – поскольку в этом мире все принадлежит Господу и важно помнить о нем, когда мы берем что-то у него в пользование. Именно прасад защищает наше сознание от материальной грязи, развивает наш разум, делая его способным воспринимать высшее знание.

4. Благостное общение

“Скажи мне, кто твой друг, и я скажу кто ты”. Мы знаем, насколько велико влияние нашего круга общения на нас. Именно поэтому важно окружить себя возвышенными людьми и искать с ними общения в любом случае, не смотря на занятость. Важно также поддерживать это общение. В ведических писаниях говорится, что есть всего шесть способов проявлять любовь: давать дары и принимать дары, угощать прасадом и принимать угощение, открывать свое сердце, и слушать сокровенные мысли с доверием. Важно через эти способы поддерживать дружеское общение с дорогими вам людьми.

Jednak wywyższeni ludzie, czyste dusze, które są teraz na tym świecie, często mają bardzo napięty harmonogram, poświęcając się całkowicie służbie dla Pana.

В этом случае общение может идти через слушание лекций, написание писем духовному учителю, чтение книг. Последний пункт – крайне важен, поэтому его опишем отдельно.

5. Czytanie literatury duchowej

Духовная литература не является произведением рук человеческих. Все духовные книги исходят напрямую от Господа. Это знание, которое Бог открывал своим чистым преданным, а они записывали его. Таким образом, читая эти книги, мы выходим на прямую связь с Богом. Чтение – это тоже общение, которое очищает нас даже в том случае, если ум не может понять смысл прочитанного. В идеале читать рекомендовано не менее одного часа в день. Однако важна регулярность, поэтому лучше посвятить чтению хотя бы 10 минут, но каждый день.

READ
Jak zrobić oszałamiające wrażenie na pierwszej randce: 10 pomocnych wskazówek

6. Чистота во всем

Czystość jest oznaką sattva-guny (guny dobroci). Ważne jest, aby dążyć do czystości we wszystkim: w myślach, mowie, ciele, jedzeniu, otaczającej przestrzeni. Błogie środowisko może odciągnąć nasz umysł, jeśli ponownie pogrąży się w miotaniu i niepokoju. To nie przypadek, że Wedy zawierają tak wiele wymagań dotyczących procesu gotowania, kąpieli, wyposażenia domu – daje to czystość zewnętrzną, a także sposób wykonywania czynności przez ludzi o różnych strukturach społecznych, interakcje mężczyzn i kobiet ze sobą – to gwarantuje utrzymanie czystości relacji i czystości umysłu.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: