7 wskazówek, które pomogą utrzymać dom w czystości i porządku

Oczyszczanie, sprzątanie. organizacja domowa, organizacja domowa

Nie wiem jak wy, ale sprzątanie mojego pokoju to jedno z moich najmniej ulubionych zajęć od dzieciństwa. Założę się, że nie jestem jedyny Oczywiście, logicznie lub zgodnie z klasyką gatunku, powiem Wam, że teraz, kiedy dorosłam, spełniłam swoje marzenie i w ogóle nie sprzątam swojego pokoju. Hurra!

Ale nie, według klasyków innego gatunku stałem się dorosły i zdałem sobie sprawę, że muszę posprzątać (tak, co za odkrycie!). A co więcej – teraz muszę dbać o porządek i czystość w całym mieszkaniu, a nie tylko w pokoju. A nawet więcej – sprzątanie zaczęło mi sprawiać przyjemność: zarówno proces, jak i rezultat.

Ale jako życiowy optymalizator zadawałem sobie pytania: Jaki jest najłatwiejszy sposób na utrzymanie porządku w domu? Jakie działania przynoszą najbardziej namacalne rezultaty?

Dzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami i pomysłami.

Porządek i czystość w domu. Część 1, teoretyczna

Chciałem rozpocząć poszukiwania rozwiązań optymalizacyjnych do sprzątania nie od aktywnych działań, ale od analizy. Myślałem: Które obszary mojego mieszkania zaśmiecają się najszybciej? Tak jest prawdopodobnie w przypadku większości, oto co mi się przydarzyło:

Uwielbiam czytać, pracować przy komputerze, oglądać filmy, a czasem jeść w łóżku. Dlatego na szafce nocnej możesz prześledzić moje czynności: jest kubek i książka, i portfel, i ładowanie z telefonu i laptopa, i okulary i słuchawki, i telefon, i zdjęte kolczyki, i kartka z zapisanym numerem i stojak na kubek i kilka innych rzeczy.

Mój mąż i ja uwielbiamy jeść nie w kuchni przy małym stoliku, ale w salonie – przy dużym. Czasami pracujemy na laptopach właśnie tam. Dlatego stół często zamienia się w gałąź stolika nocnego lub odwrotnie.

Zlew z naczyniami, blat do gotowania, kuchenka (mam jedną linię) to kolejny obszar, w którym rzadko panuje idealny porządek.

Pozostałe obszary mieszkania są przynajmniej okresowo zaśmiecone, ale nie w takiej skali jak te trzy.

Drugą rzeczą, o której pomyślałem, jest prosta prawda – Aby utrzymać dom w czystości i porządku, musisz codziennie trochę sprzątać.. Nawiasem mówiąc, to pod koniec tygodnia będzie mniej przypadków, a jednocześnie zużytej energii i nerwów.

I trzecie odkrycie, które pomaga mi w utrzymaniu porządku i czystości w moim domu – czyścić nie tam, gdzie sprzątają, ale tam, gdzie nie śmiecą.

READ
Wskazówki dotyczące utrzymywania porządku w kuchni

Tak więc tylko trzy działania, które jakościowo zmieniły moje rozumienie sprzątania. Przenieś je do swojego życia:

1. Zidentyfikuj swoje “hotspoty” – miejsca najszybciej zaśmiecane. Daj im więcej czasu.

2. Zacznij sprzątać trochę każdego dnia.

:)

3. Mniej śmieci! A jeszcze mniej

Utrzymuj czystość i porządek w domu. Część 2, praktyczna

:)

  1. Pierwszą wskazówką, którą staram się przestrzegać, aby utrzymać porządek w moim domu, jest posprzątaj po sobie natychmiast. Jeśli się szkolisz od razu robiąc małe rzeczy, duże gromadzą się znacznie mniej. Wliczam takie drobiazgi: wytrzyj stół za sobą, zamiataj piasek z butów na korytarzu, zanieś przeczytaną książkę z powrotem na miejsce, powieś ubrania na wieszaku w szafie, złóż biżuterię nie gdziekolwiek, ale w wyznaczonym miejscu, rzuć wyjmij słoiki gotowych szamponów zaraz po użyciu itp.
  2. Pierz częściej niż raz w tygodniu. Od razu będzie więcej porządku i czystości w mieszkaniu, jeśli kosz z nieświeżą pościelą nie będzie stale stał wypchany, z wypadającymi ubraniami i pościelą (a tym bardziej nie z leżeniem wokół niego – bo nie pasuje).
  3. Aby utrzymać dom w czystości i porządku, użyj timera lub ustaw alarm. Daj sobie 20 minut dziennie na jedną strefę i sprzątaj oszczędnie. Wiedząc, że czas jest ograniczony, nie daj się rozpraszać sprawami zewnętrznymi: później znajdziesz czas na wiadomość przez Skype, filiżankę herbaty lub rozmowę telefoniczną. Z reguły to rozpraszanie uwagi podczas sprzątania sprawia, że ​​proces sprzątania jest nieznośnie długi.
  4. Łącząc dwie rzeczy w tym samym czasie: np. zatkaj zlew mocząc w nim brudne naczynia, a jednocześnie umyj wannę. Wlej produkt do toalety i zlewu w łazience, ale na razie idź do kuchni posprzątać zaśmiecające przestrzeń szafki i wyschnięte już garnki i patelnie. I tak dalej.
  5. Pomóż utrzymać porządek i czystość w domu oraz pomocnicy domowi: np. robot odkurzający, mop wyciskany lub mop parowy, zmywarka, specjalne ściereczki do odkurzania i spraye, które pomagają skutecznie usuwać zabrudzenia z telewizora, plamy palców z błyszczących powierzchni itp.
  6. Każdego wieczoru poświęć 15-20 minut, aby uwolnić te obszary, które najbardziej zaśmiecasz.
  7. Poświęć kilka godzin na uporządkowanie rzeczy, które przyniosłeś do domu. – kolejny pomysł, który pomoże utrzymać porządek i czystość w domu. Wszystko, co przyniosłeś z pracy, z garażu, ze sklepu, od gości, postaw na jednej półce w korytarzu (lub weź jeden pojemnik na te rzeczy).
    Nie pozwól, aby wniesione rzeczy rozprzestrzeniły się po korytarzu, „rozsypały się” po różnych meblach, jakby „chwilowo”. Nie ma nic bardziej trwałego niż tymczasowe W ciągu kilku godzin przenieś przedmioty z tej półki na swoje miejsca lub wyrzuć je całkowicie (na przykład broszury reklamowe lub niepotrzebne gazety).
READ
Projekt wnętrza pokoju młodzieżowego

A jakich sekretów używasz, aby utrzymać swój dom w czystości i poświęcać mniej czasu i wysiłku na sprzątanie?

PS Jak posprzątać i rozebrać gruz domowy? Jak łatwo jest rozstać się z niepotrzebnymi rzeczami? Jak przywrócić porządek, który jest zachowany i nie znika z dnia na dzień?

Odpowiedzi – w darmowym poradniku 18 zasad bałaganu i porządku. Zdobyć jako prezent! – VKontakte lub na Twój e-mail.

Jak zdobyć?

* Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie ode mnie wiadomości e-mail oraz na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: