7 tajemnic i 10 tabu w walce ze zmarszczkami

Dlaczego pojawiają się zmarszczki? Szacowany Podróż Ruta de la Plata w liczbach Środowiskowy ochrona Agencja, USA, aż 90% widocznych zmian skórnych, w tym zgrubienie warstwy rogowej naskórka, plamy starcze i zmarszczki, jest wynikiem uszkodzeń słonecznych. Ale poza tym ważną rolę odgrywają nasze nawyki, dieta i styl życia, a także naturalny proces starzenia.

Wraz z wiekiem skóra produkuje mniej elastyny ​​i kolagenu, elementów strukturalnych odpowiedzialnych za jej elastyczność i jędrność. Osłabia to jego funkcje ochronne, czyni go mniej odpornym na wpływy zewnętrzne. Nic dziwnego, że zmiany stają się najbardziej widoczne w wieku powyżej 30 lat. Jednak ich pojawieniu się można zapobiec!

1. Nie zaniedbuj ochrony przeciwsłonecznej

Nie jest tajemnicą, że filtry przeciwsłoneczne o SPF 30 lub wyższym pomagają zapobiegać rakowi skóry. Jednak kilka badań pokazuje, że opóźnia również pojawienie się oznak starzenia. Jednocześnie należy go codziennie nakładać na skórę.

2. Ogranicz spożycie cukru

Społeczność medyczna od wielu lat bada wpływ cukru na organizm. Dziś niezawodnie wiadomo, że rafinowany cukier uruchamia procesy glikacji, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia włókien elastyny ​​i kolagenu, a skóra szybko się starzeje.

Zatem im więcej słodkich pokarmów spożywa dana osoba, tym większe ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry.

3. Pij herbatę z melisy

3. Pij herbatę z melisy

W badaniu przeprowadzonym w Japonii w 2017 roku stwierdzono, że herbata z liści melisy poprawia elastyczność skóry i zmniejsza uszkodzenia tkanek. I chociaż eksperyment przeprowadzono na niewielkiej liczbie uczestników, być może jest to najłatwiejszy i najprzyjemniejszy sposób zapobiegania zmarszczkom.

4. Nie pal!

Badanie przeprowadzone w 2002 roku na grupie 350 palaczy wyraźnie wykazało, że ich skóra starzeje się szybciej. Mikroskopijne uszkodzenia i zmarszczki pojawiają się w nich w wieku od 20 do 39 lat!

Eksperci Kliniki Mayo Wyjaśnia to fakt, że nikotyna w papierosach przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych, zaburzając procesy krążenia krwi, a w konsekwencji dostarczania tlenu i składników odżywczych do głębszych warstw skóry. Ponadto badania nad tytoniem obfitują w substancje chemiczne, które uszkadzają elastynę i kolagen.

5. Uważaj na kondycję twarzy

„Może słyszałeś, że ćwiczenia twarzy wzmacniają mięśnie i skórę oraz spowalniają proces starzenia. Jednak z naukowego punktu widzenia twierdzenia te nie są przekonujące, mówi lekarz dermatolog Rachel Reynolds. „Ponadto mogą nawet pogłębić zmarszczki, które naturalnie tworzą się w głębszych warstwach skóry w miarę starzenia się”.

6. Zwiększ poziom beta-karotenu w diecie

Beta-karoten to prowitamina syntetyzowana w organizmie człowieka w witaminę A. Według badań blokuje szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom skóry. Często wchodzi w skład kosmetyków przeciwstarzeniowych, ale bardzo ważne jest, aby dostarczać go z pożywieniem.

Występuje w marchwi, zielonej cebuli, papryce, pomidorach, brzoskwiniach, jajach, wątróbce wołowej. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie Dermatologia w 2010 roku wykazały, że już 30 mg beta-karotenu dziennie przyjmowane z posiłkami może zapobiec lub nawet odwrócić fotostarzenie skóry.

7. Załaduj przeciwutleniacze

7. Załaduj przeciwutleniacze

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na stres oksydacyjny. Powoduje uszkodzenia na poziomie komórek DNA. Aby zapobiec temu procesowi, kosmetolodzy zalecają stosowanie kosmetyków z przeciwutleniaczami.. Ale to nie wystarczy!

READ
Smoky Eyes: 26 najlepszych Smokey Eyes

„Bojowników” z wolnymi rodnikami należy dostarczać z pożywieniem. Większość przeciwutleniaczy znajduje się w świeżych warzywach, owocach i jagodach.

8. Nawilż skórę

Wysokiej jakości kosmetyki pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, co z kolei skutecznie zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Ważne jest również, aby unikać nadużywania środków czyszczących do skóry i wody z kranu, ponieważ pozbawiają one skórę naturalnych olejków, osłabiając w ten sposób jej funkcje ochronne. Do takiego wniosku doszli dermatolodzy z Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland.

9. Śpij dobrze

„Nie ma techniki iniekcji ani techniki laserowej, która może zrobić dla skóry to samo, co dobry sen” – mówi lekarz medycyny, dermatolog Dzień Doris.National Sleep Foundation zaleca co najmniej 7-9 godzin snu każdej nocy.

I przestań się martwić, gdzie spędzasz te bezcenne godziny. Według badań, w ciągu jednej nocy człowiek zmienia pozycję średnio 16-20 razy. Jest więc mało prawdopodobne, aby pozycja, w której śpisz, miała znaczący wpływ na to, jak wcześnie pojawią się zmarszczki.

10. Poproś dermatologa o dobranie kosmetyków dla Ciebie

10. Poproś dermatologa o dobranie kosmetyków dla Ciebie

Kosmetologia ma co najmniej dwa proste i niezawodne sposoby na szybkie pozbycie się zmarszczek – zastrzyki z botoksu i wypełniacze z kwasem hialuronowym. Ale nie zawsze są dostępne, ponadto mają przeciwwskazania. Alternatywą dla nich mogą być odpowiednio dobrane kosmetyki ze składnikami aktywnymi w składzie:

 • retinol to pochodna forma witaminy A, która stymuluje produkcję kolagenu, wygładza skórę i redukuje głębokość zmarszczek.
 • Resweratrol Jest przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki uszkadzające skórę.
 • koenzymQ10 jest silnym przeciwutleniaczem. Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Jdermatologii zewnętrznejwykazały, że po 6 miesiącach stosowania tej substancji poziom nawilżenia skóry wzrósł o 37%, a głębokość zmarszczek zmniejszyła się o 29%.
 • peptydy to łańcuchy aminokwasów, które stymulują produkcję elastyny ​​i kolagenu.
 • witamina C – przeciwutleniacz, stymuluje produkcję kolagenu, pomaga zlikwidować przebarwienia. Zdecydowanie najpotężniejszą formą witaminy C jest kwas L-askorbinowy.
 • kwas hialuronowy – przyciąga wilgoć do skóry, utrzymuje jej poziom nawilżenia.
 • witamina E – przeciwutleniacz wraz z witaminą A wzmacnia barierę ochronną skóry, hamuje stany zapalne.
 • alfa-hydroksykwasy – To naturalne kwasy owocowe, które pomagają złuszczać martwy naskórek. Nowe badania wykazały, że w wyższych stężeniach kwasy AHA mogą stymulować produkcję kolagenu.

Starzenie się skóry to proces zaprogramowany w nas przez samą naturę. Niestety nie da się tego uniknąć. Jednak zrobić wszystko, co od nas zależy, aby jak najpóźniej, w naszej mocy, stawić czoła przejawom oznak starzenia. Pomaga nam w tym nowoczesna medycyna estetyczna i kosmetologia, w połączeniu z regularną pielęgnacją domową dostosowaną do rodzaju skóry.

Pierwszym i najważniejszym narzędziem, które pomaga nam zapobiegać pojawianiu się zmarszczek, nadal nazwałabym kremem do twarzy z filtrem SPF. Promieniowanie słoneczne uznawane jest przez kosmetologów za pierwszą przyczynę powstawania zmarszczek. Dlatego krem ​​na dzień powinien zawsze zawierać faktor przeciwsłoneczny. Kosmetyki z SPF należy stosować przez cały rok: zimą wystarczy poziom 15 jednostek, latem – od 25 wzwyż.

READ
7 wskazówek, jak wybrać idealny kolor szminki dla swojego typu koloru

Na drugim miejscu wśród przyczyn pojawiania się zmarszczek jest mimika. To, jak bardzo jest mobilny, określi, jak wcześnie zaczniesz mieć problemy. I tutaj są dwie opcje, jak powstrzymać pogorszenie sytuacji: samodzielnie kontrolować mimikę lub skorzystać z terapii botulinowej.

Zastrzyki z botoksu pomagają zneutralizować tzw. mięśnie przygnębiające, czyli te, które odpowiadają za ruchomość naszej mimiki. Toksyna botulinowa pomaga nie tylko kontrolować aktywność mimiki twarzy, ale także zapobiega powstawaniu zmarszczek, z którymi znacznie trudniej sobie poradzić w miejscu zmarszczek.

Niewłaściwa pielęgnacja, nieprzestrzeganie reżimu picia, obecność złych nawyków i błędów żywieniowych oraz inne czynniki, w tym ekspozycja na otwarte słońce bez ochrony, prowadzą do wysuszenia skóry, co z kolei prowokuje pojawienie się przedwczesnych zmarszczek. W takim przypadku należy zwrócić większą uwagę na dobór kosmetyków, przejść na pielęgnację delikatnej skóry i zrezygnować z agresywnych metod oczyszczania.

Inną przyczyną powstawania zmarszczek jest naturalne starzenie. Aby rozciągnąć ten proces w czasie, aby go spowolnić, stosuje się różne zabiegi kosmetyczne poprawiające jakość skóry, zmniejszające wiotkość skóry i zwiększające produkcję kolagenu. Wszystko to staje się możliwe dzięki takim technikom iniekcji jak biorewitalizacja i bioreparacja. Substancją czynną w obu przypadkach jest kwas hialuronowy, który wstrzykiwany pod skórę pomaga uzupełnić jej poziom nawilżenia i sprawia, że ​​jest ona zadbana, promienna, jednocześnie stymulując produkcję kolagenu i elastyny.

dr n. med. Oksana Orłowa, pracownik naukowy Instytutu Bioregulacji i Gerontologii w Petersburgu, laboratorium bioregulacji starzenia, kosmetolog

Profilaktyka to bardzo precyzyjne podejście do zmian skórnych związanych z wiekiem. Dzięki temu możliwe jest odroczenie na długi czas, a w niektórych przypadkach wykluczenie chirurgicznej chirurgii plastycznej.

Zmarszczki zaczynają się tworzyć w związku z czynnością mimiczną: na czole, grzbiecie nosa, wokół oczu, z tyłu nosa, wzdłuż konturu ust, linii śmiechu i wzdłuż dużych fałd. Dodatkowo pogarsza ich stopniową utratę elastyczności i objętości tkanki z powodu degradacji związanej z wiekiem. Na czym należy się skupić i jaka będzie taktyka w warunkach domowych i klinicznych?

Jedz dobrze. To rozwiąże większość problemów przeciwstarzeniowych od wewnątrz i na zewnątrz.

Poddaj się diagnostyce i leczeniu profilaktycznemu przewlekłe choroby wewnętrzne dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Ponieważ według najnowszych danych przyczyniają się do powstawania przykurczów mięśni, czyli bolesnych skurczów. Bolesne grymasy tworzą i pogłębiają zmarszczki na twarzy.

Zadbaj o elastyczność i odporność skóry na stres: stosuj codziennie łatwostrawne, stabilizowane przeciwutleniacze, które zapobiegają uszkodzeniu przez wolne rodniki, oraz stabilizatory membranowe – chronią komórki przed zniszczeniem w kosmetykach (stałe oleje roślinne z fosfolipidami: shea, kokosowy, kakaowy).

Stosuj codziennie rano profesjonalna ochrona przeciwsłoneczna: SPF 50+, mineralny nie zatyka porów UVA/UVB. Zapobiegnie to fotostarzeniu się skóry.

W warunkach klinicznych w celach terapeutycznych i profilaktycznych stosuje się: zastrzyki z toksyny botulinowej typu A. I uciekają się do tej metody bez ryzyka pogorszenia stanu skóry lub uzależnienia się, gdy zmarszczki już zaczęły się tworzyć. To znaczy z nadpobudliwą mimiką twarzy już w wieku 25 lat. To jedyny sposób na wygładzenie istniejących i zapobieganie powstawaniu nowych zagnieceń. Technologia N 1 na świecie poszukiwana.

READ
Młodszy i świeższy: 10 sztuczek makijażowych, które odmienią Twoją twarz

Metodę stosuje się głównie na górnej połowie twarzy, obszarem korekcji jest czoło, grzbiet nosa, zewnętrzny kącik oczu, tył nosa; rzadziej do korekcji nosowo-wargowych i fałdów smutku w kącikach ust, owalu i szyi. Powtarza się raz na 4-8 miesięcy, w zależności od indywidualnych cech organizmu.

Zmarszczki to linie i bruzdy, które tworzą się na skórze. Niektóre zmarszczki mogą wyglądać jak głębokie bruzdy lub bruzdy, szczególnie wokół oczu, ust i szyi.

Jeśli niepokoi Cię wygląd Twojej skóry, udaj się do dermatologa. Lekarz oceni jej stan i doradzi w zakresie doboru indywidualnego planu pielęgnacji skóry, w razie potrzeby zaleci odpowiednie metody korekcji zmarszczek.

profilaktyka

Oto kilka wskazówek, które pomogą chronić skórę i zminimalizować pojawianie się zmarszczek:

 • Chroń skórę przed szkodliwym działaniem słońca (zwłaszcza latem). Ogranicz czas spędzany na słońcu, zwłaszcza w południe, i zawsze noś odzież ochronną, taką jak kapelusz z szerokim rondem, koszula z długimi rękawami i okulary przeciwsłoneczne. Staraj się również używać kremów przeciwsłonecznych na zewnątrz.
 • Wybierając produkty do pielęgnacji skóry, skup się na filtrach przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania, co oznacza, że ​​blokują one zarówno długie (320-400 nm), jak i średnie (280-320 nm) promienie UV.
 • Sucha skóra zawsze się marszczy, co może prowadzić do przedwczesnego pojawienia się drobnych linii i zmarszczek. Nawilżacze zatrzymują wodę w skórze, co pomaga maskować drobne linie i zmarszczki.
 • Przestrzegaj zdrowej diety. Istnieją przytłaczające dowody na to, że niektóre witaminy w diecie pomagają chronić skórę. Oczywiście dalsze badania nad rolą odżywiania w utrzymaniu struktury skóry nie będą zbyteczne, ale spożywanie dużej ilości owoców i warzyw jest niezbędnym elementem utrzymania zdrowej skóry.

Leczenie zmarszczek

Obecnie dostępnych jest kilka opcji leczenia zmarszczek, a także sposoby na wygładzenie zmarszczek lub uczynienie ich mniej zauważalnymi. W szczególności leki:

Retinoidy. Lek zawierający retinoidy pochodzące z witaminy A może zmniejszać drobne linie, przebarwienia i przebarwienia po nałożeniu na skórę. Być może będziesz musiał użyć tego środka przez kilka tygodni lub miesięcy, zanim zobaczysz poprawę. Warto zauważyć, że retinoidy mogą powodować tymczasowe swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie lub suchość.

Kremy na zmarszczki. Skuteczność takich kremów zależy od ich aktywnych składników. Retinol, przeciwutleniacze i niektóre peptydy mogą prowadzić do pozytywnych rezultatów w walce ze zmarszczkami.

Zabiegi chirurgiczne i inne techniki

W celu wygładzenia zmarszczek stosuje się różnorodne zabiegi. Niektóre badania pokazują, że połączenie różnych opcji leczenia może zapewnić najbardziej zadowalające rezultaty. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co jest dla Ciebie ważne i wspólnie zdecyduj, które podejście najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom, a także czas rekonwalescencji i wyniki.

Zabiegi te obejmują: resurfacing laserowy, odmładzanie fotodynamiczne, peelingi chemiczne, dermabrazję i mikrodermabrazję, stosowanie toksyny botulinowej typu A (Botox) czy wypełniaczy tkanek miękkich. Zabieg liftingu to rodzaj „ucisku mięśni i tkanek”. Można to zrobić tylko w profesjonalnej klinice przy użyciu znieczulenia.

READ
Jak zrobić makijaż na nadchodzące stulecie

Ważne jest, aby pamiętać, że każda z procedur może mieć skutki uboczne, dlatego należy omówić je z lekarzem. Upewnij się, że twój dermatolog lub chirurg plastyczny jest specjalnie przeszkolony i doświadczony w technice, którą rozważasz. Bądź zdrów!

Denisova Tatiana Władimirowna

Pionowe fałdy wokół ust nazywane są zmarszczkami kaletniczymi ze względu na podobieństwo do woreczka – torby do przechowywania tytoniu. Podczas zaciskania sznurowadeł woreczka powstają pionowe układy tkaniny, przypominające nieco bruzdy na skórze wokół ust.

Zmarszczki torebkowe

Przyczyny zmarszczek okołoustnych

Dlaczego wokół ust pojawiają się pionowe bruzdy? Zjawisko to ma kilka przyczyn:

 • Cienka warstwa tłuszczu podskórnego w okolicy ust;
 • Cienki naskórek i niewiele gruczołów łojowych;
 • Nadmierna ruchomość mięśnia okrężnego jamy ustnej jest wynikiem wzmożonej aktywności mimicznej;
 • Nadmierne nasłonecznienie;
 • Wady zgryzu;
 • Niewystarczające nawilżenie skóry;
 • Palenie;
 • Wiek i zmiany hormonalne prowadzące do utraty jędrności i elastyczności naskórka.

W przeciwieństwie do innych mięśni twarzy, okrągły mięsień jamy ustnej nie jest przyczepiony do kości, a jedynie do skóry właściwej. Jest stale aktywny – podczas jedzenia czy rozmowy – więc zmarszczki w tym obszarze zaczynają pojawiać się dość wcześnie. Pierwsze fałdy na skórze widać już w wieku 25-30 lat, a w wieku 45-50 lat zamieniają się w głębokie bruzdy.

Wraz ze spadkiem poziomu nawilżenia naskórka zmarszczki i fałdy mogą pojawić się już w młodym wieku.

Polecane artykuły powiązane:

Metody walki

Aby wyeliminować zmarszczki kapciuchowe, opracowano kilka metod, które można stosować zarówno pojedynczo, jak iw różnych kombinacjach.

  . Słynne „zastrzyki upiększające” mają za zadanie nawilżać i odmładzać skórę. Śródskórne iniekcje kwasu hialuronowego kilkakrotnie zwiększają poziom nawilżenia: każda cząsteczka hialuronianu jest w stanie przyciągnąć i związać do 1000 cząsteczek wody. Po serii zabiegów poprawia się struktura skóry, aktywuje się produkcja łańcuchów białkowych, spłycają się zmarszczki. Efekt narasta stopniowo i utrzymuje się przez kilka miesięcy. Skuteczność zabiegu została potwierdzona badaniami, biorewitalizacja jest z powodzeniem stosowana od wielu lat do odmładzania skóry;
 • Plastik konturowy (badania). W tym przypadku stosuje się również preparaty na bazie kwasu hialuronowego – ale już w postaci lepkich żeli, które wstrzykuje się pod skórę cienką igłą. Są w pełni kompatybilne z ludzkim organizmem i nie wywołują reakcji alergicznych. Z biegiem czasu wypełniacze żelowe rozpuszczają się i są naturalnie wydalane z organizmu. Miękkie wypełniacze z tworzywa sztucznego są niewidoczne pod skórą. Wypełniają ubytki, wyrównując ukojenie skóry. Wynik jest przechowywany średnio przez kilka lat, następnie procedurę można powtórzyć;
 • Iniekcje toksyny botulinowej (badania). Aby zapobiec pojawianiu się zmarszczek, a także wyeliminować drobne defekty, stosuje się zastrzyki z botoksu lub jego analogi. Toksyna botulinowa działa bezpośrednio na przyczynę powstawania fałdów – nadmierną aktywność mięśni okrężnych jamy ustnej. Pod wpływem leku rozluźnia się, a znajdujący się na nim naskórek ulega wygładzeniu. Dokładne wyliczenie dawki i wirtuozowska precyzja iniekcji zapewniają doskonałe rezultaty przy korygowaniu pionowych zmarszczek na górnej wardze. Na dolnej wardze ta metoda zwykle nie jest stosowana;
 • Resurfacing laserowy. Podczas tego zabiegu, którego skuteczność jest porównywalna z zabiegiem chirurgicznym, tkanki są podgrzewane za pomocą lasera. W wyniku tak kontrolowanych mikrouszkodzeń naskórka uruchamiane są procesy regeneracji, powstają nowe komórki. Resurfacing laserowy skutecznie wyrównuje ubytki skóry, w tym w okolicy ust;
 • Termoliza laserowa frakcyjna. Technika działa na tej samej zasadzie co resurfacing laserowy, ale jest uważana za bardziej delikatną ze względu na punktowy efekt na naskórku. Stymulowany jest wzrost nowych komórek, odnowa tkanek, skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna;
  . Pod skórę wprowadzane są mezonitki wykonane z materiału biodegradowalnego. Za ich pomocą tworzy się szkielet, który podtrzymuje skórę i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Skóra jest nasycona wilgocią, staje się jędrna i elastyczna, powierzchnia naskórka zostaje wyrównana. Wokół nici tworzy się naturalny szkielet kolagenowy, który jest zachowany nawet po resorpcji mezonitów;
  . Złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka pozwala odnowić skórę, czyniąc jej powierzchnię bardziej równą i gładką. Za pomocą peelingu powierzchownego można pozbyć się płytkich zmarszczek, do likwidacji zmarszczek głębokich zalecane są peelingi środkowe.
READ
20 oszałamiających opcji makijażu wieczorowego, które podbiją serce każdego mężczyzny

Jakie procedury, w jakich kombinacjach, w jakiej kolejności wykonać, zostanie określony przez kosmetologa po badaniu wewnętrznym. Lekarz opracuje plan likwidacji zmarszczek i dobierze najskuteczniejsze metody w zależności od indywidualnych cech pacjenta.

W tym miejscu warto przypomnieć, że zarówno zabiegi iniekcyjne, jak i sprzętowe mogą być przeprowadzane wyłącznie w klinice. Muszą być wykonywane przez wykwalifikowanego kosmetologa, który posiada odpowiednie certyfikaty.

Opieka domowa

Niestety, jeśli zmarszczki już się pojawiły, nie będzie można sobie z nimi poradzić w domu. W najwcześniejszej fazie pomocne może być stosowanie preparatów nawilżających, jednak pod względem skuteczności taka pielęgnacja ustępuje pielęgnacji profesjonalnej. Ale jeśli zastosujesz własną profilaktykę, możesz zapobiec pojawianiu się rowków na ustach.

Czego potrzebuję?

Kobieta na plaży z filtrem przeciwsłonecznym

 • Rzuć palenie całkowicie. Nic dziwnego, że drugie określenie zmarszczek kaletniczych to „zmarszczki palacza”. Pojawiają się nie tylko z powodu napięcia mięśnia okrężnego, ale z powodu negatywnego wpływu nikotyny, pod wpływem której skóra staje się sucha i cienka, a krążenie krwi jest zaburzone;
 • Nie daj się ponieść gumie do żucia. Aby chronić szkliwo zębów, wystarczy żuć je przez 5 minut po jedzeniu. Ciągłe żucie prowadzi do nadwyrężenia mięśni i pojawienia się fałd;
 • Chroń swoją twarz przed słońcem i ekstremalnymi temperaturami. Nie zapomnij o kremach z filtrami przeciwsłonecznymi, które chronią cienką skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym;
 • Właściwa pielęgnacja domowa. Codzienne oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i odżywianie skóry wokół ust pomoże uniknąć przesuszenia i zachować młodość na długi czas. Najlepiej stosować produkty kosmeceutyczne (kosmetyki apteczne) zalecane przez kosmetyczkę;
 • Śledź mimikę twarzy. Nie, nie, nie musisz chodzić z kamienną twarzą, udając pokerzystę. Wystarczy częściej rozluźniać usta, mniej je ściskać i wykręcać, robić niezadowolone grymasy. A lepiej pić mniej przez słomkę.

Im szybciej zapobiegniesz powstawaniu zmarszczek, tym więcej czasu upłynie, zanim się pojawią. Jeśli pojawią się zmarszczki – to nie ma znaczenia – kosmetyczka pomoże się ich pozbyć.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: