7 sposobów, aby dowiedzieć się prawdy o wodzie, którą pijesz, bez wychodzenia z domu

Według różnych ocen najczystszą wodę kranową mają kraje skandynawskie, na czele z Danią i Finlandią. Jednocześnie, według WHO, ponad 2 miliardy ludzi na planecie używa zanieczyszczonej wody jako wody pitnej i nie zawsze chodzi o mieszkańców krajów trzeciego świata.

DODAJ MNIE Postanowiłem dowiedzieć się, dlaczego nadal warto sprawdzać jakość wody w domu i jakie są na to sposoby.

Po co testować wodę?

Człowiek codziennie korzysta z wody. Dzięki niemu do organizmu mogą dostać się nie tylko użyteczne, ale także niebezpieczne substancje. Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem, więc zwykle nie występuje w chemicznie czystej postaci. Wraz z bakteriami i wirusami może również przenosić wiele różnych zanieczyszczeń. Wszystko to wpływa na smak wody, jej zapach, przejrzystość i kolor. I nawet na podstawie tych prostych znaków można stwierdzić, że zmieniła się jego jakość.

zanieczyszczony woda jest przyczyną około 70–80% wszystkich znanych chorób i przyspiesza proces starzenia o 30%. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie jego jakości. A jeśli nie ma możliwości oddania wody do analizy do laboratorium, wstępne badania można przeprowadzić w domu.

1. Przechowywanie

Ten test pozwala określić obecność obcych zanieczyszczeń. Wlej wodę do czystej przezroczystej butelki, zamknij pokrywkę i pozostaw w ciemnym miejscu. Jeśli po kilku dniach pojawi się chociaż jeden z podejrzanych objawów (film na powierzchni, płytka na ścianach, osad), to jakość wody pozostawia wiele do życzenia: zawiera dużą ilość soli metali.

2. Gotowanie

To doświadczenie pozwala określić, czy metale występują w wodzie w dużych stężeniach. Doprowadź wodę w rondlu do wrzenia, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 12 do 14 minut. Odczekaj kolejne 20 minut, aż woda ostygnie, a następnie wylej ją. Obecność osadów wapiennych i kamienia na ściankach miski nie jest dobrym wskaźnikiem. Jeśli kolor łuski jest szary, oznacza to przekroczenie stężenia wapnia, brązowo-żółtego – żelaza.

3. Test nadmanganianu potasu

Zwykły nadmanganian potasu pozwala stwierdzić, czy woda nadaje się do picia. Rozpuść niewielką jego ilość w szklance płynu testowego i oceń reakcję. Woda powinna zmienić kolor na jasnoróżowy. Jeśli woda nabrała żółtego zabarwienia, oznacza to, że jest złej jakości i nie należy jej pić. Nadmanganian potasu odbarwia się, gdy niszczy materię organiczną.

READ
Fusy kawowe na każdą okazję: 14 zastosowań!

4. Parzenie herbaty

Herbatę można zaparzyć w różny sposób w różnych wodach, nawet jeśli wszystkie są dobrej jakości. Ale szczególną uwagę należy zwrócić na przezroczystość napoju. Do szklanki ze świeżo zaparzoną herbatą wlej 40-50 ml surowej wody przeznaczonej do badania. Jeśli zawartość szklanki stanie się jaśniejsza, jakość wody jest akceptowalna. Jeśli herbata jest mętna, takiej wody nie można pić: może zawierać nadmiar soli lub innych szkodliwych substancji, w tym organicznych.

5. Ważenie

Uważa się, że dobrej jakości woda jest lżejsza. Dzięki dokładnej wadze kuchennej można zważyć 2 próbki wody. Pierwsza próbka jest wzorcem (woda z chłodni lub przefiltrowana może służyć jako odniesienie), druga to próbka testowa. Lepiej użyć tej samej miarki. Dobrym wskaźnikiem jest w przybliżeniu taka sama masa próbek (różnica nie powinna przekraczać 1-2%).

6. Test lustra

Aby stwierdzić obecność zanieczyszczeń, upuść niewielką ilość wody (1-2 ml) na czystą szklaną powierzchnię – można do tego celu użyć lusterka. Poczekaj, aż płyn odparuje, a następnie oceń wynik. Jeśli na powierzchni pozostaje ślad, oznacza to, że w wodzie znajdują się obce zanieczyszczenia. Woda dobrej jakości po odparowaniu pozostawia powierzchnię czystą.

7. Rozpuszczanie mydła

Ta metoda pozwala przetestować wodę pod kątem twardości. Dodaj do wody niewielką ilość mydła. Jeśli woda jest miękka, szybko się rozpuści i wytworzy dużo piany. Z twardą wodą wszystko dzieje się dokładnie odwrotnie. Kwasy tłuszczowe tworzą silne związki z wapniem i magnezem zawartym w wodzie, a mydło przestaje się pienić.

W ciągu życia człowiek wypija około 35 ton wody. Dlatego tak ważne jest monitorowanie jego jakości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że aż 80% różnych chemikaliów ze środowiska koniecznie dostaje się do źródeł wody, a zawarte w niej metale w nadmiarze mogą powodować różne choroby.

Jaką wodę pijesz? Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że warto to sprawdzić?

Według różnych klasyfikacji najczystszą wodę pitną można znaleźć w krajach nordyckich. Według tego wskaźnika prym wiodą Dania i Finlandia. Jednocześnie według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 2 miliardy ludzi na planecie korzysta z zanieczyszczonej wody i nie zawsze są to mieszkańcy krajów trzeciego świata.

READ
Wszystko, co musisz wiedzieć o pościeli

7 sposobów, aby dowiedzieć się prawdy o wodzie, którą pijesz, bez wychodzenia z domu

Postanowiliśmy dowiedzieć się, dlaczego nie można odłożyć badania jakości wody i jakie istnieją metody realizacji tej procedury.

Po co testować wodę?

Ludzie codziennie używają wody. W takim przypadku organizm może otrzymać nie tylko korzyść, ale także szkodę. Woda jest rozpuszczalnikiem uniwersalnym, dlatego często nie można znaleźć jej w postaci czystej chemicznie. Wraz z bakteriami i wirusami zawiera również wiele różnych zanieczyszczeń. Wszystko to wpływa na smak wody, jej zapach, przezroczystość i kolor.

Zanieczyszczona woda odpowiada za około 70-80 proc. wszystkich znanych chorób i przyspiesza proces starzenia o 30 proc. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić jego jakość. Jeśli nie możesz zabrać wody do laboratorium do analizy, możesz wykonać podstawowy test bezpośrednio w domu.

Depozyt

Ten test pozwala zidentyfikować obecność zanieczyszczeń. Wlej wodę do czystej przezroczystej butelki, zamknij pokrywką i umieść w ciemnym miejscu. Jeśli po kilku dniach pojawi się chociaż jeden znak ostrzegawczy (warstwa na powierzchni, osad), to odpowiednio oznacza to, że jakość wody pozostawia wiele do życzenia: zawiera dużą ilość soli metali.

Gotowanie

Ten test pozwala określić obecność metali w wodzie. Pozostaw wodę w garnku, aż się zagotuje, a następnie pozostaw na średnim ogniu na 12 lub 14 minut. Następnie odczekaj kolejne 20 minut, aż woda ostygnie i wylej ją. Obecność osadów wapiennych wokół patelni nie jest dobrym znakiem. Jeśli kolor osadu jest szary, oznacza to, że stężenie wapnia jest zbyt wysokie; żółto-brązowy kolor wskazuje na nadmiar żelaza.

Test nadmanganianu potasu

Zwykły nadmanganian potasu pozwala określić, czy woda nadaje się do picia, czy nie. Niewielką ilość wylewa się na szkło, po czym bada płyn i ocenia reakcję. Woda powinna mieć jasnoróżowy kolor. Jeśli woda stanie się żółtawa, oznacza to, że jest złej jakości i nie nadaje się do picia.

przygotować herbatę

Należy zwrócić uwagę na przezroczystość napoju. Do szklanki ze świeżo zaparzoną herbatą wlej 40 lub 50 mililitrów wody. Jeśli zawartość szklanki rozjaśni się, jakość wody jest dobra. Jeśli herbata stanie się mętna, nie należy pić takiej wody, ponieważ może w niej znajdować się nadmiar soli lub innych szkodliwych substancji, zwłaszcza organicznych.

READ
8 pastelowych pomysłów na wystrój wnętrz sypialni

ważenia

Mówi się, że dobrej jakości woda jest lżejsza. Za pomocą dokładnej wagi kuchennej można zmierzyć dwie próbki wody. Lepiej jest używać tego samego szkła do pomiaru. Dobrym wskaźnikiem byłaby w przybliżeniu taka sama masa obu szkieł lub jeśli różnica nie przekracza 1 lub 2 procent.

Użyj lustra

Aby stwierdzić obecność dziwnych zanieczyszczeń, wylej niewielką ilość kropel wody (1 lub 2 milimetry) na szklaną powierzchnię. W tym celu można użyć lusterka. Poczekaj, aż płyn odparuje, a następnie oceń wynik. Jeśli ślady pozostaną na powierzchni, oznacza to, że woda zawiera zanieczyszczenia. Woda dobrej jakości po odparowaniu powinna całkowicie oczyścić powierzchnię.

Rozpuszczanie mydła

Ta metoda pozwala przetestować wodę pod kątem twardości. Dodaj niewielką ilość mydła do wody. Jeśli woda jest miękka, szybko się rozpuści i utworzy się duża ilość piany. W obecności twardej wody dzieje się odwrotnie. Kwasy tłuszczowe tworzą stały związek wapnia i magnezu.

Przez całe życie człowiek zużywa około 35 ton wody. Dlatego bardzo ważne jest, aby sprawdzić jego jakość.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: