7 przydatnych wskazówek dotyczących organizacji spiżarni

Niewystarczająca powierzchnia użytkowa mieszkania popycha nas do odważnych decyzji. Rozbiórka ścianek działowych, przebudowa, połączenie salonu z loggią, kuchni z salonem stały się tak powszechne, jak niszczenie magazynów, które przewidywał projekt wielu domów. Dobrze, jeśli praktyczni właściciele zawczasu zastanowili się nad miejscami do przechowywania, ale często po zniszczeniu spiżarni i stanie się kontynuacją sąsiednich pomieszczeń, w pokojach i na balkonach zaczyna tworzyć się zaimprowizowana spiżarnia, tworząca poczucie chaosu i nieładu. Z podobnym problemem borykają się właściciele mieszkań, w których pierwotnie nie było spiżarni. Obfitość rzeczy, których potrzebujemy, ale nie używamy na co dzień, można i należy przechowywać w specjalnym pomieszczeniu. Dowiemy się, jak wyposażyć spiżarnię w mieszkaniu, na co należy zwrócić uwagę i jak przemyśleć projekt spiżarni.

Sanki, deskorolki, konserwacja, odkurzacz, deska do prasowania, parasole, zapasy warzyw i zboża, narzędzia budowlane, sprzęt kuchenny, chemia gospodarcza, ubrania i buty poza sezonem – to wszystko zmieści się w małej spiżarni, jeśli jego przestrzeń i system przechowywania są odpowiednio zorganizowane. Nawet w najmniejszym mieszkaniu lepiej jest wyposażyć spiżarnię, w przeciwnym razie mieszkanie może zostać bardzo szybko zaśmiecone. To prawda, że ​​uXNUMXbuXNUMXbto samo może się stać ze spiżarnią, jeśli wcześniej nie pomyślisz o jej rozmieszczeniu.

Cóż, jeśli w mieszkaniu jest już komórka lokatorska, pozostaje tylko zaplanować jego projekt. Jeśli kiedyś był, ale później został dołączony do innego pokoju, możesz pomyśleć o przywróceniu wszystkiego na swoje miejsce. Najtrudniejsze jest to, że spiżarnia nie była przewidziana w projekcie, ale nawet w tym przypadku miejsce na nią można znaleźć nawet w małym mieszkaniu, jeśli się dobrze przyjrzy, i można szukać w takich kierunkach:

 • ślepy zaułek korytarza w mieszkaniu. W takich miejscach spiżarnie znajdują się w niektórych sowieckich domach. Ślepy zaułek można łatwo odgrodzić, postawić drzwi i uzyskać cenne miejsce do przechowywania, zwłaszcza że korytarz często pozostaje bezużyteczny; – najprostszy i najłatwiejszy sposób na zorganizowanie spiżarni w mieszkaniu. Jeśli w kuchni lub salonie znajduje się nisza, wystarczy wykonać małą przegrodę lub całkowicie zrezygnować z instalowania drzwi. W grubych ścianach niszę można wykonać niezależnie;
 • wydzielona część pokoju lub kuchni – najbardziej radykalny sposób. W tym przypadku powierzchnia i kształt spiżarni mogą być absolutnie dowolne, a wejście do pomieszczenia gospodarczego można bardzo sprytnie zamaskować. Na ratunek przychodzą drzwi, lustra i zestawy mebli z sekretem;
 • miejsce nad drzwiami można wykorzystać do zorganizowania mini-spiżarni, która będzie bardziej przypominała antresolę. Będzie minimum miejsca do przechowywania, dostęp do niego jest skomplikowany, a wysokość części pomieszczenia trzeba będzie poświęcić, ale jeśli nie ma innego wyjścia, to ta opcja wystarczy. Nieco obniżony poziom sufitu będzie można pokonać za pomocą wbudowanych reflektorów punktowych lub paska LED;
 • przestrzeń pod schodami;
 • opcja bez przeróbek – daj schowek na odkurzacz, puszki i inne sprzęty gospodarstwa domowego część garderobyjeśli jest duży i zajmuje w pokoju przestrzeń od ściany do ściany.
READ
25 niesamowicie stylowych pomysłów na aranżację wnętrz w Twoim domu

Należy pamiętać, że rozważamy tylko opcje umieszczenia spiżarni w mieszkaniu, ponieważ jej zorganizowanie na przęsłach międzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych (a jest to powszechna praktyka) wiąże się z dużymi trudnościami.

Spiżarnia to małe pomieszczenie, ale jest tu mnóstwo rzeczy do przechowywania, a często te rzeczy różnią się wymaganiami dotyczącymi warunków przechowywania. Tutaj niezbędne jest staranne planowanie. Warto wcześniej mieć dobry pomysł, co dokładnie będzie przechowywane w spiżarni – znacznie łatwiej będzie stworzyć przemyślany system półek, szuflad i haczyków, który będzie jak najbardziej funkcjonalny i wygodny.

Lepiej jest przedstawić na papierze lub w specjalnym programie projekt spiżarni z półkami i przybliżonym zestawem rzeczy, które będą się na niej znajdować. Nie zapomnij zastanowić się nad systemem oświetlenia i wentylacji, a także zapewnić gniazdka, jeśli są tutaj potrzebne.

Numer 3. Wybór materiałów wykończeniowych

Wybór materiałów wykończeniowych w pewnym stopniu zależy od tego, jakie rzeczy będą przechowywane na zapleczu (ubrania, sprzęty, preparaty na zimę czy świeże warzywa), ale generalnie przy urządzaniu spiżarni w mieszkaniu, zasada supremacji praktyczności i funkcjonalności. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z estetyki, ale nadwyżki projektowe będą tutaj nieodpowiednie.

Wybierając materiały wykończeniowe do spiżarni, należy wziąć pod uwagę porady ekspertów:

 • naturalna oddychalność będzie optymalna materiały odporne na zużycie. Czasami pojawiają się trudności z ich doborem, dlatego materiały naturalne łączy się ze sztucznymi, zapewniając jednocześnie warunki do utrzymania normalnego mikroklimatu i maksymalnej trwałości wykończenia;
 • Ściany można pokryć tynkiem, płynną tapetą lub plastikowymi panelami;
 • do wykończenia płeć często używają tej samej powłoki, co w sąsiednich pokojach. Dobrze prezentują się płytki ceramiczne (lepiej wybrać takie, które mają chropowatą powierzchnię i nie będą się ślizgać) oraz linoleum;
 • kolory wykończenia nie odgrywają szczególnej roli, ponieważ spiżarnia jest pomieszczeniem czysto funkcjonalnym, nie przebywają tu na długo, ale zwykle w jej projektowaniu stosuje się jasne odcienie, co jest logiczne, biorąc pod uwagę małe wymiary.

Warto o tym wspomnieć osobno drzwi. Idealnie powinny być takie same jak wszystkie inne drzwi wewnętrzne w mieszkaniu, aby spiżarnia nie przyciągała do siebie zbytniej uwagi. Doskonałym rozwiązaniem byłoby udekorowanie powierzchni drzwi płótnem lustrzanym – można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

READ
Wybór i zakup odkurzacza do manicure

Pokaż się dobrze drzwi przesuwne – nie zajmą miejsca w ciasnym korytarzu czy przedpokoju. Na drzwi wahadłowe plus – na ich wewnętrznej powierzchni zwróconej do spiżarni można umieścić kilka półek, koszy lub haczyków do przechowywania wszelkiego rodzaju niezbyt ciężkich drobiazgów.

Z reguły spiżarnia to głuchy pokój bez okien, więc nie ma potrzeby mówić o naturalnym świetle i wentylacji. Trudno będzie coś znaleźć o zmierzchu, dlatego lepiej podejść do organizacji sztucznego oświetlenia z całą odpowiedzialnością. Idealnie pasuje do przestrzeni spiżarni skręcanie miejsc, lampy do tabletów i Reflektory – ogólnie wszystko co daje dobre oświetlenie, ale nie zajmuje dużo miejsca. Aby oświetlić poszczególne półki, możesz użyć Taśmy LEDi powiesić kinkiety na ścianach. Nie bój się używać lamp dużej mocy w spiżarni – potrzebne jest tutaj jasne światłojak powietrze, ale utrzymywanie go włączonego i tak nie potrwa długo, więc rachunki za energię cię nie zbankrutują. W ostateczności można zainstalować lampy energooszczędne.

Głuchoniema spiżarnia potrzebuje jakości wentylacjazwłaszcza jeśli będzie tam przechowywana żywność. Aby nie mieć problemów z wilgocią, pleśnią, gnijącymi warzywami i nieprzyjemnym zapachem, lepiej wyposażyć spiżarnię w wymuszoną wentylację wywiewną lub podłączyć pomieszczenie do ogólnej wentylacji nawiewno-wywiewnej mieszkania. Zorganizowanie tego może być trudne, więc w większości przypadków musisz zadowolić się regularnym wietrzeniem.

Sercem spiżarni jest regał z dużą ilością pojemnych półek. Można go kupić w stanie gotowym lub zmontować niezależnie z pewnymi umiejętnościami. W zależności od powierzchni pomieszczenia i charakterystyki przechowywanych przedmiotów stojak można umieścić:

 • na całą szerokość spiżarni na jej końcu – To opcja dla najmniejszych spiżarni, wyposażonych w dość wąską wnękę. Gdy otworzysz drzwi, półki z ich zawartością natychmiast pojawią się przed Tobą. Głębokość półek może być prawie taka sama jak szerokość spiżarni;
 • Układ w kształcie litery L półki odpowiednie dla posiadaczy bardziej przestronnych spiżarni. Taki układ sugeruje możliwość przejścia na zaplecze. Szerokość półek dobierana jest w zależności od parametrów spiżarni;
 • Regały i stojaki w kształcie litery U w dwóch liniach wzdłuż równoległych ścian – to opcja dla jeszcze bardziej przestronnych spiżarni, które pozwalają na swobodne poruszanie się w ich wnętrzu.
READ
8 najczęstszych błędów prania

Regały półkowe może być wykonany z następujących materiałów:

 • drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska i trwałym, ale drogim i nieodpornym na wysoką wilgotność;
 • MDF to tańszy zamiennik drewna, który najlepiej nadaje się do aranżacji regałów. Tylko płyta wiórowa będzie kosztować więcej, ale takie płyty są mniej odporne na wilgoć;
 • metal to mocny, trwały materiał, który dobrze sprawdza się w spiżarni. Wytrzymuje przyzwoite obciążenia, można z niego stworzyć zarówno solidną półkę jak i ażurową. Najlepiej stosować regały ze stali ocynkowanej;
 • plastik nie boi się wody, jest łatwy do czyszczenia, ale wytrzymuje niewielkie obciążenia i z czasem może żółknąć.

Według rodzaju konstrukcji półki w stojakach mogą znajdować się:

 • solidny – najczęstsza i najbardziej znana opcja, odpowiednia do przechowywania niezbyt ciężkich przedmiotów;
 • półki z usztywnieniami – odpowiednie do przechowywania najcięższych przedmiotów;
 • perforowane półki i szuflady zapewniają odpowiednią wentylację, odpowiednie do przechowywania żywności, ubrań;
 • półki z bokami przeznaczone są do przechowywania drobnych przedmiotów, które mogą łatwo spaść (np. słoiki).

Niewielką przestrzeń w spiżarni trzeba maksymalnie wykorzystać, więc stojaki najlepiej umieszczać do sufitu. Jeśli na dole mają być przechowywane ciężkie rzeczy (odkurzacz, worki z cukrem, mąką itp.), to lepiej postawić je na podłodze, a pierwszą półkę zrobić na wysokości 70-100 cm.

Jeśli w spiżarni znajduje się kilka rzędów półek, między nimi powinna być przestrzeń do normalnego przemieszczania i transportu rzeczy. Minimalna odległość między półkami wynosi 70 cm.

Oprócz półek w spiżarni warto z niej skorzystać haczyki, kosze i pudełka.

Jakie sekcje zapewnić w spiżarni? Jaki jest najlepszy sposób na zorganizowanie systemu przechowywania? Jakie przedmioty postawić na jakich półkach? Aby umieścić wszystko, czego potrzebujesz na 1-2 m 2 , musisz dokładnie rozważyć dosłownie każdy centymetr i ustal, co dokładnie będziesz przechowywać w pomieszczeniu gospodarczym. Poniższe wskazówki pomogą uporządkować Twoją przestrzeń:

 • na niższych poziomach stojaki przechowują najbardziej wymiarowe i ciężkie przedmioty. Stawiają tu odkurzacz, pudła z odzieżą zimową, zapasy warzyw i zbóż, pojemniki na wodę;
 • średnie półki służą do przechowywania tego, z czego najczęściej korzystasz. Często przechowuje się tu naczynia, sprzęty kuchenne, kosze na bieliznę, konserwację;
 • górne półki nadaje się do lokalizacji rzeczy, które niewiele ważą i są używane najrzadziej. Aby uzyskać do nich dostęp, lepiej skorzystać z drabiny;
 • półki mogą mieć różną wysokość, można je dzielić na sekcje o różnej szerokości, uzyskując w ten sposób idealną przestrzeń do uporządkowanego przechowywania wielu zupełnie różnych przedmiotów;
 • pokazać się dobrze półki narożne i obrotowe bloki narożne, które pozwalają zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni narożnika i łatwo zdobyć potrzebny przedmiot;
 • wiklinowe kosze doskonale nadają się do przechowywania warzyw, ponieważ są dobrze wentylowane i nie przyczyniają się do rozwoju procesów gnilnych. Do tych celów używają również metalowe pudełka z siatki, które nadają się również do przechowywania artykułów spożywczych. Dla wygody dno można przykryć organicznym szkłem, sklejką lub tekturą;
 • głowa sekret idealnego porządku w spiżarni – jest to obecność każdej kategorii rzeczy na swoim miejscu, wtedy łatwiej będzie znaleźć to, czego szukasz, i nie będzie żadnych problemów z zapomnianą zgniłą kapustą i opóźnieniami;
 • nie zapomnij o hakach, na których wygodnie będzie przechowywać rolki i sanki;
 • jeśli spiżarnia jest mniej lub bardziej pojemna, można w niej umieścić część ubrań, do czego służy drążek, kilka szuflad lub półek. Te ostatnie można przykryć własnymi drzwiami.
READ
8 wskazówek, jak zorganizować miejsce w szafce kuchennej

Pamiętaj, że zwykle spiżarnia odgrywa pewną rolę uniwersalne przechowywanie: wszystko jest tu postawione, od żelazka po narty, ale jeśli jest taka potrzeba, to tak miejsce do przechowywania można zaaranżować zupełnie inny:

 • spiżarnia-pralnia położony w pobliżu łazienki, służy do umieszczenia pralki, suszarki do ubrań, deski do prasowania oraz do przechowywania chemii gospodarczej;
 • spiżarnia-szatnia będzie świetnym rozwiązaniem w sypialni lub salonie. Musi być wyposażona nie tylko w półki o różnej wysokości, ale także w masę szuflad, drążków i haczyków;
 • spiżarnia-warsztat wyposażona w stół roboczy, haki do zawieszania narzędzi, półki i szuflady. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się oszczędne i jasne oświetlenie;
 • spiżarnia-biuro – opcja oczywiście nie dla każdego, ale ma też swoje miejsce. Powierzchnia pokoju powinna wystarczyć na mały stolik i krzesło, przestrzeń pod sufitem służy do przechowywania. Tutaj przydałaby się tablica magnetyczna. W pomieszczeniu roboczym bez okien organizacja oświetlenia wymaga szczególnej uwagi.

Spiżarnia wymaga uporządkowania nie tylko podczas jej aranżacji, ale także podczas eksploatacji, dlatego nie zapomnij odłożyć wszystkiego na swoje miejsce i od czasu do czasu posprzątać, bezlitośnie pozbywając się tych przedmiotów i rzeczy, które ewidentnie nie są już potrzebne.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: