7 przydatnych wskazówek dotyczących organizacji i projektowania wnętrz

7 zasad projektowania wnętrz

Doświadczony projektant tworzy wnętrze połączone jednym znaczeniem artystycznym, harmonijnie łącząc obiekty artystyczne z wystrojem i meblami. Synteza malarstwa, architektury i rzeźby jest tym, co odróżnia zwykłe mieszkanie od koncepcji projektowej.

artykuł

Apartament w stylu orientalnym

Moda na Wschód od dawna i mocno podbija Zachód. Znajdując się na skrzyżowaniu cywilizacji, łączymy cechy obu kultur. Żyjąc według jasnych i logicznych praw świata zachodniego, często wolimy coś tajemniczo wschodniego. Spróbujmy urządzić mieszkanie w orientalnym stylu!

Jak nauczyć się wykorzystywać techniki do tworzenia harmonijnych i wyrazistych wnętrz? Czym jest synteza sztuk we współczesnym wnętrzu i jak ją tworzyć? W tym artykule opowiemy o głównych zasadach projektowania wnętrz.

stylowe wnętrze

Najpierw zdefiniujmy terminologię fachową, interpretację podaje Encyklopedia Kulturoznawstwa:

„Synteza sztuk to połączenie różnych rodzajów sztuki, co ma wieloaspektowy wpływ estetyczny. O jedności składników syntezy sztuk decyduje jedność projektowania ideologicznego i artystycznego.

Jedność kompozycji

stylowy minimalizm

Ważne jest, aby wyróżnić jedno pole semantyczne i kontekst wewnętrzny. Konieczne jest określenie dominującego szczegółu: może to być obraz, panel mozaikowy, witraż, płaskorzeźba lub elementy konstrukcyjne pomieszczenia (schody, kolumna, skośny sufit na poddaszu). Interakcja przestrzeni i elementów wnętrza, odpowiednie wprowadzenie detali we wspólne pole semantyczne – wszystko to stworzy jedną kompozycję.

stylowe wnętrze

Paleta wewnętrzna

Wybór palety kolorów to drugorzędna, ale nie mniej ważna technika. Znajomość zasad kolorowania pozwala łączyć lub dzielić, podkreślać lub ukrywać detale wnętrza. Układ akcentów kolorystycznych pozwala uzyskać całościowe postrzeganie przestrzeni. Jak wybrać i połączyć kolory we wnętrzu, szczegółowo opisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

stylowe nagie wnętrze

Gra światła

Organizacja scenariusza świetlnego pomaga w prawidłowym rozmieszczeniu akcentów we wnętrzu i podkreśleniu funkcjonalnych obszarów mieszkania. Intensywność i barwa oświetlenia decydują o tym, jak będzie wyglądać kompozycja wnętrza, jakie odcienie nabierze w ciągu dnia i wieczorem. Często przy wyborze koloru tła ścian nie uwzględniają one cech oświetlenia. O zasadach organizacji scenariusza świetlnego we wnętrzu dowiecie się na naszym blogu.

styl wnętrza

Szukaj harmonii

Jeśli obraz zostanie wybrany jako dominujący detal, nie jest to już pojedynczy obraz, ale dekoracja wkomponowana we wnętrze. Innymi słowy, staje się semantycznym centrum, wokół którego budowana jest kompozycja wnętrza.

Jeśli usunie się centrum semantyczne, załamuje się percepcja, kruszy się gotowa kompozycja. Zasada dotyczy wszelkich elementów wystroju, cech konstrukcyjnych pomieszczenia, kominka, zabudowy mebli czy sztukaterii. Konieczne jest znalezienie i wydzielenie określonego miejsca na detal tak, aby stał się semantycznym punktem kompozycji wnętrza.

READ
Organizacja miejsca pracy: 11 porad i life hacków

harmonia we wnętrzu

Dodaj historię

Dodanie szlachetności pomoże wkomponować we wnętrze antyki i meble rodzinne. Na etapie planowania ważne jest wydzielenie dominującego miejsca na kosztowności i harmonijne połączenie z nowoczesnymi meblami i materiałami wykończeniowymi. Łączenie niedorzeczności – to umiejętność projektanta.

artykuł

Antytrendy w aranżacji wnętrz: co wyszło z mody

Jakie rozwiązania uzupełniły listę antytrendów w aranżacji wnętrz w 2018 roku?

designerskie wnętrze

Mieć poczucie proporcji

Unikaj ekscesów w dekorowaniu przestrzeni. Nowoczesne wnętrze wyróżnia ergonomia i zwięzłość, a czasem nawet asceza. Postępuj zgodnie z jedną koncepcją i rytmem. Jeśli nie jesteś gotowy na ryzyko, trzymaj się jednego stylu wnętrza. Oferujemy naukę nawigatora pod kątem stylów wnętrz.

piękne wnętrze

Myśl w kategoriach „rytmu”

Połącz kompozycje symetryczne i asymetryczne. Pomaga przesuwać granice przestrzeni. Ustaw akcenty: użyj dużych, obszernych geometrycznych kształtów i ornamentów – staną się dominantą wnętrza.

Blog wewnętrzny kompleksu handlowego Lanskoy pomoże ci zrozumieć style i przestudiować zasady organizacji projektu mieszkania.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: