7 powodów, dla których lekarze zalecają częstsze podnoszenie rąk

Przepracowanie występuje w wyniku nadmiernych regularnych obciążeń, stan ten można nazwać „nerwicą porodową”. Najczęściej występuje u mężczyzn w wieku 35-45 lat. Stan ten grozi ci, jeśli praca trwa dłużej niż 10 godzin dziennie, jeśli myśli o tym nie opuszczają biura. Zagrożone są osoby, które łączą kilka prac, mają nieregularny harmonogram, pracują późno w nocy i od dłuższego czasu nie są na wakacjach. Schemat, w którym dzień aktywności przeplata się z kilkoma dniami wolnymi, również nie jest dobry dla zdrowia.

Systematyczne przetwarzanie, chroniczne zmęczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przepracowanie wpływa również na wyniki działalności: zmęczenie zmniejsza zainteresowanie pracą, coraz trudniej rozwiązywać problemy produkcyjne, wzrasta niezadowolenie z warunków obsługi, pojawia się obsesja na punkcie niedoskonałości i niedociągnięć. Zaczynają dominować negatywne emocje: od zwiększonej drażliwości po obojętność, apatię.

Przejawy przepracowania mogą być różne: zaburzenia snu, bóle głowy i mięśni, kołatanie serca, osłabienie, depresja, słaba odporność na infekcje. Przepracowanie najpierw wpływa na układ nerwowy, później zaczynają cierpieć inne narządy i układy organizmu, mogą pojawić się problemy w układzie pokarmowym (nieżyt żołądka, wrzody) i sercowo-naczyniowym (nadciśnienie, zawał serca).

W ostatnich dziesięcioleciach zawały serca są coraz częstsze u mężczyzn w średnim wieku, a nawet młodych. Przypadki zawałów serca w wieku 30-40 lat nie są już rzadkością, ale dość powszechnym zjawiskiem. I najczęściej nie są to wady wrodzone, ale nabyte z powodu pozbawionego skrupułów stosunku do własnego zdrowia.

Jeśli nie myślisz o swoim zdrowiu, to kariera może zakończyć się na starcie z powodów, które wcale nie są związane z działalnością zawodową. Różnego rodzaju zatrucia dotykają najczęściej osoby przepracowane. Występują u tych osób w cięższej postaci i często kończą się śmiercią. Lekarze uważają choroby sercowo-naczyniowe za „choroby wynikające ze zużycia”, które rozwijają się na tle przepracowania i nerwic. Problemów związanych z chronicznym zmęczeniem i przepracowaniem nie rozwiążą same wizyty u lekarza i tabletki. Konieczne jest dostosowanie trybu życia, nastawienia do pracy i do siebie. Czasami, aby skutecznie rozwiązać te problemy, potrzebna jest pomoc nie tylko neurologa czy terapeuty, ale również psychoterapeuty.

Nie osoba „Karoshi”.

Termin „Karoshi”, który można przetłumaczyć jako „śmierć z przepracowania w pracy”, przyszedł do nas z Japonii. Dziś jest również używany w Rosji do oznaczania śmierci z powodu nadmiernego obciążenia pracą. W Japonii przeprowadzono badania medyczne, które wykazały, że 80 godzin przetwarzania miesięcznie oprócz głównego ośmiogodzinnego harmonogramu może prowadzić do śmierci z powodu zaburzeń w ciele związanych z przepracowaniem – „karoshi” w ciągu sześciu miesięcy.

READ
Schudnij we śnie: 6 sposobów, aby stać się szczuplejszym bez robienia czegokolwiek

Petersburg nie prowadzi statystyk dotyczących chorób związanych z przepracowaniem w pracy. Można jedynie śledzić ogólne trendy: liczba chorób nabytych u sprawnych mężczyzn i kobiet związanych z naruszeniem reżimu pracy i odpoczynku wzrasta. Coraz częściej z przewlekłą przepracowaniem spotykają się pracownicy, których praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, niemożnością powrotu do domu do czasu zakończenia pracy, niepełnymi urlopami, pracą w weekendy, częstymi wyjazdami służbowymi. Niebezpieczna dla zdrowia jest również praca związana ze stałą komunikacją z osobami w sytuacjach konfliktowych. Jeśli myślisz o pracy wieczorem, przed pójściem spać, w weekendy, podczas wakacji, to pierwszy „dzwonek”, że coś musi się zmienić, aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne w życiu.

W zależności od charakteru pracy przepracowanie można podzielić na fizyczne i psychiczne. Pierwsza powstaje w wyniku ciężkiej pracy związanej z ciągłym napięciem niektórych grup mięśniowych. Przy przepracowaniu umysłowym komórki mózgowe są wyczerpane przez ciągły nadmierny stres. Przepracowanie psychiczne jest trudniejsze do leczenia, ponieważ fizycznie zaczyna się objawiać, gdy proces już zaszedł. W większości przypadków zmęczeniu psychicznemu towarzyszą zaburzenia snu. Wiek również wpływa na wydajność. Ustalono, że w wieku 18-20 lat osoba ma największą intensywność procesów intelektualnych i logicznych. W wieku 30 lat spada o 4%, o 40 – o 13%, o 50 – o 20%, a w wieku 60 lat – o 25%.

Jak się zrelaksować

Przy lekkiej, ale monotonnej aktywności fizycznej zmęczenie pojawia się i rozwija znacznie szybciej niż przy różnorodnej pracy. Ponadto ma z reguły charakter lokalny. Zmęczony głównie poszczególne narządy pracy, zwykle ręce, plecy, wzrok lub słuch. Najlepszą pozycją do relaksu, co dziwne, nie jest leżenie na kanapie ani siedzenie na krześle. Fizjolodzy uważają, że najefektywniej odpoczywamy siedząc na podłodze z nogami podwiniętymi pod siebie „po turecku”. Ta postawa łagodzi napięcie (zarówno nerwowe, jak i mięśniowe), co pozwala mózgowi funkcjonować w tym czasie bez większego wysiłku. Ponadto ta postawa poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów dolnej połowy ciała.

Musisz regularnie robić sobie przerwę w pracy: kilka razy w ciągu dnia 5-10 minut, godzinna przerwa na lunch, kilka godzin całkowitego przejścia na inną aktywność wieczorem, dobry sen. W ciągu dnia pracy nasz układ nerwowy potrzebuje około 5 minut odpoczynku co godzinę. Czas trwania od godziny do półtorej godziny to najwygodniejszy okres dla osoby do ciągłej pracy. Jeśli nie rozpraszasz się w pracy na dłużej niż półtorej do dwóch godzin, wydajność działania gwałtownie spada. W tym pięciominutowym okresie musisz się zmienić, wstać z miejsca pracy, dobrze, jeśli możesz wyjść na zewnątrz.

READ
Codziennie rano jadła TO na śniadanie! Miesiąc później koleżanki pozazdrościły jej figury!

Co zrobić, jeśli od kilku godzin ciężko pracujesz i czujesz się zmęczony psychicznie? Piąta filiżanka kawy raczej nie pomoże, lepiej usiąść, zamknąć oczy, rozluźnić mięśnie, uspokoić oddech. Wyobraź sobie obrazek, który jest dla Ciebie przyjemny – przyroda, miejsce poprzedniego wypoczynku, morze. 10-15 minut takiego odpoczynku wystarczy, aby się zregenerować. Uważa się, że to krótki, ale regularny odpoczynek jest najbardziej produktywny.

Naukowcy obliczyli, że zwykle wystarczy 5-10 minut, aby odpocząć po godzinie ciężkiej pracy. Jeśli ciężko pracujesz przez trzy godziny z rzędu bez przerw, przywrócenie siły zajmie godzinę. To zależy od tego, jak minęła noc, ile mózg odpocznie i jaka będzie zdolność do pracy następnego dnia, organizm potrzebuje co najmniej 8 godzin snu. Następnie – co najmniej jeden dzień wolny w tygodniu. I oczywiście nie możemy zapomnieć o wakacjach. Dla zdrowia ważne jest, aby trwała co najmniej 3-4 tygodnie w roku. Możesz wykorzystać te tygodnie z rzędu, ale lepiej podzielić wakacje na dwie części i przerywać pracę co pół roku.

Dysmotyczność rąk u dorosłych jest chorobą wtórną charakteryzującą się niezdolnością do wykonywania prostych czynności: pisania, podnoszenia przedmiotów i ściskania ich, zapinania guzików, wiązania sznurowadeł i tak dalej. Często osoby, które doznały urazu mózgu lub udaru, doświadczają naruszenia umiejętności motorycznych. Jeśli występują trudności w wykonywaniu czynności domowych rękami, zaleca się skontaktowanie z neurologiem lub traumatologiem.

obraz

Objawy zaburzeń motoryki rąk u dorosłych

Jeśli dana osoba ma upośledzone zdolności motoryczne rąk, mogą wystąpić następujące objawy:

 • obrzęk tkanek miękkich;
 • utrata czucia;
 • poważne opóźnienie ruchów;
 • ciągły ból i dyskomfort podczas próby wykonania jakiejkolwiek czynności;
 • ograniczenie mobilności;
 • stan półzgięty kończyn;
 • brak koordynacji ruchów;
 • niepewny chód;
 • zaburzenia snu;
 • stan depresyjny;
 • zmniejszenie lub całkowity zanik wytrzymałości i siły mięśniowej.

Jeśli zaburzenie ruchów rąk spowodowane jest chorobą Parkinsona, to na wczesnym etapie objawy są zminimalizowane. Pacjent może bez ograniczeń wykonywać swoją działalność zawodową i nie ma konieczności przyjmowania leków. W zaawansowanym stadium choroby Parkinsona aktywność pacjenta zmniejsza się, przepisuje się mu szereg leków zawierających lewodopę.

Na późnym etapie patologii obserwuje się ciężkie zaburzenia, pacjent traci zdolność samodzielnego dbania o siebie. Przyjmowaniu leków przeciw parkinsonizmowi często towarzyszą działania niepożądane, dlatego możliwości leczenia farmakologicznego są mocno ograniczone. W ostatnim stadium choroby pacjent jest zmuszany do leżenia na krześle lub łóżku. Choroba Parkinsona jest częściej diagnozowana u osób w wieku 55-65 lat. Młodzieńcza postać choroby dotyka młodzież poniżej 20 roku życia. Mężczyźni cierpią na tę chorobę częściej niż kobiety.

READ
9 błędów treningowych, które powstrzymują Cię od uzyskania wymarzonej sylwetki

Sprawdziłem artykuł

Data publikacji: 24 marca 2021 r

Data recenzji: 24 marca 2021 r.

Data aktualizacji: 11 listopada 2022

Treść artykułu

Przyczyny zaburzeń motoryki rąk u dorosłych

Zaburzenia ruchów rąk występują z następujących powodów:

 • organiczne uszkodzenie mózgu;
 • Poważny uraz mózgu;
 • guzy mózgu i kości czaszki;
 • doznał udaru mózgu;
 • Choroba Parkinsona;
 • złamania i oparzenia kończyn.

diagnostyka

Aby zidentyfikować przyczynę upośledzenia zdolności motorycznych rąk, lekarz przeprowadza badanie palpacyjne. W przypadku podejrzenia choroby pacjent musi wykonać badania krwi i moczu. Globalna elektromiografia pomoże określić naruszenie elektrogenezy mięśni. Aby sprawdzić zmiany w aktywności bioelektrycznej mózgu, lekarz wykonuje elektroencefalografię.

Aby zdiagnozować zaburzenia motoryki rąk u dorosłych, sieć klinik CMRT wykorzystuje różne metody:

mrt-karta

MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego)

mrt-karta

Ultradźwięki (ultradźwięki)

mrt-karta

skanowanie dwustronne

mrt-karta

Obliczona topografia kręgosłupa Diers

mrt-karta

Wizyta (kompleksowe badanie ciała)

mrt-karta

CT (tomografia komputerowa)

Z jakim lekarzem się skontaktować

Jeśli masz problemy z motoryką po urazie, odwiedź traumatologa lub chirurga. W innych przypadkach umów się na wizytę u neurologa.

doc-img

Klyuchkina Jekaterina Nikołajewna

doc-img

Chaczatryan Igor Samwelowicz

doc-img

Szechbułatow Arsłan Wisradiewicz

doc-img

Tremaskin Arkady Fiodorowicz

doc-img

Jefremow Michaił Michajłowicz

doc-img

Szantyr Wiktor Wiktorowicz

doc-img

Burulev Artem Leonidovich

doc-img

Szaidulin Roman Wadimowicz

doc-img

Sarkisjan Artsrun Hovhannesovich

doc-img

Livanov Aleksander Władimirowicz

doc-img

Sołowiow Igor Waleriewicz

doc-img

Kuchenkov Aleksander Wiktorowicz

doc-img

Yarovsky Jarosław Iwanowicz

doc-img

Sławin Dmitrij Wiaczesławowicz

doc-img

Gromow Aleksiej Wiaczesławowicz

doc-img

Konowałowa Galina Nikołajewna

Leczenie zaburzeń motoryki rąk u dorosłych

Jeśli naruszenie drobnych zdolności motorycznych rąk jest spowodowane chorobą Parkinsona, wówczas przebieg leczenia ma na celu złagodzenie objawów choroby. W tym celu lekarz przepisuje inhibitory MAO-B, leki przeciwparkinsonowskie, ośrodkowe leki antycholinergiczne i agonistów receptora dopaminy. Stosuje się również środki uspokajające i ośrodkowe parasympatykolityki. Przydatne jest, aby pacjent regularnie angażował się w ćwiczenia fizjoterapeutyczne i wykonywał fizjoterapię. Neurolog leczy chorobę Parkinsona.

W przypadku braku pozytywnego wyniku leczenia zachowawczego wykonuje się talamotomię lub pallidotomię. W pierwszym przypadku chirurg niszczy oddzielne części wzgórza, co prowadzi do zmniejszenia drżenia. W drugim przypadku lekarz specjalną igłą niszczy środkową część bladej kulki.

Neurostymulacja mózgu jest uważana za jedną z nowoczesnych metod leczenia choroby Parkinsona. Pacjentowi implantowane są elektrody w mózgu, połączone z neurostymulatorem, który jest instalowany podskórnie w okolicy klatki piersiowej. Neurostymulator wysyła impulsy do elektrod, co przyczynia się do normalizacji aktywności mózgu, a zwłaszcza struktur odpowiedzialnych za pojawienie się objawów patologii.

READ
11 ziaren, które powinieneś jeść, aby schudnąć i unikać

Aby przywrócić umiejętności i zdolności motoryczne rąk, pożądane jest trenowanie nie tylko kończyn, ale także pamięci, wyobraźni i uwagi. W tym celu pacjent może ugniatać w dłoniach glinę, ciasto solne lub plastelinę, robić różne podróbki. Pożądane jest regularne prowadzenie zajęć, unikając przepracowania.

Przydatne jest również pójście pacjenta na masaż lub wykonanie samodzielnego masażu. Jeśli przebieg terapii został wybrany prawidłowo, wówczas zdolności motoryczne obu rąk zostaną w pełni przywrócone.

W leczeniu zaburzeń motoryki rąk u dorosłych w sieci klinik CMRT stosowane są następujące metody:

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: