7 poważnych błędów w projektowaniu mieszkania, które zabijają komfort

Otrzymuj jeden z najczęściej czytanych artykułów na e-mail raz dziennie. Dołącz do nas na Facebooku i VKontakte.

Wyobraź sobie następującą sytuację: zrobiłeś generalne porządki, w mieszkaniu wszystko lśni, a w razie potrzeby możesz znaleźć właściwą rzecz, nawet z zamkniętymi oczami. Jednak pomimo pozornej nieskazitelności, nadal masz poczucie chaosu i nieładu. Spieszymy cię zapewnić – najprawdopodobniej wcale nie chodzi o to, że źle posprzątałeś. Wszystko wina błędów popełnionych w projekcie wnętrza. Które, przeczytaj w naszym artykule.

Błąd 1: Przesadzenie z dekoracją ścienną

Duża ilość dekoracji ściennych w małym pomieszczeniu psuje wnętrze. / Zdjęcie: pinterest.nz

Najczęstszym problemem jest niewłaściwa dekoracja ścian, a raczej zbyt duży wystrój. Niestety niewielki metraż większości mieszkań nie pozwala na zastosowanie popularnych technik projektowych i wypełnienie domu ciekawym wystrojem. A dla tych, którzy mimo wszystko zapożyczyli pomysły od blogerów lub zagranicznych projektantów, mieszkanie wygląda bez smaku. Dzieje się tak z jednego prostego powodu: elementy dekoracyjne, które pięknie prezentują się w dużym mieszkaniu, wyglądają zupełnie nie na miejscu w malutkim. Na przykład kolaż zdjęć jest często wybierany do dekoracji ściany w przestronnym pokoju, ponieważ wygląda spektakularnie. Ale w maleńkim pokoju ten sam kolaż stworzy wizualny szum i sprawi, że pomieszczenie będzie jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Uwaga: jeśli w pokoju o powierzchni mniejszej niż 15 metrów kwadratowych jedna lub więcej ścian jest pustych, to w porządku. Minimalizm wciąż jest w modzie, więc możesz spokojnie ograniczyć się do kilku półek lub małego obrazka. Ale obfitość figurek, fotografii i innych drobiazgów wywoła chaos i wrażenie niechlujstwa.

Błąd 2: Zapomniałeś o odbiciach w lustrach

Dużą rolę w odbiorze wnętrza odgrywa również odbicie mebli w lustrze. / Zdjęcie: interiorsmall.ru

Dużą rolę w odbiorze wnętrza odgrywa również odbicie mebli w lustrze. / Zdjęcie: interiorsmall.ru

Ten element można również nazwać „Problemy pojawiły się tam, gdzie się ich nie spodziewano”. Hałas wizualny powstaje nie tylko wtedy, gdy mieszkanie jest przesycone zbędnymi przedmiotami, ale także wtedy, gdy zapomina się o odblaskowych właściwościach szklanych, błyszczących i lustrzanych powierzchni. Jakie może być zagrożenie? Odbicie ściany z jasną tapetą i wzorem w lustrze lub w lustrzanych drzwiach szafy sprawia, że ​​wnętrze jest zbyt kolorowe, a przez to niechlujne.

Błąd 3: Niewłaściwa kombinacja wzorów

Duża liczba monotonnych wzorów tworzy poczucie chaosu. / Zdjęcie: roomester.ru

Wzory mogą również powodować „zagracone” wnętrze. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy wzorów jest dużo i nie łączą się one ze sobą ani stylem, ani kolorem. Może wystąpić sytuacja odwrotna, gdy wręcz przeciwnie, wzory są zbyt monotonne, w wyniku czego powstaje efekt pojedynczego pstrokatego płótna o dużych rozmiarach.

READ
Systemy prasowania: cechy i zalety

Błąd 4: Daj się ponieść otwartemu przechowywaniu

Otwarte systemy magazynowe wymagają stałej konserwacji. / Zdjęcie: idea.build2last.ru

Otwarte przechowywanie jest bardzo popularne w małych mieszkaniach, gdzie masywne szafki ścienne „zjadają” cenne metry kwadratowe, a na pełnowymiarowe szafy po prostu nie ma miejsca. Dlatego w małych przestrzeniach często spotkać można regały, otwarte półki, haczyki, relingi dachowe, wieszaki ścienne. Bez wątpienia elementy te są piękne, wygodne, doskonale spełniają swoje funkcje i oszczędzają miejsce. Ale tylko pod pewnymi warunkami:

• przemyślałeś ich projekt;
• utrzymujesz tam idealną czystość i porządek;
• Nie przesadziłeś z liczbą otwartych systemów pamięci masowej.

Jeśli nie uzupełniłeś tych punktów, w wyniku czego na wszystkich ścianach wisi duża liczba niestylowych ekspozycji, które zresztą są dalekie od porządku, w mieszkaniu zapanuje poczucie chaosu.

Błąd 5: Nieprawidłowa ekspozycja

W jednym pomieszczeniu nie powinno znajdować się dużo mebli, które będą utrudniać poruszanie się. / Zdjęcie: idoom.ru

W jednym pomieszczeniu nie powinno znajdować się dużo mebli, które będą utrudniać poruszanie się. / Zdjęcie: idoom.ru

Wnętrze może okazać się bałaganem, nawet jeśli pięknie zaprojektowałeś stolik nocny, regał i stolik kawowy, wybrałeś otwarte półki w tym samym stylu i połączyłeś wszystkie przedmioty znajdujące się w pokoju w jedną kompozycję. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, jeśli:

• W pokoju jest za dużo przedmiotów. Aby nie przesadzić, staraj się kierować „zasadą trzech”: zbierz kompozycję 3 przedmiotów, które będą się różnić od siebie kolorem, kształtem i rozmiarem, tworząc jeden „obraz informacyjny”. Na przykład książka, wazon, figurka;

• W pokoju jest za mało przedmiotów. Z jednej strony minimalizm jest zawsze modny i korzystny. Jednak zupełnie pusta półka lub duży regał z trzema książkami wygląda niechlujnie. W takim przypadku goście mogą mieć logiczne pytanie – dlaczego trzeba było kupić taki stojak, skoro nadal nie jest niczym wypełniony?

• w pokoju znajdują się przedmioty, które niczego nie wiążą.

Innym powodem możliwego chaosu, o którym myśli niewiele osób, jest monotonna konstrukcja. Na przykład w pokoju znajduje się wiele przedmiotów podobnych pod względem wielkości, koloru i rodzaju. W tym przypadku wszystkie zlewają się w jedną solidną „grudkę”, a twoje oczy nie mogą niczego złapać. Jeśli rozumiesz, że to jest powód, dodaj do kompozycji kilka kontrastujących odcieni. Możesz także dodać większe lub mniejsze przedmioty do wyświetlacza, w porównaniu z tymi, które już tam są.

READ
Pościel niemowlęca na słodkie sny naszych pociech.

Błąd 6: Niezdecydowany co do miejsca na przedmioty

każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce, abyś mógł go szybko znaleźć. / Zdjęcie: pinterest.ru

Prawdopodobnie sam zauważyłeś podobny wzór: jeśli przedmiot nie ma stałego miejsca przechowywania, nie będziesz w stanie go znaleźć w najbardziej potrzebnym momencie. Ale wtedy znajdziesz się w zupełnie nieoczekiwanym miejscu. Taka sytuacja występuje najczęściej z kluczami do mieszkania/samochodu, pilotem do telewizora, okularami i innymi przedmiotami, które nie mają „stałego miejsca zamieszkania”. Aby zawsze można było znaleźć potrzebne rzeczy, a jednocześnie w mieszkaniu zawsze był porządek, posortuj je według systemów przechowywania.

Błąd 7: Ignorowane nawyki domowe

Jeśli w gospodarstwie domowym jest dużo butów, musi istnieć odpowiedni system przechowywania. / Zdjęcie: nippon.com

Przy urządzaniu wnętrza bardzo ważne jest nie tylko kupowanie pięknych funkcjonalnych mebli, dobieranie praktycznych wykładzin podłogowych, poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na dekorowanie pomieszczeń, ale także uwzględnienie przyzwyczajeń domowych domowników. Bardzo często, właśnie z powodu ignorowania tego niuansu, nawet najbardziej stylowy i atrakcyjny apartament jest niewygodny. A jeśli dana osoba czuje się niekomfortowo we własnym domu, i tak zapanuje tam chaos. Dlatego jeśli masz dużą kolekcję butów, przeznacz dla nich wystarczającą ilość półek w szafie lub garderobie i nie potykaj się o nie w korytarzu.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do wybierania ubrań na poranek, powieś wieszak przy łóżku lub postaw manekina w sypialni – wtedy nie musisz „porządnie” układać stroju na krześle. Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia kawy rano na balkonie, zorganizuj tam ladę barową lub stolik kawowy z fotelem, aby nie wyciągać każdego ranka krzesła. Jest wiele przykładów, ale najważniejsze jest to, że rozumiesz istotę.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: