7 oznak zdrowego psychicznie mężczyzny i 5 podejrzanych cech

Zdrowie psychiczne mężczyzn to coś, o czym nie mówi się zwyczajowo we współczesnym społeczeństwie. Jednak uciszanie istniejących problemów nie przyczynia się do ich eliminacji, dlatego temat ten pozostaje aktualny nie tylko dla starszego pokolenia, ale także dla tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość i borykają się z pierwszymi kłopotami.

Według statystyk około 1 na 8 mężczyzn ma problemy ze zdrowiem psychicznym.

Jednocześnie bardzo rzadko zwracają się o pomoc do specjalistów lub o wsparcie bliskich.

Definicja – co oznacza zdrowie psychiczne mężczyzn?

Zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek może realizować swój potencjał, radzić sobie w sytuacjach stresowych i produktywnie pracować.

WHO określa kilka głównych kryteriów zdrowia psychicznego:

 • umiejętność samodzielnego kierowania zachowaniem zgodnie z normami i zasadami obowiązującymi w społeczeństwie;
 • krytycyzm wobec siebie i wyników własnej aktywności umysłowej;
 • umiejętność dostosowania zachowania w zależności od aktualnej sytuacji życiowej;
 • świadomość stałości i ciągłości własnego fizycznego i mentalnego „ja”;
 • umiejętność planowania swojego życia i osiągania celów;
 • poczucie tożsamości doświadczeń w podobnych sytuacjach;
 • zgodność reakcji psychicznej na okoliczności i sytuacje życiowe.

W normalnym zdrowiu psychicznym mężczyzn psychologia oznacza rozwój psychiki zgodnie z wiekiem osoby. Korzystny stan funkcjonalny, zdaniem ekspertów, to zespół cech zapewniających efektywne wykonywanie zadań w różnych dziedzinach życia. Jednym z głównych wskaźników zdrowej psychiki jest sprawność intelektualna, integrująca wiodące cechy – uwagę, pamięć itp.

Jak problemy w związkach wpływają na zdrowie psychiczne mężczyzn

Statystyki pokazują, że małżeństwo ma korzystny wpływ na zdrowie mężczyzn, zmniejsza prawdopodobieństwo depresji, samobójstwa i rozwoju nałogów. Zdrowe relacje mogą być prawdziwym zbawieniem, ponieważ przedstawiciele silnej połowy ludzkości popełniają samobójstwo 4-5 razy częściej niż kobiety. Jest to zwykle spowodowane przedłużającą się depresją. Jednak według ostatnich badań tendencje samobójcze zostały zidentyfikowane wśród samotnych mężczyzn, m.in. wśród wdów.

Główna część chłopaków jest pewna, że ​​muszą być wytrwali, umieć powstrzymywać emocje i mieć wszystko pod kontrolą. Mężczyźni starają się nie prosić o pomoc, bo. boi się okazać, że jest słaby. W obliczu silnego stresu oddalają się od bliskich, zamykają w sobie lub zrzucają ból na innych w postaci agresji (złości). Związek między brakiem stałego związku a zaburzeniami psychicznymi u mężczyzn poważnie zaniepokoił psychologów, zwłaszcza na tle rosnącej liczby rozwodów na całym świecie.

READ
Jak udekorować przyjęcie na Halloween: wskazówki

Niedawno eksperci z Kanady przeprowadzili badanie, aby zrozumieć, w jaki sposób separacja lub napięcie w związku wpływa na zdrowie mężczyzn. Udało im się znaleźć:

 1. Większość uczestników eksperymentu chętnie dzieliła się ze specjalistami własnymi doświadczeniami, które wywołała separacja. Często rozstaniu towarzyszyły uczucia niepokoju, depresji i myśli samobójcze. Jeśli dana osoba miała wcześniej odchylenia psychiczne, rozstanie z drugą połową może wywołać pogorszenie lub rozwój nowych problemów. Niektórzy ankietowani stwierdzili, że po rozstaniu cierpieli na silne napady paniki, w wyniku czego wymagali hospitalizacji.
 2. Często, ze względu na problemy z drugą połową, respondenci zdawali sobie sprawę, że nie we wszystkich sytuacjach mogą odpowiadać stereotypowemu wyobrażeniu „prawdziwego mężczyzny”, który radzi sobie z wszelkimi problemami bez pomocy osób postronnych i całkowicie kontroluje własne życie.
 3. Po rozstaniu panowie próbowali różnych sposobów radzenia sobie ze stresem: alkohol, nielegalne narkotyki, wzmożona aktywność fizyczna, jednodniowe romanse, „zamrożenie” w grach komputerowych itp. Wszystko to pomogło nieco stłumić ostrość emocji. Z czasem część respondentów przeszła na zdrowsze metody radzenia sobie ze stresem: zwracała się o pomoc do bliskich, szukała informacji o ustabilizowaniu swojego stanu w literaturze fachowej lub na portalach tematycznych.
 4. Część uczestników eksperymentu nie ograniczała się do przyjacielskiego wsparcia, ale przyłączała się do grup dla singli lub tych, którzy przeżyli bolesne rozstanie. Wielu zdecydowało się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.

Wyniki ankiety pokazały, że stabilne relacje są niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego mężczyzn.

Dlaczego mężczyźni nie mówią o swoim zdrowiu psychicznym

Niemal od kołyski dzieci dzielą się na chłopców i dziewczynki, a nie według płci, ale według zachowania. Od najmłodszych lat uczy się ich, że mężczyzna musi być odważny i silny, pomimo zewnętrznych okoliczności. Nie powinien pokazywać innym własnej słabości ani płakać. Mężczyzna to betonowa ściana, za którą zawsze można się schować. Narzekanie jest dla słabych.

Dlatego główna część przedstawicieli silnej połowy ludzkości unika wizyt u lekarzy, ponieważ. wstydzą się narzekać na migreny, a tym bardziej na zaburzenia depresyjne. Są pewni, że warto mówić o istnieniu problemu, ponieważ zostaniesz nazwany przegranym i narzekającym. Mężczyzna boi się wydawać słaby, zwłaszcza w otoczeniu innych mężczyzn, ponieważ może to zachwiać jego wizerunkiem i cierpieć z powodu poczucia własnej wartości. Nawet jeśli dana osoba czuje, że wkrótce załamie się od obciążenia emocjonalnego, stara się to ukryć, zamieniając wszystko w żart lub demonstrując obojętność.

READ
10 typowych błędów popełnianych przez kobietę, które uniemożliwiają jej budowanie szczęśliwego związku

Duma to uczucie, które ma ogromne znaczenie dla mężczyzny. Tak właśnie zdecydowała natura, bo w dawnych czasach władza oznaczała wszystko – od bezpieczeństwa po posiadanie najpiękniejszej kobiety. Społeczeństwo przeszło długą drogę od tego czasu, ale 90% mężczyzn pozostaje wyznawcami starożytnych zasad.

Wszystkie te momenty – od edukacji po propagandę męskiej dumy, sprawiają, że człowiek ukrywa własne emocje, aby poczuć się bardziej znaczącym i stworzyć wizerunek silnej osoby dla społeczeństwa. Dzisiejsze społeczeństwo nie jest takie samo jak 40 lat temu, ale mężczyznom nadal trudno jest przyznać się do problemów psychologicznych. W końcu nie mają pewności, że ich bliscy będą wspierać, a nie powiesić piętno słabeusza.

Dlaczego zdrowie psychiczne jest tak ważne i dlaczego warto o nim rozmawiać z innymi

Odchylenia w zdrowiu psychicznym często popychają mężczyzn do radykalnych działań – od nadużywania nielegalnych substancji (alkoholu) po samobójstwo. Każdy, kto nieustannie ukrywa swoje uczucia i ból przed innymi, prędzej czy później zapadnie na schizofrenię lub dobrowolnie odejdzie z tego świata. Należy zrozumieć, że milczenie nie uczyni człowieka silniejszym. Mówienie o istniejących problemach nie będzie wyglądało na słabość ze strony innych. Prawdziwą siłą jest umiejętność spokojnego mówienia o własnych problemach, nawet jeśli inni mają odmienne zdanie.

Dlaczego tak ważne jest mówienie o zdrowiu psychicznym mężczyzn? Przede wszystkim pozwoli pacjentowi zrozumieć, że nie jest sam. Inni ludzie mają podobne trudności i przykrości. Kilka lat temu niemożność posiadania dziecka była uważana za temat tabu. Wszyscy wstydzili się o tym rozmawiać w otoczeniu innych, ponieważ. ta „wada” uczyniła człowieka słabym w oczach innych. Dziś ten temat jest po cichu dyskutowany. Osobie bezpłodnej okazuje się współczucie i wsparcie.

Warto uświadomić sobie, że większość mężczyzn ma podobne problemy i również potrzebuje pomocy.

Warto otworzyć się na jedną osobę, której ufasz w 100%, bo uzdrowienie stanie się o krok bliżej. Równie ważne jest jednak odpowiednie leczenie. Niektórym mężczyznom cierpiącym na schizofrenię lekarze mogą ułatwić im życie i zapobiec dalszemu postępowi choroby (lub przynajmniej spowolnić go). Wszystko to można osiągnąć tylko wtedy, gdy mężczyźni zaczną otwarcie mówić o swoich problemach.

READ
Horoskop dla Barana na rok 2023: kobieta i mężczyzna

Zachowanie i wzmocnienie zdrowia psychicznego mężczyzn

Zdrowie psychiczne jest dane człowiekowi od urodzenia, ale przez całe życie człowiek może je wzmacniać i utrzymywać. Eksperci identyfikują szereg czynników, które przyczyniają się do wzmocnienia psychiki:

 1. Żywność. Jedzenie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Nadmierne spożycie niektórych pokarmów, takich jak sól, napoje gazowane, cukier, zwiększa syntezę hormonów, które przyczyniają się do manifestacji gniewu i drażliwości podczas stresu emocjonalnego.
 2. Aktywność fizyczna. Zdrowie ciała jest ściśle związane ze zdrowiem ducha. Specjalnie dobrane ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale również przyczyniają się do produkcji endorfin. Jednocześnie konieczne jest prawidłowe połączenie aktywności fizycznej i czasu odpoczynku (sen powinien wynosić co najmniej 8 godzin). Pomocne będą również spacery na świeżym powietrzu (trwające od 10 do 20 minut dziennie).
 3. Akceptacja własnych uczuć. Gniew, smutek, strach to nieprzyjemne emocje. Wielu próbuje uciec od niepokoju, odrzucając takie uczucia. Ale czasami to zachowanie przynosi odwrotny skutek. Zamiast spokoju człowiek otrzymuje fałszywe oderwanie lub obojętność. Próbując stłumić pewne uczucia, człowiek traci zdolność adekwatnego postrzegania radości lub smutków, które są integralną częścią relacji z innymi członkami społeczeństwa. Należy zrozumieć, że negatywne emocje są normalną reakcją. Nie musisz się wstydzić uczucia strachu czy tęsknoty. Lepiej przyznać się do tych uczuć niż im zaprzeczać. Jeśli nie ma sposobu na wyrażenie emocji w standardowy sposób, można znaleźć inny sposób na rozładowanie napięcia, na przykład spacer na świeżym powietrzu lub uprawianie sportu.
 4. Zarządzanie emocjami. Umiejętność panowania nad własnym gniewem i uczuciami jest jednym z najważniejszych czynników zdrowej psychiki. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z drażliwością, takich jak medytacja. Niektórym, aby pozbyć się negatywnych emocji, wystarczy porozmawiać z bliskimi lub coś narysować.
 5. Zmiana zdania. Musisz zmienić siebie z negatywnego na pozytywnego. Aby to zrobić, przede wszystkim powinieneś przestać pompować się codziennie negatywnymi informacjami i przestać krytykować wszystkich wokół siebie. Musisz nauczyć się zauważać proste rzeczy i cieszyć się nimi.
 6. Planowanie i przerwy w pracy. Wiele osób doświadcza stresu, gdy są pod ciągłą presją. Starannie zaprojektowana strategia, która pozostawia więcej wolnego czasu, wyeliminuje to źródło stresu. Nie zapominaj również, że musisz okresowo odłączać się od pracy (co najmniej kilka minut na godzinę) i mieć co najmniej 1 dzień wolny.
 7. Rozwój talentu. Osoby nieszczęśliwe często nie są zainteresowane życiem. Co więcej, im więcej człowiek wie i potrafi zrobić, tym ciekawsze staje się jego życie. Poczucie kompetencji, które towarzyszy rozwijaniu umiejętności, będzie dobrą podstawą do poczucia własnej wartości.
READ
Połóż szklankę soli i octu na podłodze i tak stanie się Twoje mieszkanie.

Statystyki dotyczące zdrowia psychicznego mężczyzn

Według statystyk około 36% mężczyzn ukrywa swoją tożsamość, maskując obecność problemów psychologicznych, aby wydawać się innym brutalnym i silnym.

Firma YouGov (Wielka Brytania) przeprowadziła analizę, która wykazała, że ​​55% mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat uważa demonstrację łez za słabość.

Podobna sytuacja rozwija się w przypadku problemów psychologicznych.

Wszystko to prowadzi do niepokojącego wyniku, na przykład mężczyźni 4 razy częściej niż kobiety popełniają samobójstwo. W 2010 roku w Ameryce odnotowano 35 000 samobójstw, 80% ofiar stanowili mężczyźni. W Anglii liczba ta wynosiła 75%.

Nie każdy przedstawiciel silnej połowy ludzkości, przytłoczony emocjami i mentalnymi dewiacjami, zdecyduje się na tak radykalny krok. Większość z nich próbuje uśmierzyć ból alkoholem lub narkotykami. Gdyby chłopaki wcześniej zwrócili się o pomoc do profesjonalistów, liczba ta byłaby kilka razy niższa.

Oznaki zdrowego psychicznie mężczyzny

Istnieje kilka głównych oznak zdrowia psychicznego mężczyzny:

 1. Zdrowe poczucie humoru. Osoba ponura i rzadko uśmiechnięta, która nie rozumie żartów, jest zwykle podatna na depresję. Stawia nadmierne wymagania nie tylko sobie, ale także otaczającym go osobom. Budowanie relacji z takim mężczyzną jest bardzo trudne. Wybierając partnera, należy zwrócić uwagę na jego umiejętność subtelnego i odpowiedniego żartowania. Skłonność do żartowania „poniżej pasa” wskazuje na zwątpienie.
 2. Umiejętność brania odpowiedzialności za działania. Osoba zdrowa psychicznie i adekwatna jest świadoma konsekwencji swoich działań. Nie jest podatny na wahania nastroju. Jeśli mężczyzna może „wybuchnąć” i powiedzieć nieprzyjemne rzeczy, a potem poprosić o przebaczenie, ale potem znowu się uwolnić, to nie jest całkiem zdrowy psychicznie. Równie ważna jest umiejętność panowania nad sobą i adekwatnego reagowania na zdarzenia. Człowieka, który ciągle podnosi głos i poniża rozmówcę, nie można uznać za stuprocentowo zdrowego pod względem psychicznym.
 3. Cechy zachowań seksualnych. Zdrowy mężczyzna wie, jak dbać o kobiety, zachowuje się odpowiednio w ich obecności. Jeśli dziewczyna jest nie do zdobycia i okazuje chłód, zmienia taktykę lub robi sobie przerwę. Uporczywe pragnienie zdobycia przychylności kobiety jest oznaką tyrana i patologicznego zazdrosnego mężczyzny. Zdrowi psychicznie faceci przyjemnie się rozmawia, nie wysuwają roszczeń, nie aranżują scen zazdrości kilka dni po spotkaniu.
 4. Posiadanie hobby. Pasja do jakiegoś biznesu pozwala na zmianę i relaks, oderwanie się od codziennych kłopotów. Jeśli jednak człowiek poświęca hobby zbyt dużo uwagi i czasu, jest to sygnał alarmowy. Nie należy jednak wyciągać przedwczesnych wniosków. Często, gdy w życiu pojawia się ukochana osoba, hobby znikają w tle. Jeśli mężczyzna nie ma hobby lub interesuje się tylko hazardem, powinieneś być ostrożny.
 5. Stosunek do sportu. Osoby dbające o zdrowie fizyczne rzadko cierpią na problemy psychiczne. Mężczyzna powinien prowadzić aktywny tryb życia lub chodzić na siłownię. Doda to pewności siebie i pomoże pozbyć się kompleksów.
READ
Dla potrzebujących: 10 najlepszych kombinacji kolorów w dziewiarstwie

Inną oznaką zdrowia psychicznego mężczyzny jest mowa kompetentna i połączona.

Należy zwrócić uwagę na sposób prowadzenia rozmowy i treść jego wypowiedzi. Powinieneś być ostrożny, jeśli dana osoba angażuje się w nadmierny narcyzm, krytykuje innych, nadmiernie używa maty. Nieumiejętność jasnego wyrażania własnych myśli i zahamowanie mowy są oznaką ospałego temperamentu i niechęci do brania odpowiedzialności. Eksperci zalecają unikanie mężczyzn wykazujących obojętność na drażliwe kwestie. W przyszłości niezwykle trudno będzie przewidzieć zachowanie takiej osoby.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: