7 niebezpiecznych sygnałów symbolizujących brak kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy jest niezbędnym uczestnikiem procesów biochemicznych w organizmie. Folacyna, folacyna czy witamina B9 ma ogromne znaczenie dla organizmu kobiety w ciąży, ponieważ bierze udział w tworzeniu cewy nerwowej płodu, ale jest nie mniej ważna dla wszystkich innych, ponieważ bez niej tworzenie się czerwonych krwinek jest niemożliwe. Izolowany niedobór kwasu foliowego jest jednak rzadki, jak każda beri-beri, ale hipowitaminoza w połączeniu z brakiem innych składników odżywczych jest całkiem możliwa. Jakie są jej objawy i co zrobić, gdy w organizmie brakuje kwasu foliowego?

Zaburzenia funkcji poznawczych i depresja

Zaburzenia funkcji poznawczych i depresja

Nastrój i funkcje poznawcze w dużej mierze zależą od stężenia kwasu foliowego w organizmie, ponieważ witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego w każdym wieku. Jeśli dana osoba zauważa problemy z koncentracją i pamięcią, częstą drażliwością, brakiem koncentracji i zwiększoną pobudliwością, może to wskazywać na brak witaminy B9 w organizmie. Amerykańscy naukowcy odkryli związek między niedoborem kwasu foliowego a demencją starczą, chorobami psychicznymi i depresją, ale tak czy inaczej, zawsze uderza to w aktywność społeczną danej osoby.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób niski poziom kwasu foliowego jest związany z depresją. Przyjmuje się, że folacyna bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, metabolizmie homocysteiny i innych procesach, których jakość zależy od umiejętności cieszenia się życiem i cieszenia się nim. Udowodniono, że ryzyko zachorowania na depresję i demencję jest większe u osób, które otrzymują niewystarczającą ilość witamin z pożywienia i nadużywają alkoholu.

oznaki anemii

Przy braku kwasu foliowego objawy pojawiają się z powodu zmniejszenia stężenia hemoglobiny we krwi. Mowa o anemii, w której organizm cierpi na niedobór tlenu, co oznacza, że ​​nie może w pełni wytworzyć energii potrzebnej do utrzymania normalnego życia. Do produkcji czerwonych krwinek, a co za tym idzie zaopatrywania komórek i tkanek w tlen potrzebne są witaminy, a mianowicie żelazo, witamina B12 i kwas foliowy. Brak którejkolwiek z tych substancji jest obarczony anemią ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.

Osłabienie, zmęczenie, ból głowy, przyspieszenie akcji serca, ból nóg i klatki piersiowej – tak objawia się anemia. Osłabienie mięśni, zapalenie nerwów, mrowienie w rękach i nogach są po prostu charakterystyczne dla niedoboru folianów, w przeciwieństwie do niedoboru witaminy B12, który nie powoduje wyraźnych zaburzeń w układzie nerwowym. Często jednak człowiek potrzebuje obu tych substancji jednocześnie.

READ
Najczęstsze mity o bieliźnie pod kątem mody i medycyny

Zaburzenia trawienia: jakie objawy powodują niepokój?

Jak już wspomniano, ostry niedobór witaminy B9 jest zjawiskiem dość rzadkim, a wszystko dlatego, że organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć tę substancję na swoje potrzeby. Zależy to jednak w dużej mierze od prawidłowego funkcjonowania narządów przewodu pokarmowego, w szczególności jelit. Jeśli dana osoba otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy z pożywienia, odżywia się prawidłowo i koncentruje się na pokarmach bogatych w kwas foliowy, ale ta ostatnia wciąż nie wystarcza, można podejrzewać patologie przewodu pokarmowego. Przyczyną mogą być również defekty genetyczne w mechanizmach wchłaniania.

Innymi słowy, organizm po prostu nie ma wystarczającej ilości enzymów, które mogą przetwarzać kwas foliowy. To znowu wywołuje szereg wspomnianych już negatywnych konsekwencji, w tym anemię, zaburzenia poznawcze, polineuropatię i zaburzenia behawioralne. Możesz podejrzewać, że coś jest nie tak z objawami takimi jak nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. Po operacji pomostowania żołądka wielu pacjentów doświadcza niedoboru kwasu foliowego. Wszelkie patologie i choroby przewodu pokarmowego powinny być powodem dodatkowego przyjmowania preparatów kwasu foliowego, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Choroby jamy ustnej – konsekwencja niedoboru witaminy B9

Choroby jamy ustnej – konsekwencja niedoboru witaminy B9

Istnieje wiele objawów wskazujących na niedobór kwasu foliowego. Niektóre z nich dotyczą stanu jamy ustnej. Bolesność i drobne owrzodzenia na języku i błonie śluzowej jamy ustnej wskazują tylko na możliwy brak witaminy B9 w organizmie. Opuchnięty, zaczerwieniony i błyszczący język, zwłaszcza na brzegach i na końcu, może powodować niedogodności i dyskomfort, dlatego nie należy czekać na wizytę u lekarza. Anemia może powodować zapalenie jamy ustnej i ból podczas połykania. Uważa się, że ta choroba zapalna ma charakter zakaźny, ale niedobory żywieniowe, niedożywienie i niedobór żelaza i witamin z grupy B również mogą wywołać podobne nieprzyjemne konsekwencje.

Nie sposób nie zauważyć objawów zapalenia jamy ustnej, ponieważ pojawiające się na błonie śluzowej czerwonawe owrzodzenia z białą obwódką powodują silny ból, utrudniając regularne przyjmowanie pokarmu. W ciężkich przypadkach może nawet wystąpić gorączka. Leczenie odbywa się miejscowo za pomocą specjalnych maści i płukanek.

Duszność i inne zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego

Jak już wspomniano, brak kwasu foliowego prowadzi do zmniejszenia produkcji czerwonych krwinek, a to zaburza cały układ sercowo-naczyniowy. Jednym z objawów głodu tlenowego jest duszność, zwłaszcza przy wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli problemy z oddychaniem występują w sytuacjach, które wcześniej nie były przez nie przyćmione, jest to okazja do zastanowienia się i zasięgnięcia porady specjalisty. Kołatanie serca, zawroty głowy, a nawet omdlenia tylko potwierdzają powstałe obawy.

READ
Który znak zodiaku pomoże ci stać się bogatym i sławnym: najbardziej udane twórcze i rodzinne związki zodiaku

Co zrobić dla tych, którzy podejrzewają brak folacyny i obserwują pojawienie się różnych nieprzyjemnych objawów? Jeszcze przed pójściem do lekarza musisz dostosować swoją dietę. Możesz utrzymać normalny poziom kwasu foliowego, zwiększając spożycie ciemnozielonych warzyw – szparagów, szpinaku, brokułów, brukselki, ziół, zielonej cebuli, a także owoców cytrusowych, roślin strączkowych i miodu. Witamina B9 występuje również w pieczywie pełnoziarnistym, drożdżach, wątrobie, grzybach. Wszelkie suplementy witaminowe z kwasem foliowym można przyjmować dopiero po przejściu wszystkich niezbędnych testów potwierdzających brak tego pierwiastka śladowego w organizmie.

Hipowitaminoza kwasu foliowego to choroba charakteryzująca się niedoborem witaminy B9, spowodowana niedostatecznym jej przyjmowaniem z pożywieniem, złym wchłanianiem lub przyspieszonym wydalaniem z organizmu. Główne objawy to bladość błon śluzowych, depresja, niepokój, zmęczenie, bezsenność, utrata pamięci, zaburzenia trawienia, łuszczenie i zaczerwienienie skóry, zapalenie jamy ustnej, niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego. Kobiety w ciąży doświadczają patologii płodu, przedwczesnych porodów, poronień. Diagnoza opiera się na badaniu poziomu witaminy w osoczu krwi. Leczenie obejmuje przyjmowanie preparatów witaminowych, korygowanie diety oraz eliminację chorób współistniejących.

ICD-10

Hipowitaminoza kwasu foliowego

Ogólne infomracje

Synonimy hipowitaminozy kwasu foliowego – hipowitaminoza B9, niedobór witamin kwasu foliowego. Ciężkie postacie choroby są niezwykle rzadkie. Łagodna hipowitaminoza jest dość powszechną chorobą, niedobór witamin, według różnych źródeł, występuje u 20-100% populacji. Epidemiologia zależy częściowo od regionu, pory roku i wieku osobnika. Najbardziej podatni na hipowitaminozę są mieszkańcy regionów północnych, osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Szczyt zachorowalności występuje w okresie zimowo-wiosennym, kiedy spada dostępność głównych źródeł witaminy – świeżych warzyw, owoców i jagód.

Hipowitaminoza kwasu foliowego

Przyczyny

Do hipowitaminozy dochodzi, gdy zaburzone jest jedno z ogniw metabolizmu kwasu foliowego: na etapie jego wnikania do organizmu, wchłaniania z jelita cienkiego, wiązania i transportu białek oraz udziału w reakcjach biochemicznych. Przyczyny niedoboru witamin można pogrupować w następujący sposób:

  • Niedobór witamin w diecie. Najczęściej patologia rozwija się u osób stosujących surowe diety i głód, a także u pacjentów z anoreksją. Łagodne formy choroby są możliwe przy przeważającym wykorzystaniu żywności poddanej obróbce kulinarnej, braku surowych warzyw.
  • Naruszenie wchłaniania z przewodu pokarmowego. W chorobach zapalnych, takich jak zapalenie okrężnicy, wchłanianie witaminy z żołądka i jelit jest zmniejszone. Proces transportu utrudnia stosowanie alkoholu, kawy, środków przeciwbólowych, zobojętniających i sulfasalazyny.
  • Szybki rozpad i wydalanie. Przyczyną braku witaminy może być jej przyspieszony metabolizm lub utrata w niezmienionej postaci. W przypadku chorób wątroby, przyjmowania leków przeciwdrgawkowych i hormonalnych organizm nie ma czasu na stosowanie B9 przed rozpadem, a przy niewydolności nerek zwiększa się jego wydalanie.
  • Zwiększenie potrzeb organizmu. Hipowitaminoza dotyka ludzi, którzy zwiększają koszt witamin i innych pierwiastków śladowych. Grupy te obejmują kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, pacjentów poddawanych procedurom hemodializy oraz pacjentów z chorobą nowotworową.
READ
Błędy kobiety w łóżku z mężczyzną

Patogeneza

Główną funkcją witaminy B9 jest przenoszenie reszty metylowej CH3. Podczas takich reakcji powstają cząsteczki DNA i poszczególne aminokwasy, takie jak glicyna i metionina. W przypadku hipowitaminozy produkcja DNA spowalnia, pojawiają się wadliwe cząsteczki, które łatwo ulegają zniszczeniu z powodu obecności zasad urydynowych zamiast zasad tyminowych. W pierwszej kolejności cierpią szybko odnawiające się komórki i tkanki – nabłonek i krew. Powstaje anemia megaloblastyczna – w badaniu krwi określa się komórki atypowe, pacjenci cierpią na osłabienie, zmęczenie. Zmniejsza się liczba płytek krwi i leukocytów. Zmiany nabłonkowe objawiają się powolnym gojeniem się ran. W przewodzie pokarmowym zmniejsza się produkcja enzymów trawiennych, rozwija się zapalenie języka, zapalenie przełyku, zapalenie żołądka i jelit.

Inną funkcją kwasu foliowego jest udział w produkcji metioniny z homocysteiny. Hipowiwitaminozie towarzyszy wzrost poziomu homocysteiny oraz wzrost ryzyka chorób układu krążenia. W czasie ciąży witamina B9 odpowiada za prawidłowe ułożenie układu nerwowego i narządów wewnętrznych. W przypadku niedoboru kwasu foliowego występują wady rozwojowe – bezmózgowie, wodogłowie, anomalie w budowie serca i kończyn. Być może niewłaściwe tworzenie łożyska i wczesne poronienie.

Objawy hipowitaminozy B9

Objawy niedoboru kwasu foliowego pojawiają się 5-30 dni po spadku jego stężenia we krwi. Pierwsze objawy to szybki wzrost zmęczenia, słaby apetyt, drażliwość. Proces hematopoezy zostaje zakłócony, szpik kostny wytwarza megaloblasty – duże niedojrzałe krwinki. Rozwija się niedokrwistość, w której spada poziom prawidłowych krwinek czerwonych, pacjenci odczuwają osłabienie, zawroty głowy, nudności i senność. Niewystarczającej syntezie prawidłowych leukocytów towarzyszy leukopenia, organizm staje się podatny na infekcje.

Ujawniają się ogniskowe zmiany błony śluzowej jamy ustnej, żołądka i przewodu pokarmowego. Występuje przedłużone gojenie się ran, częste zapalenie spojówek, opóźnienie wzrostu u dzieci, wypadanie włosów i zapalenie języka. Temperatura wzrasta do wartości podgorączkowych, wzmagają się dreszcze, pojawiają się bóle głowy. Zaburzenia emocjonalne są reprezentowane przez lęk i obniżony nastrój, przechodzący w depresję. Pogarsza się pamięć, obserwuje się bezsenność, nieuzasadniony lęk, agresywność.

Komplikacje

W przypadku braku leczenia hipowitaminozy owrzodzenia w jamie ustnej ulegają wtórnemu zakażeniu, rozwija się zapalenie jamy ustnej. Uszkodzenia jelit i żołądka wywołują zapalenie jelit i żołądka. Długotrwała anemia zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, dny moczanowej, choroby pęcherzyka żółciowego i chorób żołądka. Leukopenia powoduje wtórny niedobór odporności. U kobiet w ciąży rozpoznaje się odklejenie łożyska, wczesne poronienie i przedwczesny początek porodu. U płodu ujawniają się anomalie w tworzeniu cewy nerwowej, prowadzące w różnym stopniu do wodogłowia, bezmózgowia i oligofrenii.

READ
8 rzeczy, które lepiej kupić z rąk i zaoszczędzić połowę rodzinnego budżetu

diagnostyka

Badanie hipowitaminozy kwasu foliowego przeprowadza się z charakterystycznymi objawami, w tym niedokrwistością, zwłaszcza jeśli występują u pacjentów poddawanych hemodializie, kobietom w ciąży, osobom z przewlekłymi patologiami żołądka, jelit i wątroby. Choroba jest zwykle diagnozowana przez gastroenterologów lub hematologów przy udziale neurologów. Zróżnicowana zostanie hipowitaminoza kwasu foliowego z niedokrwistością normocytarną i aplastyczną. Stosowane są następujące metody:

  • Analiza kliniczna i anamnestyczna. Metodą przesłuchania lekarz poznaje objawy choroby, czas ich trwania oraz nawyki żywieniowe pacjenta. Bierze się pod uwagę obecność czynników, które mogą wywołać hipowitaminozę: ciąża, karmienie piersią, zespół złego wchłaniania, niedokrwistość hemolityczna, nowotwory złośliwe, patologie wątroby, nerek i jelit.
  • Kontrola. W ciężkich postaciach hipowitaminozy rozpoznaje się zapalenie języka, stwierdza się owrzodzenia w jamie ustnej. Anemii towarzyszy bladość skóry, ścieńczenie i rozwarstwienie płytek paznokciowych, chwiejny chód z powodu osłabienia i zawrotów głowy.
  • Analiza krwi, moczu. Badane jest stężenie B9 we krwi żylnej. Rozpoznanie hipowitaminozy potwierdzają wskaźniki poniżej 7 nmol / l.

Leczenie hipowitaminozy B9

Terapia ma na celu wyrównanie niedoboru witaminy. W tym celu stosuje się preparaty kwasu foliowego oraz złożone suplementy witaminowe. Do pomyślnej asymilacji B9 konieczna jest obecność witamin B12 i C. Czas przyjmowania leków wynosi od 1 do 3 miesięcy. Przy wyborze dawki bierze się pod uwagę, że u dorosłych dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy wynosi 25 mcg. Oprócz leczenia farmakologicznego dieta jest korygowana, do jadłospisu wprowadzane są pokarmy zawierające duże ilości folianów: zielona sałata, kapusta, szpinak, pietruszka, mięta, orzechy włoskie, pomidory, owoce cytrusowe, buraki, kasza gryczana. Jednocześnie leczone są choroby przewodu pokarmowego, nerek i wątroby.

Rokowanie i zapobieganie

Przy odpowiednim leczeniu stan hipowitaminozy znika w ciągu kilku miesięcy. W przypadku braku powikłań rokowanie jest korzystne. Aby zapobiec niedoborom B9, należy przestrzegać zbilansowanej diety z obecnością w codziennej diecie świeżych zielonych warzyw – sałaty, brokułów, szpinaku, białego i kalafiora, pietruszki, pomidorów, marchwi, buraków. W przypadku ciąży i karmienia piersią warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem w sprawie przyjmowania odpowiednich preparatów witaminowych. Pacjentom z chorobami układu pokarmowego zaleca się wykonanie analizy zawartości witamin we krwi co najmniej raz w roku.

1. Witaminy jako podstawa terapii immunometabolicznej / Savchenko A.A., Anisimova E.N., Borisov A.G., Kondakov A.E. – 2011.

READ
10 rzeczy, które szalenie podniecają mężczyzn
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: