6 wskazówek, które pomogą Ci wyczyścić swoje rzeczy w domu

Otrzymuj jeden z najczęściej czytanych artykułów na e-mail raz dziennie. Dołącz do nas na Facebooku i VKontakte.

Tkaniny doskonale pochłaniają zapachy, co jest ich bardzo dużym minusem. Nieprzyjemny zapach może pojawić się zarówno pod koniec dnia pracy, jak i po praniu, ale niezależnie od pochodzenia, musisz wiedzieć, jak się go pozbyć. Novate.ru oferuje kilka skutecznych narzędzi.

Ogólne zalecenia

Czasami nieprzyjemny zapach nie znika nawet po praniu. / Zdjęcie: sdelai-lestnicu.ru

Zanim zaczniesz prać rzeczy, musisz sprawdzić etykietę. Od razu zobaczysz na nim informacje dotyczące zalecanego trybu, a także dopuszczalnej temperatury. Jeśli na etykiecie jest napisane „tylko czyszczenie chemiczne”, nie musisz nawet próbować wyeliminować zapachu własnymi rękami – poradzą sobie z tym tylko profesjonalne produkty. W każdym innym przypadku możesz wybrać detergent z minimalną ilością ostrych chemikaliów, co zmniejszy prawdopodobieństwo uszkodzenia tkaniny.

Unikaj stosowania zmiękczaczy – pomagają również usuwać nieprzyjemne zapachy. Faktem jest, że woda z kranu jest nasycona solami i minerałami, a zatem jest „ciężka” i „nieaktywna”. Aby poprawić tę sytuację i osiągnąć dobrą jakość prania, woda musi zostać zmiękczona.

Niektóre zapachy są usuwane przez normalną wentylację. Na przykład aceton nie jest odporny, więc zabrudzone ubrania można po prostu pozostawić na świeżym powietrzu na kilka godzin. Pod wpływem jonów cząsteczki rozszczepią się i nic nie pozostanie z zapachu.

Uwaga: Podczas usuwania zapachów z tkanin syntetycznych należy zachować ostrożność. Zwykle reagują negatywnie na napoje gazowane, ocet lub alkohol, ponieważ produkty te są dość agresywne. Po kontakcie z nimi rzecz może stracić kolor, a nawet rozerwać się.

1. Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń należy rozpuścić i spienić w wodzie

Za najtrudniejsze do usunięcia uważa się zapachy pozostawione przez substancje syntetyczne lub produkty ropopochodne. Są niezwykle trwałe, więc usunięcie nieprzyjemnego zapachu wymaga dużo wysiłku. Na przykład zapach benzyny czy nafty nie zniknie nawet po dwóch praniach i wywietrzeniu na zewnątrz. Musi być traktowany inaczej.

Tak więc będą dwa etapy czyszczenia. Najpierw należy rozcieńczyć 100 ml płynu do mycia naczyń (bezbarwnego) w zimnej wodzie i namoczyć brudne rzeczy na dwie godziny. Po upływie tego czasu zdjąć ubranie, dokładnie wykręcić i uprać proszkiem wymieszanym z łyżką sody oczyszczonej.

READ
Jak zrobić zdjęcie paszportowe

2. Roztwór sody

Sodę oczyszczoną należy rozpuścić w wodzie. / Zdjęcie: severdv.ru

Jeśli uważasz, że benzyna to najgorsza rzecz, jaka może przytrafić się twoim ubraniom, to się mylisz. Znacznie trudniej będzie wyeliminować zapachy związków fenolowych lub ich analogów, które zwykle towarzyszą chińskim produktom niskiej jakości, zabawkom, torebkom. Niestety nie możesz się ich całkowicie pozbyć, ale możesz sprawić, że będą mniej zauważalne.

Aby to zrobić, dodaj jedną szklankę sody oczyszczonej do pojemnika z czterema szklankami gorącej wody, a następnie wlej powstały roztwór do miski z chłodną wodą. Całkowicie zanurz w nim ubrania i pozostaw na około cztery godziny, a nawet na noc, aby przedmiot był całkowicie nasycony produktem. Następnie możesz prać ubrania w pralce zgodnie z instrukcją na etykiecie. Jeśli nawet po kilku takich zabiegach zapach nigdzie nie zniknął, umieść element garderoby w torbie z otwartym pudełkiem sody oczyszczonej i zamknij na kilka dni, aby soda wchłonęła wszystkie obce zapachy.

3. Amoniak

Amoniak jest środkiem agresywnym, więc lepiej zrobić rozwiązanie. / Zdjęcie: techforhome.ru

Bardziej agresywnym, ale skutecznym lekarstwem będzie roztwór amoniaku. Pomaga wyeliminować zapach pleśni, zjełczałego oleju lub tłuszczu oraz zapach stęchlizny ze starych ubrań. Konieczne jest rozcieńczenie 10 ml na miskę ciepłej wody i moczenie przez dwie do trzech godzin. Jeśli tkanina nie należy do kategorii delikatnej, możesz dodać amoniak do przegródki na odżywkę pralki. Jeśli obawiasz się, że charakterystyczny zapach amoniaku pozostanie na rzeczach, spieszymy Cię uspokoić – bardzo szybko znika, więc nie musisz się martwić o świeżość prania.

Również amoniak pomoże pozbyć się zapachu z drugiej ręki. W takich sklepach naprawdę można znaleźć wysokiej jakości produkty znanych marek w okazyjnych cenach, ale wielu obawia się, że nie będą w stanie pozbyć się charakterystycznego „ombre”. Na szczęście nie jest to trudne. Weź 20 mililitrów 10% amoniaku i rozcieńcz w pięciu litrach wody (jeśli rzecz jest duża – 100 mililitrów na 10 litrów wody). Namoczyć ubrania w tym roztworze przez godzinę, następnie wypłukać w ciepłej wodzie i na koniec wyprać w pralce.

4. Ocet

Ocet pomoże usunąć zapach wody kolońskiej i dezodorantu. / Zdjęcie: kulinarenok.ru

Tkanina jednocześnie pochłania zapach wody kolońskiej i dezodorantu. Jeśli chcesz się go pozbyć, na ratunek przyjdzie zwykły ocet stołowy. Do miski wlej zimną wodę, dodaj pół szklanki octu, poczekaj, aż się rozpuści, a następnie namocz produkt przez półtorej godziny. Po upływie czasu spłucz w ciepłej wodzie i wyślij do prania. Główną zaletą tego środka jest to, że ocet nie tylko pomoże pozbyć się zapachu, ale także usunie ewentualne plamy pod pachami. Aby rzeczy nie wchłaniały kwaśnego zapachu octu, podczas prania używaj płynu do zmiękczania tkanin, a raczej wkładaj do suszarki talerze smakowe.

READ
10 roślin doniczkowych, które szybko przyniosą ci szczęście i dobre samopoczucie

5. Sól

Sól eliminuje zapach potu

Zapach potu jest prawdopodobnie jednym z najbardziej irytujących. Dezodoranty nie zawsze mają czas na jego zneutralizowanie, w efekcie pozostaje na ubraniach. Na szczęście mamy produkt typu „wszystko w jednym”, który nie tylko usuwa nieprzyjemne zapachy z ubrań, ale także pomaga uporać się z niektórymi rodzajami zabrudzeń. A to jest sól.

Dwie łyżki soli należy rozpuścić w szklance wody i nałożyć na plamy pod pachami. Pozostaw na jedną do dwóch godzin, a następnie wypierz przedmiot w pralce, wybierając dla niego odpowiedni tryb.

Nawiasem mówiąc, zwykła sól może usunąć nie tylko zapach potu, ale także aromat oleju. Powiemy Ci jak. Tłustą plamę posyp solą i odczekaj około 30 minut. Następnie wypierz ubrania mydłem do prania ręcznie lub proszkiem w pralce. Jeśli rzecz wykonana z naturalnych materiałów, takich jak jedwab lub len, została uszkodzona, użyj roztworu soli w proporcji jednej łyżki stołowej na szklankę wody do miejsc problematycznych.

6. Płyn do zmiękczania tkanin

Płyn do zmiękczania tkanin należy wlać do komory pralki. / Zdjęcie: otzovik.com

W kwestii eliminacji różnych aromatów bardzo przydatne są klimatyzatory z naturalnymi składnikami w składzie. Syntetyki jedynie zagłuszają obcy zapach, przerywając go swoimi zapachami, a naturalne substancje albo je rozbijają, albo całkowicie usuwają. Na przykład zwykła odżywka z łatwością usuwa zapach kremu przeciwsłonecznego z ręcznika czy narzuty na łóżko. To prawda, że ​​na początek te rzeczy będą musiały być umyte mydłem do prania, a następnie spłukane wodą z dodatkiem klimatyzatora.

Jeśli interesuje Cię, jak usunąć zapach i przywrócić biel skarpet, ten film się przyda

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: