5 zasad porządkowych, których powinien przestrzegać każdy perfekcjonista

Najczęstszą czynnością zwykłego człowieka jest sprzątanie. Termin „gospodarstwo domowe” odnosi się do rodziny, jej warunków mieszkaniowych, otaczających ją obiektów, zapewniających codzienną egzystencję w komforcie i bezpieczeństwie. Aktywne życie osoby dorosłej można przedstawić w postaci dwóch elementów – publicznego i osobistego. Jeśli pierwsza część jest związana z pracą na rzecz społeczeństwa, to druga część życia człowieka ma na celu zapewnienie mu możliwości wyzdrowienia ze społecznie użytecznych kosztów pracy, wychowania dzieci, zapewnienia sobie i swojej rodzinie żywności, odzieży, wartości duchowych i rozrywki. „Gospodarstwem domowym” jest zespół obowiązków i działań człowieka, otoczonego osobistymi wartościami materialnymi gospodarstwa domowego.

Gospodarstwo domowe to zarówno zestaw przedmiotów materialnych, jak i zestaw działań mających na celu zapewnienie życia osobie i jej rodzinie. Działania te są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem celu, jak i sposobu realizacji, kosztów pracy, kwalifikacji wymaganych do ich realizacji oraz regularności i częstotliwości realizacji. Obejmuje to: kupowanie żywności, ubrań, artykułów gospodarstwa domowego, gotowanie, sprzątanie mieszkania, pranie, prace naprawcze i wiele więcej. Powinno to również obejmować takie konkretne działania, jak wychowywanie dzieci i pomoc starszym członkom rodziny.

Jak każdy poważny proces, gospodarstwo domowe wymaga jasnego planowania, kontroli nad zasobami, podziału obowiązków i odpowiedzialności za swój obszar pracy. I dobrze, gdy ten proces ma inteligentnego i autorytatywnego lidera. Współcześnie nazywa się to „menedżerem”. W sytuacjach dyskusyjnych musi podjąć decyzję i monitorować jej realizację. „Właściciel gospodarstwa domowego” nie jest jedynym właścicielem całego majątku rodzinnego, ale najbardziej autorytatywnym członkiem rodziny, który rozdziela zadania i jest bezpośrednio zaangażowany w wykonywanie wszystkich prac. Najczęściej tę rolę w rodzinie odgrywa kobieta. Niektóre panie opracowują nawet systemy sprzątania. Korzystając z tych systemów, piszą poważne podręczniki metodologiczne dotyczące organizacji życia rodzinnego i dzielą się swoimi osiągnięciami z opinią publiczną w Internecie.

Pomimo tego, że gospodarstwo domowe może być zarówno jednoosobowe, jak i grupowe, niniejszy artykuł poświęcony jest problematyce singla, tj. taki, który należy do tej samej rodziny.

Rodzaje prac domowych

Konwencjonalnie, ogólną sferę aktywności gospodarstwa domowego można podzielić na dwie półkule. Produkcja obejmuje wszelkie prace związane z utrzymaniem porządku w mieszkaniu, ubraniach, butach, meblach, artykułach gospodarstwa domowego i sprzęcie AGD. Jeśli rodzina zajmuje się działalnością przedsiębiorczą, to produkt tej działalności również należy do półkuli produkcyjnej.

READ
Ożywmy zielonych przyjaciół! Nadtlenek wodoru dla roślin doniczkowych

Efektywne sprzątanie

Na półkuli nieprodukcyjnej brane są pod uwagę wszystkie obowiązki związane z wychowaniem dzieci, ich edukacją, zapoznawaniem się z kulturą i wychowaniem fizycznym oraz monitorowaniem ich stanu zdrowia. Większość z tych działań dotyczy wszystkich członków rodziny. I często trzeba opiekować się osobami starszymi.

Wszyscy sprzątają

Skuteczne porządkowanie wymaga jasnego uszeregowania ważności nadchodzących zadań i wyznaczenia priorytetu ich realizacji.

Problemy finansowe i gospodarcze

Dla zwykłej rodziny o przeciętnych zarobkach jej pracujących członków kwestie oszczędzania są niezwykle istotne. Z reguły za te pytania odpowiada kobieta.

Istnieją zasady sprawdzone przez życie:

  1. Konieczne jest prawidłowe oszacowanie swoich dochodów i wydatków oraz niedopuszczenie do nadwyżki wydatków nad dochodami.
  2. Nigdy nie bierz pożyczek. Dawanie ich jest o wiele trudniejsze niż ich branie.
  3. Bądź w stanie się powstrzymać, aby nie kupić pierwszej rzeczy, którą lubisz. Potem okazuje się, że bez tego łatwo było żyć.
  4. Jeśli zdecydujesz się na zakup, rzecz musi być bardzo potrzebna i wysokiej jakości.
  5. Każdy zakup musi być dokładnie przemyślany, a informacje na jego temat zebrane z wyprzedzeniem. Wszystko jest w Internecie. Możesz zapytać przyjaciół i znajomych.

Dobrze jest oszczędzać na zasobach energii. Lampy LED, choć same w sobie są droższe, zużywają 7-8 razy mniej prądu niż konwencjonalne o tej samej jasności. Jeśli nie nalejesz wody na próżno, to przy zainstalowanym wodomierzu rachunek za zapłatę będzie o połowę niższy. Wzięcie prysznica przez 15 minut jest trzy razy tańsze niż kąpiel. W razie potrzeby można zmniejszyć przepływ wody w spłuczce toaletowej. Jeśli dysza z siatką zostanie wymieniona na kranie z końcówką aeratora, zużycie wody zmniejszy się o około połowę, a konsument tego nie zauważy. Wadliwej rzeczy nie należy od razu wyrzucać, należy spróbować ją naprawić. Warto wiedzieć, że ładowarka do telefonu pozostawiona w gniazdku również zużywa prąd. Przyzwoita ilość pieniędzy gromadzi się w ciągu roku.

Aerator na kranie zamiast zwykłej dyszy

FOTO: YouTube.com Perlator do kranu zamiast zwykłej dyszy

Majsterkowanie w domu

Każde gospodarstwo domowe ma wiele narzędzi i urządzeń, które nie są bardzo duże, ale bardzo potrzebne do pracy: wszelkiego rodzaju pędzle, szmaty, kapcie dla gości, fiolki z chemią gospodarczą itp. Aby nigdzie nie leżały , a zawsze można było szybko znaleźć właściwą rzecz, warto zaopatrzyć się w wyspecjalizowane organizery. Organizatorzy grupują rzeczy o podobnym przeznaczeniu. Czasami można je zamontować z tyłu drzwi. Idealna opcja, gdy można zorganizować w mieszkaniu mały schowek.

READ
Japońska jakość w każdym szczególe: maszyny do szycia Juki

Skuteczne sprzątanie: poradnik dla niekompetentnych

FOTO: YouTube.com W małym, ciasnym mieszkaniu warto zaopatrzyć się w składane meble, na przykład parę składanych krzeseł, składany stolik (po rozłożeniu przydaje się przy przyjmowaniu gości).

Regularne obowiązki

W procesie sprzątania są obowiązki codzienne i jednorazowe. To prawda, że ​​te jednorazowe można powtarzać co drugi dzień, raz w tygodniu i raz w miesiącu .

Gotowanie

Proces przygotowywania posiłków to niemal codzienność. Zajmuje to dużo czasu i wysiłku. Ale przy odpowiednim planowaniu możesz zaoszczędzić energię i spędzić mniej czasu. Wystarczy zastosować zasady NIE – naukowej organizacji pracy – do tego procesu.

W zwykłej rodzinie całkiem możliwe jest zaplanowanie menu na tydzień. Zasadniczo w tym menu w weekend musisz robić zakupy produktów i napełniać nimi lodówkę. Teraz, przy braku braków, kompletne (lub złożone) zakupy odpowiednich produktów nie stanowią problemu. Wiedząc, co będzie jutro ugotowane, możesz wieczorem przygotować produkty: coś rozmrozić, wyczyścić i pokroić, umyć i włożyć do rondla. A następnego dnia, po powrocie z pracy do domu, od razu przygotowane produkty włóż w ostatni etap gotowania – smażenia lub podgrzewania. Aby przyspieszyć procedurę przygotowywania obiadu wieczorem w dzień roboczy, możesz wcześniej przygotować półprodukty – pierogi, placki z mięsem lub kapustą, mięso mielone na kotlety. Potem po prostu rozgrzej się – i na stole.

A w weekendy będziesz musiał spędzać więcej czasu na gotowaniu – coś powinno być przygotowane do przyszłego użytku przez tydzień. Zwykle gotuje kobieta w rodzinie. Chociaż są też mężczyźni, którzy uwielbiają gotować, zwłaszcza egzotyczne potrawy. Oczywiście, jeśli w rodzinie jest kobieta niepracująca, główny ciężar spada na nią.

Pod wieloma względami proces gotowania ułatwia i przyspiesza obecność drobnej mechanizacji w kuchni – elektrycznych maszynek do mielenia mięsa, mikserów, młynków do kawy. Sam proces gotowania jest znacznie przyspieszony w przypadku korzystania z patelni multicooker.

Czystość i porządek

Każdy uwielbia, gdy dom jest czysty i schludny, ale niewiele osób lubi sprzątać. Najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie czystości jest nie śmiecenie. Ale nadal musisz posprzątać. Teraz w tym biznesie jest wielu pomocników.

Zróżnicowana armia odkurzaczy. Montowane do podłogi na kółkach, ręczne bezprzewodowe roboty odkurzające. Wielkogabarytowe odkurzacze podłogowe sprawdzają się w dużym mieszkaniu, gdzie jest dużo mebli tapicerowanych i dywanów, szczególnie jeśli odkurzacz piorą. Ręczny bezprzewodowy jest wygodny w użyciu w małych pomieszczeniach, w których jest dużo mebli. A roboty odkurzające same wykonują całą pracę związaną z czyszczeniem pokoju, ale nadal przeszkadzają im nogi krzeseł, a rogi nie zawsze są dostępne.

READ
14 niestandardowych dziewczyn, w których żyłach płynie krew kilku narodowości

Przedmioty używane w łazience – myjki, szczotki, zasłony – należy od czasu do czasu myć roztworami sody i octu, a następnie spłukiwać wodą. Umyj wannę wodą utlenioną. Miska ustępowa jest myta mieszaniną proszku musztardowego, kwasu cytrynowego i skrobi kukurydzianej.

Jest ciekawa szczotka do mycia naczyń. Na końcu roboczym w rączkę wbudowana jest wymienna gąbka oraz pojemnik ze spryskiwaczem na detergent. Dezynfekcja gąbki odbywa się w ciągu dziesięciu sekund w kuchence mikrofalowej.

Gąbka do mycia naczyń z pojemnikiem na detergent

FOTO: YouTube.com Gąbka do mycia naczyń z pojemnikiem na detergent

Małe dzieci powinny mieć miejsce, w które po zabawie mogą zabierać swoje zabawki.

Aby zrobić wszystko, konieczne jest prawidłowe uszeregowanie ważności pracy. Jeśli tak się zdarzyło, że musisz zrobić kilka rzeczy w ciągu jednego dnia, to przede wszystkim musisz wziąć na siebie najbardziej czasochłonne, a później możesz zrobić łatwiejsze rzeczy. Ale nie należy też cały czas odkładać „na później”, bo inaczej ten obowiązek zawiśnie i zepsuje nastrój.

Fragment planu planowanych prac domowych

FOTO: YouTube.com Fragment planu planowanych prac domowych

Mycie

Dawno minęły czasy, kiedy głównym sprzętem do mycia była rynna i tarka. Obecnie istnieje wiele pralek, które oferują wszystkie rodzaje trybów prania. Wystarczy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i wybrać najbardziej odpowiedni tryb podczas prania. Jeśli pościel wieszasz na suszarce po praniu, a koszule i bluzki na wieszakach, możesz zaoszczędzić sporo czasu na prasowaniu. A żeby przyspieszyć prasowanie, na desce do prasowania należy rozłożyć arkusz folii. Przedmiot będzie prasowany z obu stron jednocześnie.

Podział obowiązków

We współczesnym społeczeństwie kobieta, podobnie jak mężczyzna, zajmuje się ważnymi społecznie sprawami i przynosi do domu pensję. I to niesprawiedliwe, żeby zrzucać na nią wszystkie prace domowe. W rodzinie obowiązki powinny być rozdzielone równomiernie. Jeśli kobieta jest najsmaczniejszą kucharką w rodzinie, to ona sama nie zrezygnuje z tego obowiązku nikomu innemu. A mężczyzna lub jedno ze starszych dzieci może chodzić po mieszkaniu z odkurzaczem. A pralka może być ładowana i rozładowywana przez każdego członka rodziny.

Kobieta w domu po pracy

Mężczyzna w gospodarstwie domowym

FOTO: mtdata.ru Mężczyzna w gospodarstwie domowym

Ale sprawiedliwość wymaga równego podziału wszystkich obowiązków domowych.

Współpraca w kuchni

Mężczyzna sprząta mieszkanie

FOTO: i.pinimg.com Mężczyzna sprzątający mieszkanie

Teraz, jeśli kobieta nie chodzi codziennie na służbę, to ona sama weźmie na siebie znaczną część prac domowych. A wśród wielu kobiet nie można znaleźć dwóch podobnych w ich podejściu do tej działalności. Każda kobieta ma swoje własne kryteria „dobry – źle”, własne metody rozwiązywania tych samych problemów, własne doświadczenia otrzymane od matek i babć. Dlatego nie ma dwóch takich samych mieszkań.

READ
8 prac domowych, które spalają najwięcej kalorii

wniosek

Praca domowa jest zarówno męcząca monotonią, jak i przyjemnością z efektu. Nie da się od nich uciec, dlatego konieczne jest udoskonalanie technologii ich realizacji, zdobywanie przydatnych urządzeń i dokładne planowanie działań.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: