5 wyjątkowych pomysłów na zorganizowanie przestrzeni w kuchni

Uczynienie małej kuchni bardziej przestronną wizualnie, wyposażenie jej w taki sposób, aby wszystko, czego potrzebujesz, znajdowało się na swoim miejscu, było pod ręką, nie jest zadaniem łatwym, ale wykonalnym. Nasze wskazówki pomogą Ci sobie z tym poradzić.

Dokładne obliczenia

Zdjęcie: Nolte Kuchen

Jak racjonalnie i komfortowo wyposażyć kuchnię o powierzchni ​​około 7-10 m², aby proces gotowania był przyjemny i łatwy? Przede wszystkim musisz mieć jasne wyobrażenie o tym, bez czego nie możesz się obejść w kuchni, w oparciu o skład rodziny, styl życia, tradycje, budżet i, co najważniejsze, cechy przestrzeni, w której musisz pasują do mebli, urządzeń i przyborów. Rozbijmy to wszystko.

Dokładne obliczenia

Przykład racjonalnego podejścia: układ narożny, górna kondygnacja do sufitu, praktyczna lodówka, wystarczająca powierzchnia robocza, dogodna lokalizacja grupy restauracyjnej Zdjęcie: „Podwórko kuchenne”

Projektujemy kuchnię z IKEA i innych sklepów masowych: 9 przydatnych wskazówek

1 Zacznij od głównego

Kluczowymi elementami, bez których żadna kuchnia nie może się obejść, są płyta grzewcza z piekarnikiem, zlewozmywak i lodówka. Przede wszystkim należy zaplanować miejsce do cięcia produktów – powierzchnię roboczą wygodniejszą do umieszczenia między piecem a zlewem, kładąc co najmniej 60 cm w projekcie projektowym.

Miejsca do przechowywania w małej kuchni zajmą oba poziomy: dolny i górny. Na szafkach górnej kondygnacji trzeba będzie umieścić znaczny ładunek, ponieważ w dolnej kondygnacji najprawdopodobniej przeznaczysz miejsce na piekarnik, zmywarkę, a w szafce pod zlewem znajduje się kosz na śmieci i półka na gospodarstwo domowe chemikalia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na jadalnię. Nie należy traktować jego ułożenia według zasady resztkowej – miejsce do jedzenia powinno być jak najwygodniejsze. Zwłaszcza jeśli nie masz jadalni, a w salonie stół nakryty jest tylko na święta i specjalne okazje.

Dokładne obliczenia

Zdjęcie: Podwórko kuchenne

Normy dotyczące umieszczania sprzętu AGD i mebli w kuchni: szczegółowy przewodnik w liczbach

2 Wybierz rozwiązanie do planowania

W przypadku małych i wąskich kuchni najprawdopodobniej odpowiednia jest kompozycja liniowa. W takim przypadku wszystkie moduły meblowe wraz z płytą grzejną (a pod nią piekarnikiem) i zlewozmywakiem ustawią się wzdłuż jednej ściany. Ale lodówka, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na pełnoprawną powierzchnię roboczą, będzie musiała zostać przeniesiona na przeciwną stronę. W przypadku, gdy długość ściany wynosi około 3 m, można ustawić wzdłuż niej wszystkie szafki i cały sprzęt, w tym lodówkę.

READ
30 niesamowitych półek do Twojego domu

W przypadku kuchni kompaktowych najbardziej odpowiedni jest układ w kształcie litery L, który jest bardziej zgodny z zasadą trójkąta roboczego (zlew, kuchenka i lodówka powinny tworzyć wierzchołki trójkąta równobocznego). Taka kompozycja pozwala na uzyskanie wygodnej powierzchni roboczej i pozostawia miejsce na aranżację jadalni.

Liniowa kompozycja z trzema wygodnymi fragmentami powierzchni roboczej pozwoli na rozdzielenie rodzajów prac. Zdjęcie: IKEA

Kompozycja narożna to jedna z najistotniejszych opcji układu w bardzo małej kuchni. Zdjęcie: Mr.Doors

Projektanci mówią: 9 uniwersalnych wskazówek, jak urządzić małą kuchnię

3 Wybierz technikę

W warunkach ograniczonej przestrzeni urządzenia do zabudowy są bardziej zwrotne. Ostatnio coraz popularniejsze stają się wąskie piekarniki o szerokości zaledwie 45 cm, które pod względem funkcjonalności i parametrów technicznych często nie ustępują pełnowymiarowym modelom. W segmencie pieców zależnych można również wybrać urządzenie o szerokości 45 cm Producenci wymyślili kombinowany piekarnik z funkcją mikrofali, a także kuchenkę mikrofalową z trybami konwekcyjnym i grillowym – to znowu oszczędza miejsce na kolejne mebel. Multicookery mogą zastąpić kilka urządzeń AGD jednocześnie. Radzimy wybrać lodówkę wysoką, ale wąską – zajmie mniej miejsca i harmonijnie wpasuje się w linię mebli. W małej kuchni poradzi sobie z chowanym, wbudowanym okapem recyrkulacyjnym (z filtrami węglowymi). Jeśli chodzi o małe AGD, oprócz niezbędnych sprzętów, można kupić wielofunkcyjny robot kuchenny, który może zastąpić szereg przydatnych sprzętów.

Dokładne obliczenia

Jest mało prawdopodobne, abyś używał wszystkich czterech palników jednocześnie, a powierzchnia dwupalnikowa zajmie 2 razy mniej miejsca. Minimalna szerokość niezależnej płyty Domino to tylko 30 cm Zdjęcie: Kitchen Yard

W małym mieszkaniu o wiele trudniej jest funkcjonalnie zorganizować przestrzeń kuchenną niż w wiejskim domu lub kuchni studyjnej. Ciasne pomieszczenia z wysokimi sufitami w starych zasobach mieszkaniowych stwarzają wrażenie studni, dlatego przy takim układzie projektanci proponują najlepsze rozwiązanie – zasadę pionowego wielopoziomowego rozmieszczenia mebli. Jak to zrealizować? Po pierwsze, w dolnej kondygnacji umieszczamy tylko najpotrzebniejsze elementy (zlew, kuchenkę, lodówkę, stół na naczynia), a główne powierzchnie magazynowe przenosimy na górną kondygnację, aktywnie wykorzystując antresolę. Aby nie przeciążać pokoju meblami, pożądane jest zaaranżowanie najwyższego poziomu za pomocą szklanych drzwi. Lepiej – z matowym przezroczystym szkłem i równomiernym podświetleniem. Wtedy sufit będzie wyższy, a front kuchni jaśniejszy. Każda gospodyni domowa będzie mogła dostać się na antresole za pomocą specjalnego stołka ze schodami lub ruchomej drabiny. Po drugie, niezbędną przestrzeń roboczą do gotowania można uzyskać, łącząc blat główny z obszarem parapetu. W takim przypadku radzimy zakupić blat kamienny, który zapewni jednolitą przestrzeń, bezpretensjonalną w pielęgnacji. I oczywiście nie możemy zapomnieć o najniższym poziomie – przestrzeni piwnicznej. I tak np. pod piekarnikiem organizujemy dodatkową powierzchnię do przechowywania – w górnej części pudełka kładziemy pokrywki i naczynia do pieczenia, a w dolnej – patelnie i niskie garnki.

READ
13 pomysłów na zwiększenie przestrzeni dzięki regałom

Wiodący specjalista Pracowni Projektowej firmy „Kukhonny Dvor”

Dokładne obliczenia

Projekt nawet małej kuchni może być ciekawy, urozmaicony i stylowy, a sama kuchnia może być wygodna i funkcjonalna. Zdjęcie: “Maria”

5 powodów, aby używać otwartych półek w kuchni

4 Przyjrzyj się „inteligentnym” rozwiązaniom do szafek górnych

Standardowa wysokość szafek górnych (70–72 cm) często nie wystarcza, aby zmieścić wszystko, czego potrzebujesz na półkach. Najlepszą opcją dla małej kuchni z niskim sufitem są szafki wiszące do sufitu. Zwykle ich wysokość wynosi 90–95 cm, a zamiast drzwi wahadłowych używaj składanych fasad. Inną alternatywą dla drzwi wahadłowych są rolety meblowe. Pomagają również, jeśli w kuchni znajdują się półki, piony gazowe, rury, grzejniki i inne przeszkody, które uniemożliwiają otwarcie drzwi wahadłowych.

Dokładne obliczenia

W przypadku małej kuchni o ograniczonej przestrzeni istotne są drzwi składane i składane na górnym poziomie. Zdjęcie: Hanak

Gdy powierzchnia pomieszczenia jest mała, otwarte półki pomogą wizualnie zwiększyć jego przestrzeń. Ale ta decyzja jest ważna dla użytkowników, którzy mają bardzo mało naczyń w kuchni, a także dla tych, którzy rzadko lub mało kucharzy. Dla zapalonych kucharzy w małych kuchniach lepiej jest wybierać przestronne zamknięte półki. Otwarte półki i przedmioty na nich szybko stają się pokryte tłuszczem i kurzem. I jeszcze jedno: otwarte półki nie powinny znajdować się nad powierzchnią do gotowania. Lepiej jest umieścić je nad powierzchnią roboczą. Nie otwierajcie wszystkich półek – wystarczy jeden otwarty element.

Dokładne obliczenia

5 Użyj elementów przesuwnych

Wysuwane półki i kosze w postaci butelek o szerokości 15-25 cm to rozsądne rozwiązanie dla wąskich nisz, które pozostają przy próbie dopasowania zestawu standardowych modułów kuchennych do małej kuchni o typowym układzie. Idealny wybór na kompaktową kompozycję narożną – półki karuzelowe, „magiczne narożniki”, system regałów „pociąg”. Ich zadaniem jest ułatwienie dostępu do naczyń i przyborów, które będą przechowywane głęboko w module narożnym.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: