5 wątków snów wskazujących na problemy psychiczne

We śnie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych i możemy dosłownie wejść w świat naszych marzeń: zostać miliarderem, spotkać gwiazdę, zamieszkać w bajecznym miejscu. Ale nawet w nocnych snach możemy obrabować bank, rozprawić się z wrogami, a nawet popełnić samobójstwo. Jak się okazało, obrazy i fabuły drugiego typu mogą być objawami pewnego zaburzenia psychicznego.

Oczywiście mówimy o fabułach, które dana osoba widzi nie raz, ale ze stabilną stałością.

1. Sny obserwowane w schizofrenii

6 rodzajów snów, które widzą osoby z zaburzeniami psychicznymi

Schizofrenia to poważna choroba psychiczna. Badanie potwierdziło: im dłużej dana osoba choruje na to zaburzenie, tym bogatsze są jego sny. Kolory stają się jaśniejsze, a przeżywanie emocji silniejsze.

Niezwiązane przerażające obrazy.

Twarde i brutalne treści.

Sny, w których człowiek widzi siebie z zewnątrz: małe dziecko, martwą osobę lub pod postacią jakiegoś zwierzęcia.

Przedmioty, takie jak ludzie lub samochody, poruszają się do tyłu.

Doświadcz dawno zapomnianych emocji i uczuć.

Światy nierzeczywiste lub równoległe; piekło lub niebo.

Ta sama powtarzająca się historia. Lekarze nauk medycznych ujawnili fakt, że sny powracają w ciągu jednej nocy w ostrej schizofrenii.

Kolorowe sny, w których wyraźnie widać, w jakim kolorze są pomalowane wszystkie szczegóły. Pacjenci ze schizofrenią mają sny kolorowe 20 razy częściej niż osoby zdrowe.

Doświadcz absolutnej rzeczywistości tego, co dzieje się we śnie. Budząc się po takim śnie, pacjenci przez długi czas nie mogą zrozumieć, czy to było we śnie, czy w rzeczywistości. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane przez F. M. Dostojewskiego w powieści „Bracia Karamazow”: Iwan Karamazow nie mógł zrozumieć, czy rzeczywiście rozmawia z diabłem, czy też sobie to wyobraża.

2. Sny w chorobie afektywnej dwubiegunowej

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie maniakalno-depresyjne charakteryzujące się nietypowymi wahaniami nastroju. Jeśli z reguły schizofrenicy opisują swoje sny lakonicznie, to osoby z chorobą afektywną dwubiegunową bardzo szczegółowo opisują swoje sny:

Doświadczenie niewyrażalnego szczęścia. Takie sny nazywane są maniakalnymi, ponieważ najczęściej obserwuje się je w stanach hipomaniakalnych. To bardzo żywe i kolorowe sny, które na długo pozostają w pamięci. Na przykład możesz być boską istotą, którą wszyscy czczą, odczuwać moc i błogość z tego, co się dzieje. Neuropsychologia wyjaśnia takie sny jako przejście depresji w stan maniakalny.

READ
19 rzeczy, które dowodzą, że Japonia już żyje w 3018 roku

Powtarzające się sny lub sny, które mogą trwać latami. Fabuły w takich snach to rodzaj serii, w której każda nowa „seria” zaczyna się od miejsca, w którym sen został przerwany po raz ostatni.

3. Sny osób z depresją

Czasami objawy depresji mogą być trudne do natychmiastowego wykrycia. Ale jesteś o wiele bliżej niej, niż myślisz, jeśli każdej nocy nawiedzają cię przerażające sny. Mianowicie:

Jakieś ponure miejsce (na przykład cmentarz) lub nawet własny pogrzeb. Podczas takiego snu i po przebudzeniu pacjent często czuje się winny za taki spisek.

Zmarli w postaci żywych. Co ciekawe, jeśli podczas snu ktoś zrozumie, że ci ludzie nie żyją, wtedy przybierają wygląd zmarłych.

Koszmary z uczuciem nieopisanej grozy. Budząc się, człowiek nie od razu uświadamia sobie, że to był tylko sen, ale w momencie realizacji odczuwa radosną ulgę: „Dzięki Bogu, tylko mi się to przyśniło”. Takie sny są uważane za ekwiwalent ataków paniki.

Sny równoległe to kilka niepowiązanych ze sobą snów, z których każdy zastępuje inny w ciągu jednej nocy.

Sen we śnie – kiedy śnisz, że chcesz spać, wtedy – zasypiasz i widzisz inny sen we śnie. To, co dzieje się w następnym śnie, postrzegasz jako rzeczywistość, jednocześnie wyraźnie zdając sobie sprawę, że miałeś sen wcześniej. A kiedy naprawdę się obudzisz, już trudno ci zrozumieć, czy naprawdę się obudziłeś, czy to tylko kolejny sen.
Nawiasem mówiąc, po raz pierwszy takie sny opisał N.V. Gogol w swoim opowiadaniu „Portret”, gdzie każde przebudzenie bohatera okazywało się tylko częścią jego koszmaru.

Sny z doświadczeniem powielania samooceny. Rozłóżmy to: na przykład, gdy jesteś pochowany, możesz oglądać swój pogrzeb z boku. W jednej chwili czujesz się martwy i żywy jednocześnie. Możesz też marzyć, że w czymś uczestniczysz i jednocześnie zdawać sobie sprawę, że tylko o tym marzysz. Co więcej, możesz jednocześnie widzieć sen i analizować go.

4. Szczegóły snów, które mogą sygnalizować znieczulenie psychiczne

Znieczulenie psychiczne to niecałkowita utrata zdolności do przeżywania pozytywnych i negatywnych emocji. Nie tylko podczas czuwania, ale także podczas snu:

READ
Prawdziwa esencja teściowej według znaku zodiaku

Utrata poczucia siebie, ciała lub emocji. Na przykład we śnie czujesz swoją duszę, ale nie czujesz własnego ciała. Albo spójrz w lustro, ale nie oglądaj swojego odbicia.

Sny, w których umierasz kilka razy w ciągu nocy.

Poczucie „nierealności” tego, co się w nich dzieje. Oznacza to, że wyraźnie zdajesz sobie sprawę, że wszystko wokół jest tylko fantazją.

Brak jakichkolwiek uczuć lub odwrotnie, doświadczenie zapomnianych emocji, których od dawna nie było w prawdziwym życiu. Możesz śnić na przykład, że pies cię atakuje i gryzie, ale nie będziesz odczuwał strachu.

Sny z depersonalizacją: znajome miejsca i bliscy są postrzegani jako coś obcego i nieznanego. Na przykład możesz śnić o własnym domu, ale będzie ci się wydawać, że widzisz go po raz pierwszy.

Utrata poczucia snu, w którym możesz całkowicie go kontrolować, a nawet się obudzić.

Postrzeganie tego, co dzieje się oczami innych, ale jednocześnie bez utraty poczucia własnego „ja”. Max Fry w swojej powieści The Book of Complaints opisuje to zjawisko na przykładzie osób o niezwykłych zdolnościach.

5. Sny w zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym

Chęć mycia rąk 10 razy dziennie lub ciągłe wracanie do domu, aby sprawdzić, czy żelazko jest wyłączone, to na pewno zespół obsesyjno-kompulsyjny. Stan obsesyjny nie pozostawia pacjentów nawet we śnie.

Oto jego charakterystyka:

Walcz we śnie z obsesyjnymi kontrastującymi pragnieniami. Możesz śnić, że zmagasz się z pewnym strachem, ale poddajesz się. Kiedy się obudzisz, poczujesz się winny z powodu rezygnacji.

Emocjonalność, silne poczucie winy, wstydu i złości.

Uświadomienie sobie, że masz jakąś magiczną moc i jesteś w stanie kontrolować innych.

6. Obrazowanie stresu pourazowego

Stres pourazowy różni się od zwykłego tym, że pojawia się w wyniku traumatycznej sytuacji i z reguły powoduje koszmary:

Osoby z tym zespołem mogą mieć nawracające sny z traumatyczną sytuacją. Tak więc osoba, która przetrwała wojnę, często marzy o tym, by zostać zastrzelona iw tym momencie kończy mu się amunicja.

Powtarzanie od czasu do czasu tych samych i najczęściej bezsensownych obrazów. Co więcej, możesz je zapamiętać, a nawet wiedzieć, jak zakończy się sen, a także zmienić jego zakończenie.

Przerywane sny, które zawsze kończą się w tym samym miejscu.

READ
5 praw obfitości, które pomogą Ci się wzbogacić

Postrzeganie poszczególnych części wyobrażeń sennych. Na przykład możesz śnić o głębokim do pasa mężczyźnie lub osobno mówiących ustach złowrogim głosem.

Sny pomalowane tylko na jeden kolor.

Uciekasz przed kimś w strachu i zgodnie z prawem podłości czujesz, że zwalniasz. Obraz jak w zwolnionym tempie. Zwykle nie widzisz, kto cię goni, ale przez większość czasu możesz się domyślić, kto to jest.

Przemiana w zwierzę, a nawet drzewo. Zwykle w takich snach nie ma słów i myśli.

Sny, które kontrolujesz od początku do końca.

Poczucie innej płci. Na przykład kobieta może poczuć się jak mężczyzna z wąsami.

Identyfikacja z przestępcą, nawet jeśli „ukradłeś” tylko tabliczkę czekolady. Takie sny występują u 30% skazanych za nielegalne działania.

Czy wierzysz w znaczenie naszych marzeń? Że sny mogą być czymś więcej niż tylko zbiorem nieuporządkowanych obrazów? Czas dowiedzieć się więcej na ten temat – oto rodzaje snów, które wskazują, że dana osoba ma zaburzenia psychiczne.

Zdjęcie: 6 rodzajów snów wskazujących na zaburzenia psychiczne nr 1 - BigPicture.ru

Sny, które występują przy schizofrenii

Zdjęcie: 6 rodzajów snów wskazujących na zaburzenia psychiczne nr 2 - BigPicture.ru

Schizofrenia to niebezpieczna choroba psychiczna, która powoduje poważne i nieodwracalne zmiany w ludzkim mózgu. Pacjenci ze schizofrenią (nawiasem mówiąc, istnieje kilka sposobów określenia zaburzenia psychicznego rozmówcy) często słyszą głosy, widzą to, czego nie widzą inni, cierpią na obsesyjne myśli i nie dostosowują się do społeczeństwa.

Na pewno wielokrotnie słyszałeś, że jednym z objawów schizofrenii są kolorowe sny, ale to nie do końca prawda. Tyle, że schizofrenicy widzą jaśniejsze „obrazy we śnie”, kolory stają się bogatsze, a emocje silniejsze. Co więcej, im dłużej dana osoba jest chora, tym bardziej zauważalne będą te zmiany. Oto kilka przykładów snów, które mogą mieć pacjenci ze schizofrenią:

 • ta sama powtarzająca się historia, która śni przez całą noc;
 • sny, w których wyraźnie widać, w jakie kolory pomalowane są wszystkie przedmioty i detale;
 • sny o treściach przemocy lub przemocy;
 • doświadczanie dawno zapomnianych uczuć lub emocji we śnie;
 • ludzie lub przedmioty poruszające się do tyłu, takie jak samochody jadące w przeciwnym kierunku;
 • nieistniejące światy, niebo czy piekło;
 • przeżywanie wszystkich emocji lub wydarzeń, które pojawiają się we śnie.

Naukowcy wielokrotnie udowodnili też, że po przebudzeniu chorzy na schizofrenię nie od razu rozumieją, czy to był sen, czy nie, i przez jakiś czas nadal egzystują „w nim”.

READ
Dziewczyna z Brazylii urodziła bliźnięta po ustaleniu faktycznej śmierci

Sny ze stresem pourazowym

Zdjęcie: 6 rodzajów snów wskazujących na zaburzenia psychiczne nr 3 - BigPicture.ru

Zespół stresu pourazowego występuje w wyniku traumatycznych sytuacji, takich jak walka, przemoc fizyczna lub poważne obrażenia. PTSD charakteryzuje się takimi objawami, jak utrata pamięci krótkotrwałej, zwiększony niepokój, podniecenie, obsesyjne myśli, nadmierna czujność, ponowne doświadczanie psychopatologiczne (wspomnienia mimowolne).

Osoby z zespołem stresu pourazowego z reguły często mają koszmary związane z bardzo traumatyczną sytuacją. Jednak oprócz nich mogą również widzieć sny o innej treści:

 • identyczne i pozbawione znaczenia obrazy;
 • sny, które kończą się w tym samym miejscu;
 • sny pomalowane tylko na jeden kolor;
 • reinkarnacja w zwierzętach lub dowolnych przedmiotach;
 • poczucie bycia osobą przeciwnej płci – kobietą lub mężczyzną;
 • ucieczka przed kimś, utożsamienie się z przestępcą.

Sny w zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym

Zdjęcie: 6 rodzajów snów wskazujących na zaburzenia psychiczne nr 4 - BigPicture.ru

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne zwykle wyraża się u pacjentów z obsesyjną, niekontrolowaną chęcią umycia rąk 10 razy, sprawdzenia wszystkich urządzeń, zamków i okien przed wyjściem oraz wykonywania innych męczących rytuałów (przymusów), które pomagają pozbyć się niepokojących myśli (obsesji) .

Ten obsesyjny stan nie pozostawia pacjentów z OCD nawet we śnie, więc dość często marzą o:

 • sny emocjonalne, w których muszą zmagać się z dręczącym uczuciem wstydu lub gniewu;
 • zmagają się z wszelkimi kontrastującymi pragnieniami, z pewnym lękiem. Budząc się, osoba może czuć się winna lub bardzo rozczarowana, że ​​nie zrobiła tego, czego od niej wymagano;
 • sny, w których człowiek kontroluje wszystko, co się dzieje lub ma jakąś magiczną moc.

Sny w chorobie afektywnej dwubiegunowej

Zdjęcie: 6 rodzajów snów wskazujących na zaburzenia psychiczne nr 5 - BigPicture.ru

Choroba afektywna dwubiegunowa jest powszechna nie tylko wśród celebrytów (tak, tak, wiele gwiazd cierpi na tę chorobę), ale także wśród zwykłych ludzi. Przejawia się w naprzemiennych stanach afektywnych – maniakalnych i depresyjnych, czasem mieszanych – które pociągają za sobą ogromną liczbę nieprzyjemnych objawów.

Sny osób z chorobą afektywną dwubiegunową są tak samo żywe i intensywne jak sny osób ze schizofrenią. Jednak w przeciwieństwie do schizofreników doskonale pamiętają swoje sny i szczegółowo opowiadają o nich innym. A ich marzenia są następujące:

 • seria snów z określoną fabułą może trwać kilka miesięcy, a nawet lat;
 • kolorowe sny, w których człowiek doświadcza uczucia nieopisanego szczęścia. Na przykład może pojawić się we śnie jako jakieś bóstwo, a wszyscy inni ludzie go czczą;
READ
Horoskop dla Byka na rok 2023

Naukowcy tłumaczą to zjawisko faktem, że w takich momentach stan depresyjny zamienia się w stan maniakalny.

Sny podczas znieczulenia psychicznego

Zdjęcie: 6 rodzajów snów wskazujących na zaburzenia psychiczne nr 6 - BigPicture.ru

Znieczulenie psychiczne jest uważane za objaw zaburzenia dysocjacyjnego i objawia się całkowitym lub częściowym brakiem wrażliwości sensorycznej. Innymi słowy, w tym stanie ludzie tracą zdolność do odczuwania pozytywnych lub negatywnych emocji. Dzieje się tak nie tylko podczas czuwania, ale nawet we śnie.

Sny u pacjentów ze znieczuleniem psychicznym mogą być:

 • sny, w których umierają kilka razy;
 • utrata własnego ciała lub emocji, poczucie, że jakaś „część” została Ci odebrana;
 • jasne uświadomienie sobie, że wszystko, co dzieje się we śnie, jest owocem gwałtownej fantazji;
 • całkowity brak jakichkolwiek emocji we śnie lub wręcz przeciwnie, przeżycie żywych emocji, których dana osoba nie doświadczyła w prawdziwym życiu od dawna;
 • sny, w których bliscy ludzie i dobrze znane miejsca postrzegane są jako coś obcego, zupełnie nowego;
 • sny, w których pacjent rzekomo widzi świat oczami innych i jest tego wyraźnie świadomy.

Sny u osób z depresją

Zdjęcie: 6 rodzajów snów wskazujących na zaburzenia psychiczne nr 7 - BigPicture.ru

Depresja jest prawdopodobnie najczęstszym zaburzeniem psychicznym, którego obecność podejrzewa mniej niż połowa pacjentów. Nic dziwnego, bo osoby cierpiące na depresję mogą pić, chodzić i bawić się, a potem w pewnym momencie uznają, że „wszystko jest źle” i nie ma sensu dalej żyć.

Tylko specjalista może zdiagnozować depresję, ponieważ jej objawy są często mylone ze zwykłą nudą, smutkiem, niską samooceną i zmęczeniem. Jeśli jednak często widzisz przynajmniej niektóre z wymienionych poniżej snów, jesteś znacznie bliżej depresji niż myślisz:

 • ponure miejsca, opuszczone domy, cmentarze, może własne pogrzeby;
 • zmarli w postaci żywych;
 • bardzo realistyczne koszmary, po których człowiek przez pewien czas nie może zrozumieć, czy stało się to w rzeczywistości, czy we śnie;
 • kilka snów połączonych pewną „historią”;
 • synu, w którym wydajesz się patrzeć na siebie z boku.

Ponadto osoby z depresją często mają „sen we śnie”. Rozszyfrujmy: możesz śnić, że jesteś bardzo zmęczony i chcesz spać, a kiedy „zasypiasz”, widzisz jakiś sen, który postrzegasz jako rzeczywistość.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: