5 trików oświetleniowych, które sprawią, że Twoje wnętrze stanie się przytulne

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzu ma na celu nie tylko wypełnienie mieszkania światłem, ale także podkreślenie jego stylu, umieszczenie akcentów, a także stworzenie pożądanego klimatu. Elena Koksharova, projektantka z Czelabińska, powie Ci, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu oświetlenia, aby osiągnąć te cele.

051_large

1. Nie oszczędzaj na oświetleniu

Nie trzeba oszczędzać na oświetleniu: im więcej światła, tym bardziej opłacalne jest wnętrze. Nie jest konieczne jednoczesne używanie wszystkich źródeł światła. Zastosowanie światła ogólnego będzie odpowiednie dla przyjmowania gości, pracownika – dla stworzenia kameralnej atmosfery, a oświetlenie dekoracyjne podkreśli istotne elementy wnętrza. Co najważniejsze, pamiętaj, że oświetlenie mieszkania trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Dodanie źródeł światła bez uszczerbku dla projektu i naprawy już wykończonego wnętrza będzie problematyczne.

2. Łącz różne rodzaje oświetlenia

Łącząc różne rodzaje oświetlenia domu, można uzyskać różne scenariusze i nastroje wnętrza. Odpowiednie zestawienie światła sprawi, że projekt pomieszczeń będzie funkcjonalny i dostosowany do celu. Dlatego w sypialni lepiej zaplanować miękkie, rozproszone oświetlenie w ciepłych kolorach, aby uzyskać maksymalną ulgę psychiczną i relaks. I na przykład w łazience konieczne jest zapewnienie zarówno miękkiego światła rozproszonego, jak i jasnego światła skierowanego przez lustro do pielęgnacji twarzy i ciała.

3. Przestrzeń modelu ze światłem

Oświetlenie pomoże wizualnie skorygować niefortunny kształt i wielkość lokalu, a także skupić się na elementach dekoracyjnych wnętrza. Umieszczając kilka źródeł światła w kierunku wzdłużnym pomieszczenia, możesz je wizualnie wydłużyć. I odwrotnie, poprzeczne oświetlenie ścian nada pomieszczeniu kwadratowy kształt. Jasne oświetlenie jego odległej ściany również pomoże skrócić pomieszczenie.

Aby wizualnie podnieść niezbyt wysoki sufit, użyj oświetlenia okapu. Jeśli konieczne jest zmniejszenie wysokości sufitu i nadanie pomieszczeniu intymności, należy skierować lampy na ściany. Za pomocą oświetlenia można również podkreślić detale wnętrza. Światło kierunkowe jasno zarysuje kontury elementów dekoracyjnych i wyeksponuje je z ogólnego wnętrza.

4. Wybierz odpowiednią temperaturę barwową

Temperatura barwowa źródeł światła może być zimna, naturalna (biała) lub ciepła. Właściwy dobór światła pomoże wpłynąć na stan psycho-emocjonalny człowieka.

Tak więc ciepłe światło stworzy komfortową i przytulną atmosferę. Nadaje się do salonu, sypialni, jadalni i łazienki. Białe światło tworzy naturalne odcienie i nadaje się do pokoju dziecięcego, miejsca pracy w kuchni, miejsca do robótek ręcznych. W strefie podświetlenia w pobliżu lustra wykorzystywane jest również naturalne światło. Zimne światło dopasowuje się do atmosfery pracy, pobudza i pomaga się skoncentrować. Może być stosowany w salach lekcyjnych, obszarze biurka ucznia, a także w dużych pomieszczeniach.

READ
11 cech, które mają tylko najrzadsi ludzie na Ziemi

5. Rozważ sterowanie oświetleniem

Planując oświetlenie w domu, pamiętaj o rozmieszczeniu włączników. Dla wygody i wygodnego sterowania światłem można zastosować przełączniki przejściowe. Przełączniki w sypialni przy łóżku pozwolą wyłączyć światło bez wstawania z łóżka. W długich pokojach, korytarzach, dużej sypialni wygodnie jest włączać oświetlenie za pomocą dwóch włączników umieszczonych na różnych końcach pokoju.

W celu oszczędzania energii w dużym mieszkaniu lub domu można również ustawić włączanie oświetlenia przez czujniki ruchu. Ta opcja oszczędza nie tylko światło, ale także czas spędzony na szukaniu włącznika, zwłaszcza w ciemności.

Często zdarza się, że o świetle pamiętamy tylko wtedy, gdy w żyrandolu przepala się żarówka. Ale w rzeczywistości oświetlenie jest jasnym narzędziem do projektowania, które może zmienić wnętrze każdego mieszkania. Oczywiście w idealnej sytuacji projektowanie oświetlenia należy powierzyć profesjonalistom już na etapie naprawy. Ale co zrobić, jeśli naprawa została zakończona dawno temu, ale nadal chcesz „odświeżyć” atmosferę w mieszkaniu? Nasze wskazówki pomogą Ci zorganizować wielofunkcyjne, wielopoziomowe oświetlenie, które z łatwością dopasuje się do każdego wydarzenia i nastroju.

7 najlepszych wskazówek, jak wykorzystać światło, aby mieszkanie było bardziej komfortowe

Użyj diod LED

Jasnym trendem w projektowaniu oświetlenia mieszkaniowego jest stosowanie diod LED. Te źródła światła dają nieograniczone możliwości eksperymentowania i mają szereg ważnych zalet w porównaniu z żarówkami. Oszczędzają do 85% energii, mają długą żywotność – do 25 lat, a także tworzą oświetlenie jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Porzuć żyrandol

Żyrandol, ulubiony mebel naszych babć, czasami zajmuje zbyt dużo miejsca, tworząc wrażenie „spiętrzenia”. Aby uwolnić sufit i stworzyć miękkie oświetlenie wypełniające bez cieni i kontrastów, pomocne będą oprawy liniowe lub funkcjonalne oprawy punktowe (małe wpuszczane lub górne źródła światła). Są w stanie zmienić postrzeganie przestrzeni, wydłużyć ją lub rozszerzyć, a także sprawić, że sufit będzie wizualnie wyższy. Organizując oświetlenie ogólne za pomocą tych kompaktowych rozwiązań, możesz całkowicie zrezygnować z żyrandola lub wybrać go już zgodnie z preferencjami stylistycznymi.

Graj z temperaturą

Ważnym parametrem oświetlenia jest temperatura barwowa źródła światła. Ta cecha wskazuje, jak lampa świeci – światłem „zimnym” lub „ciepłym”. Tak więc pierwszy sprzyja koncentracji, a drugi – relaksacji. Dlatego lampy z „zimnym” światłem są idealne do miejsc pracy, a „ciepłe” do salonu czy sypialni. Powstaje pytanie: jaką temperaturę wybrać do salonu? Najprostszym rozwiązaniem jest Philips Scene Switch, jedyna w swoim rodzaju lampa LED, która umożliwia zmianę temperatury świecenia z „zimnej” na „ciepłą” jednym naciśnięciem przełącznika. Dzięki nim możesz stworzyć energetyczną atmosferę, gdy potrzebujesz się uczyć lub pracować, oraz relaksującą, aby poczytać książkę przed snem.

READ
Co cenią znaki zodiaku w związku?

Bądź elastyczny

Nieograniczoną przestrzeń dla Twojej wyobraźni daje taśma LED – prosta w obsłudze, miniaturowa i elastyczna. Pomoże wyróżnić poszczególne półki, podkreślając to, co najważniejsze i wartościowe. Można go przykleić do spodu sofy lub fotela, nadając im bajeczny efekt unoszenia się. Umieszczając taśmę po wewnętrznej stronie karnisza, możesz sprawić, by miękko świeciły, co dodatkowo stworzy przytulną atmosferę. Napis na płaskiej ścianie lub suficie wykonany za pomocą świecącej taśmy LED będzie wyglądał bardzo nietypowo. Może to być imię, hasło lub po prostu życzenie na dobry dzień.

Ciesz się koloroterapią

Bardzo ważny jest również kolor oświetlenia. Czerwień i pomarańcz działają energetyzująco, zieleń i fiolet koją, a niebieski jest filozoficzny. Wyobraź sobie, że możesz zmienić kolorystykę w pokoju bez ponownego malowania ścian. Oprawa Philips LivingColors LED pozwala wybierać spośród 16 milionów kolorów, aby regularnie aktualizować wnętrze i tworzyć atmosferę pasującą do każdego nastroju. Tak więc 8 marca możesz włączyć ulubiony kolor swojej mamy, w Walentynki, umówić się na kolację w romantycznym różowym świetle i spotkać się z urodzinami młodszego brata w pomarańczowych promieniach.

Ustaw akcenty

Jeśli dom posiada nisze, obiekty artystyczne, ciekawe detale wystroju, to można dodać oświetlenie akcentujące lub dekoracyjne, urozmaicając w ten sposób i dekorując przestrzeń. Świece LED i inne przenośne gadżety świetlne również dodadzą komfortu. Dzięki technologii LED nie nagrzewają się i pozwalają stworzyć wspaniałe otoczenie bez obawy o gorący wosk, dym czy płomienie. Świece LED będą wspaniałym uzupełnieniem wakacji, a także pozostaną z Tobą po: możesz udekorować nimi obiad, postawić je na parapecie, półkach z książkami i innych małych powierzchniach.

Nie zapomnij o klasyce

Jeśli nadal wolisz klasykę, użyj żarówek LED. Ich efekt świetlny przypomina tradycyjne żarówki, co pozwala im harmonijnie prezentować się w żyrandolu, a jednocześnie posiadają wszystkie zalety diod LED. Znajomy kształt żarówek Philips DECO Classic sprawia, że ​​„łatwiej” z psychologicznego punktu widzenia jest przejście na oświetlenie LED. Klasyczny design lamp sprawia, że ​​są atrakcyjne nie tylko wtedy, gdy są włączone, ale także przy zgaszonym świetle.

Polina Gubonina, wiodący projektant oświetlenia, Philips Lighting Solutions

READ
20 mądrych wskazówek, które ułatwią Ci życie

Oczywiście jeśli mówimy o oświetleniu w kuchni to trzeba przyjrzeć się jakie żarówki są w lampach, często są one niższe niż wymagane, drugą i bardzo ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to jakie światło dają te lampy , jeśli dają miękkie światło, to wydaje się bardziej żółtawe i dlatego nie oświetla rzeczy tak dobrze. trzeba wziąć biały, wtedy nawet przy tej samej mocy lampy oświetlenie obiektów jest znacznie lepsze. I oczywiście, jeśli to nie pomoże, to trzeba dołożyć kinkiety ścienne, czy lampy stołowe, żeby nie robić dodatkowego okablowania w ścianach, tylko po prostu podłączyć do gniazdka i używać, można też zamontować lampę podłogową z lampą halogenową, która świeci stricte na sufit, a odbite od niej światło bardzo dobrze oświetli kuchnię.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: