5 tajnych funkcji telefonu, o których musisz wiedzieć

Android jest zdecydowanie najpopularniejszym obecnie istniejącym systemem operacyjnym. Pod jej kontrolą działają najnowocześniejsze urządzenia i przeróżne gadżety. O ile wcześniej mogliśmy go zobaczyć tylko na smartfonach, teraz jest używany wszędzie. Trudno wyobrazić sobie nowoczesny telewizor z innym systemem. Wszystko to dzieje się z jednego prostego powodu. Ten system jest bardzo funkcjonalny i posiada wiele ustawień. Ale pomimo jego rozpowszechnienia i łatwości użytkowania, wielu nawet nie wie, jakie tajemnice skrywa urządzenie z Androidem.

Wśród wielu wspólnych funkcji, z których na co dzień korzysta przeciętny użytkownik, znajduje się również funkcja dobrze ukryta. Człowiek może używać swojego smartfona przez kilka lat i nawet nie wyobrażać sobie wszystkich możliwości swojego gadżetu.

Czas ujawnić wszystkie tajemnice i porozmawiać o ukrytych „chipsach” popularnego systemu operacyjnego. W tym artykule postaramy się otworzyć wszystkie sekrety Androida.

Dobrze ukryta mini-gra

Na każdym urządzeniu, niezależnie od wersji Androida, ukryta jest minigra. W różnych wersjach Androida jest inaczej, ale wszystkie są fascynujące i dość złożone. Niemal niemożliwe jest odgadnięcie, gdzie znajduje się ta gra. Jest tak dobrze ukryty, że osoba niedoinformowana nie może przypadkowo go uruchomić. Opiszmy uniwersalny algorytm uruchamiania ukrytej gry.

Przede wszystkim przejdź do głównych ustawień urządzenia. Na samym dole listy znajdzie się niepozorna i rzadko używana pozycja „O telefonie”. On jest tym, którego potrzebujemy. Kliknij i przejdź dalej. Teraz na wyświetlaczu pojawi się ogromna ilość informacji. Zobaczymy nazwę naszego gadżetu, ilość pamięci RAM, wersję jądra i wiele więcej. Ale potrzebujemy linii, która mówi „Wersja Androida”.

Po znalezieniu go, przez kilkakrotne szybkie kliknięcie tej linii, otwieramy mini-grę. Konieczne jest wielokrotne klikanie w ten napis w krótkich odstępach czasu. Trudno określić dokładną liczbę kliknięć, ale możemy założyć, że będziesz musiał dotknąć ekranu od pięciu do dziesięciu razy.

Oczywiście na Androida można instalować bardziej zaawansowane gry z nowoczesną grafiką, ale zawsze miło jest znaleźć coś nowego w znanej rzeczy.

Tryb awaryjny

Nowoczesne telefony komórkowe pod względem funkcjonalności dorównują niemal komputerom osobistym. Trudno nawet powiedzieć, jakie są gorsze. Mają własny bezpieczny tryb rozruchu, o którym nie wszyscy wiedzą.

Ten tryb będzie szczególnie przydatny, jeśli system uległ poważnej awarii i urządzenie całkowicie się zawiesiło. Ponadto ta funkcja będzie niezwykle przydatna w przypadku smartfonów zainfekowanych dużą liczbą programów antywirusowych, które powodowały awarie.

Podczas uruchamiania w tym trybie urządzenie blokuje absolutnie wszystkie aplikacje innych firm. Innymi słowy, telefon uruchomi się tylko z fabryczną listą programów. Następnie możliwe będzie usunięcie złośliwego oprogramowania lub niekompatybilnych aplikacji, które spowalniały urządzenie.

Aby wykonać tę akcję, musisz nacisnąć przycisk wyłączania. Gdy na ekranie pojawi się przycisk wyłączania, naciśnij go i nie zwalniaj przez dłuższy czas. Następnie potwierdzamy ponowne uruchomienie w wybranym trybie.

Po ponownym uruchomieniu wszystkie wcześniej zainstalowane aplikacje zostaną pomalowane na czarno-białe. Dzięki temu można je łatwo odróżnić od programów systemowych, a następnie usunąć.

READ
Color Institute wymienił 10 głównych odcieni jesieni

Ukryte menu

Wchodząc do menu głównego widzimy główną listę zakładek, których używamy do konfiguracji naszego urządzenia. W rzeczywistości nie jest to pełna lista ustawień. System Android ma ukrytą pozycję menu, która jest przeznaczona wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników.

Możesz aktywować ten element, przechodząc do głównych ustawień telefonu. Następnie przewiń otwartą stronę do samego dołu. Tam zobaczymy element o nazwie „Informacje o telefonie”. On jest tym, którego potrzebujemy. Przejdź do niego jednym kliknięciem. Wśród wielu linii szukamy napisu „Numer montażowy”. Naciskamy na nią bez zatrzymywania się, aż na wyświetlaczu pojawi się napis z tekstem „Jesteś programistą”.

Następnie możesz pogratulować, tajny element menu jest aktywowany. Aby do niego wejść, ponownie otwórz menu główne i przejdź do zakładki „Zaawansowane”. Teraz przewijamy stronę do końca i na jednej z ostatnich pozycji pojawi się napis „Dla programistów”. To jest to samo menu, które wcześniej było niedostępne i nawet nie było wyświetlane.
Ta zakładka zawiera wiele nowych funkcji:

1. Możesz zobaczyć statystyki procesów. W rzeczywistości informacje te są dostarczane w celu analizy czasu działania aplikacji. Jeśli jedna z aplikacji działa w sposób ciągły i nie jest aplikacją systemową, jest to świetny powód, aby pomyśleć o jej usunięciu lub zatrzymaniu tego procesu.

2. Debugowanie przez USB. Ta pozycja jest szczególnie ważna dla doświadczonych użytkowników, którzy zajmują się flashowaniem urządzeń i tworzeniem aplikacji na Androida.

3. Możesz ograniczyć maksymalną liczbę procesów w tle.

4. Możliwość wyświetlania wykorzystania procesora.

5. Zmień skalę animacji, zaznacz granice obiektów i wiele więcej.

Nie wymienimy teraz wszystkich pozycji w tym menu, jest ich bardzo dużo. Każdy może samodzielnie aktywować tę opcję i zapoznać się ze wszystkimi możliwościami swojego urządzenia.

Sekrety androida nie kończą się na tym, a raczej dopiero się zaczynają. Kolejną dość przydatną funkcją jest możliwość powiększenia ekranu lub, jak to się nazywa, lupy ekranu. Ta funkcja jest bardzo pomocna dla osób niedowidzących. Ta funkcja staje się szczególnie istotna dla tych, którzy mają mały rozmiar ekranu.
Aktywacja takiej funkcji nie będzie trudna. Jak w większości przypadków przejdź do ustawień gadżetu i przejdź do elementu „Ułatwienia dostępu”. Na tej karcie wśród wielu ustawień musisz znaleźć „Gesty do zwiększenia”. Aktywujemy tę funkcję i teraz możemy powiększyć dowolną część wyświetlacza trzykrotnym dotknięciem palca.

Zwiększenie wbudowanej pamięci

Do niedawna ilość pamięci wewnętrznej telefonu była katastrofalnie mała. Za flagowce uznano smartfony z ponad ośmioma gigabajtami pamięci. Od tego czasu minęło dużo czasu, ale nawet teraz w niektórych modelach ilość pamięci wewnętrznej nie jest duża. Jeśli nadal zabierają miejsce, które zajmuje system, to użytkownikowi praktycznie nic nie zostaje. Jednocześnie włożony dysk flash nie ratuje sytuacji, ponieważ nie można na nim instalować gier i programów.

READ
Horoskop Wasylisy Wołodiny na luty 2023 r.

Od szóstego androida ten problem zniknął. Ta wersja systemu operacyjnego ma bardzo przydatną funkcję. Teraz, jeśli włożysz dysk flash do urządzenia, system operacyjny natychmiast zapyta użytkownika o cel tego dysku flash. Wystarczy wybrać element, który chcemy wykorzystać jako pamięć wewnętrzną. Następnie gadżet samodzielnie sformatuje dysk i rozpozna go jako pamięć wewnętrzną urządzenia. Pozwoli to łatwo zainstalować na nim wszelkiego rodzaju gry i programy.

Korzystając z tego przywileju warto pamiętać, że wszystkie karty flash mają różne szybkości przesyłania danych. Teraz najlepiej jest używać dysków dziesiątej klasy. W przeciwnym razie zainstalowana zawartość będzie się powoli otwierać i działać nieprawidłowo.

Zrzut ekranu urządzenia z Androidem

Podczas korzystania z telefonu często konieczne jest zapisanie obrazu ekranu. Powodów może być wiele: uchwycenie zamrożonej klatki filmu, naprawienie błędu, który pojawia się na ekranie, zapisanie fragmentu korespondencji itp. Powody są różne dla każdego użytkownika.

Aby zapisać wyświetlany obraz, wystarczy jednocześnie nacisnąć przycisk zmniejszania głośności i przycisk zasilania gadżetu. Następnie zdjęcie zostanie automatycznie zapisane w galerii smartfona.

Tajne kody

Jak wspomniano wcześniej, system android posiada ogromną ilość ustawień i spore możliwości ustabilizowania powłoki. Ale dla wielu użytkowników będzie to prawdziwe odkrycie, że można sterować urządzeniem nie tylko za pomocą standardowego menu ustawień, ale także wpisując tajną kombinację znaków.

Niektóre z bardziej przydatnych kombinacji to:

*#*#0*#*#* – pozwala przetestować wyświetlacz;

* # 06 # – za pomocą określonego polecenia możesz znaleźć unikalny imei swojego gadżetu;

*#*#4636#*#* – za pomocą tej kombinacji można dowiedzieć się wielu danych o smartfonie i jego baterii.

Blokada urządzenia w przypadku kradzieży

Smartfony i inne urządzenia z systemem operacyjnym Android często stają się pożądanym celem złodziei. Co zrobić, jeśli smartfon zostanie skradziony, a przechowuje ogromną ilość danych osobowych, które nie powinny trafić w niepowołane ręce?

Jest jedna sprawdzona metoda, która pomoże Ci bezpiecznie zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Aby to zrobić, przejdź do ustawień głównych, a następnie otwórz zakładkę „zabezpieczenia”. Wśród oferowanych opcji musimy kliknąć „Administratorzy urządzenia”. Aktywuj funkcję „Zdalne wyszukiwanie i blokowanie”. Teraz nasze dane są pod niezawodną ochroną. Za pomocą osobistego konta Google możesz zablokować telefon, bez względu na to, gdzie się znajduje.

Ponadto ta funkcja będzie bardzo przydatna w przypadku utraty gadżetu. Oprócz zablokowania urządzenia wszystkie jego dane można przywrócić na komputerze.

Kontrola ruchu

Wszyscy operatorzy komórkowi mają własne limity ruchu i taryfy. W większości przypadków użytkownik ma dostęp do ograniczonej ilości ruchu internetowego miesięcznie. Aby śledzić liczbę używanych megabajtów, możesz skontaktować się z operatorem lub zainstalować jedną z wielu aplikacji innych firm. Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej możliwościom swojego smartfona, zauważysz, że w ustawieniach jest standardowa funkcja. Pozwala być świadomym zużytych megabajtów.

READ
Z czym musisz się pożegnać w 2023 r: Porady astrologa dotyczące znaków zodiaku

Aby ustawić limit, należy przejść do ustawień głównych, po czym przechodzimy do zakładki „Transfer danych”. To tam możesz ustawić liczbę megabajtów, które planujemy wykorzystać. Gdy użytkownik przekroczy określony próg, urządzenie natychmiast to zgłosi. Dodatkowo za pomocą tej funkcji możesz śledzić, która aplikacja zużywa najwięcej zasobów Internetu. Jest to bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić na ruchu GPRS.

Inne tajemnice

Powyżej wymieniliśmy najciekawsze sekrety androida. Te funkcje są standardowe i obecne na każdym urządzeniu. Oprócz ogólnych tajemnic, wciąż istnieje wiele indywidualnych tajemnic dla każdego producenta telefonu iw każdej wersji Androida. Faktem jest, że każdy producent używa własnej unikalnej powłoki Androida. Jednocześnie wszystkie skorupy różnią się od siebie i mają różne zalety. Każdy konkretny producent telefonów ma swoje unikalne „chipy”. Na przykład w smartfonach ZTE Nubia wielokrotne naciskanie pustego obszaru wyświetlacza daje efekt pękniętego ekranu. Nie ma w tym żadnej użytecznej funkcjonalności, ale wygląda to bardzo zabawnie.

Podsumowując, chciałbym zauważyć, że wraz z pojawieniem się nowych wersji systemu operacyjnego liczba funkcji i tajemnic Androida wzrasta. Możliwe, że ta lista zostanie wkrótce uzupełniona o nowe interesujące funkcje.

Twój smartfon potrafi więcej niż myślisz! Mówimy o ukrytych funkcjach i życiowych hackach, które pomogą Ci w pełni z niego skorzystać.

Zdjęcie: Oksana Dyachenko

1. Zmieść wszystko, czego potrzebujesz na jednym zrzucie ekranu

Oddzielne zrzuty ekranu korespondencji lub stron internetowych z przewijaniem są niewygodne: łatwo się pomylić w kilku plikach, które na pierwszy rzut oka są takie same. Na szczęście możliwe jest teraz robienie długich zrzutów ekranu.

Niektóre skórki na Androida mają funkcję „Więcej przechwytywania”, która umożliwia robienie tych przewijanych zrzutów ekranu. Można go nazwać na przykład „Przechwytywanie inteligentne”, „Przechwytywanie przewijania”, „Zrzut przewijania”, „Zrzut ekranu+”. W niektórych modelach smartfonów po zrobieniu zwykłego ekranu pojawia się przycisk, aby utworzyć długi. Działa to tak: musisz przesunąć palcem w dół po ekranie, a następnie obraz automatycznie przewinie się, aby zapisać.

Poszukaj tej funkcji wśród narzędzi na kurtynie lub pasku narzędzi szybkiego dostępu, a także w ustawieniach. A nawet jeśli nie ma go w smartfonie, są specjalne aplikacje, takie jak Longshot.

2. Reaguj na gesty podczas robienia zdjęć i nie tylko

Zwykle uruchamiamy aparat w smartfonie wybierając odpowiednią ikonę na pulpicie. Prostszą opcją jest skonfigurowanie włączenia aplikacji do fotografii, naciskając przyciski na obudowie gadżetu. Aby to zrobić, poszukaj w menu pozycji, które w zależności od producenta smartfona mogą nosić nazwę „Dostępność” lub „Ustawienia zaawansowane”.

Istnieje kilka innych sposobów na szybkie uruchomienie aparatu – sprawdź, czy są one odpowiednie dla Twojego urządzenia:

  • naciśnij raz lub dwa razy przycisk Home na odblokowanym smartfonie;
  • naciśnij dwukrotnie klawisz głośności;
  • Dwukrotnie potrząśnij smartfonem w dłoni.
READ
40 lat: dlaczego nie można świętować i z czym jest związany znak

Sterowanie gestami może również pomóc w przypadku autoportretów. Na przykład w niektórych modelach wystarczy pokazać dłoń w aparacie, aby w kilka sekund uzyskać fajne zdjęcie. W innych trzeba pomachać ręką przed smartfonem, pokazać otwartą dłoń, a następnie zacisnąć ją w pięść, zgiąć kciuk lub wykonać gest pokoju.

Smartfony OPPO z ColorOS 6.0 mają możliwość sterowania fotografowaniem bez naciskania przycisków. Dzięki dostrajaniu możesz włączyć aparat, po prostu rysując kółko na ekranie, a lampę błyskową przedstawiając literę V.

A to nie wszystkie opcje sterowania gestami, jakie mają nowe smartfony OPPO. Na przykład przesuwając palcami po nieaktywnym ekranie, możesz włączyć muzykę i zmienić kompozycję. Użytkownicy mogą przypisywać niestandardowe gesty, aby uruchamiać ważne dla nich funkcje i aplikacje.

3. Zamień zdjęcia w arcydzieła

Czy pobierasz aplikacje do przetwarzania obrazu w celu uzyskania fajnych filtrów, a następnie zastanawiasz się, co jeszcze usunąć, aby zwolnić pamięć? Być może wystarczy Ci wbudowany edytor zdjęć w smartfonie. Otwórz dowolny obraz i wybierz menu Edytuj lub Edytuj. Tam na pewno znajdziesz filtry, ustawienia jasności, kontrastu i innych cech, możliwość przycięcia obrazu. Sprawdź, czy Twój smartfon umożliwia stosowanie filtrów podczas fotografowania. Poszukaj tego ustawienia w menu „Aparat” – „Filtry”.

Aby robić wyraźne i kolorowe zdjęcia nawet w całkowitej ciemności, potrzebujesz zaawansowanej optyki, statywu i wysokiej jakości obróbki końcowej. Lub gadżet, który może strzelać w trybie Ultra Night, jak smartfony OPPO na ColorOS 6.1. Dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji podczas fotografowania szumy są automatycznie tłumione na obrazach, zwiększa się wyrazistość i rozszerza się zakres dynamiki. Nawet jeśli fotografujesz w słabym świetle.

4. Ukryj Tinder przed wzrokiem ciekawskich

Jest mało prawdopodobne, aby inne osoby miały dostęp do Twojego smartfona. Ale nadal możesz mieć zainstalowane aplikacje, które chciałbyś ukryć przed nieznajomymi, zwłaszcza przed dziećmi. Na przykład Tinder, gry, które nie są zbyt solidne dla twojego wieku lub kalkulator alkoholu. Dobrą wiadomością jest to, że możesz je ukryć bez ich usuwania.

Jeśli masz smartfona z systemem Android, kliknij ikonę szuflady aplikacji znajdującą się w dolnej środkowej części ekranu. Z menu opcji wybierz Ukryj/pokaż aplikacje. Następnie zaznacz te, które powinny zniknąć z ekranu. W razie potrzeby można je wywołać z listy wszystkich aplikacji za pomocą tego samego okrągłego przycisku pośrodku. Jak to działa na iOS, już powiedzieliśmy.

Preinstalowane programy można również ukryć. Znajdź ten, którego potrzebujesz w ustawieniach i na karcie kliknij „Wyłącz”. Możesz go uruchomić z sekcji „Ukryte” w tym samym menu.

Prostszą opcją jest ukrycie aplikacji. Po prostu utwórz dla nich folder na swoim pulpicie. A jeśli Twój smartfon ma skaner linii papilarnych lub rozpoznawanie twarzy, aplikację można umieścić w sejfie na pliki.

5. Pokaż wszystko, co ukryte

Jeśli nie widzisz czegoś na ekranie, użyj szkła powiększającego. Możesz go włączyć w menu „Ułatwienia dostępu” lub „Ustawienia zaawansowane”. Jeśli masz smartfon z Androidem, najprawdopodobniej powiększanie następuje po szybkim trzykrotnym dotknięciu ekranu jednym palcem. W niektórych przypadkach za pomocą lupy można nawet szczegółowo zobaczyć ikony aplikacji.

READ
Najbardziej absurdalne i bez smaku stroje rosyjskich gwiazd

6. Uruchom dwie aplikacje jednocześnie

Taka okazja jest przynajmniej dla smartfonów z Androidem 9.0 i niektórych innych powłok. Dotyczy aplikacji obsługujących tryb podzielonego ekranu. Możesz na przykład otworzyć na dole ekranu program, którego jeszcze nie rozgryzłeś, a na górze – film szkoleniowy, jak z nim pracować. Będziesz mógł korzystać z wielu aplikacji jednocześnie, jeśli obsługują tę funkcję. Na przykład możesz oglądać wideo w małym oknie otwartym nad innym programem.

W smartfonach OPPO z ColorOS 6.1 tryb podzielonego ekranu jest aktywowany w ustawieniach. Otwórz jedną aplikację i przesuń trzema palcami jednocześnie w górę po wyświetlaczu – pojawi się ona w górnej połowie ekranu. Możesz wybrać drugą aplikację z menu, które pojawi się na dole.

7. Wybierz ostatni numer dwoma ruchami

Jeśli przejdziesz do menu z numerami w aplikacji Telefon i dwukrotnie naciśniesz przycisk słuchawki, zostanie wybrany ostatni numer wychodzący. Ta funkcja jest zaimplementowana zarówno w systemie Android, jak i iOS. Po pierwszym naciśnięciu na ekranie pojawi się numer. Następne naciśnięcie rozpocznie wybieranie.

8. Zneutralizować potencjalne szkodniki

Android 7.1 dodał specjalny tryb. Jeśli podejrzewasz, że ostatnio zainstalowana aplikacja może być szkodliwa, możesz ją zatrzymać kilkoma dotknięciami ekranu.

Musisz naciskać szybko i często – aktywowany jest „tryb paniki”, a smartfon powróci do ekranu głównego. Następnie będziesz mógł zatrzymać aplikację w ustawieniach lub ją odinstalować.

9. Chroń tajemnicę korespondencji

Decydując się na wyświetlanie na ekranie początku tekstu powiadomienia, twórcy myśleli o naszej wygodzie i częstotliwości uruchamiania ich aplikacji. Nie dbano jednak o prywatność.

Aby powiadomienia nie były odczytywane przez osoby, do których nie są przeznaczone, w ustawieniach znajdź pozycję „Aplikacje i powiadomienia” lub po prostu „Powiadomienia” (w zależności od wersji) i wybierz odpowiednią opcję wyjścia. Na przykład możesz uniemożliwić wyświetlanie tekstu lub użyć czytnika linii papilarnych, aby uzyskać dostęp do wiadomości.

10. Klonuj aplikacje

Czy korzystasz z dwóch różnych kont w aplikacji i masz dość przełączania się między nimi za każdym razem? Utwórz kopię programu, aby uruchomić oba klony razem lub osobno. Ze wszystkimi ustawieniami, kontami i zapisami.

Smartfony OPPO z systemem operacyjnym ColorOS 6.1 mogą klonować aplikacje społecznościowe Instagram*, Skype, Facebook*, Viber, WhatsApp, Telegram i inne.

#

Wybierz „Klonuj aplikacje” w ustawieniach i zaznacz tę, której potrzebujesz

#

Utwórz kopię aplikacji iw razie potrzeby nadaj jej nazwę

Po utworzeniu kopii na pulpicie pojawi się kolejna ikona aplikacji wskazująca nowe konto. Będziesz mógł uruchamiać klony niezależnie od siebie.

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: