5 stereotypów na temat życia po 40

Dla 15-letnich dziewczynek życie po czterdziestce wydaje się nie tylko niesamowicie odległe, ale także nudne, nudne, pozbawione radości. A kiedy masz ponad 40 lat, rozumiesz, że czas płynął jak chwila, aw twojej duszy masz, jeśli nie piętnaście, to maksymalnie 25. I wydaje się, że jest wystarczająco dużo energii i potencjału na dużo więcej. Ale nie można powiedzieć, że wszystkie drogi i drogi są otwarte dla odnoszących sukcesy kobiet po 40. roku życia na Ukrainie. Często w oczach laika, pracodawcy, a nawet marketera, który planuje program promocji jakiegoś produktu, kobieta w tym wieku jest za kilka lat babcią.

We współczesnej Ukrainie z seksizmem spotykamy się na każdym kroku

W reklamach, podręcznikach szkolnych, czasopismach, a nawet my sami grzeszymy czasami seksistowskimi wypowiedziami. Ageizm jest bezpośrednią konsekwencją seksistowskiego postrzegania kobiet w naszym społeczeństwie. W końcu kobieta to przede wszystkim obraz, ciało. Gdy tylko opuszcza arenę aktywnej konkurencji na rynku kosmetycznym, natychmiast traci swoją główną wartość. A jeśli mężczyzna w wieku 50 lat nadal jest hoo, to kobieta w tym wieku jest prawie starą kobietą. A jej miejsce to gotowanie kaszy manny dla wnuków. Niestety dla większości ten obraz jest naturalny i znajomy, a wszelkie odstępstwa od „normy” spotykają się z potępieniem społecznym.

Stereotypy dotyczące wieku kształtowały się przez wiele stuleci. Przez cały ten czas wierzono, że kobieta powinna realizować się przede wszystkim w życiu rodzinnym. Jest żoną, matką, strażniczką ogniska domowego” – mówi Tatyana Isaeva, dyrektor Muzeum Historii Kobiet i Płci. „Kilka pokoleń dorastało na zdjęciach, które przyczyniły się do powstania tych stereotypów. Pamiętaj książki, bajki, podręczniki. Jak została przedstawiona babcia? Stara, w okularach, z siwą głową – ma co najmniej 80 lat. Teraz obliczmy, w jakim wieku kobieta ma swoje pierwsze wnuki? 40-50 lat. W tej chwili jest jeszcze pełna sił, energii i potencjału życiowego. Jednak inne obrazy i oczekiwania zakorzeniły się w naszych umysłach. A jeśli obraz rzeczywistości nie pokrywa się z nimi, występuje brak percepcji. To samo dotyczy kobiety, która wyszła za mąż dopiero w wieku 30 lat, nie urodziła dziecka. Na pewno powiedzą: „Coś z nią nie tak”. Ponieważ stereotypy dotyczące wieku są bardzo zakorzenione w naszym społeczeństwie.

Chcę zmienić swoje życie

Ale w wieku 40 lat kobieta nauczyła się rozumieć siebie i zgromadziła wiele doświadczeń życiowych. I często właśnie w tym wieku, po czterdziestce, chcesz radykalnie zmienić swoje życie – rzucić niekochaną pracę, iść na studia, zorganizować własny biznes, w końcu nauczyć się angielskiego i spełnić ukochane marzenie. Aby zdecydować się na zmiany wystarczy odrobina pewności siebie i wsparcie najbliższych. Radykalny akt, ale wynik nie każe czekać. Potwierdziło to ponad 40 uczestników Forum 200+ „Wiek to Twój potencjał”, które odbyło się pod koniec września w Charkowie. Niektórzy dają przykład.

Jakie nieporozumienia na temat kobiet po 40 roku życia zostały rozwiane?

1. Ponad 40 lat? Niemądrze jest zmieniać pracę!

Podobnie jak pod koniec lat 80., starsze pokolenie uważa za prestiż pracę przez 30-35 lat w jednym przedsiębiorstwie, w dodatku na tym samym stanowisku. Ceniona jest stabilność, nawet jeśli ta praca nie jest kochana i wykonywana pod przymusem. A zmiana tego jest przerażająca, ryzykowna, problematyczna. W końcu nawet najbliżsi ludzie nie będą wspierać i potępiać. I musisz mieć dość odwagi, aby nie być zakładnikiem własnego strachu.

READ
8 оригинальных способов решения проблем от женщин

„Nie tak dawno zrobiłam bardzo ważny krok w moim życiu: rzuciłam handel i zostałam dyrektorem artystycznym Galerii Kostyurinsky Lane” – mówi Natalia Necheporenko z Charkowa. – To nie było proste. Ale chciałem wnieść do tego świata coś pięknego i miłego, aby pomóc ludziom zharmonizować ich przestrzeń. I nie rozwiązywać problemów handlu hurtowego i detalicznego. A kiedy decyzja dojrzała i umocniła się, zacząłem spotykać ludzi, którzy pomogli zrealizować to upragnione pragnienie. Wtedy zdałem sobie sprawę, że w każdym wieku możesz zacząć coś nowego i interesującego, coś, do czego twoja dusza zawsze dążyła. I choć życie zawsze prowadziło mnie inną ścieżką – bardziej pragmatyczną, teraz czas robić to, co kocham, co sprawia przyjemność, pozytywną, pomaga poznać siebie, swoją duszę. A nasz wiek jest właśnie po to – aby cieszyć się życiem, robić to, co kochasz i pomagać innym.

necheporenko

2. Jest za późno na naukę

Kto powiedział, że nauka w kategorii powyżej 40 lat jest nieefektywna, nie prestiżowa i generalnie bezcelowa? Dzięki Internetowi możliwe stało się zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności bez wychodzenia z domu. Dzięki znajomości języka angielskiego możesz teraz słuchać wykładów wykładowców z najlepszych uczelni na świecie (np. University of California at Berkeley czy Massachusetts Institute of Technology). Dla tych, którzy nie opanowali jeszcze języka obcego, istnieje wiele kursów z rosyjskimi napisami w zasobach www.coursera.org. Tu i języki, informatyka, prawoznawstwo i sztuka. A zaledwie tydzień temu otworzyła się możliwość zapisania się na ukraińskie kursy online. Ruszył projekt publiczny „Prometeusz”, który umożliwia zarejestrowanie się na pierwsze cztery masowe kursy online prowadzone przez nauczycieli Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, Kijowskiego Instytutu Politechnicznego i Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Dlaczego więc nie zacząć studiować po czterdziestce, jeśli jest chęć i okazja?

Pojęcie „wieku” zostało całkowicie zrównane z ziemią

„Po ukończeniu uniwersytetu prawie całe życie pracowałem jako inżynier-mechanik PTM”, powiedziała Taisiya Vershinina, jedna z uczestniczek forum. „To nie tak, że mi się to nie podoba. Ale ostatnio coraz częściej mam wrażenie, że coś ważnego mnie omija, gdy po raz trzysetny sporządzam protokół z badania lub wybieram odpowiednią skrzynię biegów. Chciałem zrobić coś innego. Zacząłem rozumieć podstawy programowania, ale zaalarmowało mnie gwałtowne pogorszenie wzroku i opuściłem te zajęcia. I znowu popadła w przygnębienie. Ale pół roku temu zobaczyłam ogłoszenie o rozpoczęciu szkolenia copywriterskiego. Przyszedł na zajęcia i „został”. Bo okazało się, że tak jest, gdy mówią: „Jeśli robisz to, co kochasz, nigdy nie będziesz musiał pracować”. Wychodzę. I zostałem menedżerem treści, freelancerem. Miałem czas na to, co od dawna chciałem robić – basen, siłownię, naukę angielskiego… Pojęcie „wieku” zostało całkowicie wyrównane. Z czego bardzo się cieszę w mojej „40 z dużym plusem”!

werszynina

3. Zarabianie dużych pieniędzy po czterdziestce jest trudne i nieprzyzwoite

Najważniejsze, żeby robić to, co się kocha, a pieniądze same przyjdą – zapewnia Siergiej Łucenko, ekspert od finansów osobistych i rodzinnych. I nie ma znaczenia, czy to Twój własny biznes, dobre stanowisko w firmie, czy zwykłe robótki ręczne. Jeśli kobieta robi to z przyjemnością, jej trudy z pewnością zostaną wynagrodzone finansowo. Najważniejsze, żeby się nie blokować: nie mogę, duże pieniądze nie są dla mnie, nie zarobisz dużo uczciwie. A do wygodnej egzystencji można zacząć od sporządzenia osobistego planu finansowego, który polega na odpowiedzi na dwa pytania: ile potrzebujesz i gdzie to zdobyć?

READ
10 skutecznych sposobów zapobiegania tarciu na wewnętrznej stronie uda

Łucenko

Na początek Siergiej zalecił, aby dokładnie przemyśleć, ile ty lub twoja rodzina potrzebujecie, aby życie było tak wygodne, jak to tylko możliwe. W końcu najczęściej człowiek bez wahania odpowiada „dużo” na to pytanie. A ile i, co najważniejsze, dlaczego – nikt nie wie. Niemniej jednak państwo zaczyna się od zrozumienia konkretnych liczb i kwot – dlaczego są potrzebne, jak można je racjonalnie zbyć. I najczęściej okazuje się, że dobrobyt finansowy jest tak nieosiągalny, ale upragnione miliony nie są potrzebne. Możesz wygodnie żyć z zarobkami, które wyrażają się w dość osiągalnych kwotach.

Ponadto ważne jest, aby przechowywać rejestry wszystkich wydatków i dochodów przez co najmniej 6 miesięcy. Musisz zrozumieć, skąd pochodzą pieniądze i dokąd idą. Być może niektóre wydatki są całkowicie puste i możesz się bez nich obejść. Ale należy zwrócić szczególną uwagę na źródła głównego zysku i zastanowić się, jak zwiększyć dochody. Jeśli nie jest to możliwe, rozważ zmianę pracy lub głównego zajęcia. I dopiero potem musisz namalować swoje cele finansowe, aby zwiększyć dochody (krótko, średnio i długoterminowo). Być może część dochodu do zaoszczędzenia, część do zainwestowania. Według finansistów ważne jest, aby co 3-6 miesięcy przeglądać i modyfikować swój osobisty plan finansowy.

Nie bój się teraz cieszyć swoją ulubioną rozrywką

– Uważa się, że trzeba długo się uczyć, a następnie znaleźć dobrą pracę, wytrzymać 30-35 lat, aby otrzymać wysoką emeryturę. To sowiecki typ myślenia, który uniemożliwia większości z nas zmianę swojego życia, robienie tego, co lubi, co przynosi nie tylko dochód, ale także codzienną radość. W końcu istnieje wiele sposobów, aby zapewnić sobie starość bez polegania na wsparciu rządu. Co więcej, za 20-30 lat wiele może się zmienić” – zauważył Siergiej Łucenko. – Dlatego nie bój się teraz cieszyć się ulubioną rozrywką, a wtedy nie zostaniesz bez grosza nawet na emeryturze.

Siergiej Łucenko opowiedział także inspirującą historię znajomemu, który zdecydował, że zamierza zarobić duże pieniądze. I zrobiła to! Teraz zapewnia, że ​​przepis na sukces finansowy jest dość prosty: łatwiej zarobić duże pieniądze, bo jest mniejsza konkurencja, bo większość ludzi walczy o przeciętną pensję.

4. Rodzina i brak kariery!

Nie ma w nas zwyczaju preferowania kariery. Uważa się, że los kobiety to rodzina. Praca to tylko sposób na uzupełnienie trochę domowego budżetu i zarobienie na normalną emeryturę dla każdego. Jednak praktykująca psycholog, trenerka zarządzania czasem Tatyana Balan myśli inaczej. Możesz zrobić o wiele więcej – najważniejsze to spisać swoje cele na rok, kwartał, miesiąc, dzień i koniecznie ustalić priorytety.

READ
Znaki zodiaku, które mogą wytrzymać każdy test

Dlaczego ludzie nie osiągają swoich celów? Powodów jest kilka: konflikt celów (na przykład dziecko i kariera są równie ważne dla matki, ale wciąż trzeba coś poświęcić, a cele powinny się uzupełniać); konflikt wartości (gdy cel jest sprzeczny z zasadami osoby, a wewnętrzne „ja” opiera się, nie chce pracować, aby go osiągnąć); czyjś cel – mąż, rodzice, szef, przyjaciele – podzieliła się swoimi spostrzeżeniami Tatiana Balan. – Aby osiągnąć pożądany rezultat, musisz zbudować hierarchię celów. Na przykład masz plan na 2015 rok i musisz jasno zrozumieć, który z celów jest najważniejszy, który jest mniej ważny i niezbyt ważny. 2-3 cele nie mogą stać w jednym miejscu, tylko jeden. Bo nadal nie damy rady. Musisz być tego świadomy i coś poświęcić.

równowagi

Po czterdziestce czas skupić się na swoich celach i planach

Aby zrozumieć, który z celów jest najważniejszy, Tatyana zaleca spisanie wszystkich swoich planów na kartce papieru i dla każdego napisz co najmniej 10 odpowiedzi – „dlaczego jest to dla mnie ważne”. Jeśli nie masz 10 takich „dlaczego” – cel nie jest ważny i nie powinieneś nawet tracić na niego czasu.

A po czterdziestce czas zająć się swoimi celami i planami, bo dzieci dorosły i nie wymagają już tyle uwagi co wcześniej. Sama Tatyana Balan jest kobietą sukcesu, szefową firmy szkoleniowej, autorką programu szkoleniowego dla psychologów praktycznych i dwukrotnie matką.

5. Starsze – taniej

Szefowa projektu 40+ Lilianna Semenyuta całkowicie nie zgadza się z tą tezą. Co więcej, jest pewna: im jesteś starszy, tym jesteś droższy. Bo wyższa samoocena, więcej doświadczenia, mądrości, wiedzy, przydatnych kontaktów. To prawda, że ​​uXNUMXbuXNUMXbpracodawca jest bardziej skłonny do preferowania młodego specjalisty, a doświadczony kandydat w wieku zaoferuje coś mniej godnego i wysoko opłacanego. Co robić? Aby się nie poddać! Istnieje możliwość zrealizowania dawnego marzenia – otwarcia sklepu z materiałami do rękodzieła, kosmetykami, pamiątkami, doboru indywidualnych wycieczek turystycznych dla podróżnych czy konsultacji w sprawach, w których dobrze się orientujesz. Na przykład prawo, księgowość, prawidłowe odżywianie.

Lilianna2

– Czas korzystać z możliwości, jakie dał Ci wiek! Przestań patrzeć na innych – co ludzie powiedzą i co pomyślą – mówi Lilianna. – Z wiekiem trzeba zacząć doceniać swoje życie i przestać polegać na opiniach innych. Niska samoocena jest niebezpieczna dla życia, zdrowia i… portfela. Tylko kobietom, które nieustannie chcą coś w sobie poprawiać za pomocą modnych lub statusowych gadżetów, zabiegów kosmetycznych, tabletek, można sprzedać górę niepotrzebnych towarów i usług! Pracuj nad samooceną – wiele spraw rozwiąże się samoistnie, a bieżące problemy staną się śmieszne i naciągane.

Stwórz pole informacyjne, które pomoże kobietom po 40. roku życia być szczęśliwszymi

Pomysł zorganizowania Forum 40+ i zainspirowania kobiet do przyjemnych zmian w życiu przyszedł Liliannie nieprzypadkowo. Przechodząc od siostry operacyjnej, nauczyciela do medioznawcy, koordynatora i organizatora projektów społecznych i PR-owych, doskonale wie, jak to jest nie bać się trudności, dążyć do celu, wierzyć w siebie.

READ
12 rzeczy, na których szanująca się kobieta nigdy nie powinna oszczędzać

„Rok temu wydawnictwo poprosiło mnie o napisanie książki o ludziach, którzy zmienili swoje życie po czterdziestu latach” – mówi Lilianna Semenyuta. Jak myślisz, ile osób znalazłem? Cztery! Potem spojrzałem na moich przyjaciół, znajomych, przeanalizowałem ich życie i zdałem sobie sprawę, że muszę im jakoś pomóc. Przecież większość z nich nie była zadowolona ze swojego życia, zawodu. A kiedy ich pytasz: dlaczego przynajmniej czegoś nie zmienisz? Mówią, że się boją. Dlatego postawiliśmy sobie za zadanie stworzenie pola informacyjnego, które pomoże kobietom po 40. roku życia być szczęśliwszymi.

973_large

„Co za ładna sukienka, ale ja już mam siwe włosy, więc nie”.

Po czterdziestce wiele kobiet wydaje się wychodzić z mody z powodu tego surowego wewnętrznego głosu. Jak zapanować nad tym, zapytałem ekspertkę od wizerunku i stylu Annę Chigirinsky.

Anna Chigirinsky — autorka programów edukacyjnych z zakresu psychologii stylu, właścicielka własnego warsztatu wizerunkowego, chigirinskikh.com

Sądząc po reakcjach czytelników na artykuł „Nasze ikony stylu: rosyjskie blogerki modowe 40+, które inspirują zmiany”, styl Anny wydaje się szalenie atrakcyjny dla dorosłych fashionistek (na pewno!). Kwestie związane z modą i stylem studiowała w USA, Niemczech, Włoszech ; Przez 16 lat była dyrektorem programów edukacyjnych w Instytucie Artimage, przez 12 lat wykładała na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, prowadziła program Recipes for Her Youth w kanale telewizyjnym Domashnyj i założyła projekt telewizyjny Szafa na wyjazd. I przez cały ten czas była praktykującą stylistką, kreatorką wizerunku i kolorystką!

– Anno, co powstrzymuje kobiety w wieku 40-50+ przed wybieraniem ubrań, które mogą je odmłodzić i podkreślić?

– Kompleksy, a często zupełnie na próżno. Cóż, spójrzmy im w oczy! Aby pokonać strach, musisz być świadomy, z czym dokładnie masz do czynienia.

1. Niska samoocena. Zamienia nasze kobiety w różnym wieku w szare myszy, które boją się wyróżniać, woły pociągowe próbujące zasłużyć na miłość. W tym przypadku ubrania dobierane są zgodnie z zasadą „nie przyciągania uwagi” i „wygody”.

2. Brak obiektywnej samowiedzy: ich figura, rysy twarzy, typ wyglądu. Tak, nie zdziw się! Wiele kobiet może godzinami opowiadać o swoich niedociągnięciach, ale nie widzą pełnego obrazu. A jak możesz stylowo spakować się jako całość, skoro w twojej głowie jest solidny „teatr anatomiczny”?

3. Życie w mocy stereotypów. Nasz mózg jest zaprojektowany w taki sposób, że znacznie łatwiej jest mu używać starych rozwiązań niż myśleć o tym. Dlatego „długie włosy są seksowne”, beż z czernią jest „stylowy”, a róż i zieleń straszą w noszeniu, bo „to się nie akceptuje”.

4. Wybór został dokonany wiele lat temu na zasadzie „raz na zawsze”. W ten sposób utknęliśmy w sposobie noszenia ubrań, przestarzałych technikach makijażu i kolorze włosów, który przestał już upiększać.

5. Strach przed zmianą i nowością. Brak komentarzy.

— Jakie triki modowe dla 40+ to prawdziwy must-have, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się onieśmielające?

Czy jesteś gotowy na zaskoczenie? Zaczynajmy:

1. Mniej długich włosów, bardziej stylowe fryzury, na przykład chochlik naprawdę odmładza twarz o 15 lat.

2. Mniej gęsty i ciężki makijaż w ciągu dnia, bardziej rozpraszająca światło baza i jeden akcent w kolorze (od redakcji: wizażystka i ja ustaliłyśmy, czym makijaż w wieku 40 lat powinien się różnić od makijażu w wieku 25 lat).

READ
Horoskop na lipiec dla znaków zodiaku

3. Mniej jest kombinacji „sukienka + szpilka” lub „dwuczęściowy garnitur + szpilki”. Więcej eksperymentów z prawdziwymi butami i “kurtka + dżinsy”.

4. Otwieramy piękne nogi i lepiej zakrywamy ukrytą talię. To całkowicie normalne, że nie próbujesz zawsze nosić dopasowanych ubrań i przy każdej okazji wiązać się paskiem.

5. Wysokiej jakości tkaniny i materiały, zwłaszcza w grupach odzieży wierzchniej lub kostiumów. Nic tak nie psuje kobiet jak tania szmata. Mniej czerni, ciemnej szarości i granatu w szafie lub ich zestawień ze sobą – to nie tylko nie zdobi, ale też prowokuje do myślenia, że ​​„życie przeżyto na próżno”.

6. Nie cytuj w całości tych trendów, które przywołują cię z powrotem do strojów z młodości. Jeśli miałeś 20 lat w XNUMX roku, nie powinieneś teraz wybierać tego kierunku, nawet jeśli jest to ponownie istotne.

Dzisiejsza moda jest bardziej zróżnicowana niż kiedykolwiek i zawsze znajdzie się coś, co będzie pasowało do Ciebie jako osoby. Oto kilka rosyjskich marek, które z pewnością sprawią, że poczujesz się komfortowo, pewnie i dobrze będziesz wyglądać: 12 storeez, 31 gate, Ushatava_live, Agreeg, Yuliawave-brand, Capsule.21, ana_cashmere, Dressone – poznaj je!

– A jakie ograniczenia mody związane z wiekiem są według Ciebie absolutnie poprawne?

– Możesz się cieszyć, że ich nie ma. Teraz w modzie nie ma podziału na młodą kobietę i kobietę. Słyszenie, że 40-letnia kobieta potrzebuje jakiegoś specjalnego ubrania, jest dla mnie bardzo dziwne. Nie zapominajmy, że to moda przywraca zainteresowanie dorosłymi (60-74 lata), kiedy po wybiegu chodzą nie nastolatki, a luksusowe damy!

– Anno, czy kiedykolwiek czułaś ograniczenia związane z wiekiem?

– Pozwalam sobie na wszystko, co mnie zdobi, traktując swoje ciało i twarz z miłością i szacunkiem. Klucz: Znam zalety i wady i wiem, jak wybrać to, co najlepsze dla siebie. Ograniczenia dotyczą tylko tych rzeczy, które nie są w moim stylu. Ale nigdy nie skopiuję stylu, który miałam po dwudziestce czy trzydziestce – nie ma sensu.

Niestety, temat ageizmu (ang. ageism [ˈeɪdʒ.ɪzm̩], z ery angielskiej – „age”) – dyskryminacja osoby ze względu na jej wiek – króluje w wielu umysłach w Rosji. Dlatego cieszę się, że przełamujemy stereotypy.

Ważne jest, aby nie starać się wyglądać jak dwadzieścia lat temu, ani udawać, że po czterdziestce radość i zabawa w ciuchy nie są odpowiednie.

– Dla kobiet, które nie potrafią patrzeć w lustro z miłością i podziwem, powiedz mi, na jakie oznaki dojrzałej urody zwrócić uwagę?

– Dojrzałość to poznanie siebie jako osoby, duma ze swoich osiągnięć, zrozumienie cech sylwetki i twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby pomyśleć o swoim osobistym stylu, odzwierciedlającym twój charakter i myśli. I niech ubrania nie będą kupowane tylko na zasadzie praktyczności.

Piękne oczy, uśmiech jak najbardziej uwodzicielska krzywizna ciała, lekki chód, dumnie uniesiona głowa, pełne wdzięku ruchy rąk – to już jest niesamowite! A potem wszystko jest indywidualne.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: