5 rodzajów otłuszczenia i sprawdzone sposoby na ich pokonanie

Wszyscy wiedzą, że z biegiem lat postać człowieka nie zmienia się na lepsze. Do zachowania młodzieńczej harmonii i sprytu w wieku dorosłym niezbędna jest dobra dziedziczność i samodyscyplina, która pozwala na stałą kontrolę zachowań żywieniowych i aktywności fizycznej.

Sposoby walki z otyłością w zależności od jej rodzaju

Niestety niewielu osobom udaje się osiągnąć ten efekt. Przeznaczeniem większości jest niestety obserwowanie procesu gromadzenia się tkanki tłuszczowej i próba jego zatrzymania. Czasami jednak zadanie to okazuje się nie do rozwiązania: wynik pojawia się, ale jest wyraźnie nieproporcjonalny do włożonych wysiłków. Podobna sytuacja może się rozwinąć ze względu na to, że dana osoba nie działa wystarczająco celowo. W końcu otyłość rozwija się zgodnie z określonym typem, a każdy typ ma swoją przyczynę i wymaga określonych metod walki.

Zapoznamy czytelników z różnymi aspektami tego problemu.

Przejadanie się otyłość

Najczęstszy rodzaj otyłości na świecie. Jeśli masz równomierny wzrost objętości górnej części ciała (powiększa się brzuch, pojawiają się złogi tłuszczu na dolnej części policzków i z tyłu głowy, zwiększa się obwód klatki piersiowej i ramion) – jest to konsekwencja przejadania się. Ciekawy punkt: osoby z tego typu otyłością zwykle twierdzą, że jedzą bardzo mało. Niestety, proste restrykcje dietetyczne rzadko dają oczekiwany efekt: przejadanie się otyłością wiąże się nie tyle z ilością spożywanego pokarmu, co z brakiem równowagi między spożywanymi a konsumowanymi kaloriami.

Walka z przejadaniem się otyłością powinna obejmować następujące techniki:

 • ograniczenie spożycia szybkich węglowodanów. Przede wszystkim musisz przestać dodawać cukier do herbaty i kawy. Dzięki tym napojom otrzymujemy w miarę przyzwoitą porcję czystej glukozy dziennie, która przy braku dostatecznego wysiłku fizycznego niemal całkowicie przechodzi do tłuszczu podskórnego. Jeśli kawa bez cukru wydaje się niesmaczna, można dodać do niej cynamon, wanilię lub odrobinę niskotłuszczowego mleka. Herbatę można aromatyzować kawałkami owoców lub jagód. Ważne jest, aby suplementy były naturalne. Znacznie mniej przydatne są fabryczne herbaty owocowe – aromaty, z których składa się większość tych produktów, to po prostu aromaty syntetyczne;
 • zmniejszenie objętości roboczej żołądka. Osoba, która ciągle przechodzi, przyzwyczaja się do spożywania dużych porcji przy każdym posiłku. Aby czuć się sytym i jednocześnie nie jeść za dużo, warto na 30 minut przed posiłkiem wypić 1-1,5 szklanki czystej wody. Wtedy proces trawienia jest ułatwiony, a porcje można stopniowo zmniejszać;
 • wzrost aktywności fizycznej. Przy tendencji do przejadania się, otyłości bardzo ważne jest, aby spalić większość przyjmowanych kalorii. Nie usprawiedliwiaj siedzącego trybu życia mówiąc, że nie masz czasu chodzić na siłownię. Wystarczy przejść część drogi do i z pracy i codziennie aktywnie angażować się w prace domowe, np. sprzątanie mieszkania. To skuteczny zamiennik treningu na symulatorach.

„Nerwowy” żołądek

Wzrost objętości wyłącznie w jamie brzusznej wskazuje na stres. Osoby podatne na tego typu otyłość zwykle uspokajają się słodyczami lub mają zwyczaj skubania czegoś takiego jak nasiona, krakersy, chipsy, aby oderwać się od ciężkich myśli.

Problem rozwiązuje się na dwa sposoby. Po pierwsze, będziesz musiał się kontrolować i nie kupować ciasta za każdym razem, gdy nastrój się pogorszy. Po drugie, warto przemyśleć swoje podejście do życia i nauczyć się spokojniej postrzegać problemy. Jeśli nie masz siły, aby poradzić sobie z tym samodzielnie, warto porozmawiać z psychologiem. Możliwe, że wiele z twoich problemów wcale nie jest katastrofą i całkiem możliwe jest abstrahowanie od nich. Ponadto warto znaleźć dla siebie jakieś hobby (na przykład uprawianie sportu, chodzenie do łaźni, robótki ręczne). Pomoże to oderwać się od rutynowego biegu życia, znaleźć podobnie myślących ludzi i zwiększyć poczucie własnej wartości, aw rezultacie łatwiej znosić życiowe kłopoty.

READ
Suplementy diety NSP na odchudzanie: bezpieczne rozwiązanie odwiecznego pytania

otyłość glutenowa

Nadmiar złogów wyłącznie w udach najprawdopodobniej występuje na tle nierównowagi hormonalnej. Ta zmiana kształtu ciała nazywana jest otyłością glutenową i jest powszechna u kobiet w okresie menopauzy.

Problem tego rodzaju z reguły wymaga interwencji endokrynologa. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże znormalizować metabolizm. Ważne jest, aby zrezygnować ze złych nawyków i zwiększyć aktywność fizyczną, w przeciwnym razie wysiłki lekarzy mogą być bezużyteczne.

Aterogenna nierównowaga metaboliczna

Przy tego rodzaju otyłości nadwaga gromadzi się w jamie brzusznej (zwiększa się obwód górnej części brzucha i obszar pod piersią). U osoby, która przybiera na wadze z powodu aterogennej nierównowagi metabolicznej, zwykle rozwija się duszność i zawroty głowy spowodowane niedotlenieniem. Trudno jest się schylić i przykucnąć. Następuje pogorszenie jakości snu z powodu niedostatecznej wentylacji płuc.

Ta sytuacja jest nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczna. Problem wymaga zintegrowanego podejścia: pilnie należy rzucić palenie i alkohol, zwiększyć aktywność fizyczną i zmniejszyć udział pokarmu zwierzęcego w diecie, preferując warzywa i owoce. Sensowne jest poddanie się badaniu lekarskiemu w celu wykrycia cukrzycy typu XNUMX i nadciśnienia.

Otyłość kanałów żylnych

Ten rodzaj otyłości ma przyczyny dziedziczne. Cierpią głównie kobiety, zwłaszcza w okresie zmian hormonalnych (w czasie ciąży lub w okresie menopauzy). Patologia objawia się ciężkością nóg, częstym obrzękiem i nagromadzeniem tłuszczu w łydkach i goleniach.

Głównym sposobem rozwiązania problemu jest zorganizowanie odpowiedniej aktywności fizycznej. Dla kobiety cierpiącej na otyłość kanałów żylnych ćwiczenia na symulatorach, związane przede wszystkim z podnoszeniem ciężarów, mogą być niebezpieczne. Najlepsze opcje to spacery, jazda na nartach, pływanie, wchodzenie po schodach i jazda na rowerze, czyli rodzaje aktywności, które zapobiegają zastojowi płynów w dolnej części ciała i utrzymują optymalne napięcie mięśniowe. Oczywiście wszystkie zajęcia muszą być autoryzowane przez lekarza i odbywać się pod okiem doświadczonego instruktora.

Bezczynność otyłości

Ten rodzaj otyłości jest typowy dla osób, których nawykowa aktywność fizyczna gwałtownie spadła (na przykład dla sportowców, którzy zakończyli karierę sportową). Naruszenie objawia się nagromadzeniem silnych złogów tłuszczu w talii i środkowym brzuchu. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana diety: zarówno post, jak i przejadanie się w równym stopniu zaostrzają problem. Ważne jest, aby jeść mało i często, preferując produkty pochodzenia roślinnego i maksymalnie zmniejszając udział rafinowanych węglowodanów.

Zmiany na rysunku związane z wiekiem w większości przypadków można skorygować. Trzeba tylko pamiętać, że nie można stosować radykalnych diet, które w młodości pomogły pozbyć się zbędnych kilogramów w kilka dni. W takim przypadku wymagane jest zrozumienie konkretnych przyczyn pojawienia się tkanki tłuszczowej i ich prawidłowe wyeliminowanie.

Film z YouTube na temat artykułu:

O autorze

Culkes Maria Borisovna

Edukacja: Pierwszy Moskiewski Państwowy Uniwersytet Medyczny im. Sechenov, specjalność „Medycyna”.

Co to jest otyłość? Przeanalizujemy przyczyny występowania, diagnozy i metody leczenia w artykule dr Belodedova A. S., dietetyka z 8-letnim doświadczeniem.

Nad artykułem dr Belodedova A. S. opracowała redaktorka literacka Elena Berezhnaya, redaktor naukowy Siergiej Fedosow

READ
Jak uzyskać płaski brzuch

Belodedova Alexandra Sergeevna, gastroenterolog, dietetyk - Petersburg

Definicja choroby. Przyczyny choroby

Otyłość to przewlekła choroba charakteryzująca się patologicznym wzrostem masy ciała z powodu tkanki tłuszczowej.

Rozpowszechnienie

Według danych WHO w 2009 roku około 2,1 miliarda ludzi na świecie miało nadwagę lub otyłość, podczas gdy w Rosji wśród osób z taką diagnozą 51,7% kobiet i 46,5% mężczyzn. Do 2016 roku liczba ta wzrosła i wynosi już 57% (czyli ponad 82 miliony osób!).

Według danych z 2017 r. co drugi dorosły i co szóste dziecko ma nadwagę lub otyłość. Pod względem otyłości prym wiodą Stany Zjednoczone – 38,2% populacji ma tę diagnozę; najniższa wartość w Japonii wynosi 3,7%. Według badań kobiety z niższym wykształceniem 2-3 razy częściej są otyłe w porównaniu z kobietami lepiej wykształconymi. [jeden]

Przyczyny otyłości u dorosłych

Ze względu na etiologię wyróżnia się:

 • pokarmowo-konstytucyjny (podstawowy) stanowi 90-95% wszystkich przypadków, jest konsekwencją stylu życia – zmniejszonej aktywności fizycznej, spożywania tłustych, wysokokalorycznych potraw, pokarmów bogatych w cukier i rafinowane węglowodany.
 • otyłość endokrynna (wtórna) – jego przyczyną może być patologia endokrynologiczna (pogorszenie czynności tarczycy, hipogonadyzm, zespół „pustego” siodła, guzy przysadki, zespół Cushinga itp.), wady genetyczne w strukturach regulacji metabolizmu tłuszczów, choroby psychiczne. W patogenezie otyłości wtórnej istotną rolę odgrywa również styl życia. [2] Do tej grupy zalicza się również otyłość podwzgórzowazwiązane z obecnością i leczeniem guzów podwzgórza.

Przyczyny otyłości u dzieci

Otyłość u dzieci rozwija się z predyspozycją genetyczną w połączeniu z czynnikami okołoporodowymi, środowiskowymi, psychospołecznymi i dietetycznymi. Jednak główną przyczyną otyłości jest to, że dziecko spożywa więcej kalorii niż zużywa energii. Więcej o przyczynach, objawach, diagnostyce i leczeniu przeczytasz w osobnym artykule.

Jeśli wystąpią podobne objawy, skonsultuj się z lekarzem. Nie stosuj samoleczenia – to niebezpieczne dla zdrowia!

objawy otyłości

Główną skargą pacjentów jest nadwaga.

Inne skargi obejmują: [3]

 • duszność przy wysiłku;
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • suchość w ustach;
 • naruszenie cyklu miesiączkowego u kobiet;
 • głośne chrapanie podczas snu;
 • zwiększona senność w ciągu dnia;
 • wspólny ból;
 • spadek potencji u mężczyzn itp.

Patogeneza otyłości

 1. Czynniki dziedziczne (25-70%);
 2. Nadmierne spożycie tłustych i wysokokalorycznych potraw, cukru, rafinowanych węglowodanów, alkoholu, głównie wieczorem;
 3. Zaburzenia odżywiania, które determinowane są rodzinnymi i narodowymi stereotypami żywieniowymi. Aktywność umysłowa i nawyki żywieniowe są ze sobą ściśle powiązane, dlatego zakłada się, że jedną z przyczyn otyłości jest naruszenie metabolizmu serotoniny i przyjmowania endorfin. Tak więc jedzenie (zwłaszcza węglowodany) jest rodzajem „dopingu”, więc możemy przeprowadzić paralelę między otyłością (jak uzależnienie psychiczne) a narkomanią lub alkoholizmem. Postrzegając przyjmowanie pokarmu jako sposób na uspokojenie się w sytuacjach stresowych, wiele osób wykazuje hiperfagiczną reakcję stresową.
 4. Niska aktywność fizyczna. W wyniku siedzącego trybu życia, braku regularnej aktywności fizycznej (zwłaszcza aerobowej – chodzenie w umiarkowanym tempie 30-40 minut 3-4 razy w tygodniu, bieganie, jazda na rowerze, pływanie itp.) zmniejsza się energochłonność organizmu oraz w połączeniu z dietą wysokokaloryczną wszystko to przyczynia się do przybierania na wadze;
 5. Insulinooporność odgrywa kluczową rolę w rozwoju otyłości i zespołu metabolicznego, będąc przyczyną otyłości i cukrzycy typu 2. Insulina jest hormonem, który zapewnia prawidłowy przebieg metabolizmu i utrzymuje równowagę energetyczną poprzez hamowanie powstawania glukozy w wątrobie i zwiększanie jej wchłaniania przez mięśnie i tkankę tłuszczową.
READ
7 prostych sposobów na spłaszczenie żołądka bez diety i ćwiczeń

Klasyfikacja i etapy rozwoju otyłości

Co to jest nadwaga

Termin „nadwaga” oznacza, że ​​masa ciała przekracza to, co jest uważane za normalne dla określonego wzrostu i wieku.

Obecnie stosuje się klasyfikację przyjętą przez WHO, która jest obliczana według wskaźnika masy ciała (BMI) (waga w kg / wzrost m 2). Zgodnie z tą klasyfikacją BMI 18,5–24,9 odpowiada prawidłowej masie ciała; nadwyżka – BMI 25-29,9; otyłość I stopnia odpowiada BMI 1-30; otyłość II stopnia odpowiada BMI 34,9-2; otyłość III stopnia (chorobowa) – z BMI powyżej 35.

Wskaźnik masy ciała (BMI):

Wskaźnik masy ciała dla otyłości

Klasyfikacja ta ma jednak istotną wadę – wysoki procent tkanki tłuszczowej występuje nawet przy prawidłowej masie ciała („otyłość przy prawidłowej masie ciała”) i odwrotnie – sportowiec z dobrze rozwiniętą masą mięśniową może mieć BMI odpowiadające 1 stopień otyłości, chociaż jest rzeczą oczywistą, że nie ma żadnej otyłości. Dlatego do określenia procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, a także wody i masy mięśniowej metoda analizy bioimpedancji składu ciała jest dziś szeroko stosowana w medycynie. Zwykle normalny procent tkanki tłuszczowej u mężczyzn wynosi 10-20%, u kobiet – 18-28%. [5]

Wyróżnia się 2 główne typy odkładania się tłuszczu – android (wg typu “jabłkowego” z reguły obserwowany u mężczyzn – odkładanie tłuszczu głównie w górnej części brzucha) oraz gynoid (wg typu “gruszkowego”, obserwowany u kobiet – odkładanie się tłuszczu w udach i dolnych partiach brzucha). Odkładanie się tłuszczu w typie „jabłkowym” jest mniej korzystne, gdyż w tym typie otyłości częściej obserwuje się otyłość trzewną (złogi tłuszczu wokół narządów wewnętrznych), co zwiększa ryzyko chorób współistniejących. Za oznakę otyłości trzewnej uważa się obwód talii powyżej 80 cm u kobiet i powyżej 94 cm u mężczyzn. Również stosunek talii do bioder nie powinien normalnie wynosić więcej niż 1,0 dla mężczyzn i 0,85 dla kobiet.

Ostatnio używa się terminu „otyłość sarkopeniczna” – towarzyszy jej utrata masy mięśniowej i siły mięśniowej; często można go znaleźć u osób starszych. Utrata masy mięśniowej w połączeniu z otyłością jest obarczona rozwojem cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, obniżeniem jakości życia pacjenta i niepełnosprawnością. [6]

Rodzaje otyłości według pochodzenia:

 • – proste (pokarmowe, konstytucyjno-egzogenne, idiopatyczne) – związane z otyłością
 • z nadmiernym spożyciem kalorii w warunkach hipodynamii i dziedzicznej
 • predyspozycja;
 • podwzgórze – otyłość związana z obecnością i leczeniem nowotworów
 • podwzgórze i pień mózgu, radioterapia guzów mózgu i
 • hemoblastozy, uraz czaszki lub udar;
 • otyłość w chorobach neuroendokrynnych (nadczynność kory, niedoczynność tarczycy i
 • inni);
 • -jatrogenna otyłość (spowodowana długotrwałym stosowaniem glikokortykosteroidów,
 • leki przeciwdepresyjne i inne leki);
 • otyłość monogenowa – spowodowana mutacjami w genach leptyny, receptora leptyny,
 • receptory melanokortyny typu 3 i 4, proopiomelanokortyna,
 • prokonwertaza typu 1, receptor czynnika neurotroficznego – tropomiozyna-
 • powiązana kinaza B);
 • -syndromalna otyłość (z zaburzeniami chromosomalnymi, chorobami
 • z powodu imprintingu genomowego, innych zespołów genetycznych — Prader —
 • Willy, kruchy chromosom X, Ahlstrom, Cohen, Down, z
 • pseudoniedoczynność przytarczyc itp.

Powikłania otyłości

Otyłość jest jednym z istotnych czynników przyczyniających się do rozwoju syndrom metabliczny. Jego znaki:

 • otyłość trzewna;
 • zaburzenia metabolizmu węglowodanów i lipidów;
 • nadciśnienie tętnicze.

Zespołowi metabolicznemu często towarzyszą:

 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • cukrzyca;
 • niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD);
 • kamica żółciowa;
 • zespół policystycznych jajników;
 • zespół obturacyjnego bezdechu sennego;
 • choroby stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa);
 • zwiększone ryzyko zachorowania na raka (na przykład badania wykazały związek między zespołem metabolicznym a opornością na insulinę i rakiem prostaty). [7][8]
READ
7 błędów przed snem, które sprawiają, że przybieramy na wadze

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) – jedna z najczęstszych chorób wątroby, ściśle związana z insulinoopornością i zespołem metabolicznym. [9] To właśnie u osób z zespołem metabolicznym odnotowuje się najwyższe ryzyko rozwoju NAFLD. Według różnych badań częstość występowania NAFLD u pacjentów z cukrzycą typu 2 i otyłością waha się od 70 do 100%. Insulinooporność powoduje, że w wątrobie odkładają się trójglicerydy i powstaje stłuszczenie wątroby, które nieleczone stopniowo przechodzi w zwłóknienie, a następnie w marskość wątroby. [10] W stadium stłuszczenia choroba przebiega bezobjawowo, w stadium stłuszczeniowego zapalenia wątroby obserwuje się wzrost enzymów wątrobowych. Stłuszczenie i zwłóknienie to odwracalne etapy choroby wątroby, dlatego konieczne jest wykrycie choroby na wczesnym etapie, aby zapobiec rozwojowi nieodwracalnej choroby – marskości wątroby.

Powikłania otyłości

Pacjenci otyli często mają zespół obturacyjnego bezdechu sennego (OSAS) – choroba, w której dochodzi do częściowego lub całkowitego zapadnięcia się dróg oddechowych podczas snu. Charakteryzuje się głośnym chrapaniem podczas snu, epizodami zatrzymania oddechu podczas snu, silną sennością w ciągu dnia. Stan ten zaburza proces snu, prowadzi do zmęczenia, silnej senności w ciągu dnia, problemów z pamięcią, obniżoną wydajnością (zasypianie w miejscu pracy), zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, a ze względu na niskie wysycenie krwi tlenem spowalnia metabolizm i zapobiega pacjenta przed utratą wagi z otyłością. Przesiewową metodą diagnozowania OSA jest pulsoksymetria nocna (nieinwazyjna metoda pomiaru procentowego nasycenia krwi tlenem). W przypadku znacznego zmniejszenia wysycenia krwi tlenem w badaniu pulsoksymetrycznym wskazana jest polisomnografia. [11] Za pomocą tej metody w sposób ciągły rejestruje się różne sygnały fizjologiczne organizmu człowieka: czynność elektryczną mózgu, czynność serca, charakter oddychania (obecność lub brak epizodów zatrzymania oddechu), stopień wysycenie krwi tlenem.

Diagnoza otyłości

Z jakim lekarzem się skontaktować

Otyłość leczy dietetyk – specjalista, który ukończył szkołę medyczną i uzyskał dodatkowe wykształcenie w zakresie żywienia.

Zgodnie ze wskazaniami można zwrócić się do powiązanych specjalistów – endokrynologa, kardiologa, somnologa, gastroenterologa, ginekologa (w przypadku nieprawidłowości miesiączkowania). W przypadku wystąpienia objawów zaburzeń odżywiania wskazane jest skierowanie pacjenta do psychologa, psychoterapeuty.

Rozpoznanie otyłości opiera się na obliczeniu BMI w celu określenia stopnia otyłości. Ponadto zaleca się wykonanie analizy bioimpedancyjnej składu ciała w celu wykluczenia otyłości przy prawidłowej masie ciała oraz otyłości sarkopenicznej. Następnie należy wykluczyć wtórne formy otyłości i zidentyfikować choroby związane z otyłością (zespół obturacyjnego bezdechu sennego, cukrzyca, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby itp.).

Kompleksowe badanie pod kątem otyłości powinno obejmować:

 • antropometria;
 • badanie składu ciała;
 • pomiar ciśnienia krwi;
 • EKG
 • USG narządów jamy brzusznej;
 • badanie krwi na glukozę, widmo lipidowe (cholesterol, HDL, LDL, triglicerydy), parametry wątrobowe (ALT, AST, bilirubina, fosfataza alkaliczna);
 • inne badania – analiza kwasu moczowego, test tolerancji glukozy, skrining w kierunku OSAS (nocna pulsoksymetria).

Analiza składu ciała

Stan, w którym przy prawidłowym BMI zmniejsza się masa mięśniowa, a zwiększa się masa tłuszczowa, nazywany jest otyłością sarkopeniczną. Identyfikację tego stanu umożliwia bioimpedancemetria – określenie składu, czyli składu ciała. Technika ta opiera się na różnym przewodnictwie elektrycznym tkanek ciała: tkanka tłuszczowa przewodzi impulsy prądu elektrycznego gorzej niż woda, mięśnie i organy.

READ
10 wspaniałych herbat, które przypominają trening na siłowni

leczenie otyłości

Dieta

Leczenie powinno być skierowane głównie na korektę odżywiania:

 • żywienie z fizjologiczną zawartością białka i wysoką zawartością błonnika pokarmowego;
 • wykluczenie łatwo przyswajalnych węglowodanów;
 • ograniczenie węglowodanów ogółem i tłuszczu zwierzęcego;
 • wzbogacenie diety w kwasy tłuszczowe omega-3.

Aktywność fizyczna

U pacjentów otyłych ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej, przede wszystkim poprzez ćwiczenia aerobowe. Zaleca się chodzenie w umiarkowanie szybkim tempie co najmniej 10 tys. kroków dziennie.

Stosowany w leczeniu otyłości:

  – lek o podwójnym działaniu: przyspiesza uczucie sytości, zmniejszając ilość spożywanego pokarmu i zwiększa zużycie energii przez organizm, co razem prowadzi do ujemnego bilansu energetycznego. Ma wiele skutków ubocznych i przeciwwskazań (np. nadciśnienie tętnicze). – wzmaga uczucie pełności w żołądku i sytości, jednocześnie zmniejszając uczucie głodu i zmniejszając ilość przyjmowanego pokarmu. Wpływa pozytywnie na profil glikemiczny oraz poprawia metabolizm węglowodanów. – lek o działaniu obwodowym, który ma działanie terapeutyczne w obrębie przewodu pokarmowego. Zapobiega rozpadowi, a następnie wchłanianiu tłuszczów z pożywienia, tworząc w ten sposób deficyt energetyczny, który prowadzi do utraty wagi. Niezależnie od stopnia utraty wagi obniża poziom cholesterolu we krwi. Dopuszczony do leczenia otyłości u dzieci.

Interwencje behawioralne

Jeśli występują zaburzenia odżywiania, dla skutecznego odchudzania ważne jest prowadzenie pacjenta wspólnie z psychologiem/psychoterapeutą. I tylko wtedy, gdy zachowawcze leczenie otyłości było nieskuteczne, a także w ciężkiej otyłości, pacjentowi pokazywana jest operacja bariatryczna.

zabieg chirurgiczny

Rodzaje operacji na otyłość:

 1. endoskopowa instalacja balonów żołądkowych.
 2. operacja obejścia jelita cienkiego;
 3. operacje związane ze zmniejszeniem objętości zbiornika żołądkowego;
 4. interwencje łączone (przetoki żołądkowe, żółciowo-trzustkowe).

Stworzono już balon żołądkowy, który nie wymaga interwencji chirurgicznej ani instalacji endoskopowej. Balon Allurion jest ściśnięty w małą kapsułkę, która jest połączona z cienkim cewnikiem. Po połknięciu balon zostaje napełniony przez cewnik 550 ml płynu, co wywołuje uczucie sytości. Zabieg trwa 20 minut. Po czterech miesiącach balon opróżnia się przez zawór, po czym wychodzi z kałem. Metodę przetestowano na ponad 2 tysiącach pacjentów, którzy stracili około 12% masy ciała [13] . W Rosji taka procedura nie jest jeszcze dostępna.

Leczenie otyłości u pacjentów w podeszłym wieku

Ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej. Konieczne jest również normalizowanie ciśnienia krwi, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, poziomu transaminaz wątrobowych, zapobieganie rozwojowi powikłań sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i jej powikłań, marskości wątroby na tle NAFLD.

Prognoza. Zapobieganie

profilaktyka ma na celu normalizację stylu życia: regularną aktywność fizyczną, ograniczenie diety produktów bogatych w tłuszcze nasycone i rafinowane węglowodany (wyroby cukiernicze i wędliny, makarony instant, tanie dania gotowe itp.), spożywanie wystarczającej ilości warzyw i owoców (przynajmniej 400 g dziennie), włączenie do diety produktów zbożowych (płatki zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, makarony z pszenicy durum), spożywanie wystarczającej ilości białka (ze względu na chude mięso i drób, ryby, owoce morza, jajka, twarożek, nabiał) , przestrzeganie reżimu pracy i odpoczynku.

Podwójne obciążenie niedożywieniem: otyłość i wyniszczenie

Problemy niedożywienia i otyłości często występują jednocześnie. Dzieje się tak, gdy ludzie jedzą żywność o wysokiej gęstości energetycznej, wysokiej zawartości tłuszczu, soli i cukru. Taka żywność jest zwykle tańsza, ale ma niską wartość odżywczą. W połączeniu z niskim poziomem aktywności fizycznej prowadzi do szerzenia się otyłości.

Aby ograniczyć problem nadwagi i otyłości społeczeństwo powinno:

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: