5 prostych pomysłów na organizację domu

Właściwe zorganizowanie przestrzeni domowej może być trudne. Zwłaszcza jeśli z natury w ogóle nie jesteś czysty. Jednak nawet najbardziej zorganizowani ludzie nie są magikami – po prostu kierują się sprawdzonymi zasadami i sztuczkami, które stopniowo przeradzają się w nawyki. Możesz zrobić to samo – zacznij od tych prostych sztuczek życiowych.

1. Daj każdej rzeczy swoje miejsce

Możliwość umieszczenia wszystkiego na swoim miejscu odróżnia osoby, które nieustannie gubią klucze, okulary czy portfel, od tych, którzy zawsze wiedzą, gdzie znaleźć to, czego potrzebują. Kiedy każdy przedmiot ma swój własny „dom”, po prostu nie pojawia się pytanie, gdzie coś umieścić. A jeśli coś ciągle pozostaje „bezdomne”, zastanów się, czy w ogóle tego potrzebujesz.

2. Zamień jedną rzecz na drugą

Kiedy wnosisz coś nowego do swojego domu – czy to ubrania, zabawkę czy książkę – przyjrzyj się dobrze wszystkiemu, co już masz. Być może w Twojej szafie znajduje się koszulka, której nie nosiłeś od roku, więc jej miejsce może zająć coś nowego. A stare rzeczy można przekazać na przykład na cele charytatywne.

3. Trzymaj zmiany w tym samym miejscu

Wyznacz szufladę w szafie na różne drobiazgi. Umieść tam rzeczy, których nie masz gdzie położyć. Staraj się, aby jedno pudełko nie zamieniło się w kilka. Jeśli tak się stanie, to czas uporządkować gruz i wyrzucić niepotrzebne.

4. Przechowuj małe rzeczy w dużych.

Zamiast spędzać godziny na zastanawianiu się, jak wszystko zmieścić w szafie, spakuj rzeczy razem. Zajmą więc mniej miejsca i znacznie łatwiej będzie je znaleźć. Na przykład możesz umieścić mniejsze walizki w większych walizkach.

5. Przechowuj rzeczy w pionie

Gdy brakuje miejsca, możesz położyć rzeczy na lodówce lub na szafkach kuchennych. Tak, trzeba stanąć na krześle, żeby wszystko wziąć, ale nie zaśmieca się przestrzeni użytkowej rzeczami, z których nie korzysta się zbyt często.

6. Użyj haczyków

Przymocuj jak najwięcej haczyków do wewnętrznych drzwi, ścian i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni. Teraz zamiast rzucać kurtkę na krzesło po całym dniu w pracy lub wieszać ręcznik w pralce, możesz je schludnie powiesić.

READ
Jak poprawić jakość i stan swoich mebli bez dodatkowych kosztów

7. Wypróbuj wiszące pudełko na buty

To bardzo efektowny element organizacji przestrzeni. W takim bagażniku garderoby można umieścić wiele rzeczy, poza tym można je umieścić w wąskiej przestrzeni, na przykład w szafie. Nie musisz wkładać butów do organizera – przechowuj w nim środki czystości, zabawki, kosmetyki czy cokolwiek innego.

8. Posprzątaj w wolnym czasie

Masz kilka minut wolnego? Pozbądź się rzeczy, których nie potrzebujesz. Zorganizowani ludzie nie czekają na generalne porządki – wykorzystują każdą okazję, aby choć trochę uporządkować przestrzeń wokół siebie.

9. Odłóż zabawki dla dzieci i zwierząt domowych.

Umieść 50-75% zabawek w szafie, aby nie spadły po całym domu. A gdy tylko dziecko lub zwierzak znudzi się starymi zabawkami, można je zastąpić „nowymi”.

10. Kupuj rzeczy z dodatkowym miejscem do przechowywania

Wybierając nowe meble, zwróć uwagę na modele ze specjalnymi pudełkami do przechowywania. Ułatwią ci życie.

11. Bądź zorganizowany i jednocześnie chaotyczny

Nawet jeśli nie jesteś naturalnie uporządkowany, twórczy bałagan wokół ciebie zawsze może być lepiej zorganizowany. Na przykład, włóż buty do dużego wiklinowego kosza, zostaw rękawiczki i czapki w specjalnych organizerach lub przechowuj wszystkie piloty w ładnym wazonie.

12. Postępuj zgodnie z zasadą „torby na zakupy”.

Zawsze trzymaj w domu jedną torbę na zakupy, aby przechowywać rzeczy, których już nie potrzebujesz. Gdy się zapełni, przekaż go na cele charytatywne lub poddaj recyklingowi.

13. Trzymaj się minimalizmu

Podstawową zasadą minimalizmu jest otaczanie się tylko tymi rzeczami, które są nam absolutnie potrzebne. Im mniej przedmiotów w domu, tym łatwiej zorganizować przestrzeń. Podczas zakupów kieruj się minimalizmem i staraj się nie kupować za dużo.

14. Nie bądź sentymentalny

Często wpadamy w pułapkę nostalgii, która nie pozwala nam pozbyć się niezapomnianych, ale zupełnie niepotrzebnych przedmiotów. Naucz się odpuszczać – w końcu to tylko rzeczy.

15. Połącz kreatywność

Nie jest konieczne używanie rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. Na przykład, jeśli masz dużą rodzinę i każdy ma swój własny parasol, możesz umieścić go w dużym wazonie lub wiaderku z szampanem. Urozmaica to wnętrze i porządkuje przestrzeń.

16. Nie podążaj za wzorcami

Nie ograniczaj się – każdą rzecz można wykorzystać w dowolny sposób. Na przykład przechowuj biżuterię w małych przegródkach w skrzynce narzędziowej i swojej kolekcji toreb na półce z książkami.

READ
Dom i teraz
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: