5 powodów, aby nie siedzieć ze skrzyżowanymi nogami

Czy można siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, co powoduje żylaki i jak najlepiej je leczyć – mówi chirurg naczyniowy Aleksiej Frołow

Żylaki to patologia naczyniowa, która dotyka ludzi w każdym wieku, rasy, statusu społecznego. O ile wcześniej żylaki uważano raczej za defekt kosmetyczny i związany z problemami osób w wieku emerytalnym, to teraz 10-15% młodzieży ma już pierwsze oznaki refluksu żylnego. Powikłania są straszne: zakrzepica, zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia troficzne. Ale najważniejsze jest to, że pojawiło się wiele metod radzenia sobie z tą chorobą, z których jedną jest skleroschirurgia. Chirurg naczyniowy Szpitala Regionalnego w Saratowie Aleksiej Frołow powie Ci więcej o wszystkim.

– Aleksiej Aleksandrowicz, istnieje opinia, że ​​​​jeśli ciągle siedzisz w pozycji „noga na stopie”, jest to bezpośrednia droga do żylaków. To prawda?

– W rzeczywistości dane są inne. Udowodniono naukowo tylko, że zwiększa się odpływ krwi i obciążenie serca, wzrasta ciśnienie. Ale jeśli zmienisz pozycję na inną, zostanie to znormalizowane. Oznacza to, że ta poza nie powoduje rzeczywistej szkody dla ciała. Kolejna sprawa, jeśli siedzisz w nim kilka godzin z rzędu. Oczywiście zaczną się kłopoty – nogi staną się zdrętwiałe, pojawi się obrzęk, zaburzone zostanie ukrwienie i unerwienie. Ale dobrowolnie nikt nie będzie w takiej sytuacji. Więc wszystko jest dobrze z umiarem. Do tej pory nie udowodniono bezpośredniej zależności żylaków od pozycji „noga na stopie”.

Czy dobrze jest postawić stopy na stole? Mówią, że po ciężkim dniu pracy trzeba ustawić się tak, aby nogi znajdowały się powyżej poziomu serca.

– Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest zapewnienie odpływu krwi z kończyn dolnych. Dlatego możesz wykonać ćwiczenie „rowerowe” lub położyć się i podłożyć poduszkę pod stopy. Postawienie stóp na twardym stole może być niewygodne. Biorąc pod uwagę, że około 42 milionów Rosjan cierpi na przewlekłe choroby żył kończyn dolnych, nie jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie.

Co zrobić, aby uniknąć żylaków?

– Przede wszystkim musisz znać czynniki ryzyka. Są to predyspozycje dziedziczne, wiek, płeć, wysoki wzrost i otyłość. Ze względu na fizjologię i styl życia kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Wpływają na to miesięczne wahania hormonalne, poród, noszenie ciasnych butów na obcasach i ciasnych niewygodnych ubrań. Dodatkowo wpływ ma praca związana nie tylko z długim pobytem w pozycji stojącej: nauczyciele, chirurdzy, fryzjerzy, doradcy handlowi, ale także siedząca. Jest to obarczone hipodynamią: osoba jest nieaktywna, znajduje się w tej samej pozycji, w wyniku czego zaburzona jest praca zastawek naczyń, krew “stagnuje”, ściany naczyń rozszerzają się, żyła staje się zauważalna . Ponadto mają znaczenie problemy z przewodem pokarmowym, skłonność do zaparć, palenie tytoniu. Wyjście jest tylko jedno – utrzymanie zdrowego stylu życia, prawidłowe odżywianie, gimnastyka, bieganie, pływanie, okresowe rozgrzewki w pracy.

READ
Jakie znaki zodiaku będą na starość

Przeczytaj także: „Konieczna jest koordynacja z Ministerstwem Zdrowia, aby nie przeszkadzać wszystkim bezkrytycznie i nie wywoływać hałasu i paniki”

Jakie są pierwsze oznaki żylaków?

– Z reguły na początku zaczynają przeszkadzać problemy kosmetyczne: pajączki, pogrubienie żył. Co więcej, problem ten dotyczy nie tylko kobiet, ale także mężczyzn – oni również zaczęli szukać pomocy we wczesnych stadiach choroby. Pojawia się objaw „ciężkich nóg”: ból i uczucie ciężkości, obrzęk i skurcze mięśni łydek, szczególnie wieczorem. Konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z chirurgiem, ponieważ we wczesnych stadiach rozwój przewlekłej niewydolności żylnej może zostać spowolniony. Następnie zostaną przydzielone niezbędne badania (głównie dopplerografia i angioskanowanie), a następnie dobierana jest optymalna strategia leczenia. We wczesnych stadiach wystarczy nosić pończochy uciskowe plus lekarstwa: zażywanie flebotoniki. Więc jak to jest

Zobacz też: W Asbest ludzie ustawiają się w kolejce po bilet do dentysty od piątej rano z powodu braku lekarzy

wspomniane powyżej, powinieneś zmienić swój styl życia na większą aktywność fizyczną i zdrową dietę.

– A jeśli to nie pomoże?

– Następnie istnieje kilka możliwości leczenia operacyjnego: usunięcie uszkodzonych żył metodą otwartą chirurgię, endowasobliterację laserową lub radiofrekwencją, skleroterapię. Skleroterapia wykonywana jest ściśle według wskazań i polega na wprowadzeniu do żyły specjalnego sklerosanta, który „skleja” żyłę. Jest wykluczony z krwioobiegu i z czasem ustępuje, a jego ładunek rozkłada się na zdrowe żyły. Podobny efekt osiąga się przy innych rodzajach interwencji, na przykład obliteracji endowasek za pomocą prądu elektrycznego. Przez nakłucia do światła żyły odpiszczelowej wprowadzana jest elektroda, a przy promieniowaniu elektromagnetycznym o wysokiej częstotliwości dochodzi do obliteracji żyły. Operacja jest minimalnie inwazyjna, z szybkim okresem rekonwalescencji możesz wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Leczenie chirurgiczne dobierane jest ściśle indywidualnie, ale trzeba pamiętać: w chwili obecnej niestety nie ma jednej metody leczenia żylaków, która gwarantuje 100% wyleczenia. Nawroty są możliwe w każdym przypadku. Zadbaj o żyły od najmłodszych lat!

Dlaczego nie możesz siedzieć ze skrzyżowanymi nogami i jak to zrobić dobrze. Lekarz wyjaśnia

obraz

06.06.2022 11162

Nie każda wygodna pozycja dobrze Ci zrobi.

Armen Avakyan, chirurg-flebolog Pierwszej Profesjonalnej Sieci Salonów Ortopedycznych ORTEKA

READ
Color Institute wymienił 10 głównych odcieni jesieni

Dlaczego siedzenie ze skrzyżowanymi nogami jest niebezpieczne?

Zacznijmy od tego, że siedzenie jest w zasadzie pozycją nienaturalną dla człowieka, przez co organizm doświadcza kolosalnego obciążenia statycznego. Sytuację pogarsza fakt, że wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi na swoją postawę, na przykład często siedzi ze skrzyżowanymi nogami. Ciągłe przebywanie w niewłaściwej pozycji prowadzi do zmęczenia, obniżonej produktywności oraz negatywnie wpływa na stan narządu ruchu.

Praca siedząca jest jednym z czynników ryzyka rozwoju żylaków. Wynika to z faktu, że w pozycji statycznej mięśnie nóg, które stymulują odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych do serca, nie kurczą się. Przy braku ruchu odpływ krwi spowalnia i następuje stagnacja. Dlatego ci, którzy pracują w biurze, często mają spuchnięte nogi pod koniec dnia.

Co może być niebezpieczne siedzieć ze skrzyżowanymi nogami

Jeśli chodzi o pozycję „noga na stopie” i jej wpływ na układ żylny kończyn dolnych, nie ma tu jednoznacznej opinii, ponieważ takich badań nie przeprowadzono. Oczywiście, jeśli pozostaniesz w tej pozycji przez dłuższy czas, twoje nogi zaczną drętwieć i pojawi się obrzęk. Ale osoba nie może siedzieć ze skrzyżowanymi nogami przez kilka godzin z rzędu i nie zmieniać pozycji.

Zwiększone ryzyko żylaków

W każdym razie wszelkie obciążenia statyczne (praca przy komputerze lub na nogach) negatywnie wpływają na układ żylny kończyn dolnych. W ciągu dnia musisz bardziej się ruszać, aby mięśnie kurczyły się i wspomagały odpływ krwi. Przerwy na rozgrzewkę należy robić co godzinę. W profilaktyce lub leczeniu żylaków zaleca się noszenie pończoch uciskowych, które usprawniają odpływ krwi żylnej z nóg do serca.

Usunięte krążki międzykręgowe

Siedzenie w pozycji ze skrzyżowanymi nogami może powodować ból w dolnej części pleców, co tłumaczy się napięciem mięśni. Każde odstępstwo od naturalnej postawy jest niebezpieczne dla kręgosłupa. Jeśli osoba podczas pracy przy komputerze mocno się pochyla, za bardzo schyla głowę, krzyżuje nogi lub wkłada nogi pod siebie, oś kręgosłupa jest przesunięta. W rezultacie krążki międzykręgowe ulegają kompresji. Taki ładunek przyczynia się do ich zniszczenia, czemu towarzyszy przewlekły ból pleców.

Jak prawidłowo siedzieć

READ
Ocena najszczęśliwszych znaków zodiaku

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich problemów, wystarczy kontrolować swoją postawę. Wypróbuj już teraz!

Trzymaj plecy prosto, nie pochylając się do przodu. To najbardziej naturalna pozycja. Kiedy siedzisz, twoja głowa, ramiona i miednica powinny znajdować się w linii prostej. Rozluźnij ramiona, połóż łokcie na stole, aby uzyskać kąt 90-120 stopni. Utrzymuj kolana ugięte pod kątem prostym. Postaw stopy całkowicie na podłodze.

Ustaw monitor prawidłowo. Upewnij się, że jest to zgodne z twoimi oczami. Odpowiednia odległość od ekranu to 50-70 cm. Użyj poduszki ortopedycznej pod plecami, aby lepiej kontrolować swoją postawę. Taki produkt wspiera kręgosłup w prawidłowej fizjologicznej pozycji, zmniejszając jego obciążenie.

Siedzący tryb życia ogólnie negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, więc zrób wszystko, co możliwe, aby zminimalizować szkody spowodowane obciążeniami statycznymi. Staraj się poruszać przez cały dzień. Nabierz nawyku chodzenia przez co najmniej godzinę dziennie. Nordic walking, poranne ćwiczenia, przerwy na rozgrzewkę od pracy, jazda na rowerze, pływanie – to wszystko pomoże zadbać o zdrowie nóg i całego układu mięśniowo-szkieletowego.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: