5 nieoczekiwanych przyczyn nadwagi

Przybranie na wadze – jest to zestaw masy ciała, którego skrajny stopień nazywa się otyłością. Najczęściej objaw występuje przy nadmiernym spożyciu kalorii i siedzącym trybie życia. Zwiększenie objętości jest możliwe w przypadku chorób endokrynologicznych, związanych z wiekiem wahań produkcji hormonów płciowych i przyjmowania niektórych leków. Aby określić możliwą przyczynę zaburzenia, stosuje się somatometrię, badania hormonalne, ultradźwięki, rentgen i metody tomograficzne. Aby skorygować wskaźniki masy ciała, konieczna jest dietoterapia i odpowiednia aktywność fizyczna.

Klasyfikacja

Przy systematyzowaniu opcji objawów, niezależnie od ich przyczyny, bierze się pod uwagę tzw. wskaźnik masy ciała (BMI, wskaźnik Queteleta), definiowany jako stosunek masy ciała (w kilogramach) do wzrostu (w metrach) do kwadratu. Zwykle wskaźnik wynosi od 18,50 do 24,99. Biorąc pod uwagę BMI, patologiczny przyrost masy ciała objawia się takimi postaciami jak:

 • Otyłość (nadwaga): od 25,00 do 29,99.
 • OtyłośćIstopień: od 30,00 do 34,99.
 • OtyłośćIIstopień: od 35,00 do 39,99.
 • OtyłośćIIIstopień: ponad 40,00.

Przyczyny przybierania na wadze

Przejadanie się

U zdrowych osób najczęstszą przyczyną przybierania na wadze jest regularne spożywanie większej ilości kalorii niż jest to konieczne dla danego wzrostu i poziomu aktywności. Na drugim miejscu jest jakościowy skład pokarmu – dodatkowe kilogramy pojawiają się, gdy przejadasz się zarówno tłuszczami, jak i węglowodanami, których nadmiar zamienia się również w lipidy. Przyrost masy następuje stopniowo, o 1-3 kg miesięcznie. Osoba zauważa, że ​​zwykłe ubrania stają się ciasne, na biodrach, ramionach i brzuchu tworzą się grube fałdy. Szybki lub gwałtowny wzrost objętości jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Stres

Przedłużający się stres emocjonalny może prowadzić do uwolnienia hormonów nadnerczy, zmiany procesów metabolicznych, co objawia się zwiększonym odkładaniem tłuszczu. Te powody częściej powodują szybki przyrost masy ciała u kobiet, które są bardziej podatne na wahania nastroju. Osoby, które mają tendencję do „przechwytywania” swoich problemów, z przewlekłym stresem, są w stanie odzyskać 5-6 kilogramów miesięcznie. Jednocześnie zachowane są proporcje ciała, odkładanie tłuszczu następuje w zależności od płci: u kobiet w dolnej części brzucha i na biodrach, u mężczyzn – w tułowiu. Na skórze tworzą się białe rozstępy, staje się ona blada i pastowata.

Zły styl życia

Hipodynamia powoduje przyrost masy ciała nawet przy normalnym spożyciu kalorii, podczas gdy skład jakościowy ciała pogarsza się – zwiększa się procent tkanki tłuszczowej, zmniejsza się liczba mięśni. Waga może wzrosnąć zaledwie o kilka kilogramów, ale wygląd zauważalnie cierpi: skóra wygląda na zwiotczałą, pojawia się cellulit, pojawiają się fałdy tłuszczowe na brzuchu, plecach i pod pachami. Dodatkowe kilogramy powstają przy braku snu z powodu bezsenności lub niewłaściwej organizacji reżimu, co jest spowodowane spowolnieniem metabolizmu i gwałtownymi wahaniami poziomu leptyny, która odpowiada za uczucie sytości.

READ
TEN sposób odchudzania jest uwielbiany przez wielu ze względu na jego główne wymaganie.

wahania hormonów płciowych

U dorastających dziewcząt dochodzi do powstawania funkcji jajników, dlatego w okresie dojrzewania często odnotowuje się nadmierną pełność, która znika po normalizacji cyklu miesiączkowego. Spadek ilości estrogenów, zatrzymanie płynów to kluczowe przyczyny gwałtownego, zauważalnego przyrostu masy ciała przed miesiączką u kobiet, szczególnie istotnego w obrzękowej postaci zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Masa wzrasta 2-3 dni przed wystąpieniem menstruacji z powodu wody, po wystąpieniu krwawienia waga wraca do normy. Wzrost objętości jest również wywoływany przez wzrost apetytu u wielu kobiet przed krytycznymi dniami.

Przyrost masy ciała jest charakterystyczną oznaką początku menopauzy. W tym okresie produkcja estrogenu w kobiecym ciele gwałtownie spada, w wyniku czego tempo przemiany materii zostaje zaburzone i dochodzi do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Pacjenci nagle wracają do zdrowia o 5-7 kg miesięcznie, na brzuchu i udach tworzą się duże fałdy tłuszczu, ciało staje się luźne i zwiotczałe. Istnieje wariant menopauzy u mężczyzn, rozpoczynający się po 50 latach, kiedy spada ilość testosteronu. Przyczynia się to do gromadzenia tłuszczu w górnej części tułowia i brzucha.

Choroba Itsenko-Cushinga

Wraz ze wzrostem poziomu ACTH w organizmie następuje nadprodukcja hormonów kory nadnerczy wraz ze zmianą procesów metabolicznych w kierunku syntezy i odkładania tłuszczów. Wzrost objętości w chorobie Itsenko-Cushinga wykrywa się głównie w okolicy brzucha, przez co naruszane są proporcje ciała: obwód brzucha wzrasta do 90-100 cm lub więcej, ręce i nogi wydają się cienkie w porównaniu z tułowiem . Na skórze ud i brzucha tworzą się szkarłatne rozstępy. Oprócz widocznych objawów rozwijają się zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych: uszkodzenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza.

Niedoczynność tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy zmniejsza się synteza jej hormonów, co powoduje spowolnienie procesów metabolicznych i zwiększone odkładanie lipidów w tkance podskórnej. Tworzenie dodatkowych kilogramów jest możliwe nawet przy umiarkowanej diecie, przybieraniu na wadze towarzyszą inne objawy – zaparcia, chłód i bladość skóry. Do widocznych objawów niedoczynności tarczycy jako przyczyny nagromadzenia zbędnych kilogramów często dodaje się asymetrię i wzrost szyi, co jest spowodowane rozrostem tkanki tarczycy.

Zaburzenia psychiczne

W schizofrenii szybki wzrost objętości wiąże się z naruszeniem nerwowej regulacji głodu i sytości, więc pacjent może jeść co pół godziny lub godzinę i nadal pozostaje głodny. W przypadku demencji i demencji starczej obserwuje się również polifagię (obżarstwo), co przyczynia się do pojawienia się nadwagi. Czasami nadwaga staje się konsekwencją bulimii, kiedy człowiek wchłania pokarm w dużych ilościach, a następnie stara się w każdy możliwy sposób oczyścić przewód pokarmowy (poprzez wymioty, przyjmowanie środków przeczyszczających). W przypadku bulimii waga wzrasta o nie więcej niż 3-5 kilogramów.

Powikłania farmakoterapii

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów i preparatów żeńskich hormonów płciowych to ważne przyczyny nagłego przybierania na wadze. Pacjenci w krótkim czasie odzyskują 8-10 kilogramów, skutki uboczne w postaci otyłości są bardziej wyraźne przy stosowaniu maksymalnych dawek leków. Ponadto, ze względu na znaczny wzrost apetytu, pacjenci z cukrzycą typu 2 przejadają się i przybierają na wadze podczas leczenia lekami pochodnymi sulfonylomocznika. Przyrost masy ciała można wywołać przez wyznaczenie diuretyków pętlowych i tiazydowych, beta-blokerów w nadciśnieniu.

READ
Pilnie chudniemy na Nowy Rok: 7 tajemnic i minus 7 kg!

Rzadkie przyczyny

 • Choroby genetyczne: zespół Carpentera, zespół Laurence’a-Moona-Biedla.
 • Zaburzenia regulacji podwzgórzowo-przysadkowej: zespół Pickwicka, dystrofia tłuszczowo-płciowa.
 • Formacje wolumetryczne: insulinoma, policystyczne jajniki (PCOS).

diagnostyka

Gdy przybierasz na wadze bez wyraźnego powodu, pacjenci zwracają się do lekarza rodzinnego. Specjalista zbiera szczegółowy wywiad, przeprowadza somatoskopię i mierzy parametry organizmu. Następnie wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne i metody instrumentalne w celu zidentyfikowania możliwych czynników etiologicznych przybierania na wadze. Zgodnie ze wskazaniami przepisywane są konsultacje wąskich specjalistów. Najbardziej pouczające są:

 • Somatometria. Standardową metodą jest pomiar wskaźnika masy ciała, który pozwala stwierdzić obecność nadwagi. Przy wartości wskaźnika 25 u dorosłych mówią o dodatkowych kilogramach, wartość powyżej 30 wskazuje na rozwój otyłości. Pamiętaj, aby zmierzyć obwód talii – wskaźnik większy niż 80 cm wskazuje na otyłość trzewną.
 • Profil hormonalny. U kobiet w celu ustalenia przyczyny gwałtownego przyrostu masy ciała bada się poziom estrogenu i progesteronu, co umożliwia wykrycie PCOS u młodych pacjentek oraz potwierdzenie menopauzy powyżej 45 roku życia. Przy możliwej menopauzie męskiej mierzy się zawartość testosteronu. Określ również stężenie hormonów tarczycy przysadki mózgowej, wolnej tyroksyny, glikokortykosteroidów.
 • Badanie ultrasonograficzne. Jeśli przybieraniu na wadze towarzyszą objawy niedoczynności tarczycy, konieczne jest USG tarczycy. Podczas badania ujawniają się obszary zmniejszonej echogeniczności miąższu, złogi wapnia w gruczole. Kobiety muszą wykonać USG narządów miednicy, aby wykluczyć powstawanie nowotworów.
 • Metody rentgenowskie. W diagnostyce patologii podwzgórzowo-przysadkowej, której towarzyszy przyrost masy ciała, stosuje się celowaną radiografię siodła tureckiego. Aby wyjaśnić diagnozę, zaleca się wykonanie CT lub MRI mózgu. Aby ocenić czynność tarczycy, wykonuje się scyntygrafię radioaktywnym izotopem jodu.

Somatometria

Leczenie

Pomoc przed diagnozą

Jeśli pojawienie się dodatkowych kilogramów jest spowodowane nadużywaniem wysokokalorycznej żywności lub siedzącym trybem życia, możesz sobie z tym poradzić samodzielnie lub z pomocą dietetyka bez leków. Konieczny jest przegląd diety: podstawą diety powinny być zboża i produkty pełnoziarniste, świeże lub duszone warzywa, chude mięso i ryby. Częstotliwość posiłków wynosi 4-5 razy dziennie. Pamiętaj, aby zwiększyć aktywność fizyczną, podczas gdy przepracowanie nie powinno być dozwolone. Szybki przyrost masy ciała bez powodu jest podstawą do zasięgnięcia porady specjalisty.

Leczenie zachowawcze

Specyficzne leki do leczenia przybierania na wadze są wskazane tylko w zaawansowanych stadiach, kiedy niemożliwe jest osiągnięcie wyników za pomocą terapii dietetycznej i ćwiczeń. Leki te mają wiele skutków ubocznych, dlatego stosuje się je pod stałym nadzorem lekarza. Po ustaleniu choroby, która spowodowała otyłość, zalecana jest terapia etiotropowa. Najczęściej stosowane leki to:

 • „Blokery kalorii”. Leki zmniejszają wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim poprzez hamowanie określonych enzymów, więc większość pokarmu jest wydalana w niezmienionej postaci. Lekom towarzyszą zaburzenia dyspeptyczne.
 • Leki działające ośrodkowo. Środki działają na struktury mózgu, dzięki czemu apetyt jest znacznie zmniejszony. Efekt pojawia się wystarczająco szybko, ale stosowanie leków działa stymulująco na centralny układ nerwowy.
 • Leki psychotropowe. Środki uspokajające i neuroleptyki są wskazane w schizofrenii i innych ciężkich chorobach psychicznych. Aby osiągnąć trwały efekt, leki są przyjmowane na długie kursy pod nadzorem specjalisty.
 • Cytostatyki. Stosuje się je w nowotworach narządów wydzielania wewnętrznego, które powodują wzrost masy. Cytostatyki hamują wydzielanie hormonów, zmniejszają objętość guza. Leki można łączyć z radioterapią.
READ
Na próżno zmieniono mini: postać Brigitte Macron stała się prostokątna w wieczorowej sukni w pionowe pasy

zabieg chirurgiczny

W przypadku dużych gruczolaków przysadki wykonuje się ich przeznosowe usunięcie. Nowotwory kory nadnerczy wymagają jednostronnej adrenalektomii. W przypadku wykrycia dużych torbieli jajnika wykonuje się laparotomię lub laparoskopowe wycięcie jajników. Niedoczynność tarczycy z powstaniem dużego wola utrudniającego oddychanie jest wskazaniem do subtotalnej resekcji tarczycy.

2. Otyłość: przyczyny i mechanizmy przybierania na wadze, podejścia do korekty / Bubnova M.G. / / Consilium medicum – 2005 – nr 5.

3. Charakterystyka metaboliczna i psychiczna pacjentów z otyłością. Streszczenie rozprawy doktorskiej / Gurova O.Yu. — 2010.

4. Otyłość: etiologia, patogeneza, aspekty kliniczne / wyd. Dedova II, Melnichenko G.A. — 2004.

Jesz zdrowo i regularnie ćwiczysz, ale Twoje ulubione dżinsy nagle stają się za małe? Być może cała sprawa jest z następujących powodów!

1. Masz złe odżywianie

1. Masz złe odżywianie

Nie jest tajemnicą, że jedzenie dużej ilości jedzenia powoduje przyrost masy ciała. Ale przy złym odżywianiu sytuacja może być taka sama. „Jeśli nie masz wystarczającej ilości jedzenia, możesz mieć problemy z utratą wagi, a nawet przytyć kilka dodatkowych kilogramów” – wyjaśnia fizjolog. Fiona Gilbert.

Dzieje się tak, ponieważ organizm myśli, że jest to „okres głodu” i dlatego zaczyna gromadzić tłuszcz, aby przetrwać.

2. Jesz prosto z puszki.

Jeśli w pracy lub w domu wolisz jeść gotowe jedzenie sprzedawane na tackach, słoikach lub pojemnikach, koniecznie połóż je na talerzu. Ci, którzy tego nie robią, często popełniają błędy w zjedzonej ilości, a w efekcie stale się przejadają.

3. Odpręż się po treningu

To, że intensywnie ćwiczysz, nie usprawiedliwia obfitych posiłków po treningu. Stosowanie dużej ilości węglowodanów i tłuszczów, a także nadużywanie gainerów nie doprowadzi do przyrostu masy ciała, ale do wzrostu tkanki tłuszczowej.

„Dzieje się tak, ponieważ ludzie przeceniają ilość kalorii straconych podczas treningu i nie doceniają tych, które pochodzą z pożywienia. Powinieneś wiedzieć, że musisz przebiec więcej niż jedną milę, aby „spalić” mały kawałek sernika ”, mówi dietetyk Julia Mancuso.

Podczas kręcenia reklam marketerzy zazwyczaj płacą szczupłej osobie za nadwagę w przypadku zdjęć „przed nadwagą”, a nie osobie otyłej za zdjęcia „po”.

4. Rzadko się ważysz.

4. Rzadko się ważysz.

Aby kontrolować swoją wagę, musisz regularnie się ważyć. „Doradzam pacjentom wejście na wagę w poniedziałek, środę i piątek” – mówi dietetyk. Christina Palumbo. — Według badań opublikowanych w czasopiśmie Otyłość, Częste ważenie wiąże się z większą utratą wagi i lepszym zapobieganiem przybieraniu na wadze.”

READ
10 prostych ćwiczeń, które pomogą Ci uzyskać wspaniałe pośladki

Jeśli w piątek waga jest normalna, możesz się rozpieszczać w weekend, ale jeśli w poniedziałek jest więcej, schudnij w ciągu tygodnia.

5. Nie śpisz wystarczająco dużo.

Przy odpowiednim odżywianiu i regularnych ćwiczeniach brak snu może zepsuć obraz. Temu zagadnieniu poświęcono więcej niż jedno opracowanie. Na przykład traktat naukowy z 2011 roku wykazał, że mniej snu wiąże się z wyższym BMI (wskaźnikiem masy ciała) i szerszą talią.

6. Masz problemy z tarczycą

Tarczyca odgrywa istotną rolę w utrzymaniu metabolizmu człowieka. „Na przykład przy niedoczynności tarczycy metabolizm może zwolnić do punktu, w którym prowadzi to do subtelnego (i szybkiego) wzrostu dodatkowych kilogramów” – mówi dietetyk. Julia Mancuso.

Jedno z badań z 2011 roku wykazało, że zmniejszenie wagi do zalecanej ilości poprawia pamięć.

7. Ciągle jesteś zestresowany

„Podczas stresującej sytuacji organizm wytwarza więcej kortyzolu, hormonu stresu, co z kolei prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi, jednocześnie hamując produkcję insuliny. W rezultacie osoba doświadcza ciągłego uczucia głodu, co może prowadzić do przejadania się i gromadzenia nadmiaru tłuszczu na brzuchu ”- mówi dietetyk. Alyssa Ramsey.

8. Zbyt poważnie traktujesz swoją dietę.

8. Zbyt poważnie traktujesz swoją dietę.

Ścisłe przestrzeganie diety jest powszechną praktyką dla tych, którzy chcą szybko schudnąć. Ale długi proces odchudzania wymaga małych odpustów.

Tak więc australijscy naukowcy odkryli, że ludzie, którzy przestrzegali ścisłej diety przez dwa tygodnie z dwoma nieuczciwymi dniami (kiedy można jeść wysokokaloryczne i nie zawsze zdrowe jedzenie), tracili na wadze więcej niż ci, którzy ściśle przestrzegali diety restrykcyjnej. Wyniki badania zostały opublikowane w autorytatywnej publikacji International Journal of Obesity.

9. Dużo ćwiczysz

Intensywny trening prowadzi również do przyrostu masy ciała, ale kosztem masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Nie powinieneś się tego bać. Im większa objętość mięśni, tym intensywniej organizm spala tkankę tłuszczową.

Trener fitness Drew Manning specjalnie przytył około 70 funtów tłuszczu, aby zrozumieć z własnego doświadczenia, jakie trudności napotykają jego podopieczni podczas odchudzania.

10. Przejadanie się zdrową żywnością

Wielkość porcji jest tak samo ważna jak zawartość talerza. Zdrowa żywność może być również bogata w kalorie. Na przykład przejadanie się pożywnymi pokarmami, takimi jak masło, awokado, orzechy, ryż, makaron, komosa ryżowa lub ciemna czekolada, może spowodować przesunięcie wagi w górę.

11. Po prostu się starzejesz.

Każdego roku, począwszy od granicy wieku 30 lat, człowiek traci pewien procent masy mięśniowej. Ponadto naturalny metabolizm organizmu zaczyna zwalniać.

READ
Gimnastyka przeciw cellulitowi na wewnętrzną stronę nóg

„Jeśli dana osoba nadal je w ten sam sposób, co wcześniej, przybieranie dodatkowych kilogramów jest naturalnym skutkiem” – mówi dietetyk. Sheryl Forberg. — Utrzymanie szczupłej sylwetki wymaga połączenia treningu cardio i treningu siłowego, aby wspierać masę mięśniową i przyspieszać metabolizm.

12. Nie przestrzegaj reżimu picia

12. Nie przestrzegaj reżimu picia

Badania przeprowadzone przez ekspertów Uniwersytet w Birmingham, wykazali, że wypicie dwóch szklanek wody przed każdym posiłkiem znacznie przyspiesza proces odchudzania.

„Woda pomaga nam czuć się pełniejszymi, co oznacza, że ​​kontroluje apetyt” – wyjaśnia dietetyk. Sheryl Forberg. „A kiedy osoba jest odwodniona, organizm może zacząć „oszczędzać” wodę, aby utrzymać funkcje życiowe, co doprowadzi do zatrzymania płynów, a w konsekwencji do przyrostu masy ciała”.

Badania pokazują, że niedowaga może być jeszcze gorsza niż nadwaga. Na przykład osoby z niedowagą częściej doświadczają osteoporozy i demencji.

13. Kochasz słone potrawy.

Dieta bogata w sód często prowadzi do wzdęć, co z pewnością zwiększa wagę. Ale na szczęście wystarczy zmienić dietę na zdrowy tryb życia, a „nadmiar wody” opuści organizm.

14. Bierzesz leki

Od beta-blokerów po antykoncepcję, istnieje długa lista leków, których efektem ubocznym jest przyrost masy ciała. Niektóre leki zwiększają apetyt, inne powodują zatrzymanie płynów w organizmie, a jeszcze inne powodują senność, co ogranicza aktywność fizyczną. Jeśli zauważysz, że po zażyciu nowego leku czujesz się lepiej, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem!

15. Poddajesz się pokusom.

15. Poddajesz się pokusom.

Jeśli w Twojej kuchni lub biurze zawsze są pokusy w postaci ciasteczek, batoników, lodów czy pizzy, nic dziwnego, że od czasu do czasu ulegasz im i dostajesz dodatkową porcję kalorii.

Najlepszym sposobem na utrzymanie diety jest zastąpienie niezdrowych przekąsek zdrowymi – marchewką, jabłkami, bakaliami, musli. Smacznego!

Nadwaga wywołuje rozwój wielu chorób – liderów pogorszenia jakości życia, a nawet wzrostu śmiertelności. Co powoduje nagromadzenie nadwagi i dlaczego wcześniej o wiele łatwiej było utrzymać formę?

Przybieranie na wadze jest ułatwione dzięki przewadze energii pochodzącej z pożywienia nad energią spożywaną w ciągu dnia, tygodnia itp. Mówiąc najprościej, jemy więcej niż jest to konieczne do utrzymania wagi. Aby uzyskać formę, wybierz chude białko, warzywa, zwłaszcza warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.

Również hipodynamia przyczynia się do gromadzenia nadwagi. Współczesny rytm życia jest siedzący. Jeśli zauważysz, że zaczęło ci się poprawiać, zacznij od najprostszej dostępnej dla każdego formy aktywności fizycznej – więcej spaceruj. Wyznacz sobie cel, aby przejść 10000 XNUMX kroków dziennie, a zauważysz, że nie tylko schudłeś, ale także stałeś się bardziej czujny i aktywny.

Inne przyczyny to niewystarczające spożycie wody, nagromadzony stres oraz zaburzony sen i wzorce odpoczynku. Niemniej jednak odżywianie i aktywność fizyczna są podstawą zachowania harmonii.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: