5 najczęstszych błędów przy wyborze mebli do nowego mieszkania

Dopasowując rozmieszczenie mebli w mieszkaniu, można znacznie poprawić wnętrze i zyskać trochę więcej wolnej przestrzeni. Mówimy o tuzinie błędów, poprawiając które, uzyskasz wygodniejszą i stylową przestrzeń.

1. Ilość mebli nieadekwatna do wielkości pokoju

Konieczne jest zachowanie równowagi: w pokoju powinno być tyle mebli, aby z jednej strony wszystkie funkcje przypisane do pokoju były zajęte, a z drugiej strony, aby korzystanie z tych funkcji było wygodne.

Pokój dzienny: zdjęcie przeładowane meblami

Zdjęcie: Instagram fedorova_architects

Nie przeciążaj przestrzeni: lepiej przenieść ten lub inny obszar do innego pokoju, niż forsować cały pokój meblami, potykając się o nie i uderzając w rogi.

Stylowe minimalistyczne wnętrze nowoczesnego salonu

Zdjęcie: Instagram azbukadom

2. Stół blisko ściany

Biurko przysunięte do ściany jest częstym zjawiskiem we wnętrzach domowych.

Stylowe miejsce pracy przy ścianie: zdjęcie

Jeśli jednak dysponujesz chociaż małym kącikiem na domowe mini-biuro, o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie stołu w pewnej odległości od ściany – tak, aby blisko niego znajdowało się krzesło biurowe, a nie stół. Stworzy to bardziej komfortowe warunki pracy, ponadto przed oczami będzie całe pomieszczenie, a nie tylko część ściany. Bonus: taki układ daje wyraźniejszy efekt podziału na strefy.

Organizacja miejsca pracy w mieszkaniu: zdjęcie

Zdjęcie: Instagram yycrealtor

3. Pionowo stojący regał w pokoju dziecinnym

Aby mitycznie zaoszczędzić miejsce, rodzice często decydują się na pionowy regał do pokoju dziecinnego.

Regały w pokoju dziecięcym: fot

Zdjęcie: Instagram helloyulik

Jednak układ poziomy daje znacznie większe możliwości. Po pierwsze absolutnie wszystkie półki są w zasięgu ręki na okruchy: dziecko może samodzielnie wyjmować i odkładać zabawki, książeczki i inne drobiazgi ważne dla rozwoju. Po drugie, powierzchnię regału można wykorzystać jako ławkę – i uciec od krzeseł i puf, oszczędzając miejsce.

Regały poziome w pokoju dziecięcym

Zdjęcie: Instagram ourhousenowahome

4. Komoda “zwrócona” do łóżka

Komoda umieszczona przodem do łóżka nie jest rozwiązaniem najbardziej ergonomicznym.

Komoda we wnętrzu sypialni: fot

Zdjęcie: Instagram fi_tari

O wiele lepiej, z punktu widzenia oszczędności miejsca, jest umieszczenie komody na tej samej ścianie co łóżko. Pozwoli ci to zrezygnować z nocnego stolika. A w niektórych przypadkach zyskaj miejsce na dodatkowe strefy funkcjonalne: spójrz, jak z gracją właściciele tego mieszkania umieścili w sypialni małe biurko do pracy, wykorzystując komodę jako podstawę.

Biurko w małej sypialni: pomysły na układ

Zdjęcie: Instagram fi_tari

5. Sofa przy ścianie w salonie

Jeśli salon nie jest dość mały, nie przesuwaj sofy blisko ściany: wprowadza to wizualną dysharmonię do wnętrza.

READ
Zrób TO, a w mieszkaniu nie będzie śladu rdzy!

Salon z sofą przy ścianie: fot

Zdjęcie: Instagram lj_at_number_5

Ustaw meble tapicerowane tak, aby wizualnie oddzielić część wypoczynkową od innych. Jednocześnie unikaj skrajności: stawianie sofy na środku i codzienne potykanie się o nią też nie jest najlepszą opcją.

Stylowe wnętrze salonu: fot

Zdjęcie: Foxhollowcottage na Instagramie

6. Pustka na środku pokoju

Meble ustawione wzdłuż ścian i pusta przestrzeń na środku pokoju to rozwiązanie, które być może ma uzasadnienie w pokoju dziecięcym: zabawy okruchów wymagają czasem dużo miejsca. W pozostałych pokojach pustka na środku pokoju będzie wyglądać dziwnie i niekomfortowo.

Pustka na środku salonu: fot

Zdjęcie: Instagram borisova.design

Nie oznacza to, że warto zaśmiecać centrum meblami. Ale elegancki stolik kawowy, dywan czy pufa pomogą „zebrać” razem meble, które ustawione „pod ścianą” wyglądają na bardzo rozdrobnione. Jeśli rozpaczliwie potrzebujesz wolnego od mebli środka pokoju, zatrzymaj się przy imponującej lampie sufitowej: przywróci ona równowagę wnętrzu.

Stylowe wnętrze salonu: fot

Zdjęcie: Instagram mir_dizayna77

7. Brak akcentów

Jeśli wszystkie meble w pokoju są mniej więcej tego samego rozmiaru, zbliżone kolorystycznie, a nawet wykonane w tym samym stylu z tych samych materiałów, sytuacja automatycznie staje się nudna i „płaska”.

Wnętrze salonu: fot

Zdjęcie: zwyczajny Instagram piękny

Ustaw akcenty: niech jeden lub więcej mebli wyróżnia się rozmiarem, stylem lub kolorem. Dobrym rozwiązaniem byłby zakup (lub stworzenie) unikalnego elementu wystroju otoczenia, który przyciąga wzrok i tworzy wizualne centrum wnętrza.

Wnętrze salonu z jasnymi akcentami: fot

Zdjęcie: Instagram ibragimova_jamilya

8. Odmowa podziału na strefy

Poważny błąd, który zamieni Twój wystrój w zestaw odmiennych mebli. Koniecznie przemyśl podział na strefy: nie tylko rozmieszczenie mebli, ale także oświetlenie, kolor wykończenia, półprzegrody, półki i parawany czy różne poziomy podłogi i sufitu.

Wnętrze salonu bez podziału na strefy: fot

Zdjęcie: Instagram zamyślona mama

Istnieje wiele sposobów wizualnego oznaczenia funkcjonalnych obszarów pomieszczenia, pamiętaj, aby to zrobić.

Podział na strefy: fot

Zdjęcie: Instagram pro_design_decor

9. Dodatkowe meble

Jednym z najczęstszych błędów w aranżacji mebli są dodatkowe meble.

Przeciążone wnętrze: Zdjęcie

Zdjęcie: Instagram kates_vintage_home

Urządzając dom, kieruj się własnym stylem życia: jeśli mieszkasz sam i rzadko przyjmujesz gości, zdecydowanie nie potrzebujesz stołu jadalnego na sześć miejsc. Mało gotujesz w domu? Porzuć nieporęczny zestaw kuchenny na lżejszą i bardziej kompaktową opcję. Nie zaśmiecaj przestrzeni niezliczonymi stolikami kawowymi, komodami i konsolami, jeśli nie mają praktycznego zastosowania.

READ
Ułatw sobie życie: 13 najfajniejszych hacków!

Stylowe białe minimalistyczne wnętrze

Zdjęcie: Instagram minimalistyczny.wnętrze

10. Brak wolnych powierzchni

Odwrotnym przypadkiem jest brak niezbędnych mebli i wolnych powierzchni tam, gdzie ich pilnie potrzebujemy.

Salon w stylu minimalizmu: zdjęcie

Zdjęcie: Instagram masterskaya_kreslo

W przedpokoju półka, komoda czy konsola są po prostu niezbędne, by przy wejściu położyć rękawiczki, czapkę czy torebkę; obok sofy zdecydowanie potrzebny jest stolik – na pilota, czasopismo, telefon komórkowy; przy łóżku pilnie potrzebna szafka lub komoda – na wodę, książki i inne drobiazgi. Pamiętaj: jeśli nie ma dobrze określonych miejsc na przedmioty, zgubisz je w całym domu.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: