5 dziwnych faktów, które okazały się prawdziwe

Otrzymuj jeden z najczęściej czytanych artykułów na e-mail raz dziennie. Dołącz do nas na Facebooku i VKontakte.

Historia zawiera wiele zabawnych epizodów, w które nie od razu się wierzy. Co więcej, jeśli te pierwsze w końcu naprawdę okażą się mistyfikacją lub tylko złudzeniem, które naukowcy ostatecznie obalili, to pozostałe, wręcz przeciwnie, otrzymały potwierdzenie na poziomie nauki. I tylko to mogło pozwolić opinii publicznej uwierzyć, że naprawdę miały miejsce, są zbyt niezwykłe. Do Twojej wiadomości 6 faktów historycznych, które były uważane za legendę, ale okazały się rzeczywistością.

1. Jak Napoleon został pokonany. króliki

Bonaparte kiedyś przegrał z królikami. /Zdjęcie: fishki.net

Kto by pomyślał, że kiedyś słynny Napoleon Bonaparte poniósł naprawdę haniebną porażkę. stada królików. I było tak: w lipcu 1807 r. dowódca postanowił uczcić podpisanie traktatu tylżyckiego w formie polowania na króliki. Przed polowaniem zorganizowali obiad, a w tym czasie w klatkach siedziało około 3 tysięcy królików i czekało na swój los. Ale kiedy rozpoczęło się polowanie, a zwierzęta zostały wypuszczone na pole, nie tylko nie uciekły ze strachu, ale dosłownie zaatakowały myśliwych, w tym samego Napoleona. Króliki uczepiły się ubrania dowódcy i rzuciły się do jego stóp. Wielki Korsykanin nie miał innego wyjścia, jak tylko uciekać. Powód tego dziwnego incydentu okazał się banalny: na polowanie zamiast dzikich zwierząt znaleźli oswojone, które nie różniły się strachem przed ludźmi.

2 Londyńskie Potop Piwa

Niezwykłe wydarzenie w sercu Anglii. /Foto: fotostrana.ru

Dla wielu słynna powódź piwna w Londynie w 1814 roku wydaje się legendą, ale wydarzyła się naprawdę. Okazuje się, że 17 października 1814 roku w dużym wówczas browarze Horse Shoe wybuchła jedna z drewnianych kadzi do przechowywania produktu, której jedna wysokość wynosiła około 10 metrów. Ale to był dopiero początek: potężny strumień cieczy po prostu zniszczył zawór innego o tej samej pojemności, a potem wszystko potoczyło się zgodnie z zasadą domina. W rezultacie prawie 2 miliony litrów piwa wylało się na ulice Londynu, jak podaje Novate.ru. Siła alkoholowego tsunami była niszczycielska i tragiczna: zginęło ośmiu Anglików, w tym jedna nastolatka w wieku 14 lat. Ale historycy uważają, że ofiar tej niezwykłej historii było więcej, ponieważ wiele osób rzuciło się wypić rozlane darmowe piwo, w wyniku czego zatruło się alkoholem.

READ
6 oznak, że wybrałaś złą kosmetyczkę

3. Powódź melasy w Bostonie

Konsekwencje niezwykłej powodzi. /Zdjęcie: 24tv.ua

Kolejna niezwykła powódź miała miejsce 15 stycznia 1919 roku w amerykańskim mieście Boston w stanie Massachusetts. Ale tym razem była to melasa, lepka słodka substancja wytwarzana z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Do incydentu doszło na terenie firmy Purity Distilling Company, a dokładniej jej zakładu przetwórstwa melasy. Ogromny zbiornik, który miał 15 metrów wysokości i 27 metrów średnicy eksplodował uwalniając około 10 milionów litrów melasy. Substancja zalała pobliskie ulice, zabijając 21 osób i kilka koni oraz raniąc 150 innych. Zachowała się informacja, że ​​fala melasy miała już 8 metrów wysokości i rozlewała się z prędkością 56 km/h.

4 Katastrofa toaletowa w Świętym Cesarstwie Rzymskim

Nieoczekiwany koniec uroczystości. /Zdjęcie: warcats.ru

Kiedy Niemcy nazywano jeszcze Świętym Cesarstwem Rzymskim, czyli ponad 800 lat temu, wydarzyła się tam niesamowita historia, w wyniku której część niemieckiej szlachty straciła życie w zupełnie niegodziwy sposób. Było tak: w 1184 roku król Niemiec Henryk VI podróżował przez region Erfurtu i zorganizował spotkanie ze szlachtą z całego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które miało się odbyć w tamtejszej cytadeli petersberskiej. Ale gości było zbyt wielu i 25 lipca 1184 r., kiedy wszyscy zebrali się w budynku, drugie piętro nie wytrzymało i zawaliło się – szlachcice wpadli przez pierwsze piętro do piwnicy, która służyła jako toaleta. Według pozostałych dowodów w ekskrementach utonęło wówczas około 60 osób. Ale sam król Henryk uratował się przypadkiem – umieszczano je nie na drewnianej podłodze, ale w niszy z kamienną posadzką.

5. Koń jako senator rzymski

Jeden z najsłynniejszych wybryków Kaliguli. /Zdjęcie: fishki.net

Niewiele osób nie słyszało tej dziwnej historii o wybrykach rzymskiego cesarza Kaliguli, ale wielu uważa ją za nieprawdopodobną. I była w rzeczywistości: koń władcy Incitata, którego przydomek tłumaczy się jako „szybki”, był tak kochany przez swego pana, że ​​miał żłób z kości słoniowej, fioletowe koce noszone przez samych cesarzy, marmurową stajnię i obrożę wykonaną z kamienie szlachetne. Ale to nie wystarczyło Kaliguli: uczynił Incitatusa senatorem, a nawet zamierzał awansować go na konsula. Ale historycy sugerują, że ta dziwna decyzja nie była dowodem szaleństwa Kaliguli, ale kpiną z ówczesnych senatorów, mówiących, że koń zrobi to samo, co oni.

READ
Najbardziej pożądaną kobietą według znaku zodiaku jest. BĘDZIESZ ZASKOCZONY!

6. Adolf Hitler został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Trudno wyobrazić sobie bardziej niefortunnego kandydata do tej nagrody. /Zdjęcie: bbc.com

Już sam ten fakt jest uderzający, że ta osoba mogłaby być nominowana do takiej nagrody. Stało się to jednak również trzy miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Eric Gottfried Christian Brandt, przeciwnik idei Führera, poseł szwedzkiego parlamentu, wysunął Hitlera jako kandydata i postanowił ośmieszyć samą nagrodę za kandydaturę Neville’a Chamberlaina, jednego z sygnatariuszy monachijskiego Umowa. W liście do Komitetu Noblowskiego napisał, że władca III Rzeszy był „danym przez Boga bojownikiem o pokój”, a także odnotował swoje główne dzieło Mein Kampf jako „najlepsze i najbardziej popularne dzieło na świecie”. Komitet nie docenił żartu – kilka dni później nominacja została odwołana.

Ale do historii przeszedł również ostatni akapit listu przewodniego Brandta: „Niestety, wielu ludzi wciąż nie dostrzega wielkości walki Adolfa Hitlera o pokój. Opierając się na tym fakcie, nie miałbym czasu na nominowanie Hitlera jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla, gdyby nie kilku szwedzkich parlamentarzystów, którzy nominowali innego kandydata, a mianowicie brytyjskiego premiera Neville’a Chamberlaina. Ta nominacja wydaje się nieprzemyślana. Chociaż prawdą jest, że Chamberlain, z jego jasnym zrozumieniem walki Hitlera o uspokojenie, przyczynił się do ocalenia pokoju na świecie, decyzję tę podjął Hitler, a nie Chamberlain! Hitlerowi i nikomu innemu należy przede wszystkim podziękować za pokój, który wciąż panuje w większości Europy; a ta osoba jest także nadzieją świata w przyszłości. Ponieważ Chamberlain może oczywiście ubiegać się o swój udział w utrzymywaniu pokoju, mógł otrzymać mniejszą część Nagrody Pokojowej. Ale najwłaściwszą rzeczą jest nie umieszczanie innego imienia obok imienia Adolfa Hitlera i tym samym rzucanie na niego cienia. Adolf Hitler jest z pewnością prawdziwym bojownikiem o pokój od Boga, a miliony ludzi na całym świecie pokładają w nim nadzieję jako Księcia Pokoju na ziemi.

11. Świnia nie może patrzeć w niebo.

12. W norweskiej osadzie Longyearbyen umieranie jest nielegalne. Bo w warunkach wiecznej zmarzliny ciała nie rozkładają się i przyciągają drapieżniki, w tym niedźwiedzie polarne.

12. W norweskiej osadzie Longyearbyen umieranie jest nielegalne. Bo w warunkach wiecznej zmarzliny ciała nie rozkładają się i przyciągają drapieżniki, w tym niedźwiedzie polarne.

13. Zbudowanie Titanica zajęło 7 milionów dolarów. Aby zrobić o nim film – 200 milionów.

13. Zbudowanie Titanica zajęło 7 milionów dolarów. Aby zrobić o nim film - 200 milionów.

14. Dalmatyńczyki rodzą się bez plam.

14. Dalmatyńczyki rodzą się bez plam.

15. Używanie przekleństw przyczynia się do produkcji w organizmie hormonów szczęścia – endorfin, które działają na organizm przeciwbólowo.

15. Używanie przekleństw przyczynia się do produkcji w organizmie hormonów szczęścia – endorfin, które działają na organizm przeciwbólowo.

16. Eksperyment laboratoryjny na myszach pozwolił ustalić, że lenistwo można odziedziczyć.

16. Eksperyment laboratoryjny na myszach pozwolił ustalić, że lenistwo można odziedziczyć.

17. Większość ludzi ma mikroskopijne roztocza Demodex w swoich rzęsach, które mają pazury i usta.

17. Większość ludzi ma mikroskopijne roztocza Demodex w swoich rzęsach, które mają pazury i usta.

18. Około 365 milionów ludzi na świecie ma komputery, a połowa światowej populacji nigdy nie widziała ani nie korzystała z telefonu.

18. Około 365 milionów ludzi na świecie ma komputery, a połowa światowej populacji nigdy nie widziała ani nie korzystała z telefonu.

19. Lasy nazywane są płucami planety, ale około 50% tlenu na Ziemi jest wytwarzane przez fitoplankton.

19. Lasy nazywane są płucami planety, ale około 50% tlenu na Ziemi jest wytwarzane przez fitoplankton.

20. Do tej pory powierzchnia Marsa została zbadana lepiej niż dno oceanu na Ziemi.

20. Do tej pory powierzchnia Marsa została zbadana lepiej niż dno oceanu na Ziemi.

15 faktów o otaczającym Cię świecie, które przyprawiają Cię o gęsią skórkę
I wiedziałeś o tym.
Top 20 szokujących faktów, których nie wiedziałeś o swoim ciele
750 komentarze

Dystrybucja[edytuj | edytuj tekst wiki]

READ
8 najlepszych serii dla kobiet w każdym wieku

Pomnik N. M. Przewalskiego w Petersburgu.
Wielbłądy występują tylko w strefie pustyń i suchych stepów, nie mogą żyć na terenach o wilgotnym klimacie ani w górach[1]. W formie udomowionej oba typy wielbłądów Starego Świata są powszechne w wielu obszarach Azji i Afryki. Dromadery występują w północnej Afryce do 1° szerokości geograficznej południowej, na Półwyspie Arabskim iw Azji Środkowej. W XIX wieku sprowadzono je do Australii, gdzie szybko przystosowały się do tamtejszych warunków klimatycznych i dziś osiągnęły liczbę 50 tysięcy osobników. Bactrians są powszechne w regionach od Azji Mniejszej po Mandżurię. W sumie na świecie żyje około 19 milionów wielbłądów, z czego 14,5 miliona żyje w Afryce. W samej Somalii jest ich 7 milionów, aw sąsiednim Sudanie 3,3 miliona.

Uważa się, że dzika forma dromadera wymarła na początku naszej ery. Najprawdopodobniej jego rodowym domem było południe Półwyspu Arabskiego, chociaż nie do końca wiadomo, czy jego przodek był dziką formą dromadera, czy wspólnym przodkiem z Bactrianem.

N. M. Przewalski w swojej azjatyckiej wyprawie po raz pierwszy odkrył istnienie dzikich dwugarbnych wielbłądów, Chaptagajów, których istnienie przypuszczano, ale kwestionowano. Populacje dzikich bakterii Bactrian nadal istnieją w regionie autonomicznym Sinciang Uygur oraz w Mongolii, gdzie około tysiąc osobników żyje w trzech oddzielnych populacjach. W naszych czasach rozważana jest kwestia aklimatyzacji dzikich wielbłądów dwugarbnych w plejstoceńskim parku w Jakucji.

Skąd pochodzą wielbłądy w Australii? Czy to jest sprowadzone i wyhodowane? a klimat? (chociaż jest tam wystarczająco dużo pustyń, ale pamiętam żart o przesłuchaniu wielbłąda w zoo w Woroneżu).

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: