30 błędów, które powstrzymują Cię przed utratą wagi

Utrata wagi może być bardzo trudna. Czasami czujesz, że robisz wszystko dobrze, ale nadal nie widzisz efektów: waga nie zachęca, a centymetr, a sama sukienka nie pasuje w żaden sposób. I włożono w to wiele wysiłku. Dlaczego więc nie ma efektów? Eksperci twierdzą, że wielu z nich hamuje postęp, ponieważ słuchają złych lub już przestarzałych rad. Na MedAboutMe, 10 typowych błędów, które popełnia prawie każdy, kto traci na wadze.

1. Śledź tylko numer na wadze

1. Śledź tylko numer na wadze

Och, to praktycznie droga donikąd. Co więcej, można wpaść w zaburzenia odżywiania, wpędzić swoją psychikę w róg ortoreksji, anoreksji i innych zupełnie niepotrzebnych wypaczeń!

A wszystko dlatego, że waga w kilogramach to tylko jeden pomiar w kwestii utraty wagi. Masa ciała zależy od wielu czynników, w tym retencji płynów i pokarmów.

Waga może zmienić się o 1,8 kg w ciągu zaledwie jednego dnia. Ile i co jadłeś i piłeś, jaka jest pogoda na zewnątrz i ogólnie co dzieje się z Twoim zdrowiem – wszystko to wpływa na masę ciała.

Nawet u zdrowych kobiet wahania poziomu estrogenu i progesteronu (często w drugiej połowie cyklu miesiączkowego) mogą prowadzić do znacznego zatrzymania płynów, co nieuchronnie pokaże waga.

Jeśli wartości w kilogramach się nie zmieniają, nie może to oznaczać, że wysiłki są daremne. Często zdarza się, że tłuszczu jest mniej, ale obrzęk utrudnia jego zauważenie.

Ponadto, jeśli trzymasz się intensywnych treningów, masa mięśniowa może rosnąć zamiast tłuszczu. Wiadomo, że mięśnie są cięższe.

Mierzenie talii za pomocą taśmy mierniczej i robienie sobie zdjęć może udowodnić, że tłuszcz naprawdę spada, nawet jeśli skala nie jest szczególnie zachęcająca.

Na wagę w kilogramach może wpływać wiele czynników, w tym zatrzymanie płynów, wzrost mięśni i ilość niestrawionego pokarmu. W tym samym czasie tkanka tłuszczowa może się zmniejszyć, a liczby na wadze zamarznąć.

2. Zyskaj nadmiar lub – niespodzianka – brak kalorii

2. Zyskaj nadmiar lub – niespodzianka – brak kalorii

Aby schudnąć, musisz stworzyć deficyt kalorii. To znaczy bardziej spalać niż konsumować. A oto wiadomość: konwencjonalne obliczenia deficytu kalorii już nie działają!

Przez dziesięciolecia wierzyliśmy (a naukowcy nas wspierali), że redukcja kalorii o 3500 tygodniowo zapewni utratę 0,5 kg tłuszczu. Ale nowe prace naukowe dowodzą, że poziom deficytu kalorii i jego wpływ na tkankę tłuszczową jest zmienny i różni się w zależności od osoby.

Kolejna kwestia: możesz pomyśleć, że nie jesz tak dużo. Ale w rzeczywistości wielu nie docenia i nie bierze pod uwagę wszystkiego, co zjedzone.

Na przykład w jednym badaniu trwającym dwa tygodnie 10 osób z nadwagą zgłosiło spożywanie 1000 kalorii dziennie. A testy dowiodły, że faktycznie zjedli 2000 kalorii, czyli zaniżyli swoją dietę o połowę!

I nie chodzi tylko o „śmieciowe jedzenie” i zakazane przekąski. Być może jesteś uzależniony od dość zdrowych, ale jednocześnie wysokokalorycznych potraw, takich jak orzechy i ser. Pilnowanie wielkości porcji jest kluczem do utraty wagi.

Nawiasem mówiąc, ta sama historia z wydatkami energetycznymi na ćwiczenia fizyczne: wielu ma tendencję do przeceniania ilości kalorii traconych w trakcie treningu. Co więcej, jak mówią eksperci, średnio uważamy, że wydaliśmy 4 razy więcej kcal niż w rzeczywistości (Dziennik medycyny sportowej i sprawności fizycznej).

Jednocześnie zbytnie ograniczanie kalorii również przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Eksperci udowodnili, że jeśli spożywasz mniej niż 1000 kcal dziennie (jak zalecają niektóre błędne diety), prowadzi to do utraty masy mięśniowej i bardzo spowalnia metabolizm.

Jeśli masz za dużo kalorii, nie będziesz w stanie schudnąć. Jednocześnie znaczny deficyt kaloryczny prowadzi do ciągłego uczucia głodu, spowolnienia metabolizmu i utraty mięśni. Wszystko wymaga równowagi!

3. Nie ćwiczę lub, odwrotnie, ćwiczę za dużo

3. Nie ćwiczę lub, odwrotnie, ćwiczę za dużo

Jeśli w ogóle nie ćwiczysz, a jedynie stosujesz dietę, najprawdopodobniej spowoduje to utratę mięśni i wiele negatywnych skutków spowolnienia tempa metabolizmu.

Ćwiczenia fizyczne pomagają zminimalizować utratę mięśni, zwiększyć spalanie tłuszczu i zapobiegać spowolnieniu metabolizmu. Life hack: im więcej mięśni w ciele, tym łatwiej schudnąć i utrzymać wynik.

READ
Oto dlaczego Francuzki nie przytyją: 9 prostych zasad, które pomogą Ci zachować szczupłą sylwetkę

Jednak przeciążenie może również powodować problemy.

Eksperci twierdzą, że intensywny trening na dłuższą metę szkodzi zdrowiu, trudno go utrzymać, a także prowadzi do sytuacji stresowych (magazyn PLoS One). Ponadto mogą pogarszać wydzielanie hormonów nadnerczy, które regulują reakcję na stres i stan organizmu oraz prowokować obrzęki. (Europejski Dziennik Żywienia Klinicznego).

Próba spalenia większej ilości kalorii przez spędzanie zbyt dużej ilości czasu przy maszynach nie jest już uważana za skuteczną ani zdrową strategię.

Jednak podnoszenie ciężarów i cardio kilka razy w tygodniu to nowa i prawidłowa taktyka, aby utrzymać tempo metabolizmu w imię szczupłej sylwetki.

Brak ruchu powoduje spadek tkanki mięśniowej i spowalnia metabolizm. Jednocześnie zbyt dużo ćwiczeń nie jest ani zdrowe, ani skuteczne i może prowadzić do silnego stresu. Trenuj koniecznie, ale bez fanatyzmu!

4. Nie uwzględniaj w programie treningu siłowego

Trening siłowy jest niezwykle ważny w kwestii odchudzania.

Ćwiczenia z ciężarami to najważniejsza część obciążenia budująca tkankę mięśniową i przyspieszająca metabolizm. Wpływają na proporcje tkanek w ciele i są szczególnie dobre do zwalczania złogów tłuszczu w jamie brzusznej i talii!

Eksperci zalecają łączenie ćwiczeń aerobowych i podnoszenia ciężarów.

Trening siłowy (podnoszenie ciężarów lub trening oporowy) może pomóc przyspieszyć metabolizm, zbudować mięśnie i zredukować tkankę tłuszczową, szczególnie w okolicy brzucha.

5. Preferuj produkty „dietetyczne”.

Przetworzona żywność beztłuszczowa i „dietetyczna” jest uważana za doskonałą opcję odchudzania. Ale eksperci twierdzą, że w rzeczywistości mogą mieć zupełnie inne konsekwencje.

Wiele z tych produktów zawierało więcej cukru zamiast tłuszczu, tylko po to, by poprawić smak, i ciągle je kupowaliśmy.

Na przykład jedno opakowanie (130 g) niskotłuszczowego jogurtu owocowego może zawierać aż 25 gramów cukru, czyli 6 łyżeczek!

Ponadto pokarmy niskotłuszczowe i niskotłuszczowe nie pomagają w uczuciu sytości. W rezultacie będziesz musiał głodować po jedzeniu lub jeść więcej, aby poczuć się lepiej.

Zamiast żywności beztłuszczowej lub „dietetycznej”, wybierz żywność zbilansowaną pod względem składników odżywczych i minimalnie przetworzoną. I tak – będziesz musiał czytać wszystkie etykiety, aż znajdziesz „swoje” godne zaufania jedzenie.

Pokarmy beztłuszczowe lub rzekomo dietetyczne mają zwykle wysoką zawartość cukrów i powodują szybsze odczuwanie głodu. Przeczytaj etykiety na opakowaniu!

6. Za mało białka i/lub błonnika

6. Za mało białka i/lub błonnika

Jeśli naprawdę chcesz schudnąć, obserwuj spożycie białka. Jest nie tylko potrzebne dla zdrowia, białko pomaga w utracie wagi.

Białko pomaga zmniejszyć apetyt, promować sytość, zmniejszyć spożycie kalorii, przyspieszyć metabolizm i chronić mięśnie.

W 12-dniowym eksperymencie ludzie jedli posiłek zawierający 30% ich dziennej dawki kalorii z białka. W rezultacie zjadali średnio o 575 kalorii mniej niż w okresie, gdy tylko 15% ich kalorii pochodziło z białka.

Przeglądy naukowe wykazały również, że diety wysokobiałkowe zawierające 1,2-1,6 g białka na kg masy ciała mogą poprawić kontrolę apetytu i skład tkanek.

Kolejnym niezbędnym pomocnikiem w odchudzaniu jest błonnik. Dieta uboga w błonnik może zagrozić wysiłkom odchudzania.

Gdy ogólna ilość błonnika jest na dobrym poziomie, część kalorii z pożywienia nie jest wchłaniana. Chociaż brzmi to jak bajka o żywności „ujemnej kalorii”, eksperci są pewni prawdziwości twierdzeń. Naukowcy obliczyli, że podwojenie dziennej dawki błonnika może zmniejszyć strawność pokarmu o 130 kcal dziennie.

Spożycie białka pomaga w utracie wagi poprzez zmniejszenie apetytu, zwiększenie uczucia sytości i zwiększenie tempa metabolizmu. A błonnik przyczynia się do uczucia sytości i zmniejszonego wchłaniania kalorii w jelitach.

7. Za dużo tłuszczu na diecie niskowęglowodanowej

Diety ketogeniczne i niskowęglowodanowe mogą być prawdziwymi pomocnikami. Naukowcy dowodzą, że mają tendencję do zmniejszania apetytu.

Jednocześnie w wielu programach takich diet dopuszcza się nieograniczoną konsumpcję tłuszczów: ponieważ na ogół odpowiednio skonstruowane diety naprawdę tłumią uczucie głodu.

Jednak możemy również nie odczuć sygnału sytości na czas, aby przestać jeść. Lub zjadają wszystko, co było na talerzu. I w takiej sytuacji ilość tłuszczu musi zostać zmniejszona. Niestety, leniwa dieta ketonowa nie działa dla wszystkich.

READ
9 prostych sposobów na płaski brzuch bez diety i ćwiczeń

Podczas gdy ograniczenie węglowodanów i dieta ketonowa pomagają zmniejszyć apetyt i stworzyć deficyt kalorii, nadmiar tłuszczu może spowolnić lub nawet zatrzymać utratę wagi.

8. Jedz zbyt często bez skupiania się na głodzie.

8. Jedz zbyt często bez skupiania się na głodzie.

Przez dziesięciolecia głównym zaleceniem dotyczącym utraty wagi było „jeść mało, ale często, aby zapobiec silnemu uczuciu głodu i spowolnieniu metabolizmu”.

Jak wiadomo, czasami prowadzi to do nadmiernego spożycia kalorii. Możesz też nie czuć się pełny, co jest złe!

W jednym badaniu, u mężczyzn, którzy zjedli tylko 3 posiłki w ciągu 36 godzin (zamiast zalecanych 14 posiłków), poziom cukru we krwi i głód zmniejszyły się, podczas gdy tempo metabolizmu i sytość wzrosły. Lepiej więc skupić się na sobie, a nie na ogólnych poradach.

Nawiasem mówiąc, potrzeba jedzenia śniadania każdego ranka, nawet jeśli nie masz na to ochoty, również nie jest już uważana za dogmat. Tak, wielu ludzi rezygnujących ze śniadania „odrywa się” w porze lunchu. Ale eksperci twierdzą, że jeśli zsumujesz swoje dzienne kalorie, jest bardziej prawdopodobne, że zjedzą 400 kalorii mniej!

Minusy: Działa to tylko dla tych, którzy rano nie są głodni.

Jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny, oto nowy sposób na odchudzanie!

Jednak pozwalanie sobie na bycie bardzo głodnym to zły pomysł. Lepiej coś przekąsić niż zgłodnieć i zacząć zamiatać wszystko ze stołu.

9. Uważaj na jedzenie, ale nie na napoje

Wiele osób przestaje pić różne napoje z dodatkiem cukrów, aby schudnąć i słusznie. Jednak zastępowanie ich sokami owocowymi i nektarami, nawet świeżo wyciskanymi, jest wyjątkowo nierozsądne.

Nawet 100% sok owocowy zawiera cukier i może powodować problemy zdrowotne oraz utrudniać odchudzanie tak samo jak słodzone napoje.

Na przykład jedna szklanka klarowanego soku jabłkowego zawiera około 35 gramów cukru. A to więcej niż ta sama ilość sody!

Co więcej, „płynne” kalorie nie wydają się wpływać na ośrodki apetytu w mózgu w taki sam sposób, jak kalorie z pokarmów stałych, a głód nie zostanie stłumiony. Oznacza to, że zjemy więcej niż zalecana norma.

Jeśli zrezygnujesz z napojów słodzonych cukrem, ale nadal będziesz pić soki i nektary, dostaniesz więcej cukru i prawdopodobnie więcej jedzenia, ponieważ nadal będziesz otrzymywać dużo cukru z soków owocowych i prawdopodobnie zużyjesz ogólnie więcej kalorii.

10. Miej nierealistyczne cele

10. Miej nierealistyczne cele

Cel jest ważny nie tylko w kwestii odchudzania. Kiedy wyznaczamy sobie cele, angażujemy się w samomotywację. Ale jeśli oczekiwania nie są realistyczne, będą działać przeciwko nam!

Eksperci przeanalizowali informacje z klinik i centrów fitness. Okazało się, że kobiety z nadwagą, które czekały na szybkie i znaczące rezultaty, w ciągu roku zrezygnowały z programów odchudzania. Ponieważ nierealistyczne cele są nieosiągalne.

Dostosuj swoje oczekiwania, na przykład ustal cel, aby schudnąć o 10% w ciągu roku. Pomoże to uniknąć rozczarowania i zwiększy Twoje szanse na sukces.

Brak realistycznego celu długoterminowego jest często jednym z błędów popełnianych przez ludzi decydujących się na zmianę wagi.

Utrata 20 kg nie jest celem. A raczej cel, ale nie poparty ramami czasowymi. Dlatego, wchodząc na wagę po 2 tygodniach i nie widząc cenionych liczb, wielu jest po prostu rozczarowanych, poddaje się i zniechęca.

Ale obraz zmienia się, jeśli wyznaczysz sobie realistyczny cel, na przykład schudnąć 20 kg w 5 miesięcy. Pojawia się plan działania i punkt wyjścia.

Chociaż to nie wystarczy, ponieważ taki cel jest długoterminowy i emocjonalnie trudno się na nim skupić. Co się stanie, gdy minie te 5 miesięcy? Nagle to nie działa, prawda?

Ale jeśli podzielisz ten okres na małe etapy („tracę 4 kilogramy miesięcznie”), będzie to niesamowicie motywujące. Zgadzam się, 4 kg to wciąż nie 20 i jest to całkiem osiągalne.

Każdy pomyślnie ukończony etap będzie małym zwycięstwem i zachętą do przebrnięcia przez cały okres do końca. Ale musisz zrozumieć, że nie powinieneś przeceniać swoich mocnych stron i od razu stawiać poprzeczkę wysoko. 3-4 kg miesięcznie to norma i bezpieczeństwo dla organizmu.

READ
7 ćwiczeń, które pomogą Ci uzyskać szparę między udami

Jeśli masz dość wyczerpujących diet i nieudanych prób pozbycia się uporczywej nadwagi, być może popełniasz te błędy. Porady dietetyka pomogą Ci je znaleźć i wyeliminować!

BŁĄD, KTÓRY ZAPOBIEGA ODCHUDZANIU

Jaki jest wniosek osoby, która wielokrotnie próbowała schudnąć, za każdym razem wracając do punktu wyjścia? Mówi do siebie – jestem śmiertelnie chory. To jest błąd. Drzwi, które zwykle są otwierane do wewnątrz, można również otworzyć na zewnątrz dzięki nieludzkim wysiłkom. Jeśli jednak ci się nie uda, nie powiesz sobie, że jesteś słabą osobą. Powiecie sobie – popełniłem błąd, próbowałem otworzyć te drzwi na zewnątrz, gdy trzeba było wejść do środka.

Odchudzanie. Pracuj nad błędami

Nadwaga wydaje się mieć bardzo zrozumiałe przyczyny rozwoju i oczywiste rozwiązania. Zapytaj osobę z nadwagą, jak schudnąć, a w odpowiedzi usłyszysz, że musisz jeść umiarkowanie, ćwiczyć, nie jeść dużo w nocy i ogólnie mniej słodka, tłusta, smaczna. Ale jeśli wszystko jest tak dobrze znane, to dlaczego pełne pozostają pełne? A może źle rozumiemy coś ważnego, popełniamy błędy? A potem, oczywiście, dopóki te błędy nie zostaną rozpoznane i naprawione, sprawy nie wyjdą z równowagi. Właściwie radzę każdemu, kto próbuje schudnąć, aby zaczął od znalezienia i uświadomienia sobie swoich błędów. A będzie łatwiej, jeśli wymienię niektóre z najczęstszych z nich:

22 błędy w odchudzaniu

1. Powinieneś schudnąć w każdym przypadku, jeśli waga nie jest idealna

To nie do końca prawda. Z medycznego punktu widzenia utrata masy ciała jest wskazana, jeśli występuje choroba wyraźnie związana z nadwagą. Najczęściej jest to nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i/lub cukrzyca. Utrata masy ciała może być również pożądana w przypadkach, gdy istnieją wszelkie powody, aby obawiać się rozwoju tych chorób (starość, poważna otyłość, męskie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej). Jeśli dana osoba jest młoda, zdrowa, ma niewielką nadwagę, która mu odpowiada, lekarze nie mogą nalegać na obowiązkową utratę wagi.

2. Jeśli schudniesz, schudnij. Jeśli nadwaga wynosi około 20-30 kilogramów, nie ma sensu zmniejszać wagi tylko o 5-6 kilogramów.

To nie jest prawda. Z medycznego punktu widzenia bardzo wyraźną poprawę stanu zdrowia można osiągnąć nawet przy spadku masy ciała o 5-10% od poziomu wyjściowego. W rzeczywistości najczęściej jest to te same 5-6 kilogramów.

3. Nie ma sensu chudnąć, bo nawet jak schudniesz, to i tak będziesz później tyć.

Mowa o znanym zjawisku niezwykle dużej nawrotu nadwagi. Rzeczywiście, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki w celu ochrony osoby przed ponownym przybraniem na wadze, przywrócenie początkowej wagi jest prawie nieuniknione i następuje średnio po 6-12 miesiącach. Ale jeśli zostanie wzięty, liczba przypadków udanego utrzymania wagi znacznie wzrasta. To bardzo ważna kwestia i poświęcimy jej osobny rozdział.

4. Winna jest genetyka. Jeśli rodzice są otyli, przyrost masy ciała jest prawie nieunikniony.

Rzeczywiście, taka osoba ma przynajmniej skłonność do nadwagi. Jest bardziej prawdopodobne, że przytyje dodatkowe kilogramy niż przeciętnie. Ale jeśli dana osoba stosuje tak zwaną dietę beztłuszczową, może nie przybrać na wadze, bez względu na to, jak bardzo ma skłonność do nadwagi. I odwrotnie, jeśli dieta danej osoby jest bardzo tłusta, może się ona poprawić nawet bez tendencji do nadwagi.

5. Ludzie tyją, ponieważ dużo jedzą.

To nie jest prawda. Specjalne badania wykazały, że większość osób z nadwagą je średnio mniej lub przynajmniej nie więcej niż większość osób szczupłych.

To wszystko wina tego, że osoby z nadwagą traktują jedzenie tak, jak alkoholik traktuje wódkę. Przejadają się nawet wtedy, gdy już nie muszą. W rzeczywistości osoby z nadwagą powinny być traktowane tak samo jak alkoholicy i narkomani.
Pomimo popularności tego rodzaju pomysłów, istnieje kilka niespójności. Jedzenie, w przeciwieństwie do leków czy wódki, jest kombinacją czynników niezbędnych do przemiany materii. Ciało nie może długo żyć bez jedzenia. Odmowa jedzenia przynosi osobie całkowicie naturalne cierpienie. Problemem jest raczej coś innego. Próbując raz za razem zmniejszyć ilość jedzenia i za każdym razem, ludzie z nadwagą zaczynają się bać jedzenia i siebie. Rozwija się tak zwana nerwica pokarmowa.

READ
Dieta belgijska: minus 3 kilogramy w 3 dni dla każdego typu sylwetki

Po pierwsze uspokój się, a po drugie uświadom sobie, że do koniecznej restrukturyzacji żywienia należy podejść rozsądnie. Dlatego nie wyznaczaj sobie diety, której nikt nie wytrzyma. Chyba że chcesz schudnąć, a nie przygotowywać się do harcerstwa w jednym z afrykańskich krajów.

Po trzecie, istnieje bardzo duża klasa tak zwanych pokarmów beztłuszczowych, które możesz jeść do woli, bez ryzyka poprawy. Nawiasem mówiąc, beztłuszczowe obejmują chleb, makarony i płatki zbożowe, a także chude mięso, ryby i produkty mleczne.

6. Im bardziej nieznośna dieta, tym skuteczniejsza.

To dość powszechne nieporozumienie. Rzeczywiście, przypisując sobie dietę, przede wszystkim skupiamy się na tym, ile siły psychicznej nam zabiera. Wierzymy, że im więcej tym lepiej. Nie jest to jednak prawdą – o skuteczności diety można mówić tylko wtedy, gdy jest ona tolerowana przez większość pacjentów. Spożycie kalorii i sytość to nie to samo. Nie ma bardzo wysokokalorycznych, ale całkiem satysfakcjonujących schematów, i odwrotnie, nienasycony na wpół głodzony schemat może być dość wysokokaloryczny. Wreszcie organizm ma zdolność do zmniejszania wydatku energetycznego w odpowiedzi na zmniejszone spożycie kalorii. Okazuje się, że często bolesne schematy żywieniowe nie przynoszą pożądanego rezultatu.

7. Brak siły woli zapobiega utracie wagi

To nie jest prawda. Większość osób z nadwagą doświadczyła postu trwającego do jednego dnia lub dłużej. Niewielu szczupłych może się pochwalić, że głodują dłużej niż jeden dzień.

8. Metoda odchudzania jest tym lepsza, im więcej kilogramów można stracić w krótszym czasie

To nie jest prawda. Jeśli dana osoba traci więcej niż 3 kg miesięcznie, to wraz z tłuszczem traci niedopuszczalnie dużą ilość tkanki beztłuszczowej – mięśnie, wątrobę, układ odpornościowy. Wyjątkiem jest pierwszy miesiąc diety, kiedy utrata wagi spowodowana usunięciem nadmiaru wody może być nieco większa. Nie ma sensu mówić o skuteczności metody odchudzania bez uwzględnienia jej tolerancji i bezpieczeństwa.

BŁĄD, KTÓRY ZAPOBIEGA ODCHUDZANIU

9. Jeśli połączysz kilka metod odchudzania (na przykład osobne odżywianie i metodę Montegnaca), to ich łączny wynik przekroczy wynik każdej z metod

To nie jest prawda. Wiele metod w zakresie zakazów jest ze sobą sprzecznych. W efekcie pacjent zwiększa cierpienie, co zmusza go do przedwczesnego przerwania leczenia.

10. Całe zło w obiadach. Gdybym udało mi się nie jeść po 6:XNUMX, schudłabym bez żadnych diet

Pomysł pominięcia obiadu jest bardzo popularny wśród osób chcących schudnąć. A jednak ten środek zwykle nie przynosi pożądanego efektu. Biorytm człowieka zbudowany jest w taki sposób, że w pierwszej połowie dnia łatwiej jest zużywać energię, a w drugiej łatwiej ją akumulować. Próby zakazania wieczornego posiłku prowadzą do nieodpartego głodu i załamań. Możesz zjeść obiad. Jedyne, czego musisz spróbować, to to, że jedzenie wieczorem było beztłuszczowe.

11. Z mąki i słodyczy tyjesz

Wcale tak nie jest. Istnieje wiele badań pokazujących, że jeśli żywność jest bardzo uboga w tłuszcz, człowiek przynajmniej nie poprawia się przy prawie każdym spożyciu produktów bogatych w skrobię i słodyczy. Wniosek dotyczący podstawowej zawartości węglowodanów bez tłuszczu ma kluczowe znaczenie dla współczesnej dietetyki. W oparciu o wysokowęglowodanową, niskotłuszczową dietę można zbudować skuteczne i łatwo tolerowane schematy utrzymania wagi. Szczerze mówiąc, kiedy po raz pierwszy sam o tym przeczytałem, wydawało mi się, że wszystkie moje stare idee dotyczące biochemii zostały wywrócone do góry nogami. Okazało się wręcz przeciwnie, w końcu stanęli na nogi.

12. Olej roślinny jest zdecydowanie przydatny

To nie jest prawda. Oleje roślinne, które powszechnie określamy jako „chude”, w rzeczywistości zawierają około 97-98% tłuszczu. To są bardzo tłuste potrawy. Chociaż należy zauważyć, że oleje roślinne, w przeciwieństwie do tłuszczów zwierzęcych, nie przyspieszają rozwoju miażdżycy.

READ
5 cech kobiety, która nigdy nie schudnie

13. Margaryny są zdrowe, ponieważ nie zawierają tłuszczów zwierzęcych.

To nie jest prawda. Udowodniono, że aterogenność margaryn (zdolność do wywoływania lub przyspieszania rozwoju miażdżycy) nie jest mniejsza, ale przeciwnie, wyższa niż tłuszczów zwierzęcych. Jeśli chodzi o zawartość tłuszczu w margarynach, jest ona mniej więcej taka sama jak w każdym innym tłuszczu, roślinnym lub zwierzęcym.

14. Kiełbasa lekarska nazywa się tak, ponieważ nie zawiera tłuszczu i wspomaga odchudzanie.

To nie jest prawda. Kiełbasa lekarska zawiera do 30% tłuszczu zwierzęcego i sporo soli. Niepożądane jest spożywanie go nie tylko przy nadwadze, ale także przy miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym i niektórych chorobach nerek. Dotyczy to również innych kiełbas wieprzowych, a także kiełbas i wędlin.

15. Utrata wagi polega na długotrwałym odrzucaniu masy bardzo smacznych rzeczy.

To nie jest prawda. Istnieją metody na dość skuteczne odchudzanie, w których nie ma zakazu stosowania jakichkolwiek produktów, nawet na jeden dzień. Na przykład nasz. A poniżej go poznamy.

16. Istnieje tajny lek, który może prowadzić do utraty wagi bez stosowania diety.

To nie jest prawda. Nie ma leków, które mogą prowadzić do utraty wagi, jeśli pacjent nie jest jednocześnie na diecie.

17. Możesz obejść się bez diety, jeśli zastosujesz specjalny masaż, akupunkturę lub psychoterapię

Udowodniono jednoznacznie, że pewną i przewidywalną utratę wagi u otyłych pacjentów można wywołać jedynie za pomocą specjalnie dobranej diety. Wszystkie inne metody leczenia w najlepszym przypadku zwiększają skuteczność diety lub poprawiają jej tolerancję.

18. Aktywność fizyczna zdecydowanie przyczynia się do utraty wagi. Jeśli ćwiczysz, możesz schudnąć bez żadnych diet

To nie jest prawda. Aktywność fizyczna, którą może wykonywać większość ludzi, prowadzi do utraty wagi tylko wtedy, gdy pacjent jest również na diecie. Istnieją badania naukowe wykazujące, że niewłaściwie dobrane obciążenia prowadzą do przybierania na wadze, a nie do utraty wagi.

19. Jeśli znam trzech znajomych, którym ta metoda odchudzania pomogła, to na pewno mi też pomoże.

To nie jest prawda. Program odchudzania, zarówno w zakresie diety i aktywności fizycznej, jak i pozostałych jego działów, wymaga ścisłego indywidualnego doboru i dawkowania.

20. Utrata wagi jest nie do pogodzenia z jedzeniem do syta.

To nie jest prawda. Dobrze dobrana dieta sprawia, że ​​człowiek czuje się zadowolony z jedzenia.

21. Wystarczy umiarkowane jedzenie, aby nie przybrać na wadze.

To nie jest prawda. Jak ustalono w specjalnych badaniach, przyrost masy ciała można również zaobserwować przy umiarkowanym odżywianiu, jeśli udział tłuszczu w nim przekracza 50% całkowitej zawartości kalorii. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zauważysz, zwiększenie zawartości tłuszczu w diecie nie dodaje jej uczucia sytości. Wydaje mi się, że jem umiarkowanie, wręcz głodna, a waga rośnie.

22. Stosowanie leków moczopędnych i przeczyszczających przyspiesza proces odchudzania

To nie jest prawda. Środki te jedynie stymulują wydalanie wody iw żaden sposób nie przyczyniają się do intensywniejszego spożycia tłuszczu. Należy pamiętać, że stosowanie diuretyków i środków przeczyszczających bez uzasadnionego powodu jest bardzo szkodliwe dla organizmu.

Podsumowując, powtarzam, że sukces w odchudzaniu na pewno przyjdzie, jeśli człowiek dobrze zrozumie sytuację, wyznaczy sobie realistyczne cele, podejmie odpowiednie starania, we właściwy sposób zmieni swoją dietę i styl życia i jeśli będzie w tym wszystkim wystarczająco konsekwentny. opublikowane przez econet.ru

Mikhail Ginzburg, doktor nauk medycznych, dietetyk

PS I pamiętaj, zmieniając zdanie, razem zmieniamy świat! © econet

* Artykuły Econet.ru służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy ani leczenia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: