23 najbardziej udane kombinacje kolorystyczne we wnętrzu

Jak łączyć kolory we wnętrzu? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna naprawiać lub wyposażać swoje mieszkanie: nikt nie chce mieć krzykliwego salonu ani dziwnie wyglądającej sypialni. Oferujemy zapoznanie się z głównymi niuansami kombinacji odcieni we wnętrzu.

Zalecenia dotyczące wyboru

Kombinacje kolorystyczne we wnętrzu są zarówno minimalne, jak i maksymalnie kontrastowe. Schemat kolorów dobierany jest na podstawie:

 • Funkcjonalne przeznaczenie przestrzeni. Na przykład paleta kolorów biura będzie radykalnie inna niż pokój dziecka.
 • Osobiste preferencje mieszkańców. Niektóre jasne, kontrastujące kolory w pomieszczeniu wydają się przytulne, inne skłaniają się bardziej w stronę odcieni szarości i innych neutralnych palet.
 • Temperament mieszkańców. Wszystkie kolory i ich odcienie mają swój wpływ na psychikę: jedne dodają energii, inne koją. Wybierz efekt, którego potrzebujesz.

Udane zestawienia kolorystyczne we wnętrzu nie muszą być wymyślane od podstaw. Koloryści od dawna wybierają i opisują kombinacje kolorystyczne we wnętrzu, które można i należy stosować.

Jakie są schematy?

Aby zrozumieć zasady łączenia kolorów, potrzebujesz koła kolorów i odrobiny teorii.

Zanim zrozumiesz, jak najlepiej łączyć kolory, konieczne jest zrozumienie głównych różnic każdego z nich z osobna. W sumie istnieją 3 cechy, których zmiana prowadzi do zmiany koloru i jego postrzegania:

 1. Odcień. Wyraża główną nazwę: zielony, niebieski, pomarańczowy, biały.
 2. Nasycenie. Im „czystszy” ton, tym większe ma nasycenie. W przypadku np. żółtego najbardziej nasycone będą cytryny i kanarek, najmniej nasycone odcienie to wanilia, słoma, szampan. Na kryterium wpływa domieszka nie tylko bieli, ale także czerni: na przykład miód lub musztarda również nie są uważane za nasycone.
 3. Lekkość lub jasność. Wskaźnik określa bliskość odcienia do bieli. W skali zielonej mięta, wiosna są uważane za lekkie. Ciemny – khaki, oliwkowy, iglasty, szmaragdowy.

Podczas opracowywania kombinacji należy wziąć pod uwagę wszystkie 3 parametry, a nie tylko odcień. Najłatwiej jest wybrać tony, które są takie same w nasyceniu i jasności: brąz łączy się z niebiesko-czarnym, a niebiański będzie lepiej wyglądał w różowej oprawie.

monochromia

Najłatwiejszą opcją dostępną dla każdego jest połączenie koloru z odcieniami z własnego spektrum. Na przykład, jeśli podstawa jest niebieska, jej towarzyszami będą odcienie od jasnego bławatka, niebiańskiego, do jasnej ultramaryny, ciemnego lazuru.

READ
Jak ozdobić pralkę: 5 genialnych pomysłów!

Nie trzeba łączyć całego zakresu od najjaśniejszego do prawie czarnego – wystarczy wybrać 3-4 podtony. To wystarczy, aby stworzyć dynamiczne stylowe wnętrze.

We wnętrzu nie ma odpowiedniej kombinacji kolorów: możesz wziąć odcienie blisko siebie (rubin + granat) lub jak najdalej od siebie (wanilia + kanarek). W pierwszym przypadku różnica będzie prawie niezauważalna, w drugim bardzo zauważalna.

monochromatyczna kombinacja kolorów

różowe monochromatyczne wnętrze

niebieskie monochromatyczne wnętrze

Zdjęcie przedstawia przykład salonu w kolorze niebieskim monochromatycznym

Podobny

Ma też drugie imię – harmonijne połączenie kolorów we wnętrzu. Ta kolorystyka opiera się na dwóch tonach umieszczonych obok siebie.

Na przykład cytryna + pomarańcza, niebieski + turkus. Taki duet wygląda bogatszy w porównaniu z monochromatycznym, ale też bardziej harmonijny w porównaniu z kontrastowym schematem.

Ze względu na to, że takie pary często występują w naturze, zestawienia kolorystyczne o zbliżonych tonach we wnętrzu cieszą oko i nie powodują podrażnień.

analogowy obwód kombinowany

niebiesko-zielony salon

połączenie niebieskiego i fioletowego

Uzupełniający

Z zadaniem nadania wnętrzu dynamiki, ożywienia go i napełnienia energią najlepiej sprawdzą się kontrastujące pary. W tym przypadku jeden kolor na kręgu Johannesa Ittena łączy się z przeciwieństwem.

Przykład: szkarłat + ziołowy, kanarek + fioletowy, pomarańczowy + lazurowy. Należy pamiętać, że najlepsze zestawienie kolorów we wnętrzu znajduje się w tej samej płaszczyźnie nasycenia. Aby uzyskać bogaty czerwony kolor, potrzebujesz tej samej jasnej zieleni, a jasna lawenda doskonale uzupełnia szampana.

Taka harmonia jest również bliska naturze: pamiętaj widok pola kwiatowego lub brzegu morza.

Ważny ! Polarna kombinacja bieli i czerni jest również uważana za komplementarną.

kontrastowe kolory

pomarańczowy i niebieski salon

fioletowa i żółta jadalnia

Na zdjęciu kontrastowe połączenie żółtego z różowo-fioletowym

Triada

Realizując ten pomysł łączenia kolorów we wnętrzu, w grę wchodzi nie duet, a trio.

Dostępne są 2 opcje:

 1. Klasyczna triada. Weź trzy odcienie znajdujące się w równej odległości (przez 3 komórki). Fioletowy, sałatowy, pomarańczowy lub niebiański, żółty, szkarłatny.
 2. Kombinacja odrębna-komplementarna. Za podstawę przyjmuje się zasadę komplementarności, ale zamiast przeciwieństw, wybrany kolor łączy się z kolorami umieszczonymi po bokach. Przykład: czerwono-fioletowy, cytrynowy, ziołowy.

połączenie trzech kolorów

triada kontrastu

jasny salon

Na zdjęciu zielone ściany w połączeniu z niebiesko-pomarańczowymi meblami.

Prostokątny

Tetrad to najbardziej złożona wersja palety kombinacji kolorów we wnętrzu. Musisz połączyć ze sobą 4 kolory, w tym celu są 2 sposoby:

 1. Klasyczna tetrada (prostokąt). Jeden odcień pełni rolę bazy, dwa go uzupełniają, ostatni służy do podkreślenia drobnych akcentów.
 2. Kwadrat. W rzeczywistości są to 2 komplementarne pary. Aby uniknąć chaosu, należy zachować równe proporcje lub wybrać jednego lidera, a reszta będzie pełnić rolę akcentów.
READ
Horoskop dla Barana na rok 2023: kobieta i mężczyzna

prostokątna kombinacja kolorów

kwadratowa kolorystyka

niebieskie ściany w salonie

Zasady łączenia w zależności od pomieszczeń

Możliwości łączenia kolorów we wnętrzu jest wiele: można zaprzyjaźnić się ze sobą w kolorach neutralnych i jasnych, zimnych i ciepłych, jasnych i ciemnych, pastelowych i nasyconych. Wybór par, trójek czy kwartetów zależy przede wszystkim od projektowanego pomieszczenia.

Na przykład we wnętrzu sypialni należy preferować bardziej neutralne kolory: na przykład można zrobić monochromatyczny z brązu. Lub weź jako podstawę delikatny róż, dodając do niego przeciwną zieleń – oba odcienie doskonale odprężają, łagodzą stres.

Projekt pokoju dziecięcego zależy przede wszystkim od mieszkającego tu dziecka. Im spokojniejsze dziecko, tym jaśniejsze może być tło. I odwrotnie, im bardziej aktywny – tym jaśniej i chłodniej potrzebujesz, aby pokój. Kontrastowe zestawienia świetnie sprawdzają się w przedszkolu, dodają energii i zachęcają do kreatywności.

połączenie niebieskiego i zielonego

niebieska sypialnia z czerwonymi akcentami

jasne przedszkole z niebieskim sufitem

Wybór palety łazienkowej to proces indywidualny. Aby odpocząć po pracy, wybierz kojący schemat, taki jak połączenie niebieskiego z szarym. Jeśli w pokoju częściej korzysta się rano z prysznica i nastrojów na cały dzień, wypróbuj ciepły, analogowy duet żółci i pomarańczy.

W kuchni zwykle jest dużo mebli i innych przedmiotów, dlatego niepożądane jest tutaj używanie więcej niż 2 tonów. Jeśli jesteś pewny swoich umiejętności, maksymalnie 3. Istnieją trzy standardowe rozwiązania:

 1. Ściany neutralne, zestaw kolorów + akcenty kolorystyczne.
 2. Zestaw w kolorze ścian + jasne akcenty.
 3. Kolorowe ściany + zestaw kolorów, odcienie pasujące do pierwszego lub drugiego.

pomarańczowy zestaw kuchenny

Zdjęcie pokazuje jasny zestaw kuchenny i ściany

połączenie niebieskiego i zielonego

jasna kuchnia z białymi ścianami

Salon, w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, może być absolutnie dowolny. Od jasnych i neutralnych (takich jak monochromatyczny beż sięgający od podłogi do sufitu), po urzekające jaskrawymi kontrastowymi akcentami. Najważniejsze, aby pokój był przytulny: tylko Ty decydujesz, jakie będą ściany, meble, tekstylia i światło.

połączenie różu i błękitu we wnętrzu

połączenie niebieskiego i żółtego

Tabela kombinacji

Nie masz czasu wybierać odcieni z koła kolorów? Użyj prostej tabeli kombinacji kolorów we wnętrzu. Pierwsze pole wskazuje kolor bazowy, drugie – opcje jego dodania.

Granatowy, wiśniowy, fioletowy, fuksja, kremowy

Osobno należy powiedzieć o neutralnych odcieniach. Łączą się z dowolnymi tonami, ale najlepiej prezentują się w następujących kombinacjach:

 • Czarny: biały, kanarek, terakota, szkarłat, różowy.
 • Biały: ultramaryna, krwistoczerwony, czarny.
 • Szary: szkarłatny, fioletowy, różowy, wszystkie odcienie niebieskiego.
 • Beżowy: biały, brązowy, czarny, marsala, niebo.
READ
11 rzeczy, które muszą znajdować się na korytarzu

Piękne przykłady we wnętrzu

Oprócz samych czystych odcieni istnieje wiele ich akcentów. W obszarach mieszkalnych najlepiej stosować w dawkach jasne, krzykliwe odcienie: w dużych ilościach mogą obciążać i powodować podrażnienia.

Wpływ na psychologię nie jest jedyną rzeczą, na której należy oprzeć się przy wyborze palety. Kolejnym ważnym niuansem jest styl wnętrza. Jeśli fusion oznacza jasne plamy, to większość współczesnych trendów wręcz przeciwnie, opiera się na stonowanej, nawet trochę zakurzonej palecie. Podstawą asortymentu jest pudrowy róż, musztardowy, brzoskwiniowy, szarozielony, szary, denim.

Rada ! Najbardziej harmonijny projekt uzyskuje się poprzez mieszanie naturalnych naturalnych tonów. Zainspiruj się ulubionymi widokami natury i wykorzystaj jako podstawę karty ze zdjęciami ulubionych miejsc.

Naturalne kombinacje na przykładzie:

 • Wybrzeże: żółty piasek, lazurowe morze, biała piana, zielona palma.
 • Pole makowe: zielone liście, czerwone i czarne kwiaty.
 • Pawie upierzenie: pierś niebieska, pióra turkusowe z brązowymi plamami.
 • Jesienny las: żółte, pomarańczowe, szkarłatne liście, zielone czapki drzew iglastych.

Kolorowa podłoga w kuchni

zakurzony róż i błękit w sypialni

stonowane kolory we wnętrzu

Na zdjęciu kontrastowa mieszanka wyciszonych tonów

Galeria zdjęć

Nie bój się łączyć ze sobą kolorów: dzięki ich połączeniu możesz zmienić geometrię pomieszczenia, zwiększyć jego długość lub wysokość, bawić się percepcją. Najważniejsze, aby zrobić to kompetentnie i dokładnie: zacznij od dwóch kolorów, stopniowo dodając do nich kolejne.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: