20 rzeczy, które powinieneś zacząć robić w wieku 30 lat. Lepiej wcześniej!

Ale to wcale nie jest konieczne. Możesz przeglądać różne fora, na których setki osób starszych i mądrzejszych od ciebie dzieliły się najlepszymi radami, jak żyć pełnią życia, zanim osiągniesz wiek średni. Wszystko, co musisz zrobić, to zwrócić uwagę na ich rady.

Przyjrzeliśmy się niektórym z tych wątków Quora i Reddit i zebraliśmy niektóre z naszych ulubionych wskazówek, jak najlepiej wykorzystać swoją młodość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie zmiany możesz wprowadzić w swoim życiu już dziś.

„Naucz się najpierw akceptować i kochać siebie”

Tak mówi użytkownik Quora Ruchi Rashinkar.

Innymi słowy, okaż zrozumienie siebie. Naukowcy twierdzą, że może to sprawić, że odniesiesz większy sukces, ponieważ uczysz się na swoich błędach, zamiast się za nie bić.

Jednym z ćwiczeń w rozwijaniu współczucia wobec siebie jest rozpoczęcie traktowania siebie tak, jak traktowałbyś przyjaciela lub współpracownika, który popełnił błąd. Możesz powiedzieć sobie: „Masz teraz naprawdę ciężkie chwile” lub „Tak mi przykro, że przeżywasz takie ciężkie chwile”.

„Naucz się mówić stanowczo nie”

To kolejna wskazówka od Rashinkara.

Najlepszy czas na rozpoczęcie nauki tej umiejętności jest teraz, kiedy Twoja kariera jest na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju. W ten sposób możesz nadać priorytet ludziom i swoim doświadczeniom w sposób, który ma dla Ciebie sens.

Jeśli chcesz ograniczyć liczbę zaproszeń bez sprawiania wrażenia antyspołecznych, ekspertka od etykiety i uprzejmości, Rosalind Oropeza Randell, zaleca trzymanie się prostego zdania: „Brzmi świetnie, ale chyba dzisiaj zdałam”.

Możesz nawet odmówić swoim przywódcom, gdy zlecą ci zadanie, z którym myślisz, że nie będziesz w stanie wykonać. Na przykład, jeśli jesteś już załadowany innymi projektami, ekspert pracy Lynn Taylor zaleca, aby odpowiedzieć następującymi słowami:

„Chciałbym podjąć się tego projektu, ale oznacza to, że [projekt, nad którym obecnie pracujesz] zostanie opóźniony do jutra, ponieważ spędzę następne trzy godziny pracując nad tym zadaniem. Czy naprawdę chcesz, żebym odłożył ten projekt na półkę?”.

“Podjąć ryzyko”

Użytkownik Quora Pranav Park pisze, co następuje:

„Być może teraz jest najlepszy czas, aby zrobić kilka skoków wiary i uczyć się w najtrudniejszy sposób. Jeśli ci się uda, to ci się uda. Jeśli ci się nie uda, będziesz miał wspaniałą historię do opowiedzenia innym, kiedy skończysz 40 lat. W tym wieku masz całą energię, odwagę i ducha, aby podnieść się po porażce. Co więcej, nie będziesz bać się popełnić błędu, co najwyraźniej właśnie odróżnia ludzi sukcesu od innych.

Podobną myśl wyraża użytkownik Reddita, Bhruic:

„Nie odmawiaj sobie robienia tego, co chcesz. Nie pozwól zwyciężyć strachowi. Jeśli chcesz pojechać na wakacje do Europy, zrób to. Jeśli chcesz porozmawiać z tą dziewczyną lub facetem w barze, zrób to. Jeśli chcesz założyć własny biznes, zrób to (ale najpierw przeprowadź badania). Kiedy skończysz 30 lat, prześladuje cię seria wyrzutów sumienia.

Park ma absolutną rację co do ludzi sukcesu, którzy nie boją się popełniać błędów i dlatego częściej podejmują ryzyko. Na przykład dyrektor generalny Amazon, Jeff Bezos, jest niezwykle znany z tej cechy. Bezos powiedział kiedyś: „Nawet jeśli masz tylko 10 procent, aby odnieść sukces, za każdym razem musisz korzystać z tej okazji”.

“Pociągnąć za spust”

Ta rada przywraca nas do lęku przed porażką. Użytkownik Quory, Jordan Allen, mówi:

„Niektórzy ludzie mają szansę przekonać się, czy ich grupa może odnieść sukces, czy ich biznes nabierze rozpędu, czy miłość ich życia, wyjeżdżająca na drugi koniec świata, zechce ich zaprosić. Porównywanie życia, które już znamy, z nieznanym jest przerażające, więc ludzie często odrzucają te szanse tylko dlatego, że się boją”.

READ
15 sztuczek atrakcyjności dla dziewczyn, o których faceci nie wiedzą

Jeśli myślisz o swoim życiu jak o problemie inżynieryjnym, zawsze będziesz chciał je modelować i testować te modele. Jak mówi Bernard Roth, profesor na Uniwersytecie Stanforda i autor The Achievement Habit, nie powinieneś myśleć bez końca, dopóki nie osiągniesz idealnego modelu.

Więc spróbuj mieszkać w innym kraju lub rozpocznij działalność na małą skalę, aby zobaczyć, jak ci idzie. Jeśli Twój model nie działa, zawsze możesz spróbować ponownie.

„Zamień swoje słabości w swoje mocne strony”

Ta rada pochodzi od użytkownika Quora Piyush Jbd, który pisze o swoich słabościach jako o „przewagach konkurencyjnych”.

Tego nauczyli się Michael Phelps i Winston Churchill, jak pisze Eric Barker w swojej książce Barking Up the Wrong Tree.

W przypadku Phelpsa jego niezgrabna sylwetka nie pozwalała mu być dobrym biegaczem lub tancerzem – ale czyniła go niesamowitym pływakiem. W przypadku Churchilla paranoiczne zachowanie w pewnym momencie doprowadziło do tego, że „zamknęły się przed nim drzwi do najwyższych urzędów” – ale jednocześnie pozwoliło mu dostrzec w Hitlerze zagrożenie dla całego świata.

Dowiedz się, co odróżnia cię od innych ludzi, a następnie przekształć tę cechę w swoją przewagę.

„Naucz się grzecznie negocjować”

Użytkownik Quora, Nupur Jain, zawiera tę radę w swojej odpowiedzi.

Nauka negocjowania na wczesnym etapie kariery może być sporym wyzwaniem. Jak donoszą Tanza Laudenbeck i Sky Gold z Business Insider: „Negocjowanie wynagrodzenia początkowego — a następnie kontynuowanie negocjacji co kilka lat lub za każdym razem, gdy zaczynasz nową pracę — może mieć milionową różnicę w twoich oszczędnościach życiowych”.

Jeśli martwisz się, że zepsujesz swoje pierwsze negocjacje płacowe, najpierw upewnij się, że przeprowadziłeś badania i dowiedziałeś się, jaka jest standardowa pensja na twoim stanowisku. Pamiętaj też, że wynagrodzenie to nie jedyna rzecz, o której możesz rozmawiać z pracodawcą – możesz też poprosić o premie, udziały w firmie, ubezpieczenie czy pomoc w relokacji.

“Wybacz sobie”

Reddit użytkownik techniforus pisze, co następuje:

“Wybacz sobie. Jeśli wyrzucasz sobie błędy z przeszłości, nie zmieni to tego, co się stało, przyniesie ci tylko więcej bólu. Porzuć nadzieję na lepszą przeszłość. Przejmij władzę nad sobą w przeszłości, aby on nie mógł przejąć władzy nad tobą.

Ta wskazówka dotyczy wszystkich grup wiekowych, ale rozwijanie tej umiejętności wymaga czasu, dlatego najlepiej zacząć w młodym wieku. Nie spotkałem wielu ludzi, którzy nauczyli się tego przed dwudziestym rokiem życia, ale spotkałem więcej niż jedną osobę, która zaczęła to rozumieć w wieku dwudziestu lat. Poza tym znałem ludzi, którzy mieli już 80 i 90 lat, ale wciąż nie nauczyli się tej umiejętności, więc byli pełni żalu z powodu przeszłości”.

Dziennikarka Katherine Schultz argumentuje w podobny sposób: sugeruje, że można czegoś żałować, więc nie powinniśmy się za to obwiniać.

„Głównym celem tutaj nie jest życie bez żalu, głównym celem nie jest nienawidzenie siebie za nich”, powiedziała podczas swojego TED Talk. „Musimy nauczyć się kochać niedokończone, niedoskonałe rzeczy, które tworzymy i wybaczać sobie, że je tworzymy. Żale nie przypominają nam, że zrobiliśmy złe rzeczy – przypominają nam, że mogliśmy zrobić lepiej”.

„Nie porównuj się z innymi ludźmi”

„Nie porównuj się z innymi ludźmi” – napisał użytkownik Reddit hstrygeek1. „W dobie mediów społecznościowych kuszące wydaje się obwinianie siebie za to, że twoi przyjaciele biorą ślub, mają dzieci i prowadzą luksusowe życie. Każdy z nas żyje własnym życiem. Jedyne, co osiągniesz w ten sposób, to skrzywdzenie siebie”.

To prawda, jak pokazują ostatnie badania, porównywanie się z innymi ludźmi jest dość bezsensownym ćwiczeniem. Wynika to z faktu, że na zewnątrz ludzie mogą wydawać się znacznie szczęśliwsi i mniej niespokojni niż w rzeczywistości.

READ
Jak pięknie zrobić selfie: sekrety i życiowe hacki

“Nie bój się zmienić kierunku”

Użytkownik Reddita turkoosi_aurinko ma kilka rad dla tych, którzy już czują się zablokowani:

„Tak, mogłeś skończyć szkołę, a potem może skończyłeś liceum, albo jakieś szkolenie, myśląc, że wybrałeś swój kierunek. Ale jeśli w końcu dostaniesz pracę i nie jesteś z niej zadowolony, natychmiast zacznij pracować, aby ją zmienić. Spędzanie całego tygodnia na robieniu czegoś, co sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy, tylko po to, by zapłacić rachunki, nie sprawi, że będziesz szczęśliwy”.

„Im dłużej czekasz na zmianę, tym trudniej będzie ci zacząć. Dlatego przyzwyczaj się do zmian już teraz, ponieważ najprawdopodobniej będziesz musiał ich doświadczyć więcej niż raz w życiu osobistym i karierze.

Trener kariery i były pracownik Google, Jenny Black, autorka Pivot, mówi, że zmiana kariery nie powinna Cię przerażać. Wystarczy ostrożnie podejść do przejścia – najpierw określić swoje obecne doświadczenie, potem trochę popracować nad połączeniami, potem przeprowadzić kontrolę, a dopiero potem przygotować się do przejścia.

Nie buduj swoich długów

Użytkownik Reddita, zoidbert, pisze o bardzo częstym błędzie:

„Żałuję, że nie zaoszczędziłem więcej pieniędzy, a co ważniejsze, żałuję, że zaciągnąłem zbyt duży dług. Prawie mnie to zabiło, kiedy skończyłem 30 lat. Niektóre z nich były oczywiście bardzo ważne, ale wiele długów na kartach kredytowych to było za dużo.

Żałuję też, że nie podróżowałem więcej. Kiedy się pobraliśmy i zaczęliśmy mieć dzieci, podróże musiały być poważnie ograniczone. Nadal jeździmy na wycieczki, ale teraz są to wyjazdy rodzinne. Chciałbym zabrać ją na kilka dużych zagranicznych podróży, zanim założymy rodzinę”.

Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji, rozważ skorzystanie z podstępu jednego z byłych reporterów Business Insider, który przeszedł na płatność wyłącznie gotówką, co powstrzyma Cię od korzystania z kart kredytowych i debetowych.

„Nie pal za sobą mostów”

Użytkownik Reddita Rohri_Callhoun pisze: „Nie pal mostów. Osobiste, zawodowe, cokolwiek. Prędzej czy później nadejdzie czas, kiedy będziesz musiał wrócić do ludzi ze swojej przeszłości z różnych powodów, więc ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest to, aby któryś z nich powiedział: „Pieprz go”, z powodu jakiejś małostkowej lub głupia sytuacja, której można było łatwo uniknąć”.

Ta rada jest szczególnie istotna w przypadkach, gdy odchodzisz z pracy.

Według krajowego eksperta ds. pracy Lynn Taylor, jeśli twoje nowe stanowisko jest w tej samej dziedzinie lub mieście, co poprzednio, istnieje duża szansa, że ​​ponownie spotkasz swojego byłego szefa lub byłych kolegów. Albo twój stary szef może powiedzieć coś o tobie nowemu szefowi, jeśli się znają. Dlatego miej wszystko pod kontrolą.

„Spróbuj przestać myśleć o trzydziestce jako o końcu zabawy”.

Użytkownik Reddita, Romination, pisze:

„Może nie jest to rada, której szukałeś, ale prawdopodobnie powinieneś ponownie pomyśleć o 30 latach jako zabawnym punkcie końcowym, w którym jedyne, co możesz zrobić, to spojrzeć wstecz i narzekać na to, co mogło się wydarzyć”.

„Znam kilka osób, których 30-latki były o wiele bardziej zabawne niż 20-latki, a częściowo dlatego, że byli w stanie spojrzeć wstecz na swoje przeszłe doświadczenia i zdać sobie sprawę, że są lepsi w znajdowaniu równowagi i cieszeniu się rzeczami, którymi chcą się cieszyć . Masz w życiu o wiele więcej do zrobienia, nie przegap tej szansy, tylko dlatego, że przeżyłeś kolejne 365 dni!

„Nie marnuj ani minuty swojego życia z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się gorszy niż jesteś”

Użytkownik Reddit, rubyfisch, skupia się na relacjach: „Nie marnuj ani minuty swojego życia z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się mniej niż naprawdę… on lub ona nigdy nie zmieni się na lepsze, ale nam może się pogorszyć”.

READ
Horoskop Barana na rok 2023

Zająć się swoim ciałem

Użytkownik Reddit DrewsephVladimir podzielił się swoim żalem:

„Chciałbym lepiej zadbać o swoje ciało. Zamiast tego zacząłem przybierać na wadze, ignorowałem problemy z zębami i nie martwiłem się o swoje finanse tak, jak powinienem.

„To znaczy, nie zrozum mnie źle, mam teraz 31 lat i żaden z tych problemów mnie nie przeraża, ale mój Boże, są teraz o wiele bardziej niewygodne niż mogłyby być wcześniej, gdybym starał się nie biegać do tego stopnia.”

W większości przypadków zarządzanie wagą jest znacznie łatwiejsze, gdy jesteś młodszy, ponieważ z wiekiem stajemy się mniej aktywni, jak donosi Erin Broadwin z Business Insider. Co więcej, wraz z wiekiem możemy stać się mniej przystosowani do potrzeb żywieniowych naszego organizmu.

„Nie daj się złapać w cykl kupowania drogich rzeczy, aby nie być gorszym od innych”

Użytkownik Reddit, Keetlady, mówi: „Nie daj się wciągnąć w cykl kupowania drogich rzeczy, aby być tak dobrym jak inni i zaimponować innym ludziom. Ludzie po dwudziestce chcą mieć wszystko naraz. Nie wpadnij w tę pułapkę”.

Autor Thomas Corley, który spędził pięć lat na przeprowadzaniu wywiadów z bogatymi ludźmi, w tym milionerami-samoukami, odkrył, że ten obłudny styl życia — wydawanie więcej, niż można, aby zachować twarz lub zaimponować znajomym — niszczy całe bogactwo w mgnieniu oka. Z drugiej strony odkładanie nagród i oszczędzanie tych pieniędzy na przyszłość otwiera potencjał bogactwa.

„Oprzyj się na przyjaciołach”

Użytkownik Hstrygeek1 ma kolejną dobrą wskazówkę:

„Polegaj na swoich przyjaciołach. Są o wiele ważniejsze rzeczy niż dobra zabawa każdego wieczoru. Zostań w domu z najbliższymi przyjaciółmi. Wybierzmy się razem w podróż”.

„Innymi słowy, nie bój się zerwać przyjaźni z niektórymi osobami. Przyjaciele, którzy są przy Tobie tylko przy ładnej pogodzie, nie są warci Twojego czasu. Pozostań oddany tym, którzy naprawdę są dla Ciebie ważni i zainwestuj w nich swój czas.”

Vanessa Van Edwards, badaczka behawioralna, zaleca ograniczenie „ambiwalentnych przyjaciół” — zazdrosnych, destrukcyjnych i niepewnych wrogów — aby zminimalizować stres w życiu.

„Nie próbuj robić wszystkiego w wieku dwudziestu lat, ponieważ czujesz, że powinieneś to zrobić”

Użytkownik Reddita, michaelnoir, pisze:

„Teraz mam 36 lat i nigdy nie rozumiałem wyrażenia „mieć czas na wszystko, zanim skończysz 30 lat”. Nie rozumiem, dlaczego nie można czegoś robić, mając 30 czy 40 lat. Nie rozumiem, dlaczego liczba 30 wydaje się wszystkim tak symboliczna”.

„Moja rada brzmi: nie próbuj robić wszystkiego w wieku dwudziestu lat, ponieważ czujesz, że powinieneś. Rób to, co chcesz robić, rób to, co wydaje ci się naturalne i nie spiesz się, jeśli masz na to ochotę”.

Rzeczy, które należy zacząć robić, aby zmienić swoje dorosłe życie na lepsze. Większość ludzi w wieku 50 lat żałuje, że nie spędzili ostatnich 20 lat swojego życia w najlepszy możliwy sposób.

Być może opinie tych nieznajomych sprawią, że zmienisz zdanie na temat tego, czemu poświęcasz swoje życie.

1. Nie pal. Jeśli został uruchomiony, natychmiast przestań

„Jeśli możesz teraz przeczytać moje słowa, błagam cię, błagam na kolanach, rzuć palenie! Użytkownik Quora Cindy Pearlman Fink pisze. I tłumaczy: palenie jest drogie, życie z obrzydliwym zapachem, którego się nie opuszcza i stuprocentowa pewność, że prędzej czy później spowoduje to problemy zdrowotne. Chcesz mieć 100% szans na zachorowanie na raka? Przestań palić.

READ
Poradnik makijażu: dopasowanie koloru do odcienia skóry

2. Przestań jeść gówno

„Możesz zarobić dużo pieniędzy. Są szanse na 20, 30, 40, 50, a nawet 70 ”- pisze użytkownik Quora Sirisha Chilakamarri. „Ale nie da się z nimi kupić zdrowia. Zrezygnuj z fast foodów w wieku 30 lat.”

3. Utrzymaj (lub napraw) swoje relacje z rodzicami i rodzeństwem

„Zrozumiesz, że coś jest nie tak w relacjach z bliskimi, kiedy nie możesz z nimi szczerze porozmawiać jeden na jeden na niektóre „osobiste” tematy. Ale nikt nie wie lepiej niż członkowie Twojej rodziny, kim jesteś i czego naprawdę potrzebujesz. Możesz się z tym nie zgadzać w wieku 30 lat, ale zdasz sobie sprawę, że się myliłeś gdzieś w okolicach 40.

Pochodzę z bardzo złożonej rodziny. Jeśli wiesz, co mam na myśli, nienawidzimy się nawzajem. Jestem pewien, że większość innych rodzin jest inna. Jestem też pewien, że gdybym włożył więcej wysiłku, miałbym w życiu o wiele więcej osób, które mnie rozumieją i wspierają.” Roberta Walkera.

4. Przestań wychodzić na słońce bez kremu z filtrem

„Byłem taki głupi. Nie słuchałem nikogo. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra pomarszczyła się 15 lat wcześniej niż inni, wyleguj się na wakacjach na palącym słońcu przez cały dzień. Bez kremu. Twoja skóra nie jest łuszcząca się? Więc co! Wkrótce sam wszystko zrozumiesz. Cindy Perlman Fink.

6. Ćwicz regularnie

Jeśli już teraz zaczniesz prowadzić aktywny tryb życia, pozostaniesz pogodny i pogodny nawet w wieku 50 lat. Uważaj na swoją wagę. Wykonaj swoje ćwiczenia.

„W różnych okresach mojego życia byłam szczupła, potem gruba, a potem gruba. Szczupli ludzie są zdrowsi” – kontynuuje Cindy.

6. Zacznij oszczędzać pieniądze. Nawet jeśli to będzie drobiazg

„Wiem, że ta rada jest bardzo nudna, banalna i aseksualna” — pisze Cliff Gilli. „Kiedy miałem 30 lat, nie myślałem o pieniądzach. Miałem dość, niczego nie odkładałem i byłem pewien, że tak będzie już zawsze. Ale przyjdzie czas i trzeba będzie rozwiązać fundamentalne kwestie: mieszkanie, wychowanie dzieci, dochód pasywny, z czego żyć na starość. Jeśli nauczysz się oszczędzać w młodym wieku, będziesz miał już jeden bardzo przydatny nawyk. Nawyk zbierania pieniędzy zamiast brania pożyczek”.

7. Naucz się zadowalać tym, co już masz.

„Szczęście tu i teraz ma znacznie większe znaczenie niż światowy sukces” — pisze Robert Walker. „Jeśli jesteś zadowolony z tego, co masz, prawdopodobnie nie zostaniesz milionerem, ale będziesz żyć szczęśliwie. Być może wzbogacisz się „po drodze”, ale jednocześnie będziesz prowadził styl życia, o jakim zawsze marzyłeś.

8. Nie odkładaj swoich życiowych celów

„Chcesz kupić dom? Mieć dzieci? Napisać książkę? Uzyskać drugie wykształcenie lub stopień? Zmienić swoją karierę? Otworzyć własny biznes? Naucz się grać na nowym instrumencie muzycznym? Naucz się gotować wykwintne posiłki? Spróbuj nurkowania? Kandydować na urząd polityczny? W takim razie zacznij już dziś”, pisze Bill Carwin.

„Zapomnij o słowach:” Zajmę się tym później. on poleca. Prawda jest taka, że ​​czas przyspiesza, zwłaszcza po trzydziestce. Im jesteś starszy, tym szybciej poleci. Jeśli nie zaczniesz od razu, po prostu nie będziesz miał czasu na realizację swoich marzeń”.

9. Naucz się dobrze spać

„Użyj tego samego systemu higieny snu, co gwiazdy filmowe, a będziesz wyglądać tak samo” – pisze Nan Waldman.

Radzi: w pokoju powinno być CAŁKOWICIE ciemno, a przed pójściem spać nie należy patrzeć na żaden jasny ekran. Kładź się spać i wstawaj codziennie o tej samej porze.

10. Zadbaj o zęby

„Idźcie wreszcie do tego pieprzonego dentysty” – pisze Caroline Zelonka. – Używaj nici dentystycznej. W przeciwieństwie do innych problemów zdrowotnych ciała, tego nie można naprawić. Proces próchnicy można jedynie spowolnić, a nie odwrócić. Implanty koron są niewygodne, drogie i trudne do zniesienia. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą bez fluoru. Nawet nie wiesz, jakie to ważne”.

READ
Horoskop na rok 2023

Błędy młodości

11. Zbieraj wspomnienia, a nie rzeczy.

Jesteś sumą swojego doświadczenia. Kiedy będziesz miał 50 lat, zdasz sobie sprawę, że zupełnie na próżno krążyłeś wokół majątku. Wspomnienia, w przeciwieństwie do rzeczy, nie deprecjonują. Nie można ich podpalić. Nikt ci ich nigdy nie odbierze.

12. Daj światu coś wartościowego

„Zrób coś, co pasuje do definicji usługi” — pisze Nan Waldman. Znajdź coś, co zrobisz całym sercem, całą duszą i najlepszymi wysiłkami. Nie oczekując niczego w zamian.”

13. Bądź ciekawy. Rób codziennie coś, co cię przeraża

„Szukaj przygód za każdym razem, gdy wychodzisz z domu. Podejmij ryzyko na tyle duże, że będziesz mógł się z niego wydostać. Wybierz się w podróż, z której możesz przywieźć wiele ciekawych zdjęć. Pozbądź się ostrożności, podejmij ryzyko życia. Jeśli możesz, skocz ze spadochronem. Obiecuję, że kiedy będziesz ochrypłym starcem, zawsze będziesz się uśmiechał, wspominając te wydarzenia”. Mary Lech.

14. Czytaj co najmniej 10 książek rocznie

„Kiedy byłem młody, spędzałem zbyt dużo czasu w telewizji. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie spędzają zbyt dużo czasu na grach. Ale musisz pamiętać, że twój mózg nigdy nie przestaje się zmieniać. Jeśli nie czytasz długich tekstów, nie rośniesz i nie rozwijasz się. To aksjomat”. Vinita Muzukumar.

15. Podróżuj tyle razy, na ile możesz sobie pozwolić.

„Każda podróż zmienia ludzi. To najlepszy sposób, aby zrozumieć, kim jesteś i co naprawdę się liczy” — pisze Jeff Goins. „Wielu ludzi nigdzie nie idzie, bo się boją. Ale jeśli nie odważysz się radykalnie zmienić tej części swojego życia, będziesz żył w strachu do końca życia. Za dużo strachu, za mało życia.”

16. Naucz się medytować

„Lista korzyści płynących z medytacji nie ma końca. Zajmuje to bardzo mało czasu. A zmiany, które ze sobą przyniesie, będą kolosalne i niesamowite” – pisze Rens de Nobel.
„Wszystkie badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich dziesięciu lat to potwierdzają”.

17. Przestań porównywać się z innymi

„Uwierz mi, kiedy twoje ciało zaczyna wykazywać pierwsze oznaki zużycia, nie będziesz już czerpać przyjemności z imprez ani imponowania innym ludziom. Musisz rozpocząć swoją podróż do odkrywania siebie teraz, a nie w wieku 40 czy 50 lat”. Satish Kumar Grandhi.

18. Prowadź pamiętnik

„Jeśli nie zapiszesz najbardziej ekscytujących momentów swojego życia, z pewnością zapomnisz większość z nich” — pisze Mark Crowley. „Twoje relacje na ważne tematy będą bardzo ekscytujące czytać za dziesięć lat. Zachowaj go na komputerze i wykonaj kopię zapasową zdjęć. Twoi rodzice nie mieli takiej możliwości, ale ty masz. Wtedy podziękujesz sobie wiele razy”.

19. Zostań właścicielem domu do wynajęcia

„Kup dom lub mieszkanie. To najmądrzejszy sposób na wydawanie pieniędzy. W przeciwnym razie, podobnie jak ja, rozwiążesz ten problem w wieku 50 lat. Liza Reeda.

20. Upewnij się, że masz przyjaciół

„Znajdź ludzi, których będziesz postrzegać jako najlepszą wersję siebie. Ci, którzy rzucają Ci wyzwanie własnym przykładem. Ci, z którymi naprawdę lubisz się komunikować, pisze Nan Waldman. – Ucz się od nich. Śmiej się z nimi. Nie bój się wyglądać głupio. Ciesz się życiem z nim. Spotykaj się ze znajomymi przynajmniej raz w tygodniu, aby być na bieżąco z tym, jak i czym żyją.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: