20 przydatnych wynalazków dla kobiet, które wydają się pochodzić z przyszłości

Kobiety – choć nie zawsze było im łatwo uzyskać patent czy uznanie – są odpowiedzialne za tworzenie wielu przedmiotów, których używamy na co dzień.

1. Torba papierowa

Nowy model toreb papierowych pojawił się w Ameryce w 1868 r., kiedy pracownica przędzalni bawełny Margaret Knight wynalazła maszynę do robienia toreb z płaskim dnem (wcześniej torby papierowe przypominały bardziej koperty). Zobaczył je człowiek nazwiskiem Charles Annan i próbował być pierwszym, który opatentował ten pomysł. Jednak Knight pozwała go i wygrała swój patent w 1871 roku.

2. Kevlar

Lekki, bardzo wytrzymały Kevlar – pięć razy mocniejszy od stali – ochroni Cię przed pociskami. Chemik DuPont Stephanie Kwolek wynalazła go przypadkowo, próbując ulepszyć powłoki do opon samochodowych. Otrzymała patent w 1966 roku.

3. Kosz na śmieci z pedałami

Lillian Gilbreth dodała małe, ale pomysłowe szczegóły do ​​kilku istniejących wynalazków jednocześnie. Na początku XX wieku wynalazła półki na drzwiach lodówki, uprościła otwieracz do puszek i uprościła sprzątanie, dodając pedał nożny do kosza na śmieci. Gilbreth jest najbardziej znana ze swojej pionierskiej pracy w dziedzinie efektywnego zarządzania i ergonomii (z mężem Frankiem). Dwoje z ich dwunastu (!) dzieci, Frank Jr. i Ernestine Gilbreth, z humorem opisało życie swoich rodziców, ich pracę i życie w książce Cheaper by the Dozen.

4. „Monopol”

Elizabeth Magee stworzyła grę Landowner’s, aby szerzyć ekonomiczną teorię georgizmu i zademonstrować graczom niesprawiedliwość zawłaszczania ziemi, wady dzierżawy i potrzebę wprowadzenia podatku liniowego od ziemi. Maggie opatentowała grę planszową w 1904 roku i wprowadziła ją na rynek w 1906 roku. Prawie 30 lat później ktoś o nazwisku Charles Darrow przeprojektował grę i sprzedał ją firmie Parker Brothers pod nazwą Monopoly. Firma wykupiła patent Magee na oryginalną grę za 500 USD bez opłat licencyjnych.

5. Wycieraczki

Kierowcy sceptycznie odnosili się do „wycieraczek” wynalezionych przez Mary Anderson w 1903 roku. Uważali, że bezpieczniej jest prowadzić samochód, kiedy nie widać przez deszcz i śnieg, niż oderwać wzrok od drogi i pociągnąć za dźwignię, by wyczyścić szybę. (Inny wynalazca, Charlotte Bridgewood, opracowała automatyczną wersję elektrycznych wycieraczek na kółkach w 1917 roku. Jednak jej wycieraczki też nie były popularne). Ale zanim wygasł patent Mary Anderson, czyli do 1920 roku, wycieraczki już zyskiwały na popularności. popularność. Cadillac jako pierwszy wprowadził je na rynek i wbudował we wszystkie modele samochodów – a reszta koncernów samochodowych wkrótce poszła w ich ślady.

READ
15 wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry wokół oczu: przeczytaj artykuł i aplikuj

6. Jednorazowe pieluchy

Kiedy Marion Donovan opatentowała wodoodporną pieluchę Boater w 1951 roku, opatrunek nie był idealnie czysty. Ale życie rodziców – a także dzieci – zmieniło się na zawsze. Wodoodporny pokrowiec na pieluchę, pierwotnie wykonany z zasłony prysznicowej, był sprzedawany w słynnym domu towarowym Saks Fifth Avenue. Donovan sprzedał patent firmie Keko Corporation za 1 milion dolarów i kilka lat później stworzył jednorazową pieluchę. „Pampersy” ukazały się w 1961 roku.

7. Zmywarka

Pierwsza zmywarka, opatentowana w 1886 roku, łączyła w sobie bojler do podgrzewania wody, jednostkę ciśnieniową, koło i ruszt podobny do tych, które wciąż są używane do suszenia naczyń. Wynalazca Josephine Cochrane sama nigdy z niego nie korzystała, ale znacznie ułatwiła życie swoim pokojówkom.

8. Szpachlówka biurowa

Na długo przed wprowadzeniem klucza usuwania, sekretarka Bette Nesmith Graham ukradkiem użyła białej tempery, aby poprawić swoje literówki. Spędziła lata doskonaląc formułę we własnej kuchni, zanim opatentowała „Stroke” w 1958 roku. Gillette kupiła swoją firmę w 1979 roku za 47,5 miliona dolarów.

9. Kostki alfabetyczne

W dzisiejszych czasach dzieci nie czytają książek konserwatywnej autorki Adeline Whitney i to chyba najlepiej. Ale drewniane kostki, które opatentowała w 1882 roku, wciąż pomagają im uczyć się alfabetu.

10. Punktacja Apgar

Życie to seria kontroli, a zaczyna się od testu Apgar, nazwanego na cześć anestezjologa Virginii Apgar. W 1952 roku zaczęła sprawdzać noworodki minutę i pięć minut po urodzeniu, aby ustalić, czy wymagają natychmiastowej resuscytacji. Po około 5 latach społeczność medyczna wymyśliła backronim (akronim, który odpowiada już istniejącemu słowu), który pomaga zapamiętać kryteria skali: kolor skóry (wygląd angielski), tętno (puls), pobudliwość odruchowa (grymas), aktywność mięśni (aktywność) i oddychanie.

11. Flary

Dawno, dawno temu cała komunikacja między statkami ograniczała się do machania kolorowymi flagami i latarniami oraz naprawdę głośnych krzyków. Martha Coston sama nie wpadła na pomysł rozbłysków: plan znalazła w notatniku swojego niedawno zmarłego męża. Zdeterminowana wdowa spędziła 10 lat pracując z chemikami i pirotechnikami, aby wcielić ten pomysł w życie. Ale w patencie z 1859 roku nazywana jest tylko administratorem – tytuł wynalazcy nadano panu Kostonowi.

12. Piła tarczowa

Tkaczka Tabitha Babbitt jako pierwsza zasugerowała, aby pracownicy tartaku używali piły tarczowej zamiast konwencjonalnej, którą dwie osoby musiały poruszać w tę iz powrotem. Zrobiła prototyp i przyczepiła go do swojego kołowrotka w 1813 roku. Społeczność Shakerów, w której żył Babbitt, nie aprobowała pomysłu ubiegania się o patent, ale z przyjemnością skorzystała z wynalazku.

READ
Horoskop dla Bliźniąt na rok 2023: kobieta i mężczyzna

13. Wysuwana smycz

Nowojorska właścicielka psa Mary Delaney opatentowała pierwszą smycz chowaną w 1908 roku. Przypinany był do obroży, trzymając psa stróżującego na smyczy i jednocześnie dając mu trochę więcej swobody. Nawiasem mówiąc, 11 lat później niejaki R. C. O’Connor opatentował pierwsze wodze dla dzieci. Zbieg okoliczności? Może.

14. Peryskop i lampa do łodzi podwodnych

Brak źródeł nie pozwala zagłębić się w biografię Sary Mater, XIX-wiecznej wynalazczyni. Ale zaproponowane przez nią, opatentowane w 1845 roku połączenie peryskopu i lampy do łodzi podwodnych, mówi samo za siebie.

15. Łóżko stołowe

Wbudowane łóżko, wynalezione przez Sarah Good, nie tylko zapewniało więcej przestrzeni życiowej w małych domach, ale także uczyniło wynalazczynię pierwszą Afroamerykanką, która otrzymała patent amerykański (było to w 1885 roku). W pełni funkcjonalną sekretarkę można było używać w dzień, a w nocy składała się i zamieniała w wygodne łóżko. Inny podobny wynalazek, znany jako łóżko Murphy’ego, pojawił się około 15 lat później.

16. Słoneczny dom

W domu było miejsce biofizyka Marii Telkes – pierwszy dom w 100% zasilany energią słoneczną. W 1947 roku węgierski naukowiec wynalazł generator termoelektryczny do ogrzewania Dover House, budynku w kształcie klina, który wymyśliła wraz z architektką Eleanor Raymond. Telkes używał soli Glaubera, produktu reakcji kwasu siarkowego z chlorkiem sodu, do przechowywania ciepła w oczekiwaniu na bezsłoneczne dni. Dover House przetrwał trzy zimy w Massachusetts, zanim system zawiódł.

17. Scotchguard

Wygląda na to, że spoty są podbijane przez spoty. W 1952 roku, chemiczka 3M Patsy Sherman była całkowicie zbita z tropu, gdy nie mogła usunąć plamy fluorokauczuku z buta asystenta laboratoryjnego. Plama w żaden sposób nie wpłynęła na kolor butów, a jednocześnie odpychała wodę, olej i inne płyny. Sherman i jej współpracownik Samuel Smith nazwali kompozycję „Scotchgard”. Teraz pilnuje naszych sof.

18. Niewidzialne szkło

Pierwsza kobieta-naukowiec w General Electric, Katherine Blodgett, odkryła w 1935 sposób na przeniesienie cienkiej warstwy monomolekularnej na szkło i metal. Rezultatem jest szkło, które nie odbija ani nie zniekształca obrazu. Zrewolucjonizowała produkcję aparatów fotograficznych, mikroskopów, okularów i nie tylko.

19. Komputery

Wzorem dla wszystkich kobiet w branży komputerowej jest Grace Hopper. Ona i Howard Aiken zaprojektowali komputer Harvard Mark 1944 w 1 roku, pięciotonową maszynę, która zajmowała cały pokój. Hopper wynalazł kompilator, który tłumaczył tekst pisany na kod komputerowy i ukuł słowa „bug” i „debugowanie”, gdy musiała usuwać zwłoki ćmy z urządzenia. W 1959 Hopper był członkiem grupy, która wynalazła Cobol, jeden z pierwszych nowoczesnych języków programowania.

READ
9 dużych błędów popełnianych przez 30-latków, gdy się starzeją

Ile razy słyszałem: kobiety nie są wynalazcami, nie potrafią usystematyzować wiedzy, ich siła tkwi w czymś innym – w emocjach, uczuciach itp! Doszło nawet do stwierdzeń: kobiety nie mają naukowej intuicji – podstawy wszelkich wglądów. Proponuję zapoznać się z listą bardzo ciekawych wynalazków niemal wszystkich kobiet – przedmiotów naszej codzienności, czasu, a bez nich życie byłoby mniej wygodne. Oto pierwszy wynalazek, który, nawiasem mówiąc, człowiek próbował przywłaszczyć. Czytanie?

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

1. Torba papierowa

Ameryka dostała nowy trend – papierową torbę, gdy w 1868 roku pracownica przędzalni bawełny Margaret Knight wynalazła maszynę do tworzenia płaskiego dna torby. Początkowo torby papierowe wyglądały jak koperty, Charles Annan (Ennan) zobaczył wynalazek Margaret i próbował opatentować ten pomysł. Knight pozwał i wygrał w 1871 roku.

Lekki, wytrzymały Kevlar – 5 razy mocniejszy od stali – może ochronić Cię przed pociskiem. Chemik DuPont, Stephanie Kwolek, przypadkowo wynalazła ten materiał, próbując ulepszyć (ulepszyć) włókno do wzmacniania opon samochodowych. Otrzymała patent na kevlar w 1966 roku.

A oto formuła Kevlaru:

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

3. Kosz na śmieci z pedałem.

Lillian Gilbreth ulepszyła istniejący utwór, dodając mały, pomysłowy detal. Na początku XX wieku zaprojektowała już wewnętrzne półki lodówki, stworzyła wygodniejszy otwieracz i faktycznie ułatwiła czyszczenie dzięki nowemu pojemnikowi obsługiwanemu pedałem. Gilbreth i jej mąż Frank są uważani za najbardziej znanych innowatorów w dziedzinie prowadzenia domu. Dwoje z ich 1900 dzieci, Frank Jr. a Enestina z humorem pisała o „współpracy domowej” ich rodziców w książce Cheaper by the Dozen.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

Elizabeth Magee stworzyła grę The Landlord’s Game (od angielskiego “landlord” – landlord), aby szerzyć ekonomiczną teorię georgizmu, aby opowiedzieć (w tym samym czasie i edukować) graczy o nieuczciwych grabieżach ziemi, wadach wynajmu i potrzebie jednolity podatek gruntowy dla właścicieli ziemskich. Dość zabawne, prawda? Maggie opatentowała grę planszową w 1904 roku i wydała ją sama w 1906 roku. Około 30 lat później człowiek o nazwisku Charles Darrow odsprzedał grę Parker Brothers jako „Monopoly” po przeprojektowaniu gry. Firma kupiła patent Magee (patent oryginalnej gry) za jedyne 500 USD bez płacenia tantiem.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

5. Wycieraczki przedniej szyby („wycieraczki”).

Kierowcy byli sceptycznie nastawieni do wynalezienia przez Mary Anderson pierwszych ręcznych wycieraczek. Najwyraźniej uważali, że bezpieczniej jest jechać z prędkością żółwia w deszczu lub śniegu, niż pociągnąć za dźwignię, aby oczyścić szybę. Inna wynalazczyni stworzyła zautomatyzowaną wersję wycieraczek już w 1917 roku, ale jej wynalazek nigdy nie został użyty. Z czasem patent Mary Anderson wygasł (w 1920 r.). Cadillac jako pierwszy zainstalował wycieraczki w każdym samochodzie, a potem inne firmy poszły w jego ślady.

READ
Najbardziej temperamentne znaki zodiaku wśród mężczyzn

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

6. Jednorazowe pieluchy.

Marion Donovan nie zawracała sobie głowy zmienianiem pieluch po tym, jak opatentowała wodoodporne pieluchy w 1951 roku. Wodoodporna pielucha, którą pierwotnie zakrywała zwykła zasłona prysznicowa, była początkowo sprzedawana tylko w jednym sklepie. Marion sprzedała patent firmie Keko Corporation za 1 milion dolarów, a kilka lat później stworzyła jednorazowe pieluchy. Pampers urodził się w 1961 roku.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

Opatentowana w 1886 roku pierwsza zmywarka łączyła w sobie ruszt, ciepłą wodę i dopływ wody pod ciśnieniem, czyli w zasadzie wszystko to, co jest w dzisiejszych „zmywarkach”. Wynalazca Josephine Cochrane sama nigdy go nie używała, ale ułatwiła życie wielu kobietom.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

8. „Papier w płynie” (korektor)

W czasach, gdy literówek nie można było poprawić lekkim naciśnięciem „Backspace”, sekretarz Bette Nesmith Graham używała białej tempery do usuwania błędów. Spędziła lata doskonaląc swoją formułę w swojej kuchni, zanim opatentowała swój wynalazek w 1958 roku. Gillette kupiła swoją firmę w 1979 roku za 47.5 miliona dolarów.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

9. Kostki dla dzieci z literami.

Fakt, że dzieci nie czytają książek Adeline D.T. Whitney może być nawet najlepszy. Niemniej jednak warto jej podziękować za dziecięce kostki z literami, opatentowane w 1882 roku.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

Życie to ciąg wiecznych egzaminów, począwszy od narodzin. W 1952 roku anestezjolog położniczy dr Virginia Apgar zaczął badać noworodki 1 i 5 minut po urodzeniu, aby sprawdzić, czy dzieci wymagają specjalnej opieki. Tak narodziła się partytura Apgar. Około 10 lat później społeczność medyczna wymyśliła backronim odpowiedni dla słowa „Apgar” – Wygląd, Puls, Grymas, Aktywność i Oddychanie (wygląd, tętno, grymas, aktywność i oddychanie), aby zapamiętać główne wskaźniki .

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

11. Rakiety sygnałowe.

Kiedyś komunikacja między statkami była ograniczona. Dokonano tego za pomocą kolorowych flag, lampionów i głośnych okrzyków. Sama Martha Coston oczywiście nie posunęła się tak daleko, aby stworzyć flary sygnałowe, znalazła notatki należące do jej męża. Coston spędziła 10 lat pracując z chemikami i eksperymentując z pirotechniką, aby urzeczywistnić pomysł męża. Coston wyprodukował około 1200000 120000 15000 pocisków dla Marynarki Wojennej, które dostarczyła im po kosztach. Miała otrzymać XNUMX XNUMX dolarów, z czego otrzymała tylko XNUMX XNUMX dolarów i, jak napisała w swojej autobiografii, Marynarka Wojenna odmówiła jej zapłaty pełnej kwoty, ponieważ była kobietą.

READ
Horoskop kulinarny: ulubione danie każdego znaku zodiaku

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

12. Piła tarczowa.

Tkaczka Tabitha Babbitt jako pierwsza zasugerowała cięcie kłody piłą tarczową, ponieważ standardowe podejście piłuje kłody tylko wtedy, gdy piła poruszała się do przodu i nic się nie stało z kłodą podczas cofania się. W 1813 stworzyła prototyp, który przyczepiła do swojego kołowrotka. Dlatego Babbitt należała do Shakers, protestanckiej sekty religijnej, z powodu nakazów społeczności odmówiła patentu.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

13. Ruletka na smyczy.

Nowojorczyk Mary A. Delaney opatentował swój pierwszy wynalazek w 1908 roku. Przywiązała smycz do obroży, dzięki czemu mogła kontrolować swoje psy. Całkiem przypadkiem pewien R.S. O’Connor opatentował pierwszą „smycz” 11 lat później. Zbieg okoliczności? Może.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

14. Podwodny teleskop i lampa.

Bardzo trudno jest znaleźć szczegółowe informacje o wynalazcy Sarah Mather. Ale jej połączenie teleskopu i lamp podwodnych, opatentowane już w 1845 roku, mówi samo za siebie.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

Łóżko stołowe Sarah Goode nie tylko zaoszczędziło miejsce w małych domach, ale także uczyniło tę kobietę pierwszą Afroamerykanką, która otrzymała patent na własny wynalazek w 1885 roku. W dzień było to biurko, a w nocy pełne łóżko. Szafa-łóżko pojawiło się gdzieś 15 lat później.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

16. Dom z panelami słonecznymi

Dom biofizyka Marii Telkes był naprawdę słonecznym domem. W 1947 roku węgierski naukowiec wynalazł generator termoelektryczny do ogrzewania domu w Dover. Formę w kształcie klina wymyśliła wspólnie z architektką Eleanor Raymond. Telkes używał soli Glaubera, soli sodowej kwasu siarkowego, do magazynowania ciepła na przyszłe pochmurne dni. System przetrwał 3 zimy.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

W 1952 r. chemik firmy Patsy Sherman był zdziwiony, że kiedy rozlała gumę fluorową na swoje buty laboratoryjne, nie zsunął się. Bez zmiany koloru buty odpychały wodę, olej i inne płyny. Sherman i jej kolega Samuel Smith nazwali substancję Scotchgard. Teraz od małych zależy ochrona naszych sof.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

18. Niewidzialne szkło

Katherine Blodgett, pierwsza kobieta-naukowiec w General Electric, odkryła w 1935 sposób na przeniesienie cienkiej warstwy monomolekularnej na powierzchnię szkła i metalu. Rezultat: szkło bez odblasków i zniekształceń. To zrodziło nową generację kamer, mikroskopów, okularów i nie tylko.

Top 19: Najbardziej przydatne wynalazki, które wymyśliły kobiety (20 zdjęć)

Kobiety w informatyce mają wzór do naśladowania – Grace Hopper. Razem z Howardem Aikenem stworzyli 5-tonowy komputer Mark I wielkości pokoju w 1944 roku. Wynalazła kompilator, który przekształcał pisemne instrukcje w kod maszynowy. Oznaczało to, że programiści mogli teraz kodować łatwiej i z mniejszą liczbą błędów. W 1959 Hopper był członkiem zespołu, który opracował COBOL, jeden z pierwszych nowoczesnych języków programowania.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: