20 osób, które wiedzą jak rozwiązywać problemy z niezrównanym poczuciem humoru

Jeśli zapytasz osobę, czy ma poczucie humoru, najprawdopodobniej usłyszysz pozytywną odpowiedź, której nie będzie tak łatwo kwestionować. Faktem jest, że umiejętność żartowania i postrzegania żartów indywidualnie, z tego samego powodu, świetny żart dla jednego, będzie dla drugiego wydawał się nieszczęśliwy i nieprzyzwoity, i obaj będą mieli rację na swój sposób. Oczywiście są nieznośni nudziarze, którzy potrafią tylko śmiać się z czyjejś porażki. Na szczęście stanowią mniejszość, więc nie będziemy się na nich skupiać.

Zygmunt Freud powiedział kiedyś: „Czasami cygaro to tylko cygaro, ale żart nie zawsze jest tylko żartem”. Sugerował, że istnieje kilka różnych rodzajów poczucia humoru i że są one związane z naszą osobowością.

W 2003 roku psycholog Rod Martin przeprowadził ankietę, która ujawniła cztery rodzaje poczucia humoru:

  • Partnerski
  • autodestrukcyjne
  • optymistyczny
  • Agresywny

1. Afiliacyjne poczucie humoru

Jest to typowe dla osób, które lubią opowiadać dowcipy i zabawne historie, nie obrażając innych ludzi. Nazwijmy to humorem dla humoru. Z reguły osoby z poczuciem humoru afiliacyjnego wykorzystują je do zacieśniania więzi społecznych, a wszelkie ich próby żartowania wynikają z chęci nawiązania komunikacji z innymi ludźmi.

Kto tak żartuje?
Zwykle ludzie, którzy wolą żartować w ten sposób, to osobowości harmonijne i towarzyskie, które przywiązują dużą wagę do swoich związków i przyjaźni. Są stabilni emocjonalnie, potrafią nawiązywać bliskie więzi z innymi ludźmi, ale nie sądzą, że tacy dobrzy ludzie nie mają rdzenia. Charakteryzują się takimi cechami, jak odporność na stres i towarzyskość, biorąc pod uwagę unikalne umiejętności adaptacyjne.

2. Autodestrukcyjne poczucie humoru

Ten rodzaj humoru pojawia się, gdy ludzie wyśmiewają się z ich niedociągnięć, aby rozśmieszyć innych. Z reguły żartować w ten sposób możemy tylko w towarzystwie przyjaciół lub przemawiając przed dużą publicznością, której celem jest rozbawienie mas. Zwykle jest to stójka.

Kto tak żartuje?
Ci, którzy wybierają to poczucie humoru jako swój charakterystyczny styl, są łatwowiernymi ludźmi. Potrafią tworzyć bliskie więzi społeczne. Jednocześnie osoby te mają tendencję do popadania w depresję z dowolnego powodu. Ponadto wykazują oznaki zachowań nerwicowych, brak pewności siebie – to jest powód, dla którego próbują żartować ze sobą, zyskując tym samym aprobatę innych.

READ
14 strojów gwiazd, które zbuntowały się przeciwko wszelkim zasadom mody

3. Optymistyczne poczucie humoru

Ten rodzaj humoru jest charakterystyczny dla osób, które zawsze są w dobrym nastroju. Nawet jeśli Kim Jong Un naciśnie czerwony guzik i na świecie zapanuje chaos, ci faceci znajdą w tym pozytywną stronę. Zawsze starają się we wszystkim widzieć dobro, a ich żarty mają na celu poprawę nastroju.

Kto tak żartuje?
Z reguły ci ludzie są bardzo elastyczni i zdolni poradzić sobie z prawie wszystkimi zmianami na świecie. Potrafi śmiać się zarówno z siebie, jak i z wydarzeń otaczającej rzeczywistości, dlatego bardzo łatwo radzi sobie ze stresem. Osoby takie mają bardzo wysoką samoocenę i starają się być optymistami w życiu. Pomimo autoironii, szanują siebie zbyt bardzo, by zniżać się do autoironicznego humoru i jasno rozumieją granice tego, co jest dozwolone. Być może ze wszystkich typów najlepiej rozumieją istotę humoru i wykorzystują go do radzenia sobie ze stresem.

4. Agresywne poczucie humoru

Agresywne poczucie humoru, czyli czarny humor, charakteryzuje się wyśmiewaniem niedociągnięć innych ludzi, obnażaniem ich słabości, charakteryzuje się sarkazmem. Ludzie, którzy wolą manipulować i kontrolować innych, często używają czarnego humoru.

Kto tak żartuje?
Zwykle mężczyźni są obdarzeni tym poczuciem humoru, w rzadkich przypadkach – kobiety. Osoby, które wolą żartować w ten sposób, lubią krytykować, chowając się za żartami, często są to osoby dość nerwowe, które mają pewne problemy w komunikowaniu się z ludźmi. Jest to pewien sposób ograniczania ich kręgu towarzyskiego, ale należy zauważyć, że pomimo całego tkwiącego w nich cynizmu, ludzie ci są życzliwi dla swoich przyjaciół, których zwykle nie ma tak wielu.

Psycholog Richard Wiseman w swoich badaniach przekonuje, że poczucie humoru u kobiet i mężczyzn jest inne. Kobiety śmieją się dwa razy częściej z męskich żartów niż mężczyźni z kobiet, ale kto by w to wątpił. Mężczyźni bardziej lubią żartować i spokojnie odnoszą się do tego, że są wyśmiewani, jednocześnie kobiety często bardzo boleśnie odbierają adresowane do nich żarty.

Być może idealne poczucie humoru można nazwać harmonijnym połączeniem wszystkich czterech typów. Zawsze powinieneś być w stanie śmiać się z siebie, ale jednocześnie czuć tę linię, w której żart rozwija się w upokorzenie. Dobra anegdota może nadać ton rozmowie lub zmniejszyć napięcie. W każdym razie bardzo trudno będzie żyć we współczesnym świecie bez poczucia humoru – jest to zbyt sprzeczne.

READ
Znajomi, których nie potrzebujesz

Wśród nas żyją czarodzieje. Rozwiązują takie problemy życiowe, z których inni ludzie po prostu się poddają. W rezultacie rodzą się prawdziwe arcydzieła ludzkiej pomysłowości, które zaskoczą każdego.

Przedstawiamy 20 wynalazków, z którymi możesz sobie świetnie radzić. Przypominamy, że każda sytuacja ma wyjście, wystarczy spojrzeć.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: