20 osób, które potrafią rozwiązywać problemy z dowcipem i niezrównanym poczuciem humoru

Rozwój dowcipu

Dowcip można nazwać wyjątkowym i rzadkim darem, ale nie należy sądzić, że dostęp do niego mają tylko nieliczni. W rzeczywistości tę umiejętność, podobnie jak wiele innych, można całkiem dobrze rozwinąć i odbywa się to bez większego wysiłku, choć oczywiście z pewną dozą wytrwałości i celowości.

Dowcip jest „mięśniem” poczucia humoru, a jeśli jest słabo rozwinięty, jest za wcześnie, aby mówić o sobie jako o żartownisie, humoryście, a tym bardziej o komiku. Bycie dowcipnym to umiejętność łamania schematów, zabawy skojarzeniami, obserwowania ludzi i tego, co się dzieje i dostrzegania w tym komizmu, zmieniania perspektywy sytuacji. Poza tym osoba dowcipna prawie zawsze reaguje szybko, niemal natychmiastowo, bo żart powiedziany we właściwym miejscu i na czas jest dobry. Jeśli nie ma takiej reakcji, nawet najzabawniejsze dowcipy tracą na sile i ostrości.

Ponadto dowcip czyni człowieka bardziej interesującym dla innych ludzi, czyni go duszą towarzystwa i magnesem dla innych, czyni go bardziej atrakcyjnym dla płci przeciwnej. Tak więc rozwój dowcipu niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów dotyczących humoru i nie tylko. Czwarta lekcja naszego kursu poświęcona jest temu tematowi.

Spis treści:

Jak rozwijać dowcip: rekomendacje

Najpierw rozważymy kluczowe zaleceniarozwijać ostrość umysłu:

 • Aby zawsze móc się popisywać, poszerzać horyzonty, uczyć się żartować obserwując innych ludzi, czytać bardziej przydatną literaturę tematyczną, na przykład książki takich mistrzów słowa jak Bernard Shaw, Mark Twain, Gilbert Chesterton, Pelam Wodehouse i oczywiście domowe spryty – Garik Guberman, Ilya Ilf i Evgeny Petrov, Sergey Dovlatov, Michaił Zoshchenko i inni. Nawiasem mówiąc, angielskie poczucie humoru jest uważane za standard dowcipu i różni się tym, że zawarte w nim żarty mogą być niezrozumiałe dla niewtajemniczonych. Dlatego zwracaj większą uwagę na angielską literaturę humorystyczną (a także filmy i programy telewizyjne).
 • Staraj się żartować trafnie i lakonicznie, bo dowcip, jak świetna anegdota, działa właśnie przez swoją nieoczekiwalność.
 • Nie zaniedbuj autoironi. Jeśli ciągle płatasz figle innym, zyskujesz reputację złego dowcipnisia, ale jeśli regularnie płatasz sobie figle, możesz zdobyć ogromną liczbę ludzi.
 • Dla rozwoju dowcipu warto szukać ukrytych właściwości zjawisk, przedmiotów, ludzi i sytuacji, które nie są uderzające. Ucząc się porównywać nieporównywalne, nauczysz się fajnie żartować.
 • Staraj się unikać błahych zjawisk. Pamiętaj, że dowcip polega na braku stereotypów i stereotypów. Szukaj nowych słów i skojarzeń, mieszaj odmienne terminy, niskie i wysokie, oficjalne i znajome, biurokratyczne i romantyczne itp.
 • Aby wzmocnić efekt porównań, doprowadzaj pojęcia i frazy do punktu absurdu, bo w dowcipie, jak np. w karykaturach, całkiem możliwe jest użycie przesady (hiperbola).
 • Nie ufaj spontanicznym improwizacjom. Profesjonalni i doświadczeni komicy twierdzą, że należy przygotować wysokiej jakości i skuteczne improwizacje. Dlatego zapisuj wyrażenia, powiedzonka, dowcipy i porównania i powtarzaj je regularnie, abyś zawsze mógł zastosować je w rozmowie.
 • Pielęgnuj humorystyczne podejście do życia. Nawet najtrudniejsze problemy i sytuacje można podejść z uśmiechem. Humor pomaga omijać kłopoty i rozwiązywać je znacznie szybciej i lepiej, a nadmierna powaga, wręcz przeciwnie, usztywnia i utrudnia rozwiązywanie problemów.
 • Nie opowiadaj dowcipów i żartów podczas interakcji z innymi ludźmi. Najlepiej jest cicho wstawić fajną jednolinijkę we właściwym czasie, aby wywołać jak najbardziej pozytywną reakcję, zamiast zanudzać słuchacza niekończącym się strumieniem zabawy. Bądź taktowny i kreatywny.
 • Utrzymuj intelekt w dobrej formie i rozwijaj myślenie, krytycznie postrzegaj rzeczywistość i szukaj czegoś, co wykracza poza zwyczajność. Nigdy nie pozwól, aby twój umysł był bezczynny.
 • Umiejętność tworzenia dowcipów to umiejętność znajdowania ciekawych i niecodziennych skojarzeń. Staraj się szukać skojarzeń we wszystkim, co znajduje się w twoim polu widzenia. Co więcej, skojarzenia mogą dotyczyć wszystkiego, nawet tego, co nie ma nic wspólnego z pierwotnym przedmiotem.
 • Naucz się wybierać odpowiedni moment na główną frazę żartu. Oznacza to, że nie musisz robić zbędnych pauz i nie powinieneś wymawiać tekstu jak łamaniec językowy. Tylko żartując na czas, możesz osiągnąć pożądany rezultat.
 • Identyfikować wszelkiego rodzaju powiązania między ludźmi, sytuacjami, przedmiotami i zjawiskami świata. Naucz się wyrażać siebie za pomocą metafor, porównywać, budować najbardziej nieoczekiwane łańcuchy asocjacyjne.
 • Stań się tak silną osobą, że w negatywnych sytuacjach, kłótniach i konfliktach potrafisz żartować, a nie okazywać negatywne emocje.
READ
7 praw dotyczących pieniędzy, które pomogą Ci się wzbogacić

Te zalecenia powinny stać się stałymi towarzyszami Twojego zachowania w życiu codziennym. Jeśli zawsze będziesz ich przestrzegać, sam nie zauważysz, jak twój umysł stał się ostrzejszy, a twoje podejście do wszystkiego, co dzieje się z tobą i wokół ciebie, zmieniło się tak, że pozwala ci pozostać w dobrej formie, żartować i z łatwością postrzegać życie i pozytywne.

Jak rozwijać dowcip: sztuczki

Humor i dowcip tylko na pierwszy rzut oka wydają się spontaniczne. Ale jeśli przyjrzymy się im bliżej, to, jak już wspomniano, okaże się, że istnieją specjalne mechanizmy, które powodują, że ludzie się uśmiechają i śmieją. Dlatego dalej chcemy przedstawić Ci kilka prostych sztuczek, dzięki którym możesz rozśmieszyć każdego i dać się poznać jako ten drugi żartowniś. Oczywiście nie można ich nazwać nowymi, ale taka jest właśnie ich skuteczność, ponieważ profesjonalni komicy i komicy używają ich od wielu lat.

Zwracamy uwagę na pięć fajnych zabawnych sztuczek.

komiczna przesada

Technika komiksowej przesady jest jedną z najprostszych i najczęstszych w humorze. Kiedyś amerykański komik Bill Cosby zauważył, że w matematyce 1 + 1 zawsze równa się 2, ale w humorze 1 + 1 to 11. Sami ludzie często kłamią, a to wydaje się śmieszne. Dlaczego więc nie spróbować kłamać w absurdalnych proporcjach?

PRZYKŁAD:

– Jak długo na mnie czekasz?

– Tak, od czasów neolitu

PRZYKŁAD:

Filmy były tak przerażające, że nawet mój kot posiwiał!

PRZYKŁAD:

– Kac był tak silny, że nawet policjanci z drogówki świadomie przepuszczali mój samochód

Nowe słowa

Ludzie mają tendencję do używania tych samych słów i wyrażeń w swojej mowie, dlatego nawet zabawne jednostki frazeologiczne zdążyły już okryć się kurzem i nie wydają się już komiczne. Aby to naprawić, wystarczy je trochę zaktualizować, wstawiając nieoczekiwane słowa zamiast znudzonych. Co ciekawe, im bardziej odpowiednie jest nowe słowo, tym śmieszniejszy będzie żart.

Zamiana miejsc słów i liter

Zmiana miejsc słów i liter może odbywać się automatycznie przy odrobinie wprawy. Możesz zamieniać litery w słowach i frazach, możesz zamieniać słowa w zdaniach. Główną sztuczką jest zaskoczenie i szybkość – im szybciej nastąpi wymiana, tym zabawniejszy wynik. Nie należy zwracać uwagi na ładunek semantyczny tego, co się dzieje, ponieważ najważniejsze w tym przypadku nie jest istota, ale wezwanie pozytywnych emocji.

PRZYKŁAD:

– Rozgrzej czajnik i umyj naczynia

– Dobrze! Umyj czajnik i podgrzej naczynia!

bezpośrednie znaczenie

Kiedy ludzie coś mówią, możesz po prostu zwrócić uwagę na bezpośrednie znaczenie ich słów, odrzucając okoliczności i kontekst. Słuchaj codziennej mowy i skup się na jednym szczególe, nawet jeśli wydaje się on nieistotny. Najprostsza rzecz w słowach innych może być świetną okazją do fajnego i dowcipnego żartu.

PRZYKŁAD:

– Wstałem dzisiaj jak ogórek!

– Co, zrobiło się zielone i pokryte pryszczami?

PRZYKŁAD:

PRZYKŁAD:

„Całkowicie postradałeś zmysły! Jak to się w ogóle nazywa?

„Słuchaj, nigdy wcześniej nie słyszałem takiej zagadki”.

PRZYKŁAD:

– Tak, masz tu kompletny dom wariatów!

READ
Najsilniejsza pasja między parami zodiaku

– Dokładnie! Jestem głównym lekarzem. Kim jesteś z nami?

odwrócony wzór

Możesz robić fajne żarty, po prostu odwracając wzorce mowy do góry nogami, na przykład przysłowia, niektóre cytaty, powiedzenia itp. Metoda nie jest bardzo prosta, ponieważ aby z niego skorzystać, trzeba myśleć kreatywnie i wysilać wyobraźnię. Na początku żartu musisz wziąć jakiś szablon, odepchnąć się od niego i nieoczekiwanie zakończyć wypowiedź.

PRZYKŁAD:

– Ręczę za głowę – po co mi?

PRZYKŁAD:

– Jestem gotów oddać prawą rękę… aby nauczyć się pisać lewą!

PRZYKŁAD:

– Dla uroczych pań! Odbiorę pojutrze

PRZYKŁAD:

– Jeśli lubisz zjeżdżać z górki – uwielbiasz naprawiać sanki!

Używaj tych technik tak często, jak to możliwe – w komunikacji z kolegami, rodziną, przyjaciółmi, a nawet nieznajomymi. Z biegiem czasu nawyk „myślenia” mocno zakorzeni się w twoim umyśle, a ty będziesz w stanie wymyślać wszelkiego rodzaju dowcipy i żarty w mgnieniu oka, wywołując u innych śmiech lub po prostu życzliwy uśmiech. Aby twoje myślenie było bardziej elastyczne i elastyczne, zwróć uwagę na kilka ćwiczeń, które ćwiczą kreatywność i dowcip.

Jak rozwijać dowcip: ćwiczenia

Do konstrukcji żartów, nawet tych najbardziej niedorzecznych, niedorzecznych i dowcipnych, należy podchodzić z całą powagą. Specjalne ćwiczenia mogą w tym zapewnić dobre wsparcie. W sumie jest ich osiem.

„Piramidy językowe”

Piramidy językowe to związki poszczególnych słów z ich klasami i podgatunkami. Na przykład rozglądasz się dookoła i widzisz zwykły długopis. Osobno nie reprezentuje niczego szczególnego, ale można go przypisać wyższej klasie – przyborom do pisania. Myśląc o tym rozumiemy, że długopis może być plastikowy, metalowy, z kilkoma prętami, długopisem, żelem itp. Innymi słowy, pióro podzieliliśmy na odmiany.

Można to nazwać początkowym modelem piramidy językowej, tj. prawie każdy przedmiot jest podgatunkiem czegoś i może mieć odmiany. Między innymi w ramach tej samej klasy mogą znajdować się podobne obiekty. W przypadku długopisu są to ołówki, flamastry, markery i inne przybory do pisania. Pierwsze ćwiczenie opiera się na tym pomyśle.

Cel: określanie cech własnego myślenia, rozwijanie umiejętności uogólniania, separacji i przejścia przez analogię.

Spełnienie: znajdź pomocnika dla siebie. Niech asystent wymieni jakiś przedmiot, na który padł jego wzrok. Twoim zadaniem jest pokazanie, co możesz z tym tematem zrobić, znaleźć dla niego analogię, uogólnić go na dużą grupę lub podzielić na podgatunki. Najlepiej wykonać zadanie w ciszy, do której należy posługiwać się językiem migowym: kciuk w górę – uogólniaj, kciuk w dół – dysocjuj, kciuk wskazuje w bok – podaj analogię. Z jednym obiektem ćwiczenie trwa co najmniej 5 minut. Następnie możesz zamienić się rolami z asystentem.

„Co widzę, śpiewam”

Spełnienie: znajdź pomocnika dla siebie. Pozwól mu wskazać jakiś obiekt w jego polu widzenia, a ty musisz podać jak najwięcej informacji na ten temat w ciągu 5 minut. Może to być jego historia, przeznaczenie, funkcje, cechy aplikacji itp. Aby dodać trochę humoru do swojej historii, powiedz asystentowi, dlaczego ludzkość nie może obejść się bez omawianego tematu.

„Kruk i stół”

Trzecie ćwiczenie pochodzi ze znanej zagadki brytyjskiego pisarza i filozofa Lewisa Carrolla, która brzmi tak: „Jak kruk jest jak stół?”. Autor niestety nie udzielił odpowiedzi na zagadkę, ale i dziś dociekliwe umysły i miłośnicy jego twórczości udzielają coraz to nowych odpowiedzi.

Spełnienie: znajdź sobie dwóch pomocników. Pierwszy nazywa jakąś żywą istotę, na przykład tę samą wronę, drugi nazywa przedmiot nieożywiony – w naszym przypadku jest to stół, a trzeci musi wyjaśnić, co te przedmioty mają ze sobą wspólnego. Na przykład czarny kruk, jak stół, składa mu skrzydła, a szuflady przy stole, kruk krzyczy, a stół może wydawać się skrzypi itp. Po omówieniu pierwszego tematu możesz zamienić się rolami. W jednym podejściu musisz omówić co najmniej 3 obiekty na osobę.

READ
Styl kobiecy według znaków zodiaku

Jest też wersja skomplikowana: pierwszy uczestnik wypowiada stan lub emocję, drugi przedmiot nieożywiony, a trzeci nazywa ich wspólne cechy. Po kilkunastu powtórzeniach tego ćwiczenia możesz łatwo tworzyć zabawne analogie i porównywać wszystko.

„Kontynuacja tematu”

Spełnienie: zebrać niewielką grupę przyjaciół – sześć osób. Jeden wciela się w rolę przywódcy. Na znak gospodarza pierwszy gracz rozpoczyna monolog na dowolny temat. Następnie gospodarz daje nowy znak, po czym drugi gracz kontynuuje opowieść. Tak powinni mówić wszyscy uczestnicy. Jedna runda takiej gry trwa 5 minut, po czym wybierany jest nowy lider.

„Przepływ myśli”

Spełnienie: stań ​​przed lustrem. Poświęć 5 sekund, aby spojrzeć na siebie i zwrócić uwagę na swoje myśli. Następnie zacznij mówić głośno, co myślisz, przez 10 minut. Aby skomplikować zadanie, dołącz do swojej przemowy dowcipy, zabawne uwagi, porównania. Wykonuj ćwiczenie 3 razy w tygodniu, a po 1-2 miesiącach będziesz w stanie podtrzymać każdą rozmowę i umiejętnie dowcip.

„Kwaśny kapelusz”

Cel: rozwój kreatywnego spojrzenia na rzeczy i umiejętność rozważenia tego, co dzieje się pod różnymi kątami. Dzięki temu nauczysz się mówić o rzeczach banalnych w niecodzienny sposób.

Spełnienie: znajdź pomocnika dla siebie. Pozwól asystentowi nazwać cię jednym rzeczownikiem, a ty wybierz dla niego pięć przymiotników, które są odpowiednie w brzmieniu, ale nie pasują do niego w znaczeniu. Przymiotniki powinny nadać rzeczownikowi nowe właściwości i cechy, na przykład: nudna zupa, blada szklanka, wesoły kapelusz, czerwony nastrój, szybkie pigułki, krzycząca sofa itp. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie co najmniej 20 razy dziennie.

“Rozwiązanie”

Spełnienie: znajdź pomocnika dla siebie. Pozwól mu szczegółowo opowiedzieć o swoim problemie lub trudnej sytuacji. Twoim zadaniem jest zaoferowanie możliwych opcji rozwoju wydarzeń i rozwiązań problemu. Ale trik polega na tym, że na pierwszym etapie ćwiczenia wystarczy wybrać nieistniejące przedmioty lub stworzenia, aby rozwiązać problem swojego asystenta. W drugim etapie musisz dowiedzieć się, jak wybrany przedmiot lub stworzenie rozwiązuje problem w fizycznie niemożliwy sposób. I wreszcie, na trzecim etapie, konieczne jest uzupełnienie czynności wykonywanych słowami w nieistniejącym języku, ale tak, aby przestrzegały wszystkich praw języka (przypomnij sobie wiersz Lewisa Carrolla „Jarmaglot” z bajki “Alicja po drugiej stronie lustra”, gdzie są linie: szturchnięte na nawie, a zelyuks chrząkało jak mumsiki w filmie “- powinno się coś takiego dostać).

„Alternatywna rzeczywistość”

Ósme ćwiczenie można nazwać wynikiem wszystkich poprzednich.

Spełnienie: wyobraź sobie, że jesteś we własnej alternatywnej rzeczywistości, podobnej do zwykłej z jednym wyjątkiem: wszystko w niej jest stworzone nie z cząsteczek i atomów, ale z innych elementów, na przykład z chomików. Wszystko, co jest wokół, składa się z różnych chomików różnej wielkości i ich pochodnych, pozyskiwanych w zakładach przetwórstwa chomika, zakładach produkcji chomika, hutach chomika itp.

Teraz potrzebujesz asystenta – psychiatry. Żart ;))

Teraz potrzebujesz partnera. Musisz zawiązać mu oczy, a następnie oprowadzić go po pokoju, przykładając rękę do dowolnego przedmiotu i dokładnie wyjaśniając, jak składa się z chomików. Po 10 minutach zmień role.

Oczywiście chomiki to tylko przykład. Podobnie alternatywną rzeczywistością może być makaron, folia, szyszki, szopy pracze, pomidor i tak dalej. Zadaniem jest nauczenie się logicznego łączenia uczuć, fantazji i myśli. Ćwiczenie można powtarzać nieskończoną ilość razy.

Na tej chomikowej notatce podsumowujemy czwartą lekcję, ale w końcu Kilka wskazówek dotyczących rozwijania dowcipu:

READ
Jakie są grzechy różnych znaków zodiaku
Zawsze zaczynaj dzień od pozytywnej nuty, aby zobaczyć humorystyczną stronę każdego wydarzenia.
Rozwijaj pewność siebie – przyczynia się to do odpowiedniej samooceny, zdrowej autoironii i normalnego postrzegania kierowanych do Ciebie dowcipów.
Tak często, jak to możliwe, uczestnicz w kreatywnych zajęciach, w których musisz przezwyciężyć niepewność i lęki, mówić publicznie i ujawniać swój wewnętrzny potencjał.
Znajdź kilku artystów, których dowcipy najbardziej Ci się podobają, obejrzyj i przeanalizuj ich występy.
Prowadź „Dziennik żartów” i zapisuj dowcipy, które lubisz, w tym własne.
Spotykaj się z pozytywnymi ludźmi z dobrym poczuciem humoru.
Przeczytaj dowcipy i literaturę na temat humoru.

Nawiasem mówiąc, o literaturze: oprócz wszystkiego, co zostało powiedziane powyżej, oferujemy Ci kilka małych książek i artykułówpolecany przez słynnego rosyjskiego prezentera telewizyjnego, showmana i dowcipnego – Ivana Urganta:

 • Teofan z Kaługi „Z czego na Rusi się śmieją”
 • Olga Dermacheva „Śmiejące się kobiety”
 • Ravil Gulyamov „Tam, pod wąsami”

I oczywiście, oprócz umiejętności żartowania, bardzo ważna jest umiejętność unikania tak zwanych tematów tabu – tematów, z których nie można żartować z tego czy innego powodu. A na piątej lekcji porozmawiamy właśnie o tym, aby twoje poczucie humoru nie było z tobą okrutnego żartu.

Sprawdź swoją wiedzę

Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat tej lekcji, możesz przystąpić do krótkiego testu składającego się z kilku pytań. Tylko jedna opcja może być poprawna dla każdego pytania. Po wybraniu jednej z opcji system automatycznie przechodzi do następnego pytania. Na otrzymane punkty wpływa poprawność odpowiedzi i czas spędzony na zdaniu. Należy pamiętać, że pytania są za każdym razem inne, a opcje są przetasowane.

Przypominamy, że do pełnego działania serwisu konieczne jest włączenie obsługi plików cookies, javascript oraz iframe. Jeśli widzisz ten komunikat przez dłuższy czas, to ustawienia Twojej przeglądarki nie pozwalają na prawidłowe działanie naszego portalu.

Nadya Zima, copywriter i dziennikarka, opowiada o tym, jak poprzez uśmiech zrozumieć, jakie cechy charakteru tkwią w człowieku, a także dzieli się wskazówkami, jak rozwijać poczucie humoru.

Zdjęcie: Lilya Ledneva

Od radości i euforii po radość i gorycz, śmiech może wyrażać pełen zakres ludzkich emocji. Jeśli świadomie staramy się zapanować nad przejawami złości, to szczery uśmiech zazwyczaj nie napotyka barier psychologicznych i pojawiając się spontanicznie na twarzy, staje się kluczem do osobowości.

Wesołość człowieka jest najwybitniejszą cechą człowieka z nogami i rękami. Przez długi czas nie zobaczysz innej postaci, ale człowiek jakoś bardzo szczerze się śmieje, a cała jego postać nagle pojawi się w pełnym widoku. Tylko przy najwyższym i najszczęśliwszym rozwoju człowiek wie, jak bawić się towarzysko, to znaczy nieodparcie i dobrodusznie.

Jak cisi i ambitni ludzie się śmieją

Aby skorelować sposób śmiania się z wrodzonymi cechami człowieka, nie trzeba być psychologiem. Obserwuj ludzi z bliskiego kręgu, a zauważysz, że uśmiech każdego z nich koresponduje z obrazem, który już wytworzył się w Twojej wyobraźni. Gesty i mimika towarzyszące śmiechu wymownie mówią o cechach osobistych.

 • Zakrycie ust dłonią oznacza, że ​​osoba nie jest zbyt pewna siebie i stara się nie przyciągać zbytniej uwagi. Najprawdopodobniej jest wrażliwy na krytykę, skłonny do refleksji i introspekcji.
 • Odrzucenie głowy do tyłu wskazuje, że śmieszek jest otwarty na nowe rzeczy, łatwo angażuje się w to, co się dzieje i cieszy się życiem. Nie obraża się o drobiazgi i ma tendencję do patrzenia na świat w różowym świetle, często posiadający cechy przywódcze.
 • Teatralne grymasy i emocjonalne gesty wskazują, że masz przed sobą ambitną osobę. Umie zarażać zabawą, ale domaga się od publiczności pełnego zwrotu w postaci ogólnej uwagi i komplementów. Mimo pozornej otwartości potrafi być nieufny i ostrożny.
 • Ludzie kapryśni i infantylni śmieją się, marszcząc nosy. Mają siedem piątków w tygodniu. Mają tendencję do zmiany poglądów, hobby i priorytetów.
 • Jeśli ktoś tłumi uśmiech, oznacza to, że kontroluje emocje, jest maksymalnie skupiony, a to uniemożliwia mu cieszenie się chwilą. Tacy ludzie są w stanie osiągnąć swoje cele, ale mimo to potrzebują wsparcia bliskich.
READ
10 rzeczy, które szalenie podniecają mężczyzn

Humor i jego cele

Niezależnie od tego, czy śmiech jest przezabawny, zawstydzający, szyderczy czy tajemniczy, prawie nigdy nie jest bezcelowy. Zgadzam się, że sam śmiech nie jest interesujący, a celem dowcipu i dowcipnej uwagi jest możliwość podzielenia się nimi. Stąd społeczne znaczenie humoru. Ułatwia współpracę, pomaga okazywać solidarność, nawiązywać kontakty i rozładować sytuację, może służyć jako nagroda lub kara.

Rozbudowane poczucie humoru to jedna z najbardziej pożądanych cech współczesnego człowieka. Nasza umiejętność reagowania na śmieszne rzeczy i dowcipy jest testowana na każdym kroku – kiedy dostajemy pracę, dołączamy do nowego zespołu, komunikujemy się z przyjaciółmi i nawiązujemy relacje z płcią przeciwną. Zaopatrz się w kilka dowcipów w różnych kontekstach i możesz w oryginalny sposób wypełnić niezręczną pauzę i wywrzeć pozytywne wrażenie.

Jak rozwijać poczucie humoru

Poczucie humoru można uznać za formę uzdolnienia, ale jak każdy inny talent, można je rozwijać. Nawet jeśli potrzebujesz szyldu z napisem „Sarkazm”, żartujesz niestosownie i bierzesz dowcipy innych ludzi dosłownie, masz szansę stać się duszą firmy.

Środki komiksu dostępne dla każdego zostały opisane przez nauczyciela i wynalazcę Jurija Tamberga w książce „Jak rozwijać poczucie humoru”. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, dzięki którym nauczysz się nie tylko błyskotliwie żartować, ale także po prostu cieszyć się życiem.

1. Naucz się widzieć komiks

Dowcip implikuje umiejętność odróżniania dobra od zła – poznania norm zachowania i rozpoznawania od nich odchyleń. Można żartować z głupoty, lenistwa, karierowiczostwa, chciwości, infantylizmu i innych ludzkich przywar. Ale wyśmiewając się z niedociągnięć, nie bądź osobisty – humor powinien pozostać miły.

2. Użyj skojarzeń

Naucz się znajdować wspólną płaszczyznę między heterogenicznymi zjawiskami. Umiejętność rysowania paradoksalnych analogii pomoże zarówno dowcipnie żartować, jak i spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Pamiętaj o programie szkolnym. Tropy i figury stylistyczne (metafory, metonimia, hiperbola, personifikacje, pytania retoryczne) są doskonałą podstawą dowcipnej wypowiedzi.

3. Nie bój się absurdu

„Nieprzenikniona głupota” wypowiedziana we właściwym czasie może rozładować sytuację. Osoby z poczuciem humoru z pewnością zauważą błąd logiczny i docenią Twoją pomysłowość.

4. Spróbuj rymować

Żarty w formie poetyckiej zapadają w pamięć na długo i mówią o wszechstronności autora. Niewiele osób wie, że A. S. Puszkin był mistrzem tego gatunku („Jestem zachwycony, jestem oczarowany, jednym słowem – jestem oczarowany!”).

Dla tych, którzy przeciwstawiają się klasycznej rymowaniu, są internetowe gatunki folklorystyczne „ciasto” i „proszek” (leniwy, gruby i wesoły / foka leży na brzegu / nie jestem foką, ale tak samo / mogę).

5. Poszerzaj swoje horyzonty

Szeroka erudycja przyczynia się do rozwoju poczucia humoru – czytaj książki, komunikuj się z inteligentnymi ludźmi, uzupełniaj słownictwo.

6. Walcz z wrogami humoru

Nie daj się zniechęcić, porzuć myśl, że świat zdominowany jest przez negatywność i znajdź czas na odpoczynek, bo zmęczenie psychiczne i fizyczne przekreśla życie.

Nauczywszy się żartować dowcipnie i umiejętnie, możesz zjednać sobie każdą publiczność, uratować siebie i innych przed jesienną chandrą i przetrwać wszelkie życiowe trudy. Pamiętaj, że wiele drzwi otwiera się przed tymi, którzy idą przez życie śmiejąc się.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: