16 niesamowitych pomysłów na wystrój salonu i wygodne życie

Hol to centrum każdego domu, w którym odpoczywają z rodziną i przyjmują gości. Dlatego projekt salonu to 16 mkw. musi być wdrożony w taki sposób, aby ucieleśniał zarówno styl, jak i wygodę. Tutaj możesz swobodnie zrealizować każdy ze swoich pomysłów. Co więcej, projekt tego pomieszczenia nie ogranicza się do wymagań funkcjonalnych przypisanych pozostałym pomieszczeniom.

Wybór stylu wnętrza

Rozpoczynając tworzenie projektu salonu o powierzchni 16 mXNUMX, musisz zdecydować o ogólnym stylu, w którym będziesz pracować. W tej chwili jest ich bardzo dużo. Wybór będzie zależał od pewnych cech przestrzeni pokoju, w tym wielkości i liczby okien, liczby osób mieszkających w domu, a także od indywidualnych życzeń mieszkańców mieszkania.

Pokój dzienny 16 mkw. w nowoczesnym stylu

Ten styl wnętrz charakteryzuje się funkcjonalnością, prostotą i minimalizmem form. W nowoczesnym salonie o powierzchni 16 mkw. brak miejsca na dodatkowe meble. Tutaj pasowałoby proste wykończenie, ale przemyślany wystrój, kolorystycznie i kształtowo, doskonale dopełniający całościowe wrażenie pomieszczenia.

Wszystko to pozwoli zaoszczędzić miejsce, a także stworzy efekt przestronnego i jasnego pokoju, który idealnie sprawdzi się w małym salonie.

Pokój dzienny 16 mkw. w nowoczesnym stylu - Projektowanie wnętrz

Pokój dzienny 16 mkw. w nowoczesnym stylu - Projektowanie wnętrz

Pokój dzienny 16 mkw. w stylu klasycznym

Komfort i przytulność zawsze pozostają ponadczasowe. Symetrycznie ułożone przedmioty, lakoniczne piękno mebli, wyróżniające się elegancją linii i proporcji oraz naturalne materiały do ​​dekoracji – to parametry, które nadają ton klasycznemu wnętrzu.

W salonie 16 m.kw. masywne zasłony z lambrekinami i tiulem, a także ozdobne poduszki z motywami kwiatowymi i adamaszku doskonale wpasują się w tradycyjny styl. Preferowane materiały na meble i elementy dekoracyjne to naturalne drewno, brąz, kamień.

Pokój dzienny 16 mkw. w stylu klasycznym - Projektowanie wnętrz

Pokój dzienny 16 mkw. w stylu klasycznym - Projektowanie wnętrz

Pokój dzienny 16 mkw. w stylu kolonialnym

Styl kolonialny to ciekawe połączenie racjonalnego i lakonicznego Zachodu z barwnym i egzotycznym Wschodem. Aby stworzyć projekt salonu w tym stylu, zrezygnuj z pragmatyzmu i wyraźnie wyznaczonej przestrzeni.

Ściany powinny być pomalowane na jasne kolory, a na podłogę nadaje się parkiet lub płytki z imitacją surowego kamienia lub cegły. Lepiej wybrać meble z ciemnymi, cieniującymi jasnym tłem ścian, detalami. Użyj ręcznie lub ręcznie wykonanych mebli. Tutaj możesz wykazać się wyobraźnią i oryginalnością: warto wybrać sofy i fotele z detalami w postaci słoni, łap lwa, a także wizerunkami żółwi i krokodyli.

Styl orientalny przejawi się w chwytliwych elementach dekoracyjnych w postaci obrazów, wazonów, figurek, lamp. Kolorowy dywan z motywami orientalnymi i kwiatowymi dopełni wnętrze salonu w stylu kolonialnym.

READ
15 sposobów na zorganizowanie małej przestrzeni

Pokój dzienny 16 mkw. Styl kolonialny - wystrój wnętrz

Pokój dzienny 16 mkw. Styl kolonialny - wystrój wnętrz

Salon 16 m.kw. w stylu pop-art

Wybitne osobowości z pewnością wolą oryginalny styl pop-artu. To on pomaluje Twój 16-metrowy salon na chwytliwe kolory i rozweseli Cię po ciężkim dniu. Pop-art to przypływ emocji i jaskrawych kolorów, gra wyobraźni, nietrywialność form i nowe życie dla starych rzeczy.

Meble dobrane są jasne, kontrastowe, chwytliwe i odważne, w minimalistycznym stylu. Całkowicie niewłaściwe jest używanie dużej liczby nieporęcznych przedmiotów. Pufy, kolorowe sofy, niskie stoliki – zaaranżuj to wszystko w chaotyczny sposób i stwórz efekt lekkiego, kreatywnego bałaganu.

Najważniejsze miejsce zajmuje tutaj wystrój. Maluj zabytkowe przedmioty w neonowych kolorach, dekoruj ściany szablonami i kolażami oraz wieszaj obrazy 3D, obrazy z iluzjami optycznymi, aby uzyskać psychodeliczny efekt. Elementy dekoracyjne mogą kosztować ani grosza, a jednocześnie stworzyć czarujący efekt. Materiałem mogą być ołówki, plastikowe zakrętki do butelek, polietylen lub folia. Wystarczy tylko włączyć wyobraźnię, bo zupełnie zwyczajne przedmioty nabiorą nowego znaczenia.

Salon 16 m.kw. styl pop art - projektowanie wnętrz

Salon 16 m.kw. styl pop art - projektowanie wnętrz

Pokój dzienny 16 mkw. w stylu minimalizmu

Zaletą minimalistycznego stylu małego salonu jest to, że główny nacisk kładzie się tutaj na wizualną ekspansję przestrzeni. Główne cechy to linie proste i kąty, kształty równoległe i prostopadłe.

Metal i szkło są odpowiednimi materiałami do mebli, a także do dekoracji podłóg i ścian. Poprawią oświetlenie i optycznie powiększą przestrzeń. Wybierając meble, preferuj opcje wielofunkcyjne. Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, powinny one być bardzo zwięzłe i monochromatyczne, a ich obecność powinna być minimalna. Rozwiązując problemy z kolorami, preferuj monochromatyczne.

Pokój dzienny 16 mkw. w stylu minimalizmu - Projektowanie wnętrz

Pokój dzienny 16 mkw. w stylu minimalizmu - Projektowanie wnętrz

Paleta kolorów salonu

Ważnym elementem postrzegania salonu jest przyjemna kolorystyka. Jeśli wybrałeś już określony styl we wnętrzu, powinieneś zacząć bezpośrednio od niego. Jednocześnie istnieje kilka korzystnych schematów kolorów, które będą pasować do wielu projektów:

Biały salon 16 mkw.

Wariant z białym salonem najlepiej pasuje do małego pomieszczenia, dając efekt przestronności, lekkości i czystości. Kolor biały jest uniwersalny, więc wybierając go jako główny, możesz spokojnie zdecydować się na resztę wyposażenia. Ponadto stanie się idealną podstawą do niemal każdego stylu wnętrza – od klasycznego po nowoczesny.

Biały salon 16 m.kw. - Projektowanie wnętrz

Biały salon 16 m.kw. - Projektowanie wnętrz

Beżowy salon 16 mkw.

Beż to także ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie kolorystyczne. Miękkie abażury sprawią, że Twój 16-metrowy salon będzie przytulny. Ponadto beżowa paleta jest bogata w tony, z którymi bardzo łatwo się pracuje nawet dla amatorów projektowania.

READ
20 funkcjonalnych rzeczy, których możesz potrzebować w swoim domu

Odcienie beżu doskonale sprawdzą się w niezbyt przestronnych pomieszczeniach, które znajdują się od strony północnej, odtwarzając ciepły i przytulny słoneczny efekt. Beżowa paleta korzystnie łączy się z delikatnymi odcieniami zieleni, pomarańczy, błękitu.

Beżowy salon 16 mkw. - Projektowanie wnętrz

Beżowy salon 16 mkw. - Projektowanie wnętrz

Szary salon 16 m.kw.

Gama odcieni szarości jest niezwykle wszechstronna i neutralna. Szary kolor łatwo łączy się zarówno z jasnymi tonami, jeśli chcesz stworzyć spokojną i spokojną atmosferę w salonie, jak i jasnymi i chwytliwymi odcieniami dla efektownych akcentów.

Należy zauważyć, że większość szarej palety ma zimną tonację, dlatego należy łączyć takie kolory z ciepłymi odcieniami: opcjonalnie użyj materiałów drewnianych na podłogę, meble lub elementy dekoracyjne.

Szary salon 16 mkw. - Projektowanie wnętrz

Szary salon 16 mkw. - Projektowanie wnętrz

Niebieski salon 16 m.kw.

Bardzo inspirująco we wnętrzu 16-metrowego salonu wyglądają niebieskie plamy, które idealnie komponują się z wykończoną białą podstawą. Głębokie odcienie tego koloru w postaci elementów dekoracyjnych i mebli dobrze prezentują się w zimnych barwach.

Taka gama jest szczególnie trafna i oryginalna, a ponadto może wnieść do sali świeżość i tajemniczość błękitnego morza.

Niebieski salon 16 m.kw. - Projektowanie wnętrz

Niebieski salon 16 m.kw. - Projektowanie wnętrz

Kontrastowe kombinacje

Do wnętrz w stylu nowoczesnym, pop-artowym, a także niektórych wariacjach na temat stylu kolonialnego, celowe byłoby wybranie kontrastowych zestawień kolorystycznych. Przejścia od jasnych do ciemnych odcieni same w sobie wyglądają bardzo ciekawie, a dodając kilka jasnych akcentów (lub dużo, co jest bardziej odpowiednie dla stylu pop-art), salon nabierze szczególnie efektownego wyglądu. Należy jednak zachować ostrożność w doborze kolorów, ponieważ przede wszystkim należy je ze sobą łączyć.

Projekt salonu 16 mkw. - Kontrastujące kombinacje

Projekt salonu 16 mkw. - Kontrastujące kombinacje

Wykończenie salonu 16 mkw.

Wykończenie i dekoracja ścian, podłogi i sufitu będą stanowić fundament przyszłego wnętrza. Dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe wykonanie pracy. Poniżej znajdują się główne zalecenia dotyczące projektowania powierzchni wewnętrznych.

Do wykończenia podłoga w salonie 16 mkw. Istnieje wiele różnych wykładzin podłogowych: parkiet, laminat, dywan, linoleum, a nawet płytki. Możesz wybrać opcję, która Ci się podoba, która wpasuje się w ogólną ideę wnętrza.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że kolor podłogi nie powinien być zbyt ciemny – lepiej wybrać jasny kolor lub dopasować ściany, ale o kilka odcieni ciemniejszych. Wyjątkiem w tym przypadku jest celowo kontrastujące wnętrze.

Wizualne zwiększenie przestrzeni pomieszczenia pomoże w ukośnym sposobie układania laminatu lub parkietu, a także w zastosowaniu ukośnych wzorów linoleum i dywanu. Dodatkowo, jeśli w salonie została dobrze zachowana drewniana podłoga, to można ją zostawić, obrabiając ją szlifierką, a następnie lakierując.

READ
19 wynalazków, których świat potrzebował od dawna

Projekt salonu 16 mkw. - Wykończenie podłogi

Projekt salonu 16 mkw. - Wykończenie podłogi

ściany

Ściany w salonie można ozdobić w zależności od osobistych upodobań mieszkańców i wybranego stylu we wnętrzu. Może to być malowanie lub tapetowanie. Decydując się na malowanie, warto zadbać o wyrównanie powierzchni. Wybierając tapetę, zwróć uwagę, że poziome linie wizualnie powiększą pomieszczenie, a pionowe zwiększą jego wysokość.

Dekorowanie wszystkich ścian tapetą z dużymi obrazami jest nieodpowiednie dla każdego stylu. Lepiej jest użyć tapet z jednej kolekcji, a tylko na jednej z nich umieścić tapetę z dużym wzorem.

Projekt salonu 16 mkw. - Dekoracja ścienna

Projekt salonu 16 mkw. - Dekoracja ścienna

Pułap

Dekorując sufit salonu o powierzchni 16 mXNUMX należy pamiętać: zastosowanie odcienia jaśniejszego od ścian pozwala wizualnie „podnieść” sufit i powiększyć przestrzeń.

Lepiej powstrzymać się od skomplikowanych wielopoziomowych opcji zawieszania. Podczas gdy duże projekty z wbudowanymi lampami wzdłuż obwodu pomieszczenia pomogą ozdobić przestrzeń bez przytłaczania obszaru.

Dobrym wyborem byłby błyszczący sufit napinany z oświetleniem obwodowym lub po prostu malowanie półmatową lub błyszczącą farbą. Oczywiście przed malowaniem należy zadbać o wyrównanie powierzchni sufitu.

Projekt salonu 16 mkw. - Wykończenie sufitu

Projekt salonu 16 mkw. - Wykończenie sufitu

Wystrój i tkaniny

Jeśli chodzi o udekorowanie salonu o powierzchni 16 mXNUMX, tutaj warto przede wszystkim zacząć od wybranego stylu. Na przykład, dekorując salon w stylu minimalistycznym lub hi-tech, wystrój wcale nie jest tutaj odpowiedni lub powinien być bardzo surowy i zwięzły. Pop-art dyktuje własne zasady: wybieraj jasne i odważne elementy dekoracyjne w neonowych kolorach, korzystaj z kolaży i reprodukcji obrazów Andy’ego Warhola. Do stylu loftowego, czarno-białych fotografii i obrazów idealnie sprawdzą się plakaty. Takie detale wesprą projekt w stylu glamour. Aby uzupełnić obraz wnętrz etnicznych i kolonialnych, należy wybrać motywy zwierzęce i etniczne oraz elementy wystroju odpowiadające tematowi ogólnemu – maski, obrazy, figurki, lampy, dywany. Tekstylia puf i mebli powinny przypominać zasłony i dywany.

Jeśli chcesz, aby Twój 16-metrowy salon był bardziej jasny i przestronny, preferuj lekkie półprzezroczyste zasłony. Aby odtworzyć przytulną, tajemniczą i intrygującą atmosferę, wybierz zasłony wykonane z grubych materiałów w ciemnych kolorach, takich jak aksamit.

Projekt salonu 16 mkw. - Dekoracje i tekstylia

Projekt salonu 16 mkw. - Dekoracje i tekstylia

Meble do salonu 16 mkw.

Wizytówką każdego salonu jest wygodna i duża sofa. Do tego mebla, w razie potrzeby, można również dobrać pasujące fotele. Nie tak dawno temu w pokojach do przyjmowania gości zwyczajowo stosowano różnorodne obszerne półki, szafki i ściany mebli, ale dziś nie ma to już znaczenia, starają się nie przeciążać przestrzeni życiowej. Przed kanapą lepiej postawić ciekawy stolik kawowy, odpowiednia byłaby też mała komoda w wymaganym stylu.

READ
18 sposobów na zorganizowanie przestrzeni dyskowej

Aby prawidłowo rozmieścić meble w salonie, wykonaj szkice na kartce papieru. Warianty aranżacyjne mogą być zupełnie inne, dlatego warto kierować się głównym przeznaczeniem pomieszczenia.

Jeśli salon będzie służył jako miejsce spotkań rodzinnych i przyjacielskich, wystarczy standardowa aranżacja, a jeśli pokój będzie pełnił funkcję jadalni lub sypialni, warto podzielić pokój na różne strefy i w oparciu w tej sprawie przejdź do układu.

Meble do salonu 16 mkw.

Meble do salonu 16 mkw.

Meble do salonu 16 mkw.

Oświetlenie i podświetlenie

Za główne oświetlenie pomieszczenia odpowiada światło ogólne, które zapewnia żyrandol i reflektory na suficie. Powinna dobrze oświetlać całe pomieszczenie, a jednocześnie nie być zbyt jasna. Odległość między podłogą a dolną częścią żyrandola może wynosić co najmniej 2 m. Wyjątkiem jest usytuowanie żyrandola nad stolikiem kawowym, odpowiednia jest tutaj odległość 1,5 m.

Ustaw akcenty i rozświetl wydzielone obszary salonu o powierzchni 16 mkw. zdolne do lokalnego oświetlenia: ściennego, podłogowego i stołowego. Stworzy stonowany efekt świetlny, w przypadku gdy główne światło wydaje się zbyt jasne.

Projekt salonu 16 mkw. - Oświetlenie i oświetlenie

Projekt salonu 16 mkw. - Oświetlenie i oświetlenie

Projekt salonu 16 mkw. – zdjęcie

W naszej galerii zdjęć możesz zapoznać się z dużą liczbą opcji dekoracji sali. Oto wnętrza w różnych stylach i kolorach, które dadzą Ci ciekawe pomysły na zaaranżowanie salonu o powierzchni 16 mkw. Miłego oglądania!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: