15 sposobów na udekorowanie małego pokoju dziecięcego

W małym pokoju dziecinnym ważne jest stworzenie przytulnej i wielofunkcyjnej przestrzeni, pomimo kompaktowych wymiarów pomieszczenia. Nawet w najmniejszym pokoju dziecko spędzi dużo czasu: odpoczywa, bawi się, uczy, spotyka z gośćmi. Dlatego projekt tego pokoju powinien być traktowany tak odpowiedzialnie, jak to możliwe. W tym artykule dowiesz się, jak stworzyć pełnoprawny pokój dziecinny ze wszystkimi niezbędnymi strefami na niewielkim obszarze.

1. Strefowanie przestrzeni

Aby jak najbardziej racjonalnie wypełnić pomieszczenie meblami, należy odpowiednio podzielić przestrzeń na strefy. Zasadniczo wyróżnia się następujące części funkcjonalne:

  • Kącik zabaw.
  • Kącik do pracy (strefa do zajęć).
  • Kącik do odpoczynku i snu.
  • Miejsce do przechowywania – na przybory szkolne i inne rzeczy. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, lepiej nie łączyć tych funkcjonalnych części.
  • Miejsce do uprawiania sportu. Szwedzka ściana to idealna opcja, która nie zajmuje dużo miejsca. Możesz także preferować wyjmowane pierścienie i poziomy pasek, które zwykle są instalowane w drzwiach.

Prawdziwe przykłady efektywnej organizacji przestrzeni można zobaczyć w naszym wyborze udanych 12 mkw. metrów dla chłopców.

Pomimo różnych funkcji głównych stref, wszystkie części powinny harmonijnie współistnieć w jednej przestrzeni, nie powodując wizualnego dyskomfortu i uczucia piętrzących się mebli w miniaturowym pokoju. Nawiasem mówiąc, w naszym artykule na temat układu przedszkola o powierzchni 10 metrów kwadratowych można zobaczyć kilka wskazówek i tajemnic.

Nowoczesny design dla Twojego malucha powinien być dynamiczny. Najlepiej, jeśli istnieje możliwość zmiany niektórych detali wnętrza w miarę jego dorastania.

Wskazówka: aby łóżko zapewniało dziecku maksymalny komfort, kup wysokiej jakości materac o właściwościach ortopedycznych.

Na pulpicie należy wziąć pod uwagę miejsce na komputer, a także pełnoprawną wolną przestrzeń do odrabiania lekcji. Lepiej wybrać model sofy lub łóżka ze specjalnymi szufladami do przechowywania.

Planując wnętrze, zapytaj o preferencje dziecka. Zaoferuj mu kilka opcji, spośród których może sam wybrać. Charakter Twojego dziecka powinien być wyczuwalny we wnętrzu – tylko tak będzie mu tu naprawdę dobrze.

Dobrym rozwiązaniem dla małej powierzchni jest wykorzystanie części parapetu pod blatem. Wybierając taki pomysł, zastanów się nad projektem okna, ponieważ tekstylia nie powinny przeszkadzać dziecku podczas zajęć. Ścianę przy oknie można zapełnić półkami i szufladami, tworząc w tej części miejsce do przechowywania.

Wskazówka: przy takim układzie konieczne jest wykluczenie możliwości przeciągów, więc zainstaluj niezawodne okno z podwójnymi szybami.

Postaraj się umieścić biurko w pobliżu otworu okiennego, aby dziecko mogło odrabiać lekcje w naturalnym świetle.

Wskazówka: wybierz model krzesełka z możliwością regulacji wysokości siedziska w zależności od wzrostu dziecka.

Ten projekt łóżka łączy w sobie miejsce do spania i sofę, na której można umieścić gości lub bawić się. Meble piętrowe pozwalają na połączenie kilku obszarów funkcjonalnych w jednym obszarze jednocześnie.

READ
20 wynalazków stworzonych z myślą o komforcie kobiet, które zarabiają miliony

2. Jak efektywnie zaaranżować meble?

Nie ma optymalnej opcji rozmieszczania mebli, jednak biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię, wielu projektantów zaleca umieszczanie mebli jak najbliżej ścian.

Rozważ połączenie otwartych i zamkniętych półek do przechowywania.

Nawet jeśli Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe, pamiętaj o zorganizowaniu małego miejsca pracy. Przy stole będzie mógł wykonywać różne zadania twórcze: rysować, rzeźbić z plasteliny, składać mozaiki itp. Możesz zrobić taki stół własnymi rękami, korzystając z naszej klasy mistrzowskiej.

Jeśli żłobek ma nietypowy kształt, spróbuj wykorzystać przestrzeń, biorąc pod uwagę istniejącą geometrię. W kompetentnym zaplanowaniu może pomóc specjalista w produkcji mebli na wymiar lub projektant wnętrz.

Łóżko połączone z szafą łączy jednocześnie dwie strefy funkcjonalne, pozwalając uwolnić przestrzeń użytkową.

Opcja narożna do umieszczania łóżek w małym pokoju. Taki układ pozwala zaoszczędzić miejsce we wspólnym przedszkolu.

3. Wybór kolorów i materiałów

Najbardziej odpowiednie kolory do dekoracji przedszkola to pastelowe delikatne kolory: jasne odcienie żółtego, szarego, pomarańczowego, jasnoróżowego, jasnoniebieskiego, beżowego w połączeniu z jasnozielonym, lawendowym, białym itp.

Pamiętaj, że do wykończenia pokoju dziecięcego konieczne jest użycie wysokiej jakości i przyjaznych dla środowiska materiałów, ponieważ Twoje dziecko będzie spędzać w tym pokoju dużo czasu.

Laminat lub parkiet doskonale nadają się do wykończenia podłogi. Ale dywan nie powinien być duży, pożądane jest, aby wypełniał tylko obszar gry. Dzięki temu kurz będzie się mniej gromadził w pomieszczeniu.

Pokój w jasnych odcieniach beżu z neoklasycystycznymi meblami jest odpowiedni dla nastoletnich dzieci, ale tutaj lepiej jest dodać akcenty kolorystyczne.

Pomimo wybranego odcienia ścian, spraw, aby sufit był biały, aby nie zmniejszać wizualnie wysokości pomieszczenia.

Neutralne tło ścian pozwoli dziecku dobrze skoncentrować się na odrabianiu lekcji.

W tym wnętrzu jest wiele detali, które przeciążają mały pokój, ale białe tło dekoracji rekompensuje to uczucie.

Jeśli okna pokoju dziecięcego są skierowane na północ, wybierz ciepłą paletę do dekoracji: w ten sposób możesz stworzyć w pokoju komfortową i przytulną psychicznie atmosferę.

4. Umieszczamy akcenty

Neutralne monochromatyczne wnętrze pomoże ożywić kolorowe detale w postaci mebli lub elementów dekoracyjnych.

Elementami akcentującymi we wnętrzu przedszkola mogą być również zasłony, rolety czy rolety rzymskie.

READ
Pomieszczenie do przechowywania: 10 kreatywnych pomysłów na projektowanie wnętrz

Tapeta z pionowymi paskami optycznie podwyższa pomieszczenie – ta technika doskonale nadaje się do dekoracji małych pomieszczeń. W takim przypadku kolor pasków powinien lekko kontrastować ze sobą, aby wzmocnić ten efekt. Te tapety świetnie zaprezentują się w pokoju chłopca, jak iw pokoju dziewczynki.

W tym pokoju żółty akcent odnajdziemy w dywanie, ozdobnym wianku, poduszce, a także we wzorze pościeli.

Zrezygnuj z ciężkich i nieporęcznych zasłon w małych pokojach dziecinnych na rzecz lekkich tkanin lub rolet rzymskich.

Baldachim pomoże wizualnie odizolować część sypialną od ogólnej przestrzeni. Twoja księżniczka poczuje się niesamowicie prywatnie na takim łóżku.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: