15 rzeczy, które mogą wymyślić tylko prawdziwi geniusze

Udało nam się przekonać, że do wynalezienia wielu rzeczy, bez których nie można sobie wyobrazić współczesnego życia, czasami potrzebny był absurdalny wypadek lub dziwny zbieg okoliczności.

1. Penicylina

Klasycznym „przypadkowym wynalazkiem” jest penicylina. Alexander Fleming bardzo lubił przeprowadzać wszelkiego rodzaju eksperymenty. Dosłownie mieszkał w swoim laboratorium. Jadłem nawet przy biurku. I nie było ani czasu, ani ochoty się wydostać – wszystko w nauce. Podczas badania bakterii gronkowca doszło do największego odkrycia: jedna z próbek została zabita przez zarodniki pleśni, których profesor pełno było wszędzie, nawet na suficie. W 1945 Fleming otrzymał nawet Nagrodę Nobla za penicylinę!

2. Nagroda Nobla

Teoretycznie nagroda ta powinna mówić o subtelnej i wrażliwej duszy Alfreda Nobla, uosabiać altruizm i bezinteresowne oddanie nauce i sztuce. Nic takiego! Wszystko było dokładnie odwrotnie. Znudzeni alkoholem dziennikarze coś schrzanili i przed czasem wydrukowali nekrolog milionera.

To wtedy Nobel poznał całą prawdę o sobie: „dealer na śmierć”, „krwawy milioner” i takie tam. Nie chcąc pozostać w pamięci ludzkiego złoczyńcy, cały swój majątek przeznaczył na ustanowienie funduszu i nagrody nazwanej jego imieniem.

3. Kuchenka mikrofalowa

Amerykanin Percy Spencer ulepszył urządzenie generujące mikrofalowe sygnały radiowe, które były wykorzystywane w pierwszych radarach. Kiedyś, stojąc przy pracującym magnetronie (tak nazywało się urządzenie), inżynier sięgnął do kieszeni po Snickersa i zanurzył się w roztopionej czekoladzie. Kiedy wszystkie przekleństwa się skończyły, nadeszło oświecenie: „Cóż, wynalazłem kuchenkę mikrofalową!”

4. żelbetowy

Francuski ogrodnik Joseph Monnier prawie zbankrutował handlując palmami: po drodze pękły gliniane doniczki, a rośliny obumarły. Pojawił się pomysł, aby zrobić wannę z cementu, a dla siły – kolejną ramę z żelaznych prętów. Tak wynaleziono żelbet. Nie ma już palm.

Dziesięć lat później Monnier opatentował podkłady żelbetowe, a jeszcze później stropy żelbetowe, belki, mosty i wiele innych.

5. Pasta czekoladowa

Pietro Ferrero robił słodycze i sprzedawał je na lokalnym jarmarku. Pewnego dnia tak długo przygotowywał się do pracy, że upał zamienił słodycze w bezkształtną kupkę czekolady. Aby chociaż coś sprzedać, Pietro rozsmarował powstałą masę na chlebie i… stał się wynalazcą pasty czekoladowej Nutella.

Dziś firma, nazwana imieniem założyciela, jest jedną z najbardziej dochodowych na świecie. A przed rozpoczęciem szczególnie ważnych spraw lub negocjacji Pietro zawsze modlił się: „Niech św. Nutella nam pomaga!”

READ
W każdym domu są wampirze rzeczy i amulety.

6. Kijowskie ciasto

Więcej o słodyczach. Ciasto „Kijów” również pojawiło się przypadkiem. Pracownicy sklepu z ciastkami po prostu zapomnieli włożyć do lodówki ubite białko. Rano szef sklepu Petrenko, na własne ryzyko, ryzyko i podniecenie, postanowił zrobić ciasto z tego, co miał. Pojawił się więc nowy składnik – słynne chrupiące ciasta.

Nie było wstydem wręczyć takie ciasto samemu Breżniewowi w jedną z jego wielu rocznic!

7. Sałatka Cezar

Jedna z najsłynniejszych sałatek powstała po raz pierwszy przez przypadek. To było 4 lipca 1924 roku. Z okazji obchodów Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych do restauracji Caesar Cardini zjechało się tyle osób, że przekąsek nie starczyło dla wszystkich.

A sklepy z okazji święta były zamknięte. Pomogła zaradność lub desperacja: Cezar postanowił wymieszać wszystko, co zostało w kuchni: ser, jajka, sałatę, czosnek, a nawet chleb. Święto zakończyło się sukcesem. Życie restauratora jest takie samo.

8. Taniec Sirtaki

Możesz nawet wymyślić taniec przez przypadek! Tuż przed kręceniem ostatniej sceny Greka Zorby Anthony Quinn złamał nogę i zgodnie ze scenariuszem odbył się taniec ze skokami. Musiałem wymyślić coś innego. To coś nazwano „sirtaki” i stało się jednym z symboli Grecji. Nawiasem mówiąc, muzyka do tańca nie ma nic wspólnego ze starożytną Grecją, została również napisana specjalnie na potrzeby filmu. Chociaż nadal chcę myśleć, że tak tańczyli starożytni Grecy!

9. Super klej

W 1942 roku Kodak szukał przezroczystego plastiku na celowniki. Pracownik firmy Harry Coover otrzymał pewną substancję, która przyklejała się do wszystkiego i psuła wszelkie materiały. Piętnaście lat później Coover przypomniał sobie te złe doświadczenia i opatentował superglue. Ten, który jest teraz sprzedawany w każdym kiosku. I początkowo klej był produkowany przez ten sam Kodak.

10. Szkło bezpieczne

Lenistwo jest często motorem postępu! Wymyślono więc koło, dźwig, a nawet triplex, bezpieczne szkło. Ale nie dlatego, że francuski chemik Edouard Benedictus był zbyt leniwy, aby wymienić rozbite (na przykład z procy) okna. Był zbyt leniwy, by kupować probówki i kolby, które pękały podczas mycia. Jedno takie naczynie kiedyś spadło i… nie pękło! Okazało się, że w kolbie od dłuższego czasu znajdował się roztwór eteru etylowego, etanolu i azotanów. Ciecz odparowała, a na ścianach pozostała cienka warstwa roztworu. Nawiasem mówiąc, Volvo zaczęło stosować wynalazek Benedictusa już w 1944 roku.

READ
Główny święty według znaku zodiaku

11. Krzyżówka

Kilka osób jednocześnie twierdzi, że jest wynalazcą krzyżówki. Na przykład pewien Victor Orville. Krzyżówkę wynalazł przypadkiem, z lenistwa i beznadziei. W więzieniu. Orville ułożył litery w słowa na kwadratowych kafelkach podłogi swojej celi. Okazało się piękne i niezwykłe. To skłoniło więźnia do wysoce intelektualnych myśli. Orville wymyślił kilka prostych zasad i wysłał krzyżówkę do lokalnej gazety. Został zwolniony z czystym sumieniem i pokaźną kwotą na koncie bankowym.

12. Lego

W związku z kryzysem finansowym lat 30. ubiegłego wieku duński stolarz Ole Christiansen prawie okrążył świat. Ludzie nie dorastali do drabin, na które kiedyś się wspinał pod każdym względem. Ale projektant dla dzieci, który stworzył Christiansen, nagle stał się poszukiwany. Wkrótce stolarz założył firmę produkującą konstruktory Lego. Tak, tak, początkowo ta słynna zabawka była zrobiona z drewna: stolarz chciał tylko sprzedać resztki drewna, nie miał nic więcej! A plastikowe Lego stało się dopiero w 1947 roku.

13. Teflon

Młody ambitny chemik Roy Plunkett przez długi czas walczył o uzyskanie odmian freonu. Pewnego wieczoru wysłał do zamrażarki pojemnik z tetrafluoroetylenem, a następnego ranka otrzymał substancję, która nie zapadała się pod wpływem wody, tłuszczów, kwasów i zasad, a także miała wysoką odporność na ciepło i mróz. Początkowo odkrycie to zostało docenione przez wojsko, a następnie nową substancję zaczęto stosować w życiu codziennym. Nazywa się teflon.

14. Frytki

Kapryśny klient jednej z hotelowych restauracji narzekał: „Kelnerze, dlaczego masz ziemniaki pokrojone w takie plastry?” Szef kuchni George Krum odpowiedział z godnością: pokroił ziemniaki tak cienko, jak to możliwe. Jak powiedzieliby teraz, gość nie zrozumiał trollingu, wręcz przeciwnie, był nieopisanie zachwycony smażonymi cienkimi plastrami. A biznes restauracji szybko poszedł w górę ze względu na popisowe danie zwane „frytkami”. Było to w 1853 roku.

15. Wino porto

1678 rząd brytyjski zaprzestał handlu z Francją, angielscy handlarze winem byli na skraju bankructwa. To prawda, że ​​istniała możliwość przewiezienia alkoholu z Portugalii. Ale droga była długa, wino szybko się psuło. Próbowaliśmy dodać brandy do beczek. Okazało się, że wino wzmocnione, które nazwano winem porto – od nazwy miasta Porto, w którym zakupiono towar.

READ
Dlaczego różne znaki zodiaku cierpią na samotność

16. Madera

Kolejna opowieść o portugalskim winie i długiej podróży. Do Indii. Jakoś na równiku utknął statek pełen wina – spokój, wiecie, wiatr milczy. Wino było beznadziejnie zepsute, klient odmówił odbioru towaru. A żeglarze to silni faceci, a oni tak nie pili! – nie pogardzał. Otworzyli pierwszą beczkę i – och, cud! Chwała Dionizosowi Wszechmogącemu! To Madera! Cóż, w tym momencie wynaleziono Maderę.

17. Pięta na zawołanie

Niemal rewolucyjne odkrycie dla bilarda – naklejka na końcu kija – zostało dokonane zupełnie przez przypadek. Zapalony gracz i teoretyk bilarda Francois Mengo złamał nogę. Granie stało się niewygodne… a dokładniej niewygodne, ale nie mógł usiedzieć w domu, więc przychodził i po prostu obserwował, jak grają inni. Kiedyś dla żartu uderzył piłkę kulą i… Jak nie wiesz, piłka może kręcić się w miejscu, toczyć do tyłu, zmieniać kąty i prędkość tylko dzięki tej właśnie pięcie na kiju.

18. Naklejka

Pracownicy amerykańskiej firmy papierniczej od dawna i bezskutecznie próbowali ulepszyć klej akrylowy. Nowy klej przylegał idealnie, ale w ogóle się nie trzymał. Tutaj ważne było, aby zapomnieć o celu eksperymentu. Spencer Silver i Arthur Fry zatrzymali się tam, w wyniku czego firma szybko przekształciła się w międzynarodową korporację o rocznych obrotach 20 miliardów dolarów! A wszystko za sprawą naklejek wymyślonych przez tę parę.

19. Elvisa Presleya

Jeden dziesięcioletni chłopiec marzył o rowerze. Ale jego rodzina była biedna. Mój ojciec jest na ogół bezrobotny, a wcześniej spędził kilka lat za kratkami. Ale jak zostawić ukochane dziecko bez prezentu urodzinowego? Zdecydowaliśmy się oddać gitarę – była tańsza. Więc dziecko zajęło się muzyką. Okazuje się, że jest całkowicie losowy. Opanował instrument, potem zaśpiewał. Zaczął robić postępy i wykazywać wielkie nadzieje. Młody talent nazywał się Elvis Presley.

Każdego dnia ludzie wymyślają wiele przedmiotów, które mają ułatwić życie. Czasami jest ich tak dużo, że nie zawsze można je śledzić. Ta kolekcja przedstawia 17 najciekawszych rzeczy, które mogli wymyślić tylko prawdziwi geniusze.

Gniazdo z USB

Z roku na rok nieubłaganie rośnie liczba użytkowników technologii mobilnej. Trend jest taki, że przeciętny człowiek ma nie tylko smartfon, ale także tablet, inteligentny zegarek i bezprzewodowe słuchawki. Oczywiście wszystkie gadżety wymagają okresowego ładowania. Aby rozwiązać ten problem, wynaleziono oryginalne gniazda połączone ze złączami USB.

READ
Czy naprawdę to robisz? Jak alkohol wpływa na przedstawicieli różnych znaków zodiaku

Warto zauważyć, że urządzenie początkowo dostarcza odpowiedni prąd do urządzeń do noszenia, wystarczy włożyć kompatybilny przewód.

durszlak na zawiasach

Niesamowicie wygodna rzecz dla tych, którzy kochają gotować. Ponadto sezon warzyw i owoców nadejdzie bardzo szybko, których czyszczenie i krojenie będzie znacznie łatwiejsze dzięki takiej zawiasowej konstrukcji. Urządzenie łączy w sobie deskę do krojenia oraz dodatkową komorę z dnem kosza.

Co więcej, pomoc kuchenna wykonana jest w formie transformatora, a jej elementy można wymieniać, zamykać lub całkowicie demontować, co również znacznie ułatwi czyszczenie tej wspaniałej deski.

nóż do arbuza

W sprzedaży od dawna dostępne są urządzenia ułatwiające krojenie arbuza. W przeciwieństwie do okrągłej „siatki”, której funkcjonalność jest mocno ograniczona faktycznym rozmiarem owocu, ten nóż jest naprawdę wszechstronny.

Konstrukcja urządzenia pozwala „wybrać” z połówki arbuza schludny plasterek bez skórki, a także może służyć jako szczypce do serwowania.

„Woźny” do lustra łazienkowego

Po wzięciu gorącego prysznica lustro na pewno zaparuje. Oczywiście do czyszczenia można użyć serwetki lub ręcznika, ale z takim urządzeniem będzie to znacznie łatwiejsze i szybsze.

Gadżet mocowany jest do lusterka za pomocą przyssawki, a silikonowa końcówka jest kompatybilna z większością akcesoriów samochodowych.

Wanna z szufladami

Być może jedno z najlepszych miejsc do przechowywania chemii gospodarczej. I nie psują widoku pokoju i nie zajmują dodatkowej przestrzeni.

Warto zauważyć, że w sprzedaży są gotowe panele, których konstrukcja obejmuje już przegródki, a nawet całe mini-pudełka.

Meble modułowe

Rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy kochają coś nowego. Istotą tego typu mebli jest możliwość przearanżowania modułów składowych według własnego uznania. Wiele nowoczesnych modeli oferuje kilkanaście opcji rozmieszczenia ich części.

Kołyska połączona z krzesłem

Naprawdę wygodna kołyska, za którą mama, podobnie jak jej plecy, będzie Ci tylko wdzięczna.

Obrotowe szafki

Niezwykłe rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Mała szafa umiejętnie łączy w sobie funkcję pełnowymiarowego lustra, wieszaków, a także jest wyposażona w półki i szuflady.

Wszystko w jednym

Ciekawy wynalazek pozwoli z dwóch przedmiotów uformować widelec, nóż, a nawet pałeczki azjatyckie. Ponadto istnieje wariant, w którym zamiast noża używana jest łyżka.

Materac dmuchany w samochodzie

Podróże lub długie podróże mogą czasami Cię zaskoczyć. Kluczową cechą tego materaca jest dodatkowa „noga” oraz wycięcie na środkowy panel przedniego rzędu siedzeń. W ten sposób uzyskuje się płaską powierzchnię, na której zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wypoczywać z zauważalnie większym komfortem.

READ
Znaki zodiaku, które mogą wytrzymać każdy test

Gniazdko z wbudowanym przedłużaczem

Co może być wygodniejsze niż takie gniazdko? Rozwiązanie pozwala pozbyć się zbędnych przewodów i posiada wygodny system mocowania.

Ziołowe nożyczki kuchenne

Większość nie lubi ciąć zieleni, a takie niezwykłe nożyczki pomogą znacznie uprościć ten proces. Z technicznego punktu widzenia urządzenie składa się z pięciu par ostrzy z ergonomiczną rączką. Warto zauważyć, że gadżet kuchenny nie tylko ułatwia krojenie, ale także sprawia, że ​​frakcje są dokładniejsze i jednorodniejsze pod względem wielkości.

Wielofunkcyjna deska do krojenia

Urządzenie jest pełnowartościowym organizerem do czyszczenia, krojenia i przechowywania warzyw i owoców. Tablica posiada szuflady na gotowe produkty, miejsce na odpady, a także wyjmowane pojemniki do tymczasowego przechowywania wykrojów.

Składany świecznik

Tak prosty i jednocześnie genialny wynalazek można dosłownie włożyć do kieszeni. Świetny przedmiot na romantyczne kolacje, pikniki i inne imprezy.

Bransoletka magnetyczna

Drobnym naprawom w domu często towarzyszą niedogodności związane z procesem. Gadżet pozwoli Ci nie tylko uporządkować, ale także przenosić śrubki, końcówki wkrętaków i inne drobne metalowe części.

brelok GPS

Inteligentne urządzenie stanie się nieodzownym prezentem dla wszystkich „przegranych”. Gadżet to brelok, który zawiera pełnoprawny tracker GPS. Można go używać na kluczach, w portfelu, torbie i innych przedmiotach, a przy pomocy specjalnej aplikacji na Androida i iOS śledzić położenie breloka.

Patelnia z sekcjami

Pomysłowa rzecz zaprojektowana do wielozadaniowego gotowania. Wygodne sekcje pozwalają na jednoczesne smażenie okrągłych „jajek sadzonych”, boczku i warzyw osobno. Zakres i zmienność takiej patelni ograniczone są jedynie wyobraźnią jej właściciela.

Nie zapomnij podzielić się artykułem ze znajomymi!

Dziękuję za uwagę! Udostępnij ten artykuł w sieciach społecznościowych!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: