15 organizerów, które uporządkują Twoje codzienne życie

Jesteśmy za inteligentnym podejściem do sprzątania, dlatego opracowujemy plan działania na rzecz uporządkowania domowych śmieci

Julia Wołodyna

Stały współpracownik HouzzRu, dziennikarz wewnętrzny. Bacznie obserwuję świat designu. Piszę o tym, jak żyć w pięknie i harmonii, jednocześnie rozumiejąc tę ​​trudną wiedzę.

Różnice są różne: na przykład mieszkanie nie było od dawna sprzątane, nie było odkurzane i odkurzane, w niektórych miejscach leżą rzeczy, zapomniana filiżanka kawy jest w salonie. Przywrócenie czystości w tym przypadku nie jest trudne: kilka godzin – i wszystko będzie jak najlepiej!

Kolejną rzeczą jest przewlekła choroba. To poważna diagnoza. W takim domu nie da się od razu posprzątać, nie da się nawet porządnie umyć podłogi – na każdym kroku coś leży, parapety są robione „do gałek ocznych”. W całym mieszkaniu nie ma ani jednej wolnej powierzchni, wszystko jest obrzucone rzeczami, a kurz jest również przykryty z góry. Właściciele takich nieprzeniknionych „dżungli” wstydzą się zapraszać gości, a sami nie mają nic przeciwko ucieczce z domu od czasu do czasu. Z zewnątrz może się wydawać, że dom w ogóle się poddał. W rzeczywistości jego właściciele są przygnębieni, ale nie znajdują siły i czasu, aby przezwyciężyć dewastację. A problem się powiększa.

Jeśli chroniczny bałagan jest Twoim domem, nie rozpaczaj! Bez względu na skalę katastrofy ludzki umysł jest w stanie pokonać chaos – przynajmniej w obrębie jednego mieszkania.

Łamigłówka dla umysłu
Niektórzy z pogardą patrzą na domowe pojedynki, uważając je za zajęcie niewymagające wysiłku intelektualnego i twórczego. Bardzo się mylą. Aby uporządkować mieszkanie, musisz przede wszystkim myśleć mózgiem. Zbudowanie naprawdę logicznego i użytecznego systemu na małej przestrzeni to prawdziwa zagadka.

1. Znajdź [i zapisz] wszystkie problemy
Najłatwiejszy sposób na zobaczenie działającego bałaganu jest na zdjęciach. Chwyćmy za smartfona i zróbmy zdjęcie każdego pomieszczenia z czterech kątów, tak aby wszedł każdy fragment ściany. Zaczynamy przeglądać zdjęcia i zapisywać wszystko, co chronicznie nie na miejscu.

2. Ustal kolejność prac
Powinniśmy otrzymać szczegółową listę wszystkiego, czego nie lubimy w domu. Mentalnie dzielimy każdy pokój na strefy i rozumiemy, jakie problemy ma każdy z nich. Bałagan w kuchni to zbyt ogólna teza, wskażemy co konkretnie nas martwi. Na przykład góra rachunków, paragonów i wszelkiego rodzaju niejasnych kartek na stole zmieszanych z twoją ulubioną gazetą i ciastkami.

READ
Sekrety hodowców kwiatów: jak wyhodować 100 z jednej orchidei?

Teraz postaramy się zrozumieć, dlaczego w tym miejscu powstaje bałagan. Najprawdopodobniej utkną tu rachunki, ponieważ w mieszkaniu nie ma specjalnego centrum „informacyjnego”, w którym można przechowywać paragony i dokumentację biznesową.

  • Na pierwszym miejscu stawiamy rzeczy, które obiektywnie nie mają wystarczającej ilości wygodnego miejsca do przechowywania. Wrócimy do nich nieco później.
  • W drugim zapisujemy, które powierzchnie są wymuszone/zaśmiecone/zaśmiecone. Ale jednocześnie rzeczy mają na nich stałe miejsce. Od tego momentu zaczniemy sprzątanie.

3. Wyznaczamy tymczasowe granice
Decydujemy, ile czasu możemy poświęcić na bezbolesny demontaż mieszkania dla biznesu i nastroju, układamy harmonogram i staramy się go trzymać.

Nawet 2-3 godziny w tygodniu to już dobrze, można dużo. Najważniejsze, aby nie ugrzęznąć w „pojedynkach” przez cały weekend. Każde przepracowanie na froncie domowym i nasz plan mogą zostać udaremnione.

Porady: Zatrzymaj się na czas! Aby to zrobić, uruchom minutnik na smartfonie lub kuchence.

4. Zaczynamy od widocznego bałaganu
Przede wszystkim zmagamy się z dużymi blokadami, które leżą na widoku. Analizujemy obszary wiecznego nieładu: powierzchnie w kuchni, łazience, przedpokoju. Zaśmiecony stół, komoda czy fotel, na którym gromadzą się ubrania – takie są niemal w każdym domu. To bałagan na widoku najbardziej denerwuje, ponieważ zawsze jest brzydki.

Ważne: Nie wprowadzaj bałaganu na początku! Jeśli zaczniesz demontaż od szafek i potrząśniesz nimi wszystkimi, wizualny bałagan będzie tylko rósł. Zmarnujesz czas, zmęczysz się i nie zobaczysz rezultatu.

5. Sortowanie przez usunięcie
Na sprzątanie wychodzimy z trzema workami: „rozdaj”, „wyrzuć”, „napraw”.

Sortujemy rzeczy, które tworzą blokadę i sortujemy je na rodzaje lub kategorie, jednocześnie bez wahania wyrzucając przynajmniej to, co można wyrzucić do kosza. W osobnej kategorii wyróżniamy dobre rzeczy, których już nie potrzebujemy, aby w wolnym czasie dowiedzieć się, jak bardziej opłaca się ich pozbyć: po prostu je wyrzuć, podaruj lub, powiedzmy, sprzedaj.

6. Trzymaj kurs
Zwykle sprzątanie jest jak piłka: jeden problem prowadzi do drugiego. Zanieśli sweter leżący na fotelu do szafy, a tam była kolejna góra. Rozkładamy go na części, całkowicie zapominając o krześle.

Ustalmy zasadę, aby nie spryskiwać ani nie czyścić wielu obszarów jednocześnie, bez względu na to, jak bardzo tego chcemy.

READ
Wybór pralki: na co zwrócić uwagę?

Ważne: Niezależnie od tego, jaką część mieszkania podejmujemy się zdemontować, wszystko, czego potrzebujesz, powinno być pod ręką. Worki na śmieci, worki, pudła czy teczki do sortowania papieru, a także szmata, miotła z szufelką czy odkurzacz, by przy rzadkiej okazji natychmiast posprzątać opuszczony teren. W przeciwnym razie idziesz do łazienki po myjkę, ale po drodze decydujesz się sprawdzić pocztę, a jest Facebook, przyjaciele – w ogóle wszystko zniknęło.

  • Pierwszym powodem jest to, że pewne typy rzeczy nie mają swojego miejsca.
  • Po drugie: jest więcej rzeczy niż miejsc do przechowywania.
  • Po trzecie: schowki są niewygodne – znajdują się w niewłaściwym miejscu, nie otwierają się dobrze itp.

Wróćmy do listy rzeczy, które nie podobają nam się w domu. Przyjrzyjmy się ponownie każdemu pokojowi w poszukiwaniu problematycznych obszarów. Suszenie ubrań na środku salonu? Nie ma gdzie położyć deski do prasowania – wszystko się na niej układa? Nie masz gdzie powiesić kluczy lub położyć torby przy wejściu? Jesteś zbyt leniwy, żeby złożyć suszarkę po wyjęciu prania? Dla każdego rodzaju rzeczy, czy to koralików, czy niezapłaconych paragonów, musisz znaleźć jedno stałe miejsce. Idealnie każda półka lub komórka powinna mieć również swoją własną, unikalną funkcję.

8. Zmniejsz liczbę ruchów
Na przykład wiadomo, że jeśli trzeba przesunąć drzwi i wyciągnąć szufladę szafki, z dużym prawdopodobieństwem osoba nie zamknie drzwi z powrotem – wymaga to więcej niż dwóch czynności.

  • Konieczne jest zaprojektowanie systemów przechowywania w taki sposób, aby wymagana była tylko jedna czynność (włożenie torby, wysunięcie szuflady jednocześnie z otwarciem frontu mebla). Tak często robią sekcje kuchenne z wewnętrznymi szufladami.
  • Skrzynki do przechowywania powinny znajdować się w przejściu: aby rzeczy nie mogły pozostać nieuporządkowane, a konstrukcje zdemontowane. W przykładzie suszenia na powyższym zdjęciu po prostu nie będzie działać przejście przez drzwi do następnego pokoju.

9. Zmniejszamy liczbę rzeczy
Jeśli przydzielona przestrzeń jest wyraźnie niewystarczająca, na przykład na wszystkie garnki i patelnie, które są w domu, i nie ma gdzie poszerzyć granic, będziesz musiał rozstać się z niektórymi przyborami.

Na zdjęciu: przykład z szufladami piwnicznymi na obwodzie kuchni – w ten sposób można zwiększyć pojemność zestawu kuchennego

READ
Kosze uniwersalne

Ważne: Jeśli rodzajów rzeczy jest więcej niż półek, z pomocą przyjdą haczyki, przekładki, pojemniki czy pudełka. Nie kupuj ich w rezerwie – kupuj na rzeczy, które są niewygodne w przechowywaniu!

Zastanów się dokładnie, jakiego rodzaju urządzeń pamięci masowej i ile potrzebujesz, a dopiero potem idź do sklepu. Nie należy kupować pojemników i koszy tylko na tę okazję – jest szansa, że ​​dołączą one do listy zbędnych zakupów.

Niektórym może się wydawać, że to „za dużo”, ale miejsca do przechowywania, od pojemników po półki i szuflady, świetnie nadają się do oznakowania lub oznakowania w widoczny sposób, aby ułatwić każdemu członkowi rodziny konserwację systemu.

A nawet jeśli ponownie wybuchnie kryzys gospodarczy, to o wiele łatwiej będzie przywrócić porządek.

10. System jest, ale nie działa
Miejsce przechowywania powinno znajdować się tam, gdzie rzecz jest najczęściej używana.

Aby przy łóżku nie gromadziła się góra czasopism i książek, postawimy obok niej parę półek lub zwolnimy do tego szufladę w szafce nocnej, bo nie będziemy regularnie przenosić książek do innego pokoju, w którym stojak. Poza tym czyste ręczniki najlepiej trzymać w łazience, a nie w szafie po drugiej stronie mieszkania. Takich absurdów jest wiele w każdym domu. Pomyśl, jak je pokonać.

11. Dzienna składka
Po stworzeniu systemu musimy wyrobić w sobie nawyk codziennego utrzymywania go: 10-15 minut dziennie powinno wystarczyć, aby wszystko było na swoim miejscu. Mówią, że aby jakakolwiek czynność stała się nawykiem, trzeba wytrzymać 21 dni, wtedy wszystko pójdzie jak w zegarku.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: