14 niezapomnianych pomysłów na aranżację wnętrza Twojego salonu

Zdjęcie: JRP Studioshutterstock

Salon to przestrzeń relaksu dla całej rodziny, a nie tylko miejsce przyjmowania przyjaciół. Tutaj jedzą, pracują, czytają książki i oglądają filmy. Aby stworzyć przyjazne środowisko dla każdego rodzaju działalności, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów projektowych.

Podpowiadamy, jak urządzić przytulny i stylowy salon.

Projekt salonu można wykonać w różnych stylach. Najczęściej spotykane to klasyczne, nowoczesne, skandynawskie, minimalizm, country i prowansalskie.

Projekt salonu w stylu klasycznym

„We wnętrzu salonu ważny jest rodzaj mebli, wystrój, detale i ogólna kolorystyka. Często człowiek może polubić elementy z zupełnie innych stylów – na przykład klasyczny wystrój i nowoczesne meble. W takich przypadkach istnieje ryzyko, że wnętrze stanie się absurdalne, choć dziś niewiele osób kieruje się w projektowaniu wyłącznie jednym stylem – mówi Anna Budnikova, architekt-projektant, współzałożycielka pracowni MA SPACE.

Zaawansowany technologicznie projekt salonu

Są style, które łączą się ze sobą, wizualnie podobne. Na przykład nowoczesny, skandynawski, minimalizm. „Nasi klienci preferują nowoczesny styl w wystroju salonu lub styl prowansalski. Pierwsza jest wielofunkcyjna, uniwersalna, praktyczna. Charakteryzuje się kontrastami kolorystycznymi, obowiązuje zasada „nic więcej”. Dla Prowansji kluczową rolę odgrywają detale, które zwykle są charakterystyczne dla wiejskich domów. Dzięki nim powstaje ogólny komfort i „ciepło” przestrzeni ”- podsumowała Budnikova.

Minimalistyczny projekt salonu

Советы

Zagospodarowanie przestrzenne odgrywa jedną z najważniejszych ról w projektowaniu salonu. „Strefy można oddzielić szklanymi przesuwanymi ściankami działowymi lub niskimi meblami, aby nie przeciążać ani nie zmniejszać przestrzeni. Meble nie powinny być ciemne. Jasne kolory są dopuszczalne – na przykład w obszarze dziecięcym, ale tylko wtedy, gdy wspierają ogólny zakres salonu i nie ranią oczu – powiedziała Anna Budnikova.

„Możesz stworzyć tematyczny salon z interesującymi miejscami – w przypadku gier planszowych grupa muzyczna (fortepian jest lepsza niż fortepian) z miejscem do śpiewania; duży stół do zajęć z dziećmi i pracy. W wydzielonym obszarze można umieścić grupę kominkową z drewnem opałowym wokół. Jadalnia zostanie ozdobiona przeźroczystą przeszkloną gablotą z porcelaną i fajansem – radziła Irina Dymova, projektantka wnętrz, członkini zarządu Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz i Dekoratorów (ADDI).

Podziel salon na strefy tematyczne

oświetlenie tła

Salon to idealne miejsce do wieczornego oglądania filmów i programów telewizyjnych. „Za pomocą systemu oświetlenia tła, które synchronizuje się z muzyką lub obrazem na ekranie telewizora, dzięki czemu widz jest całkowicie zanurzony w tym, co dzieje się na ekranie, możesz wzbogacić wrażenia z oglądania ulubionych filmów” — powiedziała Natalia Neverskaya, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Signify w Rosji i WNP.

READ
Szycie: 7 sztuczek i sztuczek, które musisz znać

Nie zapomnij o oświetleniu tła

Oświetlenie lokalne

Wszyscy uwielbiamy czytać, siedząc wygodnie na kanapie, dlatego strefa rekreacyjna powinna być wyposażona w lokalne oświetlenie. „Nadają się do tego lampy podłogowe, a także lampy stołowe czy przenośne, które nie wymagają podłączenia do gniazdka – dzięki wbudowanej baterii można je ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Nawiasem mówiąc, obecność różnorodnych efektów świetlnych pozwoli ci wybrać odpowiedni odcień dla twojego nastroju” – radzi Neverskaya.

Przenośne światła można umieścić w dowolnym miejscu w pokoju

Taśma LED

Doskonałym narzędziem do projektowania oświetlenia jest również taśma LED, którą można wykorzystać do podkreślenia graficznego charakteru poszczególnych elementów salonu. Można ją ustawić wzdłuż konturu sufitu, wzdłuż półek z książkami czy wokół telewizora, tworząc efekt unoszenia się w powietrzu – radzi ekspert Signify. Zdaniem Neverski, aby oryginalne detale wystroju salonu nie pozostały niezauważone, warto zastosować technikę oświetlenia akcentującego.

Taśma LED korzystnie podkreśli poszczególne elementy salonu

Meble

Fotel

Miękkie krzesła to podstawa wnętrza, dobrze prezentują się w parze, obok siebie, pod kątem lub na wprost, między krzesłami warto postawić mały stolik kawowy – wygodnie jest postawić na nim szklankę lub kubek , powiedział Siergiej Pietrow, szef Biura Projektowego nr 1. Według niego krzesło powinno być jak najbardziej wygodne, przytulne i przestronne. W salonie świetnie prezentują się fotele z odchylanym oparciem lub nawet z rozkładanym fotelem – podnóżek wychodzący spod spodu, co czyni z fotela kanapę – uważa projektantka.

Miękkie fotele wyglądają przytulnie w pobliżu

Twarde krzesło z prostym oparciem

Osoby starsze, goście z problemami układu mięśniowo-szkieletowego uwielbiają twarde krzesła, ponieważ łatwiej z nich wstać. „Tak, i często musisz usiąść na krótki czas – nie upaść na krzesło, ale usiąść prosto. Ponadto na twardych krzesłach kombinezon mniej się gniecie. Takie fotele bardzo urozmaicają wnętrze” – wyjaśnił Pietrow.

Twarde krzesła są odpowiednie dla starszych członków rodziny

Prawdopodobnie najbardziej wpływowym i znaczącym elementem wystroju salonu jest sofa. „Nie bądź skąpy, ostrożnie wybieraj miękkie wypełnienie i tapicerkę, staraj się na nim usiąść przy wyborze” – radzi Pietrow. „Sofa powinna dawać Ci niesamowitą przyjemność i wygodę, otulać i wyglądać idealnie.”

Wybierz wysokiej jakości sofę - to główny element wystroju salonu

Mała kanapa, kanapka

Mała sofa pełni funkcję estetyczną. Wprowadza do wnętrza salonu jeszcze więcej różnorodności i warstwowości, stwarza dodatkowy komfort – uważa szef Biura Projektowego nr 1. Według niego jest to dobry sposób na wypełnienie pustych przestrzeni w dużym salonie.

READ
5 prostych pomysłów na organizację domu

Canape pomoże wypełnić puste przestrzenie

Stołki i bankiety

Jak zauważył Pietrow, stołki, bankiety i fotele dobrze jest używać w parach w pobliżu sofy lub stolika kawowego. Według niego można je postawić pod stołem, konsolą lub półką na ścianie. Bankiety z łatwością sprawdzają się jako stoły, są mobilne, wielofunkcyjne i idealne na przyjęcie.

Bankiety mogą służyć jako stoły imprezowe

zapasowe krzesło

Zapasowe krzesło z reguły czeka w skrzydłach z boku głównych mebli lub z tyłu salonu. „Najważniejsze w nim jest lekkość i łatwość poruszania się. Takie krzesła są potrzebne, gdy nagle przychodzi do Ciebie mnóstwo gości, a nie chcesz, aby Twoja grupa jadalna na co dzień wyglądała jak gęsto zaopatrzona kolekcja krzeseł. Zapasowe krzesła często mogą być na obrazie jako interesujący przedmiot lub artefakt – to znaczy nawet prowokujący i kontrastujący ”- podsumował Pietrow.

Pamiętaj, aby zadbać o zapasowe krzesło

Błędy

Niepiśmienny podział na strefy

Nieprawidłowy podział na strefy jest jednym z najczęstszych błędów w projektowaniu salonu. Kiedy nieuniknione jest dopasowanie biura lub pokoju dziecinnego do salonu, ważne jest, aby nie blokować przejść i nie dopuszczać stref „tranzytowych” – powiedziała Anna Budnikova z pracowni MA SPACE. Według niej obszary – rekreacja, kuchnia, praca, dzieci – muszą być izolowane, ale powinno być między nimi bezpośrednie połączenie.

Nie blokuj przejść w salonie

Telewizor pod światło

Częstym błędem jest ustawianie ekranu telewizora przed oknem lub pod światło. „Musisz umieścić go prostopadle do okna, aby uniknąć oślepiania. Na przykład umieszcza się go wzdłuż długiej ściany salonu, naprzeciwko sofy. W połączonej kuchni z salonem można zapewnić monitor z obrotowym ekranem, aby można go było oglądać z kuchni. W pomieszczeniach o wydłużonych proporcjach czasami zalecamy umieszczenie szafki z telewizorem na środku pokoju, tym samym dzieląc na strefy „długą” przestrzeń”, powiedziała Budnikova.

Jednak w tym przypadku trzeba pomyśleć o kierunku ruchu ludzi, aby go nie blokować – podkreśla projektantka. Według niej jednopokojowe mieszkania i kawalerki są dziś dość popularne, dlatego kwestia odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni jest ważna.

Telewizor powinien być ustawiony prostopadle do okna.

Zły klimat

Kolejnym światowym błędem w projektowaniu salonu jest niezgodność wystroju wnętrza z klimatem, przekonuje Siergiej Pietrow. „W zimnym klimacie, na przykład w naszej szerokości geograficznej, historycznie używano drewna, wełny, aksamitu i zamszu. W ciepłym klimacie, na przykład w Soczi, bardziej odpowiednie będą meble z wikliny, kamienne podłogi i bawełna – uważa projektantka.

READ
Sekrety hodowców kwiatów: jak wyhodować 100 z jednej orchidei?

Lepiej zrezygnować z wiklinowych mebli, jeśli klimat jest zimny.

monotonne meble

Błędem większości salonów jest brak różnorodności mebli do siedzenia i ich nudna aranżacja – wyjaśnił Pietrow. Według niego meble tapicerowane, krzesła, bankiety i strefa barowa powinny być tak dobrane i zaaranżowane, aby sprzyjały maksymalnej i zróżnicowanej rozrywce – od kameralnych rozmów po ożywione rozmowy na hałaśliwej imprezie.

„Sekretem jest posiadanie mebli o różnych właściwościach ergonomicznych i funkcjach we wnętrzu, nie jest konieczne nadawanie wnętrzu idealnego, podstawowego i wykończonego wyglądu, który wprowadza mdłości, sztywność i tłumi motywację do spontaniczności i dynamicznej komunikacji. Trudno nazwać dobrym wnętrzem, w którym Twoi goście zamiast usiąść lub usiąść wygodnie do rozmowy z nowym znajomym, czują się skrępowani, nie odważą się przesunąć krzesła na sofę, boją się zakłócić doskonale dopasowany skład grupy restauracyjnej – podsumował projektant.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: