13 rzeczy na blaty łazienkowe

Wybierając blat w łazience, należy najpierw zastanowić się, jaki zlew będzie zastosowany: solidny, nad głową czy do zabudowy. Na przykład bezszwowe modele bezszwowe wykonane są wyłącznie z naturalnego i sztucznego kamienia, betonu i szkła. Ale w przypadku zlewozmywaków sufitowych i wbudowanych możesz wybrać dowolny z materiałów wymienionych poniżej. W artykule dzielimy się charakterystyką różnych materiałów i podpowiadamy, na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Nie masz czasu na czytanie? Obejrzyj wideo!

Wybór blatu w łazience

1 Drewno

Drewno dobrze prezentuje się w łazienkach scandi, loftowych, minimalistycznych i eko. Zmieści się pod wszystkimi zlewozmywakami, z wyjątkiem solidnych zlewozmywaków. Jeśli blat jest gruby i planowany jest montaż na nim dużego zlewozmywaka, lepiej zastosować instalację podłogową lub półpodwieszaną.

Do wyboru dwa rodzaje blatów drewnianych.

  • Z litego drewna. Najdłużej wytrzymają modrzew i dąb – są mniej podatne na próchnicę.
  • modele klejone. Powstają poprzez sklejenie kilku warstw drewna, czasem nawet różnych gatunków. Ten projekt jest tańszy niż tablica i łatwiejszy w utrzymaniu.

Drewno to piękny i dość wytrzymały materiał, fabrycznie impregnowany i lakierowany. Ten sam schemat przetwarzania powinien być stosowany do produkcji własnej. Raz na kilka lat tę wierzchnią warstwę należy usunąć, zabezpieczyć środkiem antyseptycznym i nałożyć świeży lakier.

Uważa się, że drewniane powierzchnie są łatwiejsze do zarysowania i wgniecenia. Ale jest to bardziej odpowiednie dla kuchni, gdzie używane są noże i ciężka patelnia może spaść. W łazience wystarczy tylko w porę wycierać zachlapania wodą i dobierać detergenty do powierzchni drewnianych.

Drewniany blat: zalety i wady

2 płyty MDF

MDF – płyta pilśniowa z dekoracyjnym wykończeniem – to lekki materiał, który może być zawieszony lub częściowo zwieszony. Służy do zlewozmywaków do zabudowy i napowietrznych.

MDF to jeden z najtańszych materiałów, a ta cecha może zadecydować o wyborze blatu do łazienki. Trudno go zarysować, nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem wilgoci i zmian temperatury.

Możesz znaleźć modele pod drzewem, jednokolorowe opcje. Rysunek nie jest wymazywany i nie ulega pogorszeniu po czyszczeniu detergentami. Dzięki różnorodności dekorów modele łatwo dopasować do każdego stylu. Również ten wybór jest zalecany dla tych, którzy mają ograniczony budżet i nie chcą dbać o drzewko.

READ
14 pomysłów na przechowywanie butów, aby uporządkować zagraconą przestrzeń

Ważne jest, aby zakupić produkt od niezawodnego producenta, który starannie przetworzył końce. Jeśli dostanie się do nich woda, materiał pęcznieje.

Zamiast „dzika”: 8 łazienek z pięknymi płytkami

3 Kamień naturalny

Kamień naturalny dobrze prezentuje się zarówno w stylu klasycznym, jak i eko i nadaje się do wszystkich rodzajów umywalek. Najczęściej w łazience stosuje się marmur lub granit, matowy lub błyszczący. Są dość ciężkie, więc aby przymocować je do ściany bez polegania na meblach, będziesz musiał dodatkowo wzmocnić ścianę. Dlatego optymalne jest użycie mocowania podłogowego.

Niewątpliwą zaletą naturalnego marmuru czy granitu, oprócz estetyki, jest gładka powierzchnia, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Kiedy pojawią się odpryski i zadrapania, możesz zadzwonić do mistrza polerowania. Mała komplikacja – konserwacja obejmuje regularne traktowanie środkami hydrofobowymi, ponieważ materiały te w naturalny sposób mają mikropęknięcia nawet po starannym polerowaniu.

8 pięknych sztuczek łazienkowych, które są rzadko używane

4 Sztuczny kamień

Produkty ze sztucznego kamienia dobrze prezentują się w stylach klasycznych i nowoczesnych, pasują do wszystkich typów umywalek. Podstawą jest okruch minerałów z domieszką spoiwa. To spoiwo może być dwojakiego rodzaju: żywica akrylowa i wodorotlenek glinu lub żywica poliestrowa. W zależności od tego wyróżnia się dwa rodzaje kamienia, które są najczęściej używane do produkcji blatów.

  • Akryl. Modele akrylowe są stosunkowo niedrogie i lekkie, można je przymocować do ściany. Udział w nich wypełniacza mineralnego wynosi do 70%.
  • Aglomerat. Najtrwalsze są powierzchnie zlewozmywaków wykonane z aglomeratu kwarcowego, ponieważ zawierają ponad 90% wypełniacza mineralnego. Ale kosztują więcej. I są cięższe – lepiej zainstalować na szafce.

Ciekawą przewagą materiału sztucznego nad materiałem naturalnym jest to, że łatwiej jest zrobić z niego niezwykłą zakrzywioną powierzchnię i będzie to mniej kosztować. I najprawdopodobniej będziesz krócej czekać na sztuczny model. W końcu wykonanie produktu o pożądanym wzorze i odcieniu jest znacznie łatwiejsze niż znalezienie go w naturze i przetworzenie. Ponadto blaty te są dość trwałe i odporne na zmiany temperatury, detergenty i wilgoć. A jeśli są małe wióry i zadrapania, możesz zaprosić specjalistę od naprawy.

Uważa się, że sztuczny kamień jest tańszy niż naturalny. To nie jest prawda. Cena zależy od producenta, składu i grubości warstwy licowej. Im grubszy, tym droższy. Ale jednocześnie można przeprowadzić większą liczbę mieleń.

READ
Fusy kawowe na każdą okazję: 14 zastosowań!
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: