13 oryginalnych pomysłów na aranżację wnętrza Twojego salonu

Alexandra Hartke i Ksenia Konovalova podzieliły się swoją opinią na temat prawidłowego i pięknego udekorowania salonu, szczególnie dla czytelników ivd.ru.

Opinia projektantów: 11 sprawdzonych technik projektowania salonu, których nie pożałujesz

Projekt autorstwa Alexandry Hartke. Zdjęcie: Jewgienij Gnesin

1 Połącz salon z kuchnią

Nie zawsze jest to możliwe np. w starych domach z kuchenkami gazowymi i podgrzewaczami wody takie skojarzenie bez drzwi jest niemożliwe. W każdym razie przebudowa wymaga koordynacji. Jednak połączenie dwóch pomieszczeń otwiera więcej możliwości projektowania i aranżacji mebli.

„Jeśli jest choćby najmniejsza możliwość połączenia kuchni z salonem, to zdecydowanie trzeba to zrobić. Ten układ ma wiele zalet! Jeśli mieszkanie jest małe, kuchnia z salonem wizualnie zwiększy mieszkanie o kilkadziesiąt metrów. W kuchni-salonie istnieje możliwość aranżacji mebli w niestandardowy sposób – na środku pomieszczenia. Na przykład ustaw sofę na granicy dwóch pokoi i przymocuj do niej stół jadalny – w ten sposób główne meble będą znajdować się na środku pokoju, zwalniając miejsce przy ścianach. W pomieszczeniu będzie więcej powietrza”, mówi projektantka Alexandra Hartke.

Dekorujemy salon jak projektant: 7 pomysłów z zrealizowanych projektów

2 Zastanów się nad układem tak, aby pokój dzienny był widoczny z korytarza

Ponieważ salon jest głównym pokojem frontowym w domu, powinien stanowić środek ciężkości całego mieszkania.

Architekt Ksenia Konovalova:

Przy opracowywaniu rozwiązania planistycznego zawsze staram się, aby już z przedpokoju widać było, gdzie znajduje się salon, jak można do niego wejść, aby było widać światło, które wyznacza dalszą trajektorię ruchu i daje zrozumienie, gdzie znajduje się centrum mieszkania.

10 sprawdzonych technik projektowania korytarzy, które projektanci polecają wszystkim

3 I skorzystaj z korytarza

Korytarz powinien być zaangażowany w przestrzeń salonu. Wtedy otrzymujesz najbardziej funkcjonalny układ. „W większości układów salon sąsiaduje z korytarzem prowadzącym z przedpokoju do stref prywatnych. Moim zdaniem bardzo ważne jest, aby ten korytarz był jak najbardziej wkomponowany w przestrzeń salonu. Tak więc salon okaże się bardziej przestronny, a korytarz z tranzytowej i nieatrakcyjnej części mieszkania stanie się pełnoprawnym dodatkiem do wnętrza” – mówi Ksenia Konovalova.

8 porad projektowych dla tych, którzy chcą połączyć jadalnię z salonem

4 Złóż kompletną grupę sof

To sofa, fotel, stół i dywan. Projektanci twierdzą, że lepiej nie rezygnować z niczego z tej listy, aby stworzyć całą piękną kompozycję.

Projektantka Alexandra Hartke:

Niektórzy chcą usunąć dywan lub stół, ale nie da się tego zrobić – kompozycja nie będzie kompletna, rozdrobniona. Zamiast prostej sofy i fotela można postawić narożnik, ale nie można odmówić dywanowi. Często powodem odrzucenia dywanu jest obecność zwierząt, właściciele nie chcą spędzać czasu na sprzątaniu. Teraz istnieje wiele opcji dywanów, w tym niestrzępiących się, zwróć na nie uwagę. A jednak, jeśli masz białego kota lub psa, wybierz dywany w jasnych kolorach. I odwrotnie, jeśli zwierzak ma ciemną sierść, wybierz ciemną.

READ
7 systemów czyszczących, które zaoszczędzą nam czasu i bólu głowy

7 kontrowersyjnych metod w projektowaniu salonu, których projektanci odmówią

5 Ustaw sofę nie przy ścianie

Jak już się dowiedzieliśmy, projektanci uważają grupę sof za obowiązkową w projektowaniu salonu. A położenie sofy w tym pokoju odgrywa ważną rolę w tworzeniu pięknego i wygodnego wnętrza.

„Sofa nie musi być ustawiona wzdłuż ściany. Opracowując układ, zawsze staram się wypróbować różne opcje ustawienia tego dość dużego mebla (na środku pokoju, odsunięte od istniejących ścian, połączenie dwóch małych sof zamiast jednej dużej) w celu znajdź najlepszą opcję. Momentem, o którym nie należy zapominać przy wyborze konkretnego modelu sofy, jest wygląd jej oparcia, musi on koniecznie wyglądać estetycznie. Podobnie jak przednia część – mówi architekt Ksenia Konovalova.

Projektantka Alexandra Hartke dodaje: „Jeśli salon jest duży lub jest to salon w wiejskim domu, istnieje wiele możliwości aranżacji. Jednym z najlepszych, jak sądzę, jest ustawienie dwóch sof naprzeciw siebie. Taki układ najbardziej sprzyja przyjaznej rozmowie.

Projektanci powiedzieli: 9 ulubionych sztuczek we wnętrzu

6 Wybierz nieskładaną sofę

„Wykorzystaj zwykłe sofy, są bardziej miękkie i wygodniejsze – lepiej kupić sofę dla siebie, a nie dla gości. Jeśli naprawdę potrzebujesz miejsca dla gości, zachowaj dmuchany materac lub składane łóżko”, radzi Alexandra Hartke.

7 Zrób kilka lekkich scenariuszy

Architekci i projektanci cały czas mówią o tym, jak ważne jest przemyślenie scenariuszy oświetleniowych, a salon nie jest wyjątkiem.

Architekt Ksenia Konovalova:

Czasy, kiedy na środku salonu zawieszono tylko jeden żyrandol z kilkoma abażurami, minęły. Dziś centrum mieszkania stanowi salon, który łączy w sobie wiele funkcji. Konieczne jest zapewnienie zarówno światła głównego (lampy sufitowe), jak i akcentującego (żyrandol, lampy wiszące) oraz dodatkowego (kinkiety, lampa podłogowa, oświetlenie LED).

Projektantka Alexandra Hartke podpowiada, jak ustawić żyrandol w stosunku do środka pomieszczenia i jakie kolory wybrać dla lamp sufitowych.

Projektantka Alexandra Hartke:

Użyj wbudowanych świateł jako głównego oświetlenia, na przykład neutralnych białych świateł na białym suficie. Jeśli wnętrze jest nowoczesne i kontrastowe, wystarczą czarne lampy sufitowe lub szynowe. Zawieś żyrandol na środku pokoju, aby uzyskać oświetlenie dekoracyjne. Jeśli centralna kompozycja salonu – grupa sof – jest przesunięta od środka pokoju, wykonaj żyrandol nad środkiem grupy sof.

8 Umieść rośliny na zewnątrz

Duża zieleń doda wnętrzu życia i relaksu. Alexandra Hartke zaleca wybór wysokich roślin tropikalnych: palm, bananowców, fikusów.

READ
Pakujemy nasze torby we właściwy sposób! 16 trudnych hacków na życie

„Te rośliny nadają się do każdego stylu wnętrza, najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni kolor i styl donic. Często rośliny w domu są porzucane z powodu niechęci do ich pielęgnacji, w takim przypadku wybierz donicę z automatycznym podlewaniem. Umieść roślinę w rogu pokoju, obok fotela lub sofy. Zanurz się w klimacie tropików, relaks będzie jeszcze przyjemniejszy – wyjaśnia projektantka.

9 Ułóż regały i półki

W zależności od stylu wnętrza można tworzyć różne kompozycje i na różne sposoby dekorować półki tych regałów.

Projektantka Alexandra Hartke:

Symetryczne witryny i komoda TV nadają się do klasycznego wnętrza. Dla nowoczesnej klasyki – wbudowane lustrzane półki, umieszczone symetrycznie od telewizora. Jeśli wnętrze jest w stylu nowoczesnym, spraw, aby kompozycja była asymetryczna – regały mogą znajdować się tylko po jednej stronie telewizora. I na przemian zamknięte sekcje i otwarte półki na książki.

10 Zainstaluj kominek

Kominek we wnętrzu zdecydowanie dodaje przytulności. Projektantka Alexandra Hartke korzysta z tego rozwiązania i mówi, że klienci są z niego zawsze zadowoleni. „Zintegruj biokominek lub kominek elektryczny z szafką pod telewizor. Nie wymaga to specjalnych atestów i pozwoleń, a do biokominka nie jest potrzebne nawet gniazdko. Ale jest bardzo wygodny i całkowicie bezpieczny. W co drugim projekcie korzystamy z takiego rozwiązania, a pod koniec naprawy klienci są po prostu zachwyceni kominkiem ”- mówi Alexandra.

11 Zrób ścianę akcentującą

Zwykle ściana akcentująca jest wykonana za sofą lub telewizorem. Alexandra Hartke zaleca wybór nie tylko zwykłej tapety lub farby do dekoracji powierzchni akcentującej, ale także innych materiałów: tkaniny i skóry, betonu i mikrocementu, paneli dekoracyjnych boiserie i drewna, płyty inżynieryjnej lub laminatu, paneli gipsowych, gresu porcelanowego, marmuru lub kamienia , metal . Możesz także ozdobić ścianę lustrami, pomalować je lub zrobić fresk.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: