12 wskazówek używanych w Rusi

To zdumiewające, jak mało wiemy o historii naszego narodu. Na przykład wielu uważa, że ​​utrata niewinności na Rusi od dawna oznaczała dla dziewczyny niemal śmierć, podczas gdy w rzeczywistości wszystko było znacznie prostsze. Z drugiej strony nasi przodkowie również mieli praktyki, które teraz dosłownie jeżą ci włosy.

Jesteśmy w DODAJ MNIE staramy się dowiedzieć więcej o życiu naszych przodków, aby lepiej zrozumieć współczesną kulturę. Na końcu artykułu przygotowano dla Ciebie bonus: okazuje się, że stosunki w rosyjskiej rodzinie były sprzeczne z prawami etycznymi, które są dziś akceptowane w społeczeństwie.

1. Aby kobieta mogła szybciej rodzić, była przerażona w każdy możliwy sposób

Uważano, że strach może pomóc kobiecie szybko pozbyć się ciężaru. Z tego powodu położne i członkowie rodziny często skakali wokół rodzącej, pukając i grzechotając różnymi sprzętami gospodarstwa domowego. Przypuszczalnie mechanizm miał działać tak: kobieta się boi, odpycha mocno ze strachu, a dziecko w tym samym momencie „wylatuje z niej”.

Jak przydatne były te praktyki, naukowcy niestety nie informują.

2. Strój ślubny panny młodej z welonem był ubiorem zmarłego.

Te stroje druhny, które wszyscy dzisiaj podziwiamy, nasi przodkowie uważali za pogrzebowe. Małżeństwo wydawało im się „małą śmiercią” i uważano, że dziewczyna odradza się w kobietę, a chłopiec w mężczyznę. Na głowę dziewczynki założono białą lalkę z welonem. Zasłona była potrzebna, aby „martwy człowiek” przypadkowo nie spojrzał komuś w oczy i nie zaciągnął osoby ze sobą do królestwa zmarłych.

Ciekawostką jest, że jeśli we wsi zmarła dziewczyna, która za życia nie zdążyła wyjść za mąż, to na pogrzebie znajdowano dla niej pana młodego. Wybrano mężczyznę spośród ludności, jego rękę zabandażowano chusteczką iw tej postaci towarzyszył trumnie do miejsca pochówku. Od tego czasu rodzina zmarłego zaczęła uważać go za zięcia, a wszyscy inni za wdowca.

3. Jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie lub było chore, wysyłano je do piekarnika

Piec w umysłach starożytnych Słowian był symbolem wszechświata i miejscem komunikacji z przodkami. Dlatego zwracali się do niej o pomoc, gdy trzeba było ratować życie wcześniaka lub chorego dziecka. Jednocześnie dziecko porównywano do chleba: było pokryte ciastem od stóp do głów, pozostawiając nienaruszone tylko nozdrza i usta, po czym kładli je na łopacie i wysyłali do ciepłego pieca. Rytuał ten nazwano „pieczeniem”.

READ
Główny klucz do serca mężczyzn o różnych znakach zodiaku

4. Panny młode na starożytnej Rusi zostały porwane

Do końca X wieku małżeństwo między mężczyzną a dziewczyną odbywało się w nieco inny sposób niż nam się wydawało. Aby poślubić ukochaną dziewczynę, musiała zostać „donoszona”. Z reguły takie „porwanie” mogło mieć miejsce dopiero po wstępnym zmowie rodzin, pana młodego i samej panny młodej, których opinia była zresztą ważna i często odgrywała kluczową rolę.

Ciekawe, że ten rytuał ślubny był praktykowany na ziemiach północnych i zauralskich aż do XIX wieku.

5. Jeśli dziewczyna „przyniosła rąbek” chłopca, nie uważano tego za haniebne.

Stosunek do stosunków przedmałżeńskich wśród naszych przodków był inny. Na przykład na Północy dziewczyny, które straciły niewinność, były smarowane smołą na bramach. Nałożyło to piętno wstydu na całą rodzinę, więc ojciec próbował zeskrobać smołę z desek, zanim ktokolwiek go zobaczył. Winowajca został pobity, a facet, który pozbawił dziewczynę honoru, stał się uniwersalnym bohaterem.

W regionach centralnych i południowych związki przedmałżeńskie miały znacznie mniejsze znaczenie. Jeśli dziewczyna urodziła chłopca, nazywał się Bogdan: więc wszyscy wokół wiedzieli, że pojawił się nieślubnie. Jednocześnie nikt nie zarzucał chłopcu jego pochodzenia, poza tym, że sąsiedzi dokuczali mu „pokrzywą”. Jeśli urodziła się dziewczynka, było gorzej, ponieważ kobiety w rodzinie uważano za dodatkowe usta. Chłopiec dorastał jako robotnik i pomocnik.

Wstyd dziewczynie, jeśli się położył, nie trwał długo: czas minął, a ona została wydana za mąż. To prawda, że ​​uXNUMXbuXNUMXbnie trzeba było wybierać pana młodego – najczęściej takie dziewczyny dano wdowcom.

6. Niektóre kobiety zostały odrzucone w noc poślubną ze względu na ich figurę.

Standardy piękna naszych przodków były zupełnie inne. Uważano, że kobieta powinna być duża, wysoka iz pewnością o stromych biodrach. Oznaczało to, że dama była gotowa do ciężkich prac domowych i będzie mogła urodzić silne dzieci. Dlatego dziewczęta, zwłaszcza szczupłe, w Rusi uwielbiały wielowarstwowe spódnice, co czasami prowadziło do dziwactw: w noc poślubną szczupła żona mogła czekać na pana młodego pod warstwami odzieży. Scenariusze rozwoju wydarzeń były dwa: albo mężczyzna pogodził się ze stanem rzeczy, albo wyrzucił swoją nową żonę.

READ
9 nieoczekiwanych rzeczy, które mężczyźni kochają w kobietach

7. Zawodowe żebractwo kwitło kiedyś w naszym kraju

Pożary, które przerażają nas w XXI wieku, były dla naszych przodków prawdziwą katastrofą: czasem płonęły całe wsie. Stosunek do ofiar pożaru był życzliwy – udzielono im wszelkiej pomocy. Tylko dzięki pomocy udało się zebrać środki na rozpoczęcie wszystkiego od nowa.

Korzystali z tego przedsiębiorczy chłopi. Młodzi i zdrowi mężczyźni i kobiety udawali chorych lub poparzonych, żebrząc o kilka dolarów. Często zawodowi żebracy okradali też domy, w których z dobroci serca pozwalano im nocować.

W niektórych miejscach rzemiosło to zostało podniesione do rangi urzędnika. Na przykład książę Gruzinsky z regionu Niżnego Nowogrodu wysłał swoich ludzi, aby żebrali w innych krajach. Często to rzemiosło przynosiło więcej pieniędzy, niż gdyby chłopi zajmowali się ziemią i rolnictwem.

Bonus: po raz pierwszy po ślubie rolę męża odegrał teść

W rosyjskiej wiosce kilka wieków temu aktywnie praktykowano synową. Głowa rodziny – teść – początkowo zastąpił synową męża. Przyczyny tego zjawiska są różne. Najpierw chłopaki zostali zabrani do rekrutów i wkrótce po ślubie musieli opuścić dom. Po drugie, niedojrzali chłopcy byli często żonaci, czasami potrzeba było kilku lat, aby móc i chętnie wypełniać swoje obowiązki małżeńskie.

Ponadto należy zauważyć, że synowa rzadko była dobrowolna. Jeśli dziewczyna odrzuciła ofertę teścia, była prześladowana w rodzinie. W przeciwnym razie dziewczynie obiecano różne korzyści: od przyjemnych prezentów po ułatwienie pracy domowej. Badacze wspominają też o przypadkach zemsty: często mówiono różne paskudne rzeczy o synowej, która odrzuciła głowę domu, co bardzo zepsuło jej życie.

Córki spełzły na niczym, gdy chłopskie wsie zaczęły praktykować oddzielne mieszkania: rodzice mieszkali w jednym domu, a młodzież w drugim.

Czy udało nam się odkryć dla Was coś nowego? A może sam możesz opowiedzieć nam o innych niezwykłych tradycjach, które nie zostały uwzględnione w tym artykule?

Jasna strona / Kultura / 7 Słowiańskie zwyczaje, które otworzą Ci oczy na to, jak żyli nasi przodkowie

Ksenia Kurashkina

Zdrowie jest bezcenne, nasi przodkowie też to rozumieli. „Nie możesz kupić zdrowia – to daje umysł” – powiedzieli i podeszli do wszystkiego mądrze. Oczywiście wtedy medycyna znacznie różniła się od współczesnej medycyny i naprawdę niebezpiecznie było zachorować. Dlatego szczególną uwagę zwrócono na wzmocnienie układu odpornościowego. Aktywność fizyczna, jasna codzienna rutyna i umiar w jedzeniu – taki był sposób życia współczesnych Iwana Groźnego. Oczywiście wraz z sprzątaniem i innymi „znakami czasu”. Niektóre zasady ze sposobu życia naszych przodków powinny zostać przez nas przyjęte.

READ
Odnosząca sukcesy modelka straciła nogę przez zwykły tampon, a teraz mogła stracić drugą

Dieta bogata w witaminy i uczty bez przejadania się

Dieta mieszkańca Rusi carskiej np. w XVI wieku silnie zależała od jego pozycji społecznej: bojarzy i inne mocarstwa jadły lepiej niż ich poddani. Sporadycznie jednak na stołach chłopów pojawiało się mięso, drób i ryby. Podstawą żywienia były warzywa, owoce, orzechy i zboża. Wszystko to jest pokarmem bogatym w błonnik. Jedli rzodkiewkę, rzepę, chrzan, groszek, jabłka, wiśnie i inne jagody, a także dużo świeżych ziół. Gotowali kaszę jęczmienną, kluski grochowe, pieczarki smażone i kapustę kiszoną. Warzywa marynowane w occie zawsze były na stanie. Jak wiadomo, jest źródłem probiotyków korzystnych dla mikroflory jelitowej.

Cała produkcja była naturalna, bez sztucznych konserwantów i barwników. Świeżość produktów można było zachować w zimnych piwnicach i lodowcach. Rzadko cierpieli z powodu przejadania się i nadwagi, ludzie mówili: „Umiar jest matką zdrowia”.

Kilka razy w roku prawosławni pościli, dopuszczając mięso tylko w określone dni – mięsożercy. Chociaż do tego hodowano bydło, częściej na stole pojawiały się zwłoki dzikich zwierząt i ptaków, na które polowano w lesie: zając, jerboa, cietrzew, kaczka. Ryby – źródło kwasów Omega-3 i Omega-6 – zawsze można było jeść. W rzekach łowili karpie, leszcze, okonie, jesiotry. W okresie tarła śledzie można było również łowić w wodach słodkich.

W menu były też tradycyjne rosyjskie przysmaki – naleśniki i placki, o czym wiemy z arcybiskupa Sylwestra Domostroja. Jedli głównie zdrowe słodycze, aw małych ilościach: pianki jabłkowe i jagodowe, miód, arbuzy i melony, naturalną melasę. Nawet Maslenica nie była obchodzona tak jak w XXI wieku: do stołu podawano „chrust, orzechy, ziarna, placki, szyszki, mieszankę twarogową, gotowane mleko, tłusty suchy twarożek”.

Popularnymi napojami były kisiele, słodkie i świeże, napoje owocowe, woda z borówki brusznicy i kwas chlebowy – spiżarnia witamin A, B, C, E. I żadnych słodkich napojów gazowanych! Pijaństwo również nie było mile widziane: kobietom w ogóle nie wolno było pić, a mężczyźni pili tylko podczas uczt (uczty ku czci zmarłych) i uczt okolicznościowych. Do XV wieku napoje odurzające były słabe: wino, miód pitny, piwo. Czysty alkohol nauczył się wytwarzać później.

Aktywność fizyczna i hartowanie

Od czasów starożytnych ludzie przywiązywali dużą wagę do higieny. Kąpiel miała być co tydzień.

READ
Ile lat będziesz żył: prognoza z Vasilisa Volodina

Jednym z najważniejszych punktów opieki zdrowotnej było hartowanie. Myte zwykle zimną wodą wcześnie rano. Pływali nie tylko w gorącej kąpieli, ale także w lodowatych rzekach, a zimą – w przeręblach. Choć czynili to nie tylko w celach rekreacyjnych – przywiązywali do takiej kąpieli również znaczenie rytualne. Istniał też zwyczaj obmywania się rosą – w dniu Agrafena Kupalnicy, który według nowego stylu przypada na 6 lipca).

W Rusi wcześnie wstawali i kładli się spać. Wieczór był przeznaczony na odpoczynek, modlitwę i wieczorny posiłek. Zajmowali się także rzemiosłem: tkactwem, tkaniem na wrzecionie, robieniem naczyń. Jednak siedzący tryb życia naszych przodków zdecydowanie nim nie był. Opiekowali się bydłem, ciężko pracowali w domu iw polu, często ze szkodą dla zdrowia. Ale środki ostrożności nadal były zachowane. Latem prace przerywano w południe. Rozsądni właściciele wiedzieli, jak niebezpieczne są upały i udar słoneczny. W upalne dni organizm nie był przeciążony ciężkim jedzeniem, pili dużo wody.

Aktywny był również wypoczynek. Rosyjski pisarz i historyk N. M. Karamzin napisał: „Gry i zabawy ludowe, do tej pory jednolite na ziemiach słowiańskich: zapasy, walka na pięści, bieganie, pozostały także pomnikiem ich dawnych zabaw, przedstawiającym nam obraz wojny i siły. ”

Ochrona odporności przed naturalnymi wywarami ziołowymi

Zdrowie wzmacniano nie tylko hartowaniem, ale także różnymi naparami ziołowymi. Choroby leczono metodami ludowymi. Tylko zamożni ludzie mogli sobie pozwolić na zagranicznych lekarzy, choć ich flakony wcale nie zawierały nowoczesnych leków, ale często te same zioła. Większość z nich do dziś bez problemu można znaleźć w aptekach. Odwary sporządzano na bazie pokrzywy, piołunu, babki lancetowatej, soku brzozowego. Dziś wiadomo, że terpenoidy w składzie piołunu doskonale zwalczają wirusy, a chamazuleny przyspieszają proces regeneracji tkanek. Napary z pokrzywy stymulują układ odpornościowy i mają właściwości hemostatyczne dzięki witaminie K. To prawda, że ​​uXNUMXbuXNUMXbtakie leki mają również przeciwwskazania. Na przykład wrażliwość na różnego rodzaju alergeny.

Napoje na bazie mleka i miodu służyły do ​​promocji zdrowia i leczenia przeziębień. Na problemy ze snem stosowano kozłek lekarski i serdecznik. Od drgawek – melisa, na zapalenie żołądka – oregano, od bólów głowy – jarzębina i inne zioła. Istniało wiele przepisów na kaszel, wrzody, osłabienie fizyczne i „dolegliwości serca” w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Od czasów starożytnych wiadomo o dobroczynnych właściwościach wód mineralnych. Nazywano je „bogatyr-drink” lub kwaśną wodą.

READ
13 najważniejszych rzeczy, które podświadomie podniecają mężczyzn

Ważny! Nie stosuj samoleczenia. Przed zastosowaniem tradycyjnej medycyny skonsultuj się ze specjalistą lub skonsultuj się z lekarzem.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: