12 wskazówek, jak zorganizować przestrzeń w kuchni

Kilka trików, które pomogą zaprojektować ergonomiczną kuchnię – niezależnie od wybranego projektu i dostępnej przestrzeni

Jewgienij Iwanow

Stały współpracownik Houzza, dziennikarz wewnętrzny. W różnych okresach pracował jako korespondent, redaktor, redaktor naczelny w różnych publikacjach w Petersburgu. Aktywnie pisał o wnętrzach dla serwisu 4living.

Dobra kuchnia powinna być nie tylko piękna, ale również odpowiednio wyposażona. Ale co dokładnie jest „poprawne”? Jakie sztuczki, poza „trójkątem roboczym”, naprawdę działają?

1. Wyślij płytę grzewczą lub zlewozmywak na wyspę
Jeśli pozwala na to miejsce, możesz zatwierdzić projekt kuchni z wyspą. Nawet jeśli jest bardzo mały. Płyta grzewcza, a najlepiej zlewozmywak, umieszczony pośrodku pomieszczenia, pozwala osobie przy kuchence poczuć się nie jak wstawiony w kącie uczeń winny, ale centralna postać kuchennego działania. Mieszając owsiankę, możesz mieć oko na dzieci lub porozmawiać z gośćmi.

► Jeśli na wyspie znajduje się piec, przyda się nad nim specjalny okap sufitowy (wśród takich modeli jest wiele ciekawych, wręcz wzorniczych opcji, które same w sobie mogą być ozdobą kuchni). Alternatywą dla niego może być specjalny model na biurko, który chowa się w blacie.
___________________________

W TWOIM MIEŚCIE…
Za pośrednictwem Houzz możesz zatrudnić projektanta i zamówić własny projekt. Zacznij szukać artysty w swoim mieście
_____________________________

Na zdjęciu: przykład okapu zintegrowanego z piecem – natychmiast usuwa zapachy i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się po pomieszczeniu

► Jeśli zdecydujesz się zabrać zlew na wyspę, koniecznie naucz się tego robić bezpośrednio w kuchni. I sprawdź, czy pracownicy wzięli pod uwagę wszystkie niuanse techniczne związane ze spadkiem kanału itp. O nich – w artykule pod linkiem poniżej.

2. Ustaw technikę na poziomie oczu
Piekarnik (i inne sprzęty AGD) w ogóle nie muszą być umieszczane pod blatem – zgodnie ze starym zwyczajem, który istnieje od czasów, gdy piekarnik i płyta grzejna były niepodzielną jednostką.

O wiele wygodniej jest zbudować piekarnik na środku wysokiej szafki-piórnika. Nie musisz za każdym razem schylać się, aby sprawdzić, jak są tam opiekane bułeczki. Docenisz urządzenia zbudowane na wysokości oczu, gdy zaniesiesz do zlewu tacę pełną wody po zużytym parowcu.

READ
Główne tajemnice znaków zodiaku

Przy okazji: Kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy i inne małe urządzenia można wygodnie przechowywać podłączone i gotowe do pracy w „garażu”. Na zdjęciu taki „garaż” znajduje się obok piekarnika, za drzwiami z żaluzjami.

Na zdjęciu: dzięki fasadom z czarnego lakierowanego szkła bryła piekarnika i wbudowana mikrofalówka wygląda jak… ogromny telewizor. Zwróć uwagę na racjonalne wykorzystanie przestrzeni wokół do przechowywania

3. Nie dyskontuj otwartych półek
Otwarte półki to kontrowersyjna decyzja: tak, będą musiały być częściej myte w kuchni. Ale jeśli chodzi o przyspieszenie niektórych procesów kuchennych, półki dadzą szanse każdej szafce kuchennej zamkniętej. Są bardzo wygodne w użyciu – po prostu sięgnąłem i wziąłem to, czego potrzebujesz. Wniosek: otwarte półki są dobre z umiarem – dobrze jest ustawić kilka półek w aktywnym obszarze roboczym i trzymać na nich najpotrzebniejsze rzeczy – naczynia, sztućce, przyprawy, deski do krojenia i inne przybory kuchenne codziennego użytku.

Na zdjęciujeszcze jedna opcja, jak zbudować schowek w kuchni: małe półki mogą „zadomowić się” w pomostach i ślepych obszarach pomieszczenia

4. Ustaw zmywarkę obok zlewu
Jeśli kuchnia jest mała, zmywarka zazwyczaj nie mieści się w linii między zlewem, kuchenką i lodówką. Działaj poza pudełkiem: podnieś go (tak jak podnosisz piekarnik do szafki kolumnowej). Ale jednocześnie pamiętaj, aby zachować sąsiedztwo z umywalką. W ten sposób wygodniej będzie wkładać brudne naczynia do zmywarki i nie trzeba wydłużać ani zmieniać zwykłego węża odpływowego.

5. Pamiętaj, aby zorganizować podświetlenie
Pomysł, że oświetlenie miejsca pracy w kuchni jest fanaberią jest tak samo błędne, jak stwierdzenie, że Ziemia jest płaska. Dobrze rozmieszczone lampy nie tylko ułatwią życie mieszkańcom kuchni, ale także sprawią, że przestrzeń będzie bardziej obszerna i interesująca. Nawet proste oświetlenie LED dodaje zabójczej części uroku miejscu pracy. Nie wspominając już o tym, że praca bez niego to tylko szkoda dla oczu i zwykła udręka.

W projekcie na zdjęciu powyżej cały fartuch szklany świeci, a w ramce – regulator, którym jest przyciemniony

6. Wybierz odpowiednią szerokość okapu
Mówili tak: szerokość okapu w kuchni nie powinna być mniejsza niż płyta, w przeciwnym razie okap nie poradzi sobie dobrze ze swoimi funkcjami. Poradzili również, aby zawiesić go co najmniej 65 cm od powierzchni kuchenki elektrycznej (powodów jest kilka – na przykład, aby plastikowe części się nie stopiły) i 75 cm od powierzchni kuchenki gazowej. Nowoczesne kaptury niszczą utarte stereotypy.

READ
Nowa niebezpieczna moda w branży fotograficznej: Japończycy ryzykują życie za te zdjęcia

Obecnie maksymalna wysokość montażu jest inna dla każdego okapu i jest podana w instrukcji. Ale to nie znaczy, że powinieneś powiesić kaptur ściśle na tym poziomie: 2 – 3 – 5 cm poniżej – nie będą odgrywać żadnej roli. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, ale buduj na swój wzrost, aby nie uderzyć głową w urządzenie ani nie zgiąć się wpół podczas mieszania zupy.

7. Dodaj półki do drzwi
Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, można wyposażyć dodatkowe sekcje górne na wewnętrznej powierzchni drzwi szafek kuchennych. Takie półki o minimalnej głębokości przeznaczone są do wygodnego przechowywania przypraw, sosów, drobnego sprzętu AGD jak rozdrabniacz kuchenny.

Główne półki będą musiały zostać nieco skrócone, ale będziesz zaskoczony – korzystanie z nich stanie się wygodniejsze.

Pomysł ze zdjęciem – z czego zrobić kuchnię: jeśli zastąpisz zwykły regał opcją z panelem perforowanym, możesz zawiesić haczyk w dowolnym miejscu na ścianach bocznych

8. Wymień standardowe drzwi na wygodne
Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchni, możesz zastąpić standardowe drzwi wahadłowe bardziej ergonomiczną opcją: składane harmonijkowe drzwi, które podnoszą się lub przesuwają na bok. Szafki górne mogą mieć drzwi uchylne lub nawet drzwi podnoszone równolegle. Na koniec nie zapomnij o amortyzatorach i domykaczach – znacznie ułatwią życie posiadaczom nowoczesnych zestawów słuchawkowych. To nie żart: pchnął skrzynię z ciężkimi przyborami i nie dość, że poruszał się wewnątrz szafki, to jeszcze robił to po cichu (zwalniając na ostatnich centymetrach ścieżki).

9. Uporządkuj wewnętrzny narożnik
Pełne wykorzystanie przestrzeni w szafkach narożnych bez zmuszania gospodyni do zagłębienia się w trzewia kuchennego zestawu to zadanie, z którym od wielu lat zmagają się najlepsze umysły techniczne planety. Do tej pory wymyślili półki karuzelowe (stojak obracający się wokół centralnej osi) i uchylno-ciągnące półki na lokomotywę parową (pierwsza ciągnie kolejne, jak na zdjęciu). Kosztowna przyjemność, ale przydatne miejsce w rogu zestawu słuchawkowego jest tego warte.

Porady: Nie powinieneś czekać na kolejną naprawę, po której układ kuchni stanie się rozsądniejszy, a wnętrze stanie się modniejsze. Zastanów się, jak sprawić, by kuchnia była teraz wygodniejsza. Na przykład możesz wyposażyć pudełka w bardziej nowoczesny farsz. Nie jest to trudne, elementy wewnętrzne można kupić do gotowego zestawu słuchawkowego, a nawet zamówić online.

READ
5 gorących trendów w wystroju kuchni na 2023 rok

10. Dodaj szuflady
Innym sposobem na ujarzmienie przestrzeni szafek narożnych jest zamontowanie zamiast drzwi wahadłowych szuflad o specjalnym kształcie oraz systemów organizacji przestrzeni wewnętrznej. Na przykład to samo rozwiązanie, co na zdjęciu, można łatwo wdrożyć w każdej nowej kuchni, która jest wykonywana na zamówienie.

11. Zamów wąskie szafki
Wąskie szafki pionowe – „butelki” pozwalają na wykorzystanie pozostałej powierzchni, która nie pasuje już do pełnoprawnej szafki. Nie trzeba w nich przechowywać butelek – kuchnia pełna jest drobnych przedmiotów, które można w takiej szafce zmieścić.

Wygodną opcją w szerokich skrzynkach są ograniczniki lub przekładki. Pomagają uporządkować treść i zablokować ją na miejscu.

12. Udostępnij przestrzeń wewnątrz
Podział fasady na wiele małych pudełek nie zawsze jest wygodny i piękny. W takim przypadku wielopoziomowe wypełnienie pozwoli ci dokładnie posortować drobne przedmioty. Gdy front jest wysunięty, wysuwa się dolna szuflada, a następnie górne szuflady można wysunąć. Istnieje również specjalna automatyka, która pozwala jednym ruchem popchnąć całą konstrukcję jako całość – drabinę, uzyskując jednocześnie dostęp do całej zawartości.

Materiały archiwalne: artykuł opublikowany po raz pierwszy w 2016 r., zaktualizowany w 2019 r.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: