12 stylowych skandynawskich pomysłów na salon, które odmienią Twój dom

Zastanawiając się nad projektem centralnego pomieszczenia – salonu, właściciele domów i mieszkań coraz bardziej skłaniają się ku przyjazności dla środowiska i wykwintnej prostocie wnętrza. Chęć relaksu w spokojnym, komfortowym otoczeniu jest naturalna dla każdego człowieka. Sala urządzona w stylu skandynawskim doskonale spełnia te wymagania. Za pozorną prostotą stoi przemyślany design, czystość koloru, wygoda w każdym szczególe.

Czym jest skandynawski design

Styl inspirowany skandynawskim środowiskiem. Mieszkańcy zimnych krajów, zmęczeni zimnymi wiatrami i ponurymi wieczorami w pochmurną pogodę, chcieli wpuścić słońce do domu. Mieszkania były wypełnione światłem, stały się jak najbardziej funkcjonalne, z wnętrzem w tonacji bieli i masą użytecznych gadżetów z pozorną surowością wnętrza.

Techniki zdobienia wnętrz domów motywami północnymi przekształciły się w techniki projektowe w XVIII wieku. Król Gustaw, dążąc do rozwoju kultury i sztuki, dał początek stylowi skandynawskiemu, przepojonemu duchem narodowym, nawet na dworze.

Funkcje kierunkowe

Styl północny jest łatwo rozpoznawalny. Śledzi elementy wiejskiego życia w duchu minimalizmu. Podstawowe techniki są łatwe do wdrożenia, ponieważ zasadą dyktowania jest prostota we wszystkim.

jasny salon

Uwaga! Nie myl prostoty z taniością – wszystkie detale wnętrza salonu w nowoczesnym stylu skandynawskim powinny charakteryzować się wysoką jakością i dźwiękiem.

Przestrzeganie kluczowych zasad pomoże zaprojektować halę ekonomicznie i funkcjonalnie.

  • biały lub kolory jak najbardziej do niego zbliżone;
  • dużo światła – oznacza to nie tylko światło dzienne, ale także oświetlenie sztuczne. W salonie, podobnie jak w innych pomieszczeniach, światła jest mało – zdecydowanie polecamy styl północny;
  • meble o prostych kształtach bez zagięć, wzorów i elementów wiszących;
  • duże okna często bez zasłon;
  • zastosowanie przyjaznych dla środowiska, naturalnych materiałów – przedmiotów z wikliny lub rattanu, szorstkich drewnianych mebli i szuflad harmonijnie wpasowuje się w pomieszczenie;
  • tekstylia naturalne – pokrowce na sofy i poduszki, zasłony dekoracyjne i zasłony.

Wykończenie powierzchni w salonie

Biała farba służy do dekoracji ścian i sufitu pomieszczenia. Jeśli chcesz rozcieńczyć biały kolor, możesz zainstalować drewniane belki stropowe lub nisze ścienne wykończone drewnem. Oprócz malowania nie stosuje się żadnych innych metod wykończenia sufitu. Tapeta na ścianach skandynawskiego salonu jest rzadko stosowana, głównie na jednej ścianie lub jej części jako element wystroju.

READ
Azienka w czerni i bieli: 15 niesamowitych pomysłów

Podłoga w salonie może być brązowym lub szarym parkietem. Idealnie sprawdzi się deska bielona z naturalnego drewna. Kolor podłogi nie powinien zbyt mocno kontrastować z kolorem ścian, przejście powinno być niewidoczne, rozmyte.

Skandynawskie wnętrze

Co ciekawe, w północnej wersji projektu lokalu projektanci nie skupiają się na otworach okiennych i drzwiowych. Pomalowane na biało wydają się zlewać ze ścianami, choć okna pełnią ważną funkcję – wpuszczają do salonu maksimum światła.

Kolory, meble i detale

Kolorystyka charakterystyczna dla stylu skandynawskiego w salonie to bardzo jasne, chłodne odcienie. Główny biały kolor jest rozcieńczony stonowanym żółtym. Odpowiednie kolory w salonie to jasnoniebieski, rozmyta zieleń, srebrny, metaliczne odcienie. Pięknie kontrastuje z bielą – turkusem.

Rada. Aby stworzyć jasne wtrącenia we wnętrzu salonu, możesz użyć czerwieni. Ale w tym przypadku lepiej skonsultować się z projektantem kolorów lub przestudiować odpowiednie kombinacje kolorów z czerwienią.

Idealnie wpasują się w panele salonu lub część ścian z naturalnej cegły. Zbyt ciężkie meble nie są odpowiednie w północnym salonie. Należy pamiętać o zasadzie minimalnego wypełnienia przestrzeni meblami i elementami dekoracyjnymi. Zadanie doboru detali mebli ułatwia fakt, że nie ma potrzeby wybierania konkretnego stylu projektowania. Wystarczy proste kształty o jednolitej barwie światła. Tapicerka mebli może być lniana, bawełniana, zamszowa lub skórzana.

W salonie organicznie wpasowują się otwarte półki i regały oraz oryginalny symbol narodowy – prawdziwy kominek. Wykończony naturalnym kamieniem, będzie pięknie kontrastował z białymi ścianami.
Aby stworzyć jeszcze większy komfort w salonie, na podłodze układa się dywan lub patchworkową ścieżkę patchworkową. Ściany najczęściej zdobią plakaty lub kolaże w drewnianych ramach. Dywany z owczej skóry świetnie się prezentują, mogą leżeć przy kominku.

kolor w skandynawskim wnętrzu

Szkło można też „wpuścić” do skandynawskiego salonu. Jest symbolem kruchości i czystości, szklane wazony i blaty idealnie wpasowują się w skandynawskie wnętrza, odbijając światło i czyniąc pomieszczenie jeszcze jaśniejszym.

Natężenie światła

Skandynawowie wierzą w moc słońca i światła, które dają człowiekowi energię, tchną życie w przedmioty. Dlatego przypisują ważną rolę oświetleniu. Jeśli umiejscowienie okien w salonie nie jest zbyt dobre lub znajdują się po zacienionej stronie, maksymalne oświetlenie można osiągnąć przy użyciu sztucznych źródeł. Mogą to być lampy stołowe, lampy podłogowe, kinkiety, abażury.

READ
Ponad 20 wynalazków, które wydają się bezużyteczne, ale potajemnie przed innymi chcielibyśmy je mieć

Ciekawym rozwiązaniem są żyrandole połączone z ciemnego metalu i szkła, kryształu. A płonące świece w metalowych świecznikach na kominku stworzą intymność. Pomieszczenie nie powinno mieć zaciemnionych, zacisznych rogów, aby wyglądało „na pierwszy rzut oka”.

Skandynawskie wnętrza to filozofia narodowa, hołd złożony duchowi ludu. Prosty, ale mądry styl, który przekształca salon w organiczną, przytulną i funkcjonalną przestrzeń.

Skandynawski design: wideo

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: