12 sposobów na szybkie i skuteczne oczyszczenie samochodu z różnych zabrudzeń

Prawie każdy kierowca bardzo dba o swoją jaskółkę. Ale często utrzymanie samochodu w czystości, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie koszty większości usług samochodowych, jest dość trudne. Na szczęście, jeśli się temu przyjrzeć, można znaleźć wiele sztuczek i przepisów, jak poradzić sobie z pewnymi problemami własnymi rękami i niewielkim nakładem finansowym.

DODAJ MNIE Właśnie to rozgryzłem, znalazłem i opisałem 12 punktów, które pomogą uporządkować nawet pozornie beznadziejny samochód i utrzymać go w dobrym stanie.

Usuwanie rys na klamce drzwi

Czasami rysy pojawiają się w wyniku nieoczekiwanie prostych manipulacji: nieostrożnego dotykania kluczami lub długimi paznokciami. W małych ilościach nie są straszne. Ale jeśli są już widoczne gołym okiem, radzimy skorzystać z prostego sposobu rozwiązania problemu: wystarczy lakier do lakieru i ściereczka z mikrofibry.

Dokładnie umyj i osusz (to ważne!) wymaganą powierzchnię i zabierz się do pracy. Na początek zamknij samochód, dodatkowo włóż plastikową kartę do gniazda, aby długopis nie drżał podczas przetwarzania. Co więcej, wszystko jest proste: nałóż produkt na szmatkę i delikatnie wypoleruj obszar pod uchwytem. Ponieważ metoda jest ręczna, bez użycia specjalnego sprzętu, będziesz musiał wykazać się cierpliwością i wytrwałością. Aby sprawdzić jakość polerowania, użyj jasnej latarki, najlepiej LED. Gdy rysy znikną, powtórz procedurę, aby naprawić wynik.

Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu

Nowoczesne samochody w kabinie z reguły posiadają filtr powietrza, który wyłapuje nieprzyjemne zapachy i nie wpuszcza ich do samochodu. Aby dowiedzieć się na pewno, czy w Twoim urządzeniu jest zainstalowany wymienny filtr, zajrzyj do instrukcji obsługi. Jeśli tak, manipulacje są niezwykle proste: usuń go i zastąp nowym zalecanym przez producenta. Uwierz mi, jeśli Twój filtr był naprawdę mocno zabrudzony do tego momentu, z pewnością poczujesz różnicę w świeżości powietrza.

Jeśli zapach jest związany z klimatyzatorem, pomocne może być użycie sprayu antyseptycznego. Aby to zrobić, musisz uruchomić samochód, włączyć klimatyzację, otworzyć wszystkie okna i spryskać sprayem kanał powietrzny, który znajduje się na zewnątrz samochodu (między maską a przednią szybą). Oprysk trwa dosłownie 30 sekund, następnie to samo należy powtórzyć po 10-15 minutach. Podsumowując, klimatyzator powinien jeszcze pracować przez około 10 minut, aby całkowicie przepchnąć wtryśnięty środek przez siebie, a silnik można wyłączyć.

READ
8 prostych pomysłów na przechowywanie włóczki w domu

Polerowanie reflektorów jak profesjonalista

Polerowanie reflektorów jest konieczne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także z praktycznego: jasne i prawidłowe oświetlenie jest bardzo ważne, szczególnie w nocy.

Oklej obszar wokół reflektorów, aby nie uszkodzić lakieru lub plastiku, a najlepiej kilkakrotnie oczyść i osusz powierzchnię: w następnym kroku nawet drobne ziarnko piasku może poważnie uszkodzić reflektor i pozostawić rysy. Następnie przetrzyj całą powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym. Działaj ostrożnie, powoli, wykonując ruchy tylko w jednym kierunku. Powierzchnia musi być mokra. Po zakończeniu procedury użyj papieru o mniejszej ścieralności, po nim – trzeciej, jeszcze mniejszej, a na koniec wypoleruj reflektor specjalnym narzędziem, aby stał się jak nowy.

Nie zapomnij wyczyścić trudno dostępnych narożników

Przy gruntownym czyszczeniu, jeśli jesteś zdesperowanym perfekcjonistą, masz do czynienia z najdrobniejszymi szczegółami wykończenia, które przy zwykłej pielęgnacji powierzchni zostają ominięte. Aby ułatwić pracę z obszarami takimi jak ten pokazany na zdjęciu, a także z wieloma innymi trudno dostępnymi narożnikami, zalecamy użycie szmatki i śrubokręta. Rozwałkuj pierwszy na drugi, spryskaj płynem czyszczącym i delikatnie przejedź po przyciskach, szczelinach i elementach panelu sterowania.

Maskujemy rysy na plastikach w kabinie

Najprostszą metodą, odpowiednią do większości płytkich uszkodzeń, jest ogrzewanie suszarką. Zasada jest tak prosta, jak to tylko możliwe: plastik nagrzewa się, a rysy goją się same, co ostatecznie sprawia, że ​​są albo znacznie mniejsze, albo całkowicie niewidoczne.

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć powierzchnię detergentami, aby wyeliminować zabrudzenia w samych wgłębieniach, które mogą przeszkadzać w dokręcaniu. Po dokładnym wysuszeniu wszystkiego włącz suszarkę do włosów na małą moc i obserwuj. Jeśli plastik nie reaguje, stopniowo dodawaj zasilanie i zmniejszaj odległość między urządzeniem a panelem. Aby uniknąć nadmiernego nagrzania, nie kieruj strumienia ściśle w jeden punkt, ale delikatnie dmuchaj na powierzchnię z różnych punktów. Następnie odczekać, aż powierzchnia poddana obróbce ostygnie i, jeśli to konieczne, przystąpić do polerowania.

W nietrywialny sposób usuwamy kurz z panelu

Ta rada może wydawać się nieco dziwna, ale mimo to wszystko może się zdarzyć, ktoś może mieć w domu paczkę filtrów do kawy, które niepotrzebnie leżą. Dlaczego więc nie znaleźć dla nich zastosowania? Co więcej, ma to sens, ponieważ filtry do kawy są wykonane ze specjalnego, niestrzępiącego się materiału. W rezultacie, w przeciwieństwie do zwykłej szmaty, filtr nie przeniesie brudu po panelu, ale zbierze go i uchroni cię przed niepotrzebnymi manipulacjami i częstym tarciem podczas następnej bitwy z kurzem.

READ
30 niesamowitych półek do Twojego domu

Pozbądź się kurzu we wszystkich innych miejscach

Wracając do drobnych szczegółów przy sprzątaniu, nie będzie zbyteczne wspominanie również o czyszczeniu wentylacji w kabinie. Pewnie kiedyś zauważyłeś, jak zakurzone są łopatki domowego wentylatora, zwłaszcza jeśli nie jest on daleko od otwartego okna. Oto ta sama historia i istnieje wiele opcji czyszczenia – na każdy gust i fantazję. Możesz użyć pędzla lub pędzla, ołówka ze specjalnie wąsko naciętą i przyczepioną gąbką, odkurzacza samochodowego, jeśli taki jest, albo szlamu, który kiedyś grzmiał z łatwością i wydajnością w użyciu.

Skutecznie usuwaj ślady irytujących muszek

Bardzo ważne jest, aby nie tracić czasu w tej kwestii: gdy resztki rozbitych owadów zaschną na samochodzie, wsiąkną w lakier, co ostatecznie bardzo utrudnia pozbycie się ich, a nawet może doprowadzić do uszkodzenia powłoki. Jeśli gruby chrząszcz niespodziewanie wleciał do ciebie w mieście lub jechałeś autostradą i złapałeś pełny kaptur robaków, radzimy wykonać opisane poniżej manipulacje w ciągu jednego do dwóch dni.

Do czyszczenia wystarczy WD-40 i szmatka. Jak zapewne wiesz, WD-40 jest substancją oleistą, więc świetnie poradzi sobie z rozmiękczeniem pozostałości po owadach i łatwym oddzieleniem ich od farby. Wystarczy nałożyć produkt, odczekać 10-15 minut do wchłonięcia i usunąć szkodniki chodząc szmatką okrężnymi ruchami. Miejsca szczególnie trudne można przetrzeć skrobakiem przez tkaninę, ale ostrożnie, aby nie uszkodzić powłok. Ta metoda nie nadaje się do czyszczenia okularów, ponieważ taki tłusty płyn będzie dość trudny do zmycia. Jeśli w pobliżu nie ma specjalnego płynu do szyb samochodowych, lepiej jest użyć zwykłej mieszanki wody i mydła w płynie, to powinno wystarczyć.

Pozbywanie się ptasich odchodów bez uszkadzania farby

W tym przypadku bardzo ważne jest również jak najszybsze usunięcie zanieczyszczeń, przed rozpoczęciem reakcji chemicznej pomiędzy kwasami zawartymi w ściółce a farbą. Istnieje kilka sposobów na samodzielne pozbycie się tych problemów: używając produktów zawierających zasady, używając sody rozpuszczonej w wodzie, używając tego samego produktu wielofunkcyjnego WD-40. Ale najprostszą rzeczą jest zwykła woda, jeśli mówimy o braku specjalnych produktów i chwilowym czyszczeniu, a nie za kilka tygodni.

Połóż gazę na ziemi, zalej wodą i pozwól jej nasiąknąć przez 10-15 minut. Gdy zanieczyszczenie zmięknie, ostrożnie usuń je serwetką, szmatką lub tą samą gazą. Ważne jest, aby czyścić dokładnie i delikatnie, bez użycia siły i tarcia, aby nie uszkodzić lakieru i nie pozostawić rys. Praca z sodą lub WD-40 odbywa się w przybliżeniu według tej samej zasady: w pierwszym przypadku wlej roztwór sody zamiast zwykłej wody na gazę, aw drugim po prostu nałóż produkt bezpośrednio na zanieczyszczenie, poczekaj i usuń go.

READ
20 wskazówek dotyczących organizacji przestrzeni w mieszkaniu

Przywracamy do życia martwą tapicerkę

Istnieje wiele opcji czyszczenia tapicerki z różnego rodzaju plam, ale tutaj porozmawiamy o uniwersalnym środku, który poradzi sobie z prawie każdym problemem. Z pewnością przyda się w sytuacji, gdy nie było pod ręką profesjonalnego odplamiacza.

Składa się z mieszanki najprostszych składników. Są tylko dwa z nich: woda i płyn do mycia naczyń. Wymieszaj je w stosunku 1:1. Powstałą mieszankę przelej do butelki z rozpylaczem i nanieś na tapicerkę z odległości 15-20 cm Delikatnie przetrzyj miękką szczoteczką i spłucz ciepłą wodą czystą ściereczką z mikrofibry. Lepiej nie spryskać od razu wszystkich miejsc, ale przemieszczać się z miejsca na miejsce, aby było skuteczniejsze i woda z produktem nie miała czasu na wchłonięcie i wyschnięcie.

Z łatwością radzi sobie z sierścią zwierząt

Jeśli macie zwierzaki i lubicie zabierać je ze sobą na spacer po parku, do którego trzeba dojechać autem, to na pewno napotkaliście problem uciążliwej sierści, która po wycieczce zostaje dosłownie wszędzie i jest czyszczona z rewelacją trudność. Dobra wiadomość jest taka, że ​​okazuje się, że nic prostszego. Nawet jeśli nie masz specjalnego ręcznego odkurzacza do samochodów, na ratunek przychodzi zwykły spryskiwacz z wodą i jastrych do usuwania płynu z szyb. Spryskaj wodą dla lepszej przyczepności i przejedź tapicerkę jastrychem. Gwarantowana czystość.

Ratunkowa popękana skórzana tapicerka

W takim przypadku potrzebujesz trochę więcej umiejętności. Jednak ogólna rada dotyczy nie tylko tych, którzy lubią własnoręcznie przerobić coś starego na fajne, ale także tych, którzy mają tylko kilka pęknięć w skórzanej tapicerce, które psują wygląd.

Procedura jest następująca: na początek weź pół wiadra wody i wlej 1/2 łyżeczki płynu do mycia naczyń, aż utworzy się piana. Umyj siedzenie lub bezpośrednio dotknięty obszar tą mieszanką za pomocą miękkiej szczotki. Osusz powierzchnię tak dokładnie, jak to możliwe, używając suchej, niestrzępiącej się szmatki. Przetrzyj skórę alkoholem, aby usunąć przetłuszczenie, a następnie upewnij się, że wszystko jest suche. Przeszlifuj powierzchnię drobnym papierem ściernym, aż wystające krawędzie, kosmki itp. znikną, a powierzchnia stanie się idealnie gładka. Nałóż uszczelniacz do skóry zgodnie z instrukcją użycia i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest zaklejenie obszaru wokół uszkodzenia taśmą, aby nie poplamić dodatkowej przestrzeni farbą. Używając specjalnego barwnika do skóry o odpowiednim odcieniu, cienko i ostrożnie pomaluj pęknięcie. Wysuszyć całkowicie, można użyć suszarki do włosów, nałożyć drugą warstwę i ponownie wysuszyć.

READ
Jak czyścić materac sodą oczyszczoną w domu?

Jeśli masz dziecko, Twój samochód bardziej przypomina żłobek. Ale jest wyjście: użyj organizera do kompaktowego ułożenia książek, przedmiotów do kreatywności i higieny, zabawek. Dzięki temu nie tylko wyczyścisz samochód, ale także nauczysz dziecko porządkować.

Po pierwsze, dzięki temu spód uchwytów na kubki będzie czysty, a po drugie, będziesz mógł wygodniej dostać ich zawartość, wyciągając wkład. Nadaje się zarówno do form plastikowych, jak i papierowych.

Miłośnicy zwierząt wiedzą, że odkurzacz jest kiepskim pomocnikiem w walce z włosami na fotelach samochodowych. Aby szybko i sprawnie go usunąć, spryskaj siedzisko wodą i zwiń wełnę szczoteczką z gumową końcówką.

Jeśli poczujesz nieprzyjemny, stary zapach tapicerki, ten life hack jest specjalnie dla Ciebie: soda oczyszczona doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy.

Ta rada jest dobra dla pedantów lub tych, którzy martwią się o bezpieczeństwo radia i okien. Estetyka i bezpieczeństwo w jednej butelce!

Dlaczego w samochodzie nie można stosować przepisów dotyczących domu? Ukształtowany zwyczaj wrzucania śmieci do wiadra uwolni kieszenie drzwi i inne miejsca od zapomnianych śmieci. Najważniejsze jest opróżnienie kosza na czas.

Jeśli kubełek przeszkadza pasażerowi, możesz przymocować worek na śmieci do panelu za pomocą samoprzylepnego haczyka. Wybierz haczyki, które odklejają się od powierzchni przy nacisku w dół i nie pozostawiają śladów, aby nie uszkodzić karoserii samochodu.

Nałóż kroplę pasty do zębów na szmatkę i przetrzyj całą powierzchnię reflektora. Miękka struktura ścierna pasty dobrze usunie brud i wypoleruje reflektor.

Szczotka pomoże uporać się z trudnym zabrudzeniem panelu i siedzeń, gdzie szmata nie pomoże. Użyj sody oczyszczonej lub specjalnych środków czyszczących.

Wielu nie zwraca należytej uwagi na czyszczenie deflektorów i na próżno. Jest to ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale także czystość powietrza.

Ten life hack może wydawać się dziwny, ale nie spiesz się ze śmiechem. Większość odżywek do włosów zawiera lanolinę i wosk, które dodadzą blasku Twojemu samochodowi.

Rozpyl WD-40 na dach i wokół samochodu, aby ptaki nie latały blisko niego. Płyn pomaga również w walce z muszkami przyklejającymi się do zderzaka i maski.

Nałóż kilka kropli ulubionego olejku eterycznego na drewniany spinacz do bielizny i przymocuj go do przegrody. Smak jest gotowy!

READ
Podstawowe szafki do przechowywania przyborów kuchennych: 10 różnych opcji

Umieść skórkę ananasa w torebce, zostaw mały otwór i ciesz się świeżym tropikalnym zapachem w salonie.

Nałóż skarpetkę na szybę i nałóż na nią środek do czyszczenia szyb i luster Włóż szklankę ze skarpetką do samochodowego uchwytu na kubek i zawiruj. Cały brud pozostanie na palcach.

Taka półka ograniczy przestrzeń, co pozwoli na bardziej zwarte ułożenie zakupów czy sprzętu sportowego, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe.

Weź płaski śrubokręt, nawiń miękką szmatkę na jego końcówkę i wyczyść małe pęknięcia w samochodzie z brudu.

Nie zaniedbuj uczuć wewnętrznego perfekcjonisty, a na koniec nie zapomnij przetrzeć górnej części szkła szmatką i płynem do mycia szyb. Pomoże to uniknąć wycieków.

Link do oryginalnego źródła: tutaj

Zaadoptowałem już kilka, które mi się spodobały!) Może w BZ auta pojawią się z czasem)

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: