12 pomysłów na wystrój wnętrz Twojego domu

Zasady projektowania wnętrz

Nowoczesna obfitość, różnorodność stylów projektowania pozwala pięknie, oryginalnie, wygodnie udekorować pomieszczenie zgodnie z własnymi preferencjami. Opcji jest bardzo dużo – wydaje się, że wybór ogranicza tylko wyobraźnia. Ale w rzeczywistości istnieją pewne zasady projektowania wnętrz, zgodnie z którymi łatwo jest stworzyć pokój, przedpokój, mieszkanie, dom swoich marzeń.

Dlaczego musisz przestrzegać zasad tworzenia aranżacji wnętrz

Projekt każdego pomieszczenia jest wykonany przede wszystkim z myślą o wygodzie ludzi, komfortowym wypoczynku, produktywnej pracy. Dosłownie kilkadziesiąt lat temu ludzie żyli i pracowali w zatłoczonych, zimnych, z niewystarczającym oświetleniem i niewiele osób myślało o odpowiednim zaprojektowaniu kolorów. Meble, zwłaszcza w krajach byłego Związku Radzieckiego, nie miały zbyt wiele do wyboru – w sprzedaży było tylko kilka modeli produkcyjnych każdego elementu, a bardzo niewiele osób potrafiło wykonać je na zamówienie. Wystrój został zakupiony zgodnie z zasadą „im więcej, tym lepiej” – obecność w domu wielu zdjęć, figurek, plakatów, misternych potraw była uważana za symbol bogactwa, ale stworzyła niesamowity tłok.

Projektowanie wnętrz

Dzisiejszy czas dyktuje inne zasady. Krótko mówiąc, mieszkanie powinno mieć:

  • ciepły, ale nie duszny;
  • ładne, ale nie zatłoczone;
  • lekki, ale niezbyt jasny;
  • zmieści się wszystko, czego potrzebujesz, ale każdy członek rodziny ma swój własny kącik.

Podstawowe zasady, wskazówki

Główne prawa projektowe opierają się na zasadach harmonii, „złotej części”, integralności, kompetentnej kombinacji kolorów, praktyczności, przyjazności dla środowiska materiałów wykończeniowych. Uwzględnia się przeznaczenie lokalu – do pracy, spania, jedzenia, wiek oraz liczbę mieszkańców – dzieci, pary, osoby starsze. Na podstawie powyższego wybierane są meble, oświetlenie, wystrój, tekstylia. Styl wnętrza zależy od powierzchni i konfiguracji pomieszczenia, wysokości sufitów, obecności lub braku okien, balkonów, otwartej komunikacji i lokalizacji drzwi wejściowych. Ważny jest również zawód właścicieli, ich hobby, praca, preferowany rodzaj rekreacji – od tego zależy liczba miejsc do przechowywania, wolnych miejsc, podział na strefy mieszkania, domu.

umeblowanie

Zasada 1: Cel, funkcjonalność pokoju

Jednym z głównych punktów jest przeznaczenie danego pomieszczenia. Ważna jest tu codzienna rutyna, wiek, płeć, zawód każdego członka rodziny. Sypialnia dorosłych jest urządzona zupełnie inaczej niż pokój dziecinny, a salon czy kuchnia dużej rodziny bardzo różni się od pokoju jednoosobowego. Musisz zacząć od układu – powinieneś zastanowić się, jakie pokoje są w ogóle potrzebne, czy można wyposażyć garderobę, biuro, oddzielną sypialnię dla każdego dziecka. Jest również prawdopodobne, że trzeba będzie połączyć niektóre obszary – kuchnię z jadalnią, sypialnię z gabinetem, balkon z salonem lub zorganizować całkowicie „otwartą przestrzeń”, czyli studio, które jest teraz modne.

READ
Jak prawidłowo spakować walizkę, aby zmieściły się wszystkie rzeczy?

salon

Dla jasności musisz sporządzić szczegółowy plan, wskazując wszystkie istotne elementy – okna, drzwi, ścianki działowe, meble itp.

Zasada 2: Ekspresyjność, estetyka – dobór kolorów, faktur

Kolor wnętrza tworzy nastrój pomieszczenia. Spokojne tony odprężają, nastrajają do odpoczynku, jasne dodają energii, wprawiają w nastrój do pracy, ale nie powinny być używane w sypialniach, łazienkach ani nadużywane w przedpokoju. Neutralne, monochromatyczne kolory wyglądają na matowe i wymagają niewielkiego kontrastu. Należy pamiętać, że rozległe przestrzenie z wysokimi sufitami, kilka dużych okien wychodzących na stronę południową lub południowo-wschodnią ozdobione są ciemnymi, zimnymi kolorami. Ciasne, wąskie pomieszczenia, z niskim lub średnim sufitem, jedyne małe okno wychodzące na północ, północny zachód, są pomalowane, oklejone materiałami o jasnych, ciepłych kolorach. Tak więc ograniczony obszar staje się wizualnie bardziej przestronny, nadmiernie przestronny – staje się wygodniejszy.

Wnętrze w jasnych kolorach

Faktura często zależy od wybranego stylu wnętrza – może być gładka lub mieć wyraźną chropowatość. Pożądane jest, aby kolor lub tekstura łączył większość przedmiotów w pomieszczeniu.

Zasada 3: Używaj czerni

Czarny kolor jest surowy i zwięzły, odważny i tajemniczy. Dobrze komponuje się z innymi kolorami, tworząc wyraźne kontrasty. Ale nie należy ich nadużywać – obfitość ciemnych tonów, szczególnie w ciasnych pomieszczeniach, tworzy ponure, przytłaczające wrażenie, zawęża przestrzeń. W drogich, szlachetnych wnętrzach stosuje się wysokiej jakości materiały w czarnym wzornictwie – drewno, kamień, metale, przyciemniane szkło, a także tkaniny – aksamit, jedwab, poliester, żakard, wełna itp.

Czarny kolor we wnętrzu

Nie zaleca się używania czerni w kawiarniach, restauracjach, jadłodajniach, ponieważ może zmniejszyć apetyt.

Zasada 4: Właściwy dobór materiałów wykończeniowych

Użyte materiały są naturalne, sztuczne, dowolne ich połączenie. Obfity stiuk, rzeźbiony wystrój teksturowany, obfitość łuków, mało funkcjonalne półki znacznie zmniejszają pomieszczenie, dlatego są używane niezwykle ostrożnie. Nowoczesne wnętrza dążą do praktyczności – im prościej, taniej, tym lepiej. Są to otynkowane ściany, zamiast tapet, które prawie co roku trzeba ponownie wklejać, łatwe do czyszczenia kafelki lub gęste linoleum, zamiast misternego parkietu, który trzeba dokładnie monitorować, rozciągliwa folia lub podwieszany sufit, który nie wymagają wybielania, ukrywania dodatkowych przewodów.

READ
10 łatwych i wygodnych sposobów przechowywania książek dla dzieci

Drzewo we wnętrzu

Materiały dobierane są w zależności od przeznaczenia pomieszczeń: kamień nie jest używany w sypialni, salonie, ceramika – są one zbyt zimne, a dywan będzie w sam raz. Do pokoju dziecinnego wymagane są wyłącznie naturalne, ekologiczne materiały o nieplamiących kolorach. W łazience, przedpokoju, kuchni wybiera się powłoki, które są dobrze oczyszczone z brudu, nie boją się wody – zmywalne tapety, kamionka porcelanowa itp.

Zasada 5: Właściwe oświetlenie

Dobrze dobrane oświetlenie to jeden z najważniejszych aspektów aranżacji wnętrz. Za pomocą światła można nie tylko zmienić konfigurację i wygląd przestrzeni nie do poznania, ale także znacząco ją rozbudować. W każdym pomieszczeniu zaleca się zastosowanie kilku rodzajów lamp – centralnego żyrandola sufitowego, ściemnianej lampy nad każdą strefą logiczną, dekoracyjnego oświetlenia LED wzdłuż listew przypodłogowych, gzymsów oraz pojedynczych mebli. Możesz użyć dowolnych – kryształowych żyrandoli lub kinkietów, lamp podłogowych lub reflektorów, lamp stołowych lub świec.

Oświetlenie we wnętrzu

Nie należy ignorować oświetlenia ulicznego – nie zaleca się zaśmiecania okna, silnego „oślepiania” go w ciągu dnia. Podczas pisania, czytania, pracy przy komputerze światło dla praworęcznego powinno padać po lewej stronie, dla leworęcznego – po prawej. Wokół łóżka oświetlenie jest rozproszone, pokój dziecięcy jest odpowiednio oświetlony w całości.

Przy pomocy luster łatwo stworzyć wrażenie, że światła jest dużo, a samo pomieszczenie jest wystarczająco duże. Najważniejsze jest, aby je zamontować, aby odbijające się w nich lampy nie raniły oczu.

Zasada 6: Zachowujemy równowagę – równowaga, proporcjonalność

Profesjonalni projektanci zalecają zachowanie proporcji „złotego przekroju” – największe obiekty należy odnosić do średniej jak 1 do 0.62, podobnie średnie do mniejszych. Oznacza to, że rozmiar sofy będzie wynosił około 0.62 wielkości szafki ściennej, stolik kawowy – do 0.62 powierzchni sofy, wanna podłogowa z palmą – około 0.62 od stołu itp.

Ogólnie rzecz biorąc, wnętrze jest symetryczne – jest to ważne, jeśli pasuje do dowolnego stylu klasycznego lub jest zdecydowanie asymetryczne. Jest trzecia opcja – stworzyć symetrię względem środka pokoju, kominka, łóżka, okna, lustra, a następnie lekko ją przełamać kontrastowym niuansem.
Kombinacje kolorystyczne są również bezpośrednio zależne od tych proporcji. Zaleca się stosowanie maksymalnie trzech kolorów, a główny będzie miał do 60-65% całego wzoru, dodatkowy – 30-35%, do 5-10% – małe kontrasty kolorystyczne.

Gdy wymagana jest korekta kształtu pomieszczenia, stosuje się paski, linie – pionowe „podnoszą” sufit, podwyższając pomieszczenie, poziome wydłużają powierzchnię.

Równowaga we wnętrzu

Zasada 7: Wybór funkcjonalnych, trwałych mebli

Dobre meble są wygodne, bezpieczne, piękne. Jest wybierany do określonego stylu wnętrza – wiele firm sprzedaje meble w całych zestawach: „do sypialni”, „do salonu”, „do łazienki” itp. Podczas aranżacji wybiera się środek kompozycji, od w którym reszta „tańczy”. Niewskazane jest ustawianie mebli blisko ścian – zwykle zostawiają one co najmniej 15-20 cm, aby swobodnie usuwać kurz i osadzać się na rolkach. Takie wnętrze wygląda na bardziej obszerne – jeśli pozwala na to miejsce, część mebli znajduje się na samym środku. Im mniejszy pokój, tym mniej obszerne jest wybrane środowisko – przezroczyste przedmioty wykonane ze szkła, plastiku nadadzą pomieszczeniu przewiewności. Aby wnętrze nie wyglądało nudno, wybrano elementy o różnych kształtach, ale zbyt obszerne, rzeźbione meble „pałacowe” nadają się tylko do przestronnych pomieszczeń.

READ
Jak stylowo udekorować dom bez pomocy projektanta: 10 wskazówek

Współcześni producenci oferują ogromny wybór wbudowanych, przekształcalnych, modułowych mebli – łóżko w szafie, rozkładaną sofę, która łatwo zamienia się w łóżko lub sofę z parą puf, łóżko na poddaszu, zestaw kuchenny z dodatkowym wysuwanym blatem powierzchnie lub składany blat barowy. Ważne jest zorganizowanie odpowiedniej liczby schowków w mieszkaniu – większość rzeczy nie powinna leżeć na widoku ani nigdzie.

Lekkie meble we wnętrzu

Pomiędzy obiektami powinno być wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się – im więcej mieszkańców w mieszkaniu, tym szersza staje się ta przestrzeń.

Zasada 8: Wybór, rola tekstyliów we wnętrzu

Zasłony tekstylne sprawiają, że przestrzeń jest przytulna i nadaje się do zamieszkania. Duży dywan, który nie sięga zbytnio do ścian, łączy wokół siebie główne meble, firany dopasowane kolorystycznie do ścian lekko rozszerzą pomieszczenie, kontrastujące stworzą niezbędny akcent. Narzuty mają za zadanie chronić pościel przed brudem, tiul – mieszkańcy przed wścibskimi spojrzeniami, nie zaburzając przy tym światła dziennego. Poduszki dobierane są w tym samym kolorze co obrusy, zasłony czy parawany z tkaniny. Koronkowe lambrekiny, zasłony, baldachimy, zasłony z falbankami, obrusy z frędzlami stosowane są we wnętrzach barokowych, empirowych, rokoko, gotyckich, a w stylu high-tech lub japońskim ozdobione są zwykłymi pokrowcem meblowym, bez niczego zbędnego, obite skórą, ekoskórą.

Tekstylia we wnętrzu

Zasada 9: Dla wygody, świeżości nie zapomnij o roślinach

Człowiek, gdziekolwiek mieszka, zawsze dąży do bycia bliżej natury. Nawet mały kwiatek doniczkowy może poprawić kompozycję powietrza, wypełnić pomieszczenie przyjemnym zapachem podczas kwitnienia, a niektóre gatunki mogą pozbyć się irytujących owadów, a nawet leczyć. Jeśli w pokoju jest pusty kącik, z którym nie wiadomo, co zrobić, umieszcza się tam dużą żywą roślinę – palmę, figowiec, duży kaktus, aloes, nefrolepis, wszelkie ozdobne liany. Z tyłu pokoju, w oknach północnych, rośliny tolerujące cień, od strony południowej – światłolubne kaktusy, inne sukulenty.

Rośliny we wnętrzu

Rośliny dobierane są do różnych stylów wnętrz:

  • w klasycznym świetnie wyglądają begonia, bluszcz, cisus, fikusy, fiołki;
  • dla Prowansji odpowiednie są cyklamen, pierwiosnek, dzwon, mirt;
  • dla japońskiego – portulacaria, akkuba, jałowiec, kamelia;
  • na strych – sansevier, kaktus cereus, drzewo tuja;
  • dla minimalizmu – litopy, fikusy wielkolistne, niektóre rodzaje aloesu.
READ
15 najlepszych pomysłów na projektowanie przestrzeni w domu

Doniczki z kwiatami przy ścianie

Każda roślina, aby dobrze wyglądała, wymaga pielęgnacji, warunków odpowiadających jej potrzebom – odpowiedniej wilgotności powietrza, podlewania, składu gleby, oświetlenia.

Zasada 10: Zachowanie „zasady trzech”

Kompozycje z nieparzystej liczby przedmiotów wyglądają o wiele bardziej opłacalnie niż te parzyste. Zasadą jest, że meble, dekoracje, są pogrupowane w trzy części – symetrycznie, w jednym rzędzie, chaotycznie, „według wysokości”. Dzięki temu możesz ułożyć jednorodne przedmioty o różnych rozmiarach lub różne, ale podobnej wielkości. Np. trzy krzesła w rzędzie, dwa fotele ze stolikiem kawowym, trzy wazony lub świeczniki różniące się wysokością, kompozycja dużego lustra i dwóch obrazów po obu stronach, trzy poduszki na sofie.

„Zasada trzech” we wnętrzu

Niekoniecznie brane są trzy części: wystarczy każda nieparzysta liczba – pięć, siedem, dziewięć itd.

Zasada 11: Końcowe dodatki – dobór akcesoriów, elementów dekoracyjnych

Wystrój, dodatki nie wymagają zbyt wiele – dwie lub trzy poduszki na sofę, oprawiony obraz ścienny, kilka rodzinnych zdjęć, kilka figurek na kominku, jasny organizer na ścianie w przedpokoju, kaktus na parapecie. Nie należy nadmiernie zaśmiecać domu, pozbywając się z czasem wszystkiego, co zbędne – kolekcja zabawek z milszych niespodzianek z lat 90., figurki zdobyte w podróżach, wysyłana jest na antresolę lub rozdawana dzieciom z sąsiedztwa. Stertę pożółkłych obrusów czy kurzących się w „ścianie” resztek nabożeństwa przekazuje się potrzebującym za pośrednictwem specjalnych portali internetowych. Wyrzuca się garść słoików z kosmetykami, lekarstwami i rzeczami, które „może się przydają”, ale nie były potrzebne ani razu w ciągu ostatniego roku. Pozostało jeszcze kilka najdroższych sercu gadżetów.

Wystrój we wnętrzu

Różnorodne, wielobarwne, drobne dekoracje układają się, zawieszone na jednolitym tle, tworząc niezbędne akcenty.

Zasada 12: Mądrze mieszaj style

Projektanci radzą wykonać całe mieszkanie, dom w jednym stylu, uzupełniając go pojedynczymi elementami zapożyczonymi z innych stylów – w każdym pomieszczeniu są one używane inaczej. Na przykład niezwykle trudno jest stworzyć minimalistyczny, hi-tech, loft w przeciętnym mieszkaniu miejskim, zwłaszcza jeśli wnętrze planowane jest dla rodziny z dziećmi i zwierzętami. Tutaj opisane powyżej fasony, które w swojej najczystszej postaci wyglądają na zupełnie niezamieszkałe, nieuchronnie uzupełniają otwarte półki, pudełka do przechowywania zabawek, rowery, skutery w przedpokoju, domki sypialne dla kotów, psów, wygodne poręcze do przenoszenia starszych dziadków. Drogie, luksusowe style (barokowe, empirowe) są zazwyczaj tylko sugerowane w postaci luksusowych mebli, indywidualnych dodatków.

READ
Pokoje dla 3 lub więcej dzieci: 40 niesamowicie jasnych i kolorowych pomysłów

Mieszanie stylów we wnętrzu

wniosek

Każdy może z łatwością stworzyć kompetentny układ mieszkania, domu, znając podstawowe zasady projektowania wnętrz. Dekoracja wykonana jest zgodnie z wybranym stylem pomieszczenia, przyzwyczajeniami, stylem życia właścicieli. Właściwie zaprojektowane mieszkanie jest przytulne i przestronne, jasne i wypełnione powietrzem, ma wszystko, czego potrzebujesz i nie zawiera niczego zbędnego. Komfortowe wnętrze mieszkalne różni się od zdjęć w kolorowych magazynach – to nie galeria sztuki, nie sala wystawowa, ale przede wszystkim miejsce do wygodnego życia.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: