11 zakazów dla kobiet w Arabii Saudyjskiej, w które trudno uwierzyć

Istnieje legenda, że ​​w Arabii Saudyjskiej kobiety mają więcej tabu niż praw. Liczne tabu dotyczą nie tylko małżeństwa czy ubioru – wnikają one znacznie głębiej i sięgają drobiazgów, aż do korzystania z komunikacji miejskiej.

Zasady te oparte są na prawie szariatu, które ma strukturę patriarchalną. Jak daleko to wszystko zajdzie i jakie jest prawdziwe życie orientalnych piękności z takimi ograniczeniami? Przyjrzyjmy się 11 niesamowitym tabu, które dosłownie rządzą życiem arabskich kobiet każdego dnia.

1. Kobietom w Arabii Saudyjskiej nie wolno opuszczać swoich domów, chyba że towarzyszy im mąż lub krewny płci męskiej (mahram).

Człowiek

Tylko marham ma prawo potwierdzić tożsamość kobiety i wedle swego uznania zezwolić jej na pracę, wizytę u lekarza, zawarcie małżeństwa.

2. Od niedawna płeć piękna Arabii Saudyjskiej może prowadzić samochód, jednak za zgodą mahrama.

Prawa

Dziewczęta aktywnie uczęszczają do szkół nauki jazdy i siadają za kierownicą, po otrzymaniu prawa jazdy.

3. Możesz jeździć samochodami, ale nie możesz korzystać z transportu publicznego.

Maszyna

Mogą korzystać tylko z pociągu, a potem w oddzielnych wagonach od mężczyzn. Alternatywą jest podróż pieszo lub taksówką.

4. Każdy region ma swój własny strój.

Odzież

W najbardziej konserwatywnym ma nosić nikab, w którym widoczne są tylko oczy. Tkanina odzieży powinna być gęsta, aby krzywe ciała nie wyróżniały się. Widoczne powinny być tylko dłonie i stopy.

5. Według statystyk więcej kobiet niż mężczyzn zdobywa wyższe wykształcenie.

Studiować

Jednak na kobiecych uniwersytetach jakość kształcenia pozostawia wiele do życzenia. Ponadto po otrzymaniu dyplomu zdecydowana większość kobiet nie idzie do pracy.

6. Liczba kobiet na rynku pracy nie przekracza 17%.

Pracować

Po pierwsze, aby pracować, potrzebują pozwolenia mahram, a po drugie, wakaty wymagają możliwości komunikowania się z nieznajomymi. Sami pracodawcy nie są chętni do zatrudniania kobiet, ponieważ wynika to z aranżacji dla nich osobnych wejść do urzędów.

7. Często w Arabii Saudyjskiej dziewczęta są wydawane za mąż przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Kara

Małżeństwa przymusowe są formalnie zabronione, ale minimalny wiek dziewczynek do zawarcia małżeństwa nie jest ograniczony, a wszelkie prawa do dziecka od 8 roku życia należą do ojca, który sam negocjuje z panem młodym.

READ
Trudno w to uwierzyć! Najdokładniejszy horoskop na rok 2023

8. Plaże, gastronomia, transport, a nawet domy mają połówki męskie i żeńskie.

Osobne wejście

Dozwolone jest komunikowanie się z dziewczynami tylko w żeńskiej części domu, zwanej „harim”, ale nie można wejść do męskiej połowy. Jest wewnętrzny telefon, przez który żona dzwoni do męża, jeśli ten znajduje się w zakazanej męskiej połowie.

9. Prawa kobiet również cierpią w związku z dziedziczeniem.

Dziedzictwo

Mężczyzna dostaje dwa razy więcej i to jest najlepsza opcja. Zdarza się, że kobieta w ogóle nie otrzymuje spadku. Jeśli chce pozwać, nie może tego zrobić bez sześciu męskich świadków.

10. Jeśli złamiesz wszystkie te prawa, kara będzie surowa.

Arabia Saudyjska

Nie można uniknąć kary, nawet jeśli kobieta nie ma wystarczającej ilości obcisłych ubrań lub poprosiła o coś nieznanego mężczyznę. Wszystko to monitoruje policja religijna. Karą może być zarówno więzienie, jak i kara fizyczna, na przykład bicz.

11. Arabia Saudyjska niedawno uchwaliła nowe prawo rozwodowe.

Rozwód

Mężczyzna może rozwiązać małżeństwo bez powiadamiania żony. Ale władze zajmą się tym i wyślą jej wiadomość SMS. Niesamowite, prawda? Ale jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że do tego czasu „rozwiedzione kobiety” w ogóle nie były powiadamiane.

11 zakazów dla kobiet w Arabii Saudyjskiej, w które trudno uwierzyć

Mówi się, że kobiety w Arabii Saudyjskiej mają więcej tabu niż praw. Co więcej, dotyczy to wszystkich sfer życia: od małżeństwa po korzystanie z transportu publicznego. Zasady narzucane kobietom w tym kraju oparte są na patriarchalnym prawie szariatu. Ale czy naprawdę wszystko jest takie złe i jak piękna połowa ludzkości żyje z takimi ograniczeniami? Porozmawiajmy o najbardziej niesamowitych i szokujących zakazach, z którymi kobiety w państwie arabskim muszą regularnie stawiać czoła.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: