11 przydatnych hacków na życie do organizowania przestrzeni w mieszkaniu

Przemyślane podejście pomoże zamienić nawet najskromniejszy dom w prawdziwy dom marzeń. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Zdjęcie: Zhenya Zhdanova

1. Zrób listę swoich nawyków

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zrobić remont domu, nie bądź zbyt leniwy, aby sporządzić szczegółową listę tego, co robisz w danym pokoju, aby czuć się w nim jak najbardziej komfortowo.

Jeśli więc lubisz czytać przed pójściem spać, zaplanuj w sypialni obrotową lampę ścienną. Aby stworzyć więcej miejsca na stoliku nocnym, użyj lamp wiszących lub kinkietów ściennych.

2. Rozważ system otwierania drzwi

Jest to szczególnie ważne w małych, wąskich przestrzeniach, takich jak korytarze. Często zapominamy, że oprócz zwykłych drzwi wahadłowych istnieją drzwi kasetowe, które wsuwają się w przegrodę w ścianie, a także modele uchylne, które są umieszczane na specjalnej szynie umożliwiającej przesuwanie się po ścianie.

Oczywiście każdy z tych gatunków ma swoją własną charakterystykę. Tak więc do montażu drzwi kasetowych potrzebna jest ściana o grubości co najmniej 20 centymetrów. Modele napowietrzne można instalować na dowolnych przegrodach, ale mają niską izolację akustyczną. Ale to są kompromisy, na które warto pójść, żeby nie uderzać czołem o drzwi.

3. Zdecyduj, jak będą zorganizowane systemy przechowywania

Jeśli jesteś niski, nie ma sensu projektować szafek do samego sufitu. A jeśli, aby oszczędzić miejsce, nadal się na nie decydujesz, przechowuj tam rzeczy sezonowe lub to, czego potrzebujesz, najlepiej dwa razy w roku.

Zastanawiając się nad układem i rozmieszczeniem mebli, wyobraź sobie w myślach każdy krok czy czynność, którą wykonujesz, abyś w przyszłości nie musiał np. przechodzić z jadalni po kieliszki wina przez całe mieszkanie. Wszystko powinno być wygodne i pod ręką.

4. Weź pod uwagę swój wzrost

Ten czynnik bardzo dużo determinuje. Na przykład wszyscy wiemy, że wysokie drzwi są piękne. Ale czy osoba o wzroście 160 centymetrów potrzebuje otworów 240 centymetrów?

Uwierz mi, będzie mu niewygodnie, poczuje się mały i bezbronny w takiej przestrzeni. A dom to forteca, w której powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie. To samo dotyczy wysokości blatów w kuchni i zlewozmywaków w łazienkach.

5. Zapewnij miejsce do przechowywania sprzętu AGD

Warto postarać się o zaplanowanie małego, ale oddzielnego pomieszczenia gospodarczego, w którym zmieści się pralka, suszarka do ubrań, odkurzacz i różne domowe środki czystości. Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj przynajmniej zapewnić im osobne miejsce, aby nie było widać wiadra i mopa.

READ
18 ekskluzywnych pomysłów na stojaki na rośliny

6. Nie zapomnij o ważnych szczegółach podczas planowania łazienki

W przypadku łazienek, szczególnie w małych pomieszczeniach, bardzo ważne jest, aby wszystkie drzwi – wejściowe, prysznicowe, systemy przechowywania – nie kolidowały ze sobą po otwarciu i nie ograniczały przejścia.

Planując łazienkę, musisz dokładnie zrozumieć, co zamierzasz w niej umieścić i ile miejsca na nią potrzebujesz. Jeśli pozwala na to miejsce, zdefiniuj kącik do przechowywania ręczników i szlafroków.

7. Zaplanuj swoją sypialnię

Pamiętaj, że w sypialni spędzamy 30% czasu, a jej aranżacja jest bardzo ważna. Przeanalizuj swoje nawyki: czy będziesz tu przechowywać książki, telefon komórkowy, ubrania. Zastanów się, czy warto organizować miejsce pracy w tym pomieszczeniu.

8. Użyj niestandardowej pamięci, aby zaoszczędzić miejsce

Przemyśl aranżację każdego pokoju. W sypialni można zorganizować przestronną garderobę, komodę lub np. specjalny schowek wewnątrz łóżka. Niestandardowe przedmioty, takie jak antyczne walizki czy skrzynie, mogą również służyć jako systemy przechowywania. Dzięki temu będziesz mieć w swoim mieszkaniu oryginalny i jednocześnie funkcjonalny element wystroju.

9. Zadbaj o komfort swoich pupili

Niewiele osób, przygotowując listy życzeń dotyczące układu domu, bierze pod uwagę potrzeby swoich pupili. Ale to te same żywe stworzenia, które potrzebują miejsca do spania, jedzenia i toalety.

Na przykład możesz z góry wymyślić, jak przesunąć toaletę o kilka centymetrów, aby umieścić toaletę dla kota w niepozornym kącie. W ten sam sposób można zawczasu zaplanować miejsce dla swojego domu, projektując go w taki sposób, aby nie odstawał od ogólnego stylu wnętrza.

10. Użyj luster, aby wizualnie powiększyć przestrzeń

Jeśli nie można umieścić lustra o pełnej długości, sensowne jest wykonanie lustrzanego odbicia elewacji szafek lub jednych z drzwi do przedpokoju. Nawiasem mówiąc, pomoże to również wizualnie powiększyć przestrzeń i rozjaśnić ciemny pokój.

Jeszcze więcej wskazówek, sztuczek życiowych i zdjęć rozwiązań projektowych znajdziesz w książce Zhenya Zhdanova „Dom marzeń”. Zawiera najlepsze projekty, rekomendacje dotyczące planowania i projektowania różnorodnych wnętrz.

W końcu tak jak nie ma dwóch identycznych osób, tak nie ma uniwersalnych domów – każdy pokój wyposażony jest dla tego, który w nim zamieszka. Dzięki autorskim lifehackom możesz optycznie powiększyć przestrzeń, zaprojektować idealną garderobę, wybrać projekt kuchni i wiele więcej!

  • 13 aplikacji i usług do projektowania wnętrz
  • 5 największych błędów w projektowaniu wnętrz
  • Jak niewielkim budżetem stworzyć luksusowe wnętrze
READ
Wykładzina podłogowa: płytki lub drewno

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: