11 produktów, które wyeliminują niedoskonałości Twojej skóry

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i pełni wiele funkcji. Skóra służy jako powłoka ochronna dla wszystkiego, co znajduje się wewnątrz, blokuje dostęp chorobotwórczych mikroorganizmów, termoreguluje ciepło i zimno, dzięki czemu temperatura wewnątrz ciała pozostaje zawsze stała. Nie sposób nie wspomnieć, że dzięki ogromnej liczbie neuronów czuciowych skóra zapewnia nam wrażliwość dotykową – dotyk.

Ogólnie rzecz biorąc, przy całej swojej wszechstronności, skóra jest również najbardziej widocznym narządem. A skoro tak jest, to od czasów starożytnych skóra była – i jest teraz – poligonem doświadczalnym wszelkiego rodzaju eksperymentów i zabiegów mających na celu jej oczyszczenie, uzdrowienie i odmłodzenie. Wielu z nas słusznie postrzega skórę jako swego rodzaju wizytówkę, dlatego nie dziwi fakt, że ogromna liczba osób – od poważnych naukowców po wręcz szarlatanów – od wieków bada skórę i próbuje rozwiązać związane z nią problemy .

To całkiem naturalne, że ilość różnych mitów i nieporozumień związanych ze skórą jest równie ogromna. W kolejnym numerze rubryki wybraliśmy dwanaście uporczywych uprzedzeń, które istnieją w mitologii ludowej (Notatka. Kliniki Lakhta: mówimy oczywiście o mitologii amerykańskiej, ale niewiele różni się ona od naszej, a jeśli tak, to jest podwójnie ciekawa – w jaki sposób). W oddzieleniu faktów od fikcji pomogło nam trzech ekspertów, do których zwróciliśmy się o pomoc w przygotowaniu publikacji:

— profesor Howell K. Williams, MBE, członek stowarzyszony Akademii Nauk Medycznych, członek honorowy Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem, współdyrektor Centrum Dermatologii Opartej na Dowodach w Królewskim Centrum Medycznym na Uniwersytecie w Nottingham;

– Dr Derrick Phillips, dermatolog, rzecznik Brytyjskiej Fundacji Badań Dermatologicznych;

— dr Beth J. Goldstein, założycielka marki Get Mr., pracownik Centralnego Centrum Dermatologicznego (USA).

Im droższe kremy, tym dłużej skóra będzie młoda

Branża produktów do pielęgnacji skóry ma gigantyczne obroty i kwitnący rynek. Na przykład w 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych i tylko między kwietniem a czerwcem sprzedaż „prestiżowych produktów do pielęgnacji skóry” osiągnęła łącznie 1.1 miliarda dolarów. I to po spadku rynku o 18% w porównaniu do sprzedaży za ten sam okres przed pandemią 2019 r.

Jednak żadne kremy, bez względu na to, jak bardzo są popularne i ile kosztują, nie są w stanie w nieskończoność chronić skóry przed naturalnymi zmianami związanymi z wiekiem. „Takie obietnice to nic innego jak chwyt marketingowy i oczywiście nie mają nic wspólnego z rzeczywistością” – mówi dr D. Phillips.

Profesor H. Williams wyjaśnił nam, że „najprostsze środki nawilżające mogą wiele osiągnąć. W szczególności kremy zawierające miejscowe retinoidy mogą znacznie zmniejszyć skutki fotostarzenia”. Profesor skomentował jednak sucho i dość jednoznacznie mit o dożywotniej ochronie skóry za pomocą drogich kremów: „Nie znam ani jednego kremu, który zachowałby młodość skóry na zawsze”.

Dr B. Goldstein powiedział nam, że „90% starzenia się skóry wynika z fotouszkodzeń (szkodliwej ekspozycji na nadmierne promieniowanie ultrafioletowe) i należy rozumieć, że jakiekolwiek twierdzenia, że ​​jakikolwiek krem ​​zapobiega zmarszczkom i starzeniu się skóry, nie są prawdziwe”.

Dr D. Phillips zgadza się z tym: „Jeśli naprawdę chcesz spowolnić proces, użyj produktów z szerokopasmową ochroną UV”. Warto zauważyć, że Derrick Phillips również uznał za konieczne podkreślenie: „I nie musisz szukać najdroższego środka zaradczego”.

Picie dużej ilości wody utrzymuje nawilżenie skóry

To półprawda – czasem gorsza od kłamstwa. Tak, dla zdrowia bardzo ważne jest przestrzeganie fizjologicznej normy dziennego spożycia płynów (w Twoim indywidualnym przypadku normę tę określi lekarz), ale fanatyczne przekroczenie tej objętości nie doprowadzi do niczego dobrego. Faktem jest, że woda, którą pijesz, nawilża skórę – twierdzi prof. H. Williams, „tylko w takim sensie, w jakim nawodnienie jest potrzebne całemu organizmowi i każdemu narządowi w szczególności”. Dr Goldstein jest jeszcze bardziej konkretny: „Nie ma wiarygodnych danych na korzyść bezpośredniego pozytywnego wpływu przyjmowania płynów na stan skóry. Wyjątkiem są bardzo ekstremalne przypadki, takie jak udar cieplny lub ciężkie ogólne odwodnienie.

READ
Ważne rzeczy, które właściwa kobieta robi dla swojego mężczyzny

Mydło antybakteryjne to najlepszy wybór

To czysty mit. Według publikacji w renomowanym czasopiśmie naukowym Natura, naturalny mikrobiom na powierzchni skóry ma kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry. „Stosowanie mydeł antybakteryjnych, zwłaszcza regularne lub częste, może zaburzyć tę naturalną równowagę” – wyjaśnia prof. Williams. „Ponadto takie produkty mogą być znacznie bardziej agresywne dla skóry niż zwykłe mydła o neutralnym pH”.

„Zniszczenie wszystkich bakterii na skórze, zarówno patogennych, jak i symbiotycznych, nie jest dobrym pomysłem. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy jest to naprawdę konieczne, na przykład, jeśli Twoja praca jest bezpośrednio związana ze świadczeniem opieki medycznej lub ręcznym przetwarzaniem żywności. A podczas pandemii higiena rąk ma oczywiście szczególne znaczenie dla wszystkich” – dodaje dr Goldstein.

Brud na skórze twarzy prowadzi do trądziku (trądziku)

Opinia profesora H. Williamsa jest równie profesjonalna, co lakoniczna: „To nonsens”. Można też powiedzieć, że zablokowanie gruczołów skórnych może prowadzić do „zanieczyszczenia substancjami oleistymi, takimi jak pomada do włosów, tłusty makijaż czy oleje przemysłowe stosowane w zawodzie”.

A zwykły brud nie jest przyczyną trądziku.

„Trądzik jest wynikiem złożonych interakcji między skórą a niezrównoważonymi hormonami. W walce z trądzikiem ludzie używają peelingów, toników w kremie, licznych produktów do oczyszczania skóry twarzy, ale często nie prowadzi to do niczego poza niepotrzebnymi podrażnieniami i stanami zapalnymi. Pory są zatkane przez białko keratynę, która jest wydzielana przez komórki skóry, a nie przez zewnętrzne zabrudzenia” – mówi dr B. Goldstein.

Dr D. Phillips wyjaśnia nam bardziej szczegółowo: mikrobiom skóry osób cierpiących na trądzik może różnić się od mikrobiomu osób ze zdrową skórą, ale nie ma to nic wspólnego z zabrudzeniem. I jeszcze jedna ciekawa uwaga Derricka Phillipsa na temat stosunkowo nowej patologii dermatologicznej: „W ostatnich latach nastąpił wzrost przypadków trądziku związanego z używaniem smartfonów. Wysypki trądzikowe pojawiają się po stronie twarzy, do której dana osoba jest przyzwyczajona do naciskania urządzenia mobilnego. Oczywiście jest to spowodowane specjalną kombinacją czynników wpływających: krótkofalowe światło widzialne ze smartfona, pot, brud, ciepło, tarcie i bakterie na powierzchni. Skuteczną profilaktyką jest regularne czyszczenie ekranu smartfona.”

Notatka. Kliniki Lakhta: patrz materiał „Trądzik. Trądzik”

Czekolada powoduje trądzik

To z tego samego obszaru, pisze do nas prof. H. Williams, czyli z gatunku baśni i mitów. To twierdzenie nie ma podstaw. Przyczyny trądziku, patrz poprzedni akapit.

Każda ekspozycja na słońce uszkadza skórę.

„Każda ekspozycja na słońce powoduje pewien stopień fotouszkodzeń” – prof. Williamsa. „Jednak ekspozycja na światło słoneczne jest absolutnie konieczna dla naszego organizmu, choćby do prawidłowej syntezy witaminy D, nie wspominając o mniej oczywistych i dobrze znanych, ale równie dobrych powodach”.

Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających daleko od równika, a także osób o ciemniejszej skórze, która jest mniej podatna na działanie promieni słonecznych.

Dr Phillips również to wspomina: „Światło słoneczne jest najważniejszym źródłem endogennej witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kilku układów organizmu. Ponadto obecnie aktywnie badane są pewne właściwości przeciwzapalne ultrafioletowej części widma słonecznego, które mogą być lecznicze w przypadku niektórych chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, egzema, świąd o różnej etiologii itp.

Jednak, podkreśla dalej Derrick Phillips, bardzo ważne jest „zachowanie równowagi między potrzebą, potencjalną korzyścią a ryzykiem raka skóry, co, jak wiemy, u osób o białej skórze jest bezpośrednio związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. ”. Ekspert zaleca stosowanie skutecznych filtrów przeciwsłonecznych i ubieranie się odpowiednio do pogody; między 11:3 a XNUMX:XNUMX wskazane jest przebywanie w cieniu.

READ
Jaka jest różnica między kobietami amerykańskimi a kobietami rosyjskimi?

Jako lekarz specjalizujący się w chirurgii raka skóry, dr Beth Goldstein zajmuje ostrzejsze stanowisko: „Mamy teraz do czynienia z prawdziwą epidemią raka skóry, z co najmniej pięcioma milionami nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Większość z nich jest spowodowana nadmierną ekspozycją na światło słoneczne”.

Tak, witamina D jest potrzebna naszemu organizmowi, ale tutaj ważne jest, jak mówią, aby nie posuwać się za daleko. W przypadku niedoboru witaminę tę można uzyskać z żywności i suplementów diety. Dr Goldstein cytuje niedawno opublikowane prognozy: „Jeśli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie zmianie, do 2040 r. co piąty Amerykanin zachoruje na raka skóry, podczas gdy czerniak stanie się najczęstszym nowotworem u mężczyzn i zajmie drugie miejsce u kobiet po raku piersi”.

Notatka. Kliniki Lakhta: zobacz na naszej stronie materiały “Witamina D. Hiperwitaminoza” oraz „Witamina D. Hipowitaminoza”, a także bardziej szczegółowe przedstawienie wspomnianej prognozy

Spray „Faux Tan” chroni przed promieniowaniem UV

Zwykły spray tego rodzaju nie chroni przed ultrafioletowym składnikiem światła słonecznego. Konkretne środki chroniące przed promieniowaniem UV muszą być wymienione na opakowaniu, jeśli aerozol jest sprzedawany jako spray ochronny. „A samo nałożenie farby w sprayu na skórę nie ochroni przed promieniowaniem ultrafioletowym” – mówi profesor H. Williams.

To samo mówi dr D. Phillips: „Sztuczne opalanie nie zapewnia żadnej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym i nie powinno się go stosować zamiast specjalnych filtrów przeciwsłonecznych”.

Witamina E pomaga pozbyć się blizn

To optymistyczne założenie od wielu lat poddawane jest najpoważniejszej próbie. Niestety, opinia naszych ekspertów (a nie ma wątpliwości, że są dość kompetentni i kompetentni) okazała się jednomyślna. „Obecne argumenty”, stwierdza profesor Williams, „nie odnoszą się do nauki i są całkowicie nieprzekonujące”.

Dr Goldstein: „Żadne aktualne dowody nie potwierdzają pozytywnego wpływu witaminy E na blizny i blizny”.

Dr Phillips idzie jeszcze dalej, ostrzegając, że w niektórych indywidualnych przypadkach bezmyślne stosowanie preparatów witaminy E do tych celów może być szkodliwe. Jako rozsądną i skuteczniejszą alternatywę ekspert ostrożnie zaleca „produkty na bazie żelu silikonowego, które w wielu badaniach mają znaczący pozytywny (odstraszający) wpływ na wzrost blizn i pojawienie się już powstałych blizn”.

„Naturalne” produkty do skóry są lepsze

O produktach oznaczonych i skutecznie sprzedawanych jako „naturalny” lub “organiczny”, możesz napisać cały podręcznik dla początkujących marketerów.

Musimy jednak dodać muchę w maści: definicja „naturalnego” nie mówi absolutnie nic o skuteczności i bezpieczeństwie produktu.

„W końcu arszenik jest również produktem naturalnym” – przypomina nam profesor H. Williams. „Wiele produktów naturalnych, zwłaszcza w kategorii środków nawilżających, kosztuje konsumentów znacznie więcej niż tańsze, specjalnie opracowane produkty, ale nie wykazuje żadnej przewagi nad tymi ostatnimi”.

Howel Williams zauważa również, że często „niedostatecznie przebadane produkty naturalne mają co najmniej tyle samo skutków ubocznych, co dobrze przetestowane leki; jednak skuteczność i stabilność produktów naturalnych to osobna kwestia. Jest to jednak sprawa osobista dla każdego: jeśli ludzie lubią płacić dwa lub trzy razy więcej za samo słowo „naturalny”, to jest to ich wybór”.

„Trujący bluszcz jest całkowicie naturalny”, ironicznie potwierdza dr Goldstein, „ale nie chciałbyś wcierać jego ekstraktu w skórę”. Jej wyjaśnienie, podobnie jak w przypadku Derricka Phillipsa, podkreśla powtarzającą się tendencję do podrażnień skóry i reakcji alergicznych po zastosowaniu „naturalnych” produktów.

Rany goją się lepiej w powietrzu

To jeden z najdłużej żyjących mitów, który jest obecnie uważany za pewnik.

Ale to nieprawda.

Profesor Williams wyjaśnia z charakterystycznym lakonizmem: „W rzeczywistości rany goją się znacznie szybciej w czystym, wilgotnym środowisku”.

Niezależnie od tej opinii dr Goldstein pisze: „Liczne badania dowiodły, że we wczesnych stadiach gojenia migracja niezbędnych komórek zachodzi znacznie szybciej w zamkniętym, wilgotnym środowisku. Jeśli nie ma aktywnego procesu infekcyjno-zapalnego (jest to osobna rozmowa), idealnie byłoby zastosować środek zalecany przez lekarza na ranę i trzymać ją pod bandażem izolacyjnym. Do tego dr Goldstein dyplomatycznie dodał, że w końcowej fazie leczenia, kiedy wszystko jest już zrobione, świeże powietrze też nie boli.

READ
Znaki zodiaku i najbardziej odpowiednie dla nich rośliny doniczkowe

Codzienne łuszczenie jest niezbędne dla zdrowej skóry

Kolejny mit, do którego nie wiadomo nawet jak podejść…

Złuszczanie jest całkowicie normalnym i naturalnym procesem usuwania martwych komórek naskórka z powierzchni skóry. Ten sam efekt można oczywiście osiągnąć za pomocą specjalnych narzędzi, ziarnistych powierzchni lub związków chemicznych. Ale robienie tego, przy całej popularności takich podejść, wcale nie jest konieczne. Profesor Howel Williams: „Tylko skóra wygląda naturalnie tam, gdzie wszystkie procesy przebiegają naturalnie. Sztuczne złuszczanie starzeje, niszczy i zaburza naturalną funkcję barierową skóry”.

Black Balm to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia raka skóry

Notatka. Kliniki Lakhta. czarny Cześć, świeci. „czarna maść, czarny balsam, czarna ślina” to kolejne nienaukowe pseudolekarstwo na raka skóry, które szybko zyskuje niezdrową popularność w Stanach Zjednoczonych. Substancja żrąca, która niszczy tkankę skórną i pozostawia strupy. Amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)FDA) wielokrotnie publikował materiały ostrzegawcze wzywające do „unikania samoleczenia za pomocą fałszywych leków przeciwnowotworowych”, które zawiera „czarny balsam” na liście.

W ostatnich latach uparcie pojawia się na rynku tzw. czarny balsam, pochodna pochodzenia organicznego pozyskiwana z dwuliściennej rośliny kwitnącej Sanguinaria Canadian (łac. Sanguinaria, angielski. Broślina łupinowa, rus. „Krwawy korzeń”, „Pięciolistek”, „Kanadyjska łapa wilka” itp.). Zawsze było wielu, którzy chcieli wykorzystać rozpacz i ostatnią nadzieję, a teraz kolej na dystrybutorów czarnego balsamu. W przeciwieństwie do innych, czasem stosunkowo nieszkodliwych narkotyków tego rodzaju, ta substancja jest naprawdę niebezpieczna.

Komentarz profesora Williamsa: „Sangwinaryna, aktywny składnik tego leku, może powodować ciężką martwicę tkanki skórnej bez niszczenia komórek nowotworowych. Najbardziej zasadne jest skontaktowanie się najpierw z dermatologiem w celu obiektywnego potwierdzenia lub wykluczenia rozpoznania onkologicznego, a następnie omówienie [z lekarzem] dalszej strategii terapeutycznej.” Profesor powołuje się na publikację w autorytatywnym czasopiśmie Wiley, gdzie beznamiętnie dyskutuje się o „czarnym balsamie”. Autorzy publikacji podkreślają, że „wszystkie dostępne dotychczas dane dotyczą przypadków samoleczenia sangwinikiem, gdzie skutki były niekorzystne”.

Dr B. Goldstein, praktykujący onkochirurg, tym bardziej obywa się bez różowych okularów: „Widziałem nieraz, jak takie samoleczenie się kończy” i niezależnie od swojego brytyjskiego kolegi potwierdza, że ​​czarny balsam niszczy zdrowe tkanki bez większych uszkodzeń komórek rakowych.

Dr D. Phillips, nie uważając za konieczne wnikania w szczegółowe dyskusje na ten temat, przypomina jedynie werdykt FDA: „Black Balsam znajduje się na liście niebezpiecznych imitacji leczenia onkologicznego, których stosowanie w dowolnej formie jest zalecane do unikaj dla własnego bezpieczeństwa.”

Co zauważamy

Powyżej rozważyliśmy tylko niewielką część opowieści o skórze, a jednak mamy nadzieję, że ten materiał przynajmniej nieznacznie przesunie szalę w kierunku zdrowego rozsądku i naukowej wiarygodności. Dermatologia to dziedzina medycyny, a nie praktyka rytualna.

Stawanie na drodze atakującego nosorożca, jakim jest przemysł kosmetyczny, jest bardzo trudne. A jednak proszę o rozważenie powyższych opinii. Oprzyj się tej presji marketingowej.

Piękna, gładka, aksamitna i promienna skóra twarzy to marzenie każdej kobiety, niezależnie od wieku. Niestety nie każdy może pochwalić się idealnymi konturami, brakiem zmarszczek, przebarwień, trądziku i innych defektów.

Co psuje skórę twarzy?

Problematyczna skóra może mieć kilka przyczyn, ale jeśli zapobiegniesz negatywnym czynnikom, możesz raz na zawsze pozbyć się problemów i osiągnąć efekt odmłodzenia na długi czas.

Lista rzeczy, które psują skórę

Wiele czynników może mieć negatywny wpływ na stan skóry właściwej – od niedożywienia po nawet najmniejszy stres. Z ich powodu skóra traci elastyczność, staje się matowa i szara, zaczyna się marszczyć i blednąć. Ale ten problem nie ogranicza się do starzenia się skóry. U młodych ludzi naskórek cierpi na trądzik, trądzik, stany zapalne i infekcje. Każdy negatywny czynnik przyczynia się do pogorszenia jego stanu i wczesnego starzenia.

READ
Mało znane fakty o lotach, o których linie lotnicze Ci nie powiedzą

Stres

Układ nerwowy wpływa na wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Ale jej problemy skórne odzwierciedlają się przede wszystkim w stanie skóry. Jeśli codziennie doświadczasz drażliwości, złości, apatii, depresji, skóra właściwa traci swój naturalny odcień, elastyczność. Cierpi nie tylko skóra, ale także włosy i paznokcie cierpią z powodu załamania nerwowego.

Stres

Lepiej zapobiegać stresowi, ale nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z neurologiem lub psychoterapeutą, który zaleci sesje w celu wytworzenia odporności na stres i środków uspokajających. Niekoniecznie muszą to być złożone antydepresanty i środki uspokajające z dużą listą działań niepożądanych, które wpływają również na stan skóry. Nowoczesne środki uspokajające najnowszej generacji zawierają aminokwasy. Są to leki peptydowe, które są bezpieczne i korzystne dla całego organizmu, a szczególnie dla układu nerwowego.

Żywność

W dzisiejszych czasach dużo się mówi o zdrowym odżywianiu. To co jemy ma wpływ na stan naszej skóry. Ale to nie znaczy, że musisz teraz przejść na sztywną dietę. Wręcz przeciwnie, dietetycy na całym świecie zalecają, aby nie stosować się do zbyt dużych ograniczeń, tylko jeść rozsądnie.

W codziennej diecie powinny znaleźć się pokarmy bogate w błonnik, witaminy i minerały:

 • fasola;
 • żywność zawierająca dużą ilość błonnika;
 • warzywa i owoce;
 • nabiał;
 • ryby i chude mięso;
 • orzechy;
 • zboża.

Mądrze jest nie tylko liczyć kalorie, ale wiedzieć, ile białek, tłuszczów i węglowodanów organizm potrzebuje w danym momencie. Najprościej jest odejść od dotychczasowej diety, ale zrezygnować z następujących produktów:

 1. Dania bogate w cukier. Nadmierna ilość szybkich węglowodanów jest szkodliwa dla skóry, szczególnie w przypadku trądziku, zaskórników, trądziku. Słodycze, ciastka i słodkie napoje gazowane najlepiej zastąpić suszonymi owocami, owocami, jagodami, naturalnymi sokami, świeżymi sokami i koktajlami.
 2. Pieczywo. W takich potrawach niebezpieczna kombinacja węglowodanów prostych i tłuszczów, która szkodzi skórze i przyczynia się do przybierania na wadze.
 3. Fast food. Przekąski na hamburgerach, hot dogach, shawarmie i innych rodzajach fast foodów powodują poważne szkody.
 4. Dania tłuste, wędzone, słone, pikantne. Wszystkie te produkty nie są przydatne, a sól również zatrzymuje wodę w organizmie, co prowadzi do obrzęków.

Żywność

Istnieje teoria, że ​​produkty AGE aktywują reakcję glikacji, czyli tworzą szczątki, które zatykają komórkę i zakłócają jej normalne funkcjonowanie. Kiedy składniki naczyń AGE gromadzą się w tkankach, włókna kolagenowe wydają się sklejać, skóra traci elastyczność, staje się sucha i pigmentowana.

Aktywność fizyczna i reżim picia

Nieaktywny tryb życia i praca siedząca prowadzą do zastoju w organizmie. Krążenie krwi i przepływ limfy są zaburzone, pojawiają się obrzęki, szybko gromadzą się dodatkowe kilogramy. To obrzęki skóry, worki i sińce pod oczami, cellulit i inne problemy.

Niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna, ale trening powinien odbywać się w rozsądnym tempie i z wyliczonym wysiłkiem. Każda grupa mięśni ma swój własny zestaw ćwiczeń, nawet budujących twarz i szyję.

Aktywność fizyczna i reżim picia

Jeśli chodzi o reżim picia – musisz pić tyle wody, ile potrzebuje twoje ciało. Ale jednocześnie monitoruj stan skóry – jeśli jest zbyt sucha, to jest mało wilgoci, musisz pić więcej wody.

Od tego czynnika zależy stan skóry, układu nerwowego i odpornościowego. Udowodniono, że zaburzony rytm dobowy powoduje, że organizm szybciej poddaje się infekcjom, wirusom i stanom zapalnym. Pełny sen przez 7 – 8 godzin, bez przebudzeń i koszmarów jest możliwy na zasadach:

 • chodzić przez 30 – 60 minut 2 godziny przed odpoczynkiem;
 • wentylacja pomieszczenia;
 • rezygnacja z gadżetów na godzinę przed snem – brak programów telewizyjnych, wiadomości i korespondencji;
 • ostatni posiłek co najmniej 2 godziny przed snem.

Sen

Materac powinien być wygodny, a pościel świeża. Jeśli poszewka i prześcieradło są używane przez długi czas, gromadzą się na nich cząsteczki brudu i kurzu, które są wchłaniane do skóry właściwej, co prowadzi do stanu zapalnego i więdnięcia.

READ
Dlaczego LIBRA jest najwierniejszym partnerem spośród wszystkich znaków zodiaku?

Inne negatywne czynniki

Alkohol i palenie są bardzo szkodliwe dla skóry. Wcześniej nazywano je złymi nawykami, teraz te problemy są klasyfikowane jako choroby, mają nawet kod ICD. Należy całkowicie zrezygnować z palenia, ponieważ nikotyna i smoła dają prawie większy negatywny wpływ na stan skóry, włosów i zębów.

Jeśli chodzi o alkohol, kieliszek dobrego wina może czasem nawet przynieść korzyści – rozweselić lub zwiększyć smakowitość dania, do którego podaje się alkohol. Najważniejsze, żeby go nie nadużywać.

Kolejnym negatywnym czynnikiem jest ultrafiolet. Ekspozycja na promienie UV prowadzi do fotostarzenia się skóry, czyli zaczyna blaknąć znacznie wcześniej. Dlatego trzeba wyjść z ochroną – nałożyć krem ​​o profilu SPF na odsłonięte partie ciała. Zimą wystarczy wskaźnik 30, latem co najmniej 50. Miłośnicy plażowania mogą sobie na to pozwolić do godziny 11:17 i po XNUMX:XNUMX. Ale w tej chwili konieczne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych.

Inne negatywne czynniki

Choroby narządów wewnętrznych koniecznie wpływają na stan skóry, zwłaszcza na przewlekłe patologie. Choroby przewodu pokarmowego prowadzą do powstawania trądziku, zażółcenia, utraty elastyczności. Zaburzenia jelitowe są jedną z głównych przyczyn trądziku, trądziku i innych chorób. Problemy naczyniowe to gwiazdy, siateczka, trądzik różowaty na twarzy i innych częściach ciała.

Pielęgnacja i kosmetyki

Opieka musi być regularna. Skóra każdego dnia poddawana jest poważnym testom – pory stają się brudne, przez co komórki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Pielęgnacja to nie tylko mycie dwa razy dziennie zwykłą wodą, ale cała procedura krok po kroku:

 • demakijaż miękką pianką bez agresywnych substancji na bazie płynu micelarnego;
 • leczenie tonizujące;
 • aplikacja serum;
 • stosowanie produktu na okolice oczu (od obrzęków, podkrążeń, ewentualnie z efektem liftingu);
 • nałożenie kremu nawilżającego i odżywczego (na dzień i na noc).

Około 2 – 3 razy w tygodniu musisz użyć peelingu. Możesz kupić gotowe produkty lub samodzielnie wykonać kompozycję. Do tego odpowiednia jest wypita parzona kawa, zmielone ziarna migdałów, sól morska. możesz dodać miód, olejki eteryczne, witaminy, przeciery owocowe lub warzywne, otręby i tak dalej.

Pielęgnacja i kosmetyki

Również dwa razy w tygodniu warto rozpieszczać skórę maseczką zawierającą składniki odżywcze, kolagen i kwas hialuronowy. W przypadku skóry właściwej związanej z wiekiem i problematycznej bardziej odpowiednie są zabiegi salonowe:

 • mezoterapia;
 • peeling chemiczny;
 • mikroprądy;
 • laser i fototerapia.

Bardzo ważne jest, aby zarówno kosmetyki dekoracyjne, jak i pielęgnacyjne stosować w ścisłej zgodności z rodzajem skóry. Przed użyciem należy przeprowadzić test alergiczny – nałożyć produkt na łokieć lub nadgarstek na 5 minut. W żadnym wypadku nie należy używać przeterminowanych lub niskiej jakości kosmetyków, grozi to pogorszeniem stanu naskórka i reakcjami alergicznymi.

Istnieje wiele czynników, które uszkadzają skórę. Ale negatywnych konsekwencji można uniknąć, jeśli przestrzegasz wszystkich zasad opieki i prowadzisz zdrowy, satysfakcjonujący styl życia.

Inne artykuły:

Jak uniknąć przedwczesnego starzenia?

Naturalnym biegiem wydarzeń są procesy więdnięcia układów organizmu. Zmiany związane z wiekiem znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie – skóra staje się wiotka, traci elastyczność, kontury i wypukłości, pojawiają się zmarszczki i fałdy.

Dlaczego pojawiają się fałdy nosowo-wargowe?

Fałdy na twarzy, które znajdują się po bokach tylnej części nosa i rozciągają się do kącików ust, nazywane są fałdami nosowo-wargowymi. Intensywność ich manifestacji może być różna, w zależności od budowy anatomicznej czaszki, kości szczęki i jarzmowych, napięcia mięśniowego i dziedziczności.

Jak dbać o dłonie - wdzięk, młodość, piękno

Dziś kobiety chcą jak najdłużej pozostać młode i piękne. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy, o ręce należy dbać nie mniej ostrożnie. Biżuteria, kamienie szlachetne i elitarne metale dobrze prezentują się tylko na delikatnych, zadbanych dłoniach. Zabiegi tutaj nie są tak skomplikowane, a jeśli są przeprowadzane regularnie, skóra Ci podziękuje.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: