11 faktów o znanych rzeczach, które zaskoczą nawet wszystkowiedzących

Otrzymuj jeden z najczęściej czytanych artykułów na e-mail raz dziennie. Dołącz do nas na Facebooku i VKontakte.

Ciekawe fakty naukowe, które zaskoczą nawet wszystkowiedzących.

XXI wiek to niesamowity czas, w którym naukowcy niemal codziennie dokonują nowych odkryć na temat rzeczy, które wydają się wszystkim znane. Ten przegląd zawiera bardzo ciekawe fakty naukowe, które zostały odkryte całkiem niedawno i dlatego wciąż są dla wielu nieznane.

1. Fitoplankton

Fakt naukowy o fitoplanktonie.

Co najmniej połowę tlenu na Ziemi wytwarza ocean, a nie drzewa. Miniaturowe rośliny wodne zwane fitoplanktonem żyją blisko powierzchni wody, dryfują z prądami i generalnie robią wszystko to, co robią normalne rośliny – tj. wytwarzają tlen jako produkt uboczny przetwarzania dwutlenku węgla.

2. Bakterie w mózgu

Fakt naukowy o bakteriach w mózgu.

Mikrobiolodzy z University of Idaho twierdzą, że ludzkie ciało ma około dziesięć razy więcej bakterii niż normalne komórki. Jest to jednak dobra wiadomość, ponieważ zdecydowana większość tych bakterii jest korzystna.

3. Plaga, ospa i HIV

Fakty naukowe dotyczące dżumy, ospy i HIV.

10% Europejczyków jest odpornych na wirusa HIV w wyniku mutacji genetycznej. Naukowcy uważają, że ta mutacja jest wynikiem wszystkich epidemii dżumy w średniowieczu. To znaczy, ponieważ przodkowie współczesnego człowieka przeżyli czarną śmierć i ospę, dziś wiele osób jest odpornych na HIV. Genetyka to dziwna rzecz.

4. Alfa pinen

Fakt naukowy o alfa-pinenie.

Olejki sosnowe faktycznie zawierają związek przeciwzapalny zwany alfa-pinenem. Był już stosowany w leczeniu chorób oskrzeli, takich jak astma. Obecnie badana jest możliwość ich masowego zastosowania przeciwko wielu chorobom zapalnym.

5. Gry komputerowe

Fakt naukowy o korzyściach płynących z gier komputerowych.

Okazuje się, że gry komputerowe (w „umiarkowanych” ilościach) są rzeczywiście przydatne. Poprawiają pamięć i umiejętność wielozadaniowości, mogą pomóc osobom z dysleksją, zwiększyć koordynację i zmniejszyć stres.

6. Własna rzeczywistość

Fakt naukowy o własnej rzeczywistości.

Ludzie faktycznie unikają informacji, które zagrażają ich szczęściu i światopoglądowi. Otaczają się rzeczami, które lubią i faktycznie tworzą własną rzeczywistość.

7. Pawie oczy

Fakt naukowy o pawich oczach.

Pawie oko „księżyc Saturnia” nie ma ust. Po tym, jak te owady wyjdą z kokonu, mają 7 dni, podczas których łączą się w pary, a następnie umierają z głodu.

8. Kawa i kokaina

Fakt naukowy o kawie i kokainie.

Kawa jest najczęściej używanym narkotykiem rekreacyjnym znanym ludzkości. W rzeczywistości jest to środek pobudzający, podobnie jak kokaina. Kiedy ktoś mówi, że nie może żyć bez porannej kawy i jest irytujący bez tego napoju, nie żartuje. To są objawy uzależnienia.

READ
24 najlepsze wskazówki od Larisy Guzeeva

9. Leucyna enkefalina

Fakt naukowy na temat enkefaliny leucyny.

Kiedy osoba płacze z frustracji, uwalniane łzy zawierają hormon, który jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Organizm wytwarza ten hormon (zwany enkefaliną leucyną), gdy jest pod wpływem stresu. Więc jeśli ktoś czuje, że musi usiąść i płakać, jego ciało po prostu próbuje się uspokoić.

10. Biologiczna nieśmiertelność

Fakt naukowy o nieśmiertelności biologicznej.

Istnieją zwierzęta i rośliny uważane za „biologicznie nieśmiertelne”. Chociaż faktycznie umierają, jest to spowodowane urazem lub chorobą, a nie wiekiem. Dwa godne uwagi przykłady to meduzy i homary.

11. Zapach skoszonej trawy

Fakt naukowy o zapachu skoszonej trawy.

Zapach skoszonej trawy to w rzeczywistości sygnał o niebezpieczeństwie. W rzeczywistości ten zapach sygnalizuje, że zioło krzyczy z bólu.

12. Miód w zamkniętych słoikach

Fakt naukowy o miodzie w zamkniętych słoikach.

Miód w szczelnie zamkniętych słoikach nie gnije i nie psuje się. W rzeczywistości może być jadalny po leżeniu przez tysiące lat. Na przykład w egipskich grobowcach znaleziono słoiki z wciąż jadalnym miodem.

13. Słoneczniki i promieniowanie

Fakt naukowy o słonecznikach i promieniowaniu.

Słoneczniki są czasami używane do oczyszczania odpadów radioaktywnych i radioaktywnej gleby. Słoneczniki w rzeczywistości pochłaniają radioaktywne izotopy podczas wzrostu i dosłownie wysysają promieniowanie z gleby. Kwiaty i łodygi słoneczników stają się wtedy radioaktywne.

14. Test ciążowy żaby

Fakt naukowy na temat testu ciążowego na żabę.

Aż do lat 1960. lekarze ustalali, czy kobieta jest w ciąży, wstrzykując mocz samicy żaby. Jeśli żaba złożyła jaja tego samego dnia (z powodu hormonów w moczu ciężarnej kobiety), wówczas „test” uznano za pozytywny. I zanim użyto żab, królików lub myszy, ale trzeba było je zabić i poćwiartować, aby sprawdzić, czy hormony mają jakikolwiek wpływ na zwierzę.

15. Trzęsienia ziemi

Fakt naukowy o trzęsieniach ziemi.

Na całym świecie każdego dnia dochodzi do setek trzęsień ziemi. Ich wielkość jest po prostu tak niska (2 lub mniej), że ludzie często ich nie zauważają. Ponadto większość z nich ma miejsce na środku oceanu.

15 najbardziej zaskakujących faktów na temat rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni

Każdego dnia otacza nas wiele znanych nam rzeczy, o których wydaje się, że wiemy wszystko, co jest możliwe. Ale w rzeczywistości jest to dalekie od przypadku. Nawet tak pozornie prosty przedmiot, jak wykałaczka, wciąż może Cię zaskoczyć. Nie wierzysz? Już niedługo przekonasz się sam, oto 15 nieoczekiwanych faktów o codziennych rzeczach, które udowodnią Ci, że niesamowite jest zawsze. Miłego oglądania!

READ
Ocena najgorętszych znaków zodiaku. I gdzie jesteś?

1. Ananas solony

Brzmi dziwnie, ale jeśli dodasz sól do ananasa, stanie się jeszcze słodszy. Spróbuj.

Ananas, Owoce, Witaminy, Owoce Tropikalne

2. Wynalazca hydrantu przeciwpożarowego

Nazwisko osoby, która opatentowała wynalazek hydrantu, nie jest znane. Ponieważ budynek, w którym przechowywano te akta, spłonął. Ironiczne, tak.

Hydrant, Hydrant

3. Kardynalne wskazówki

Jeśli przez długi czas będziesz szedł na północ, prędzej czy później znajdziesz się na południe. Nieważne, jak długo jedziesz na zachód, nie zaczynasz iść na wschód.

Wędrowiec, Plecak, Wędrówka, Od, Ścieżka, Turystyka Górska

4. Roztocza

W ciągu 10 lat waga Twojego materaca podwaja się. Dzieje się tak, ponieważ żyją w nim drobne roztocza, których produkty odpadowe zwiększają wagę łóżka. Dlatego często zmieniaj materace!

5. Czekolada jako lekarstwo

Mleko z czekoladą to napój, który kochamy za przyjemny smak. Ale czy wiesz, że pierwotnie był sprzedawany jako lek wynaleziony przez irlandzkiego lekarza rodzinnego?

Gorąca Czekolada, Napój, Nabiał, Zima, Mleko, Słodko

6. Łoże śmierci

Łóżka są o wiele bardziej niebezpieczne niż myślisz. W samych Stanach Zjednoczonych około 450 osób zmarło z powodu wypadnięcia z łóżka podczas snu. Więc uważaj!

Osoba, łóżko, hotel, poduszka

7. Czytnik kodów kreskowych

Czy wiesz, że podczas czytania kodu kreskowego czytane są białe paski, a nie czarne? Czytnik rzuca wiązkę światła na kod kreskowy, a białe paski odbijają go z powrotem.

Skaner, czytnik, kod, bezprzewodowy, skanowanie

8. Robienie M&M’s

W rzeczywistości M&M’s zostały stworzone specjalnie dla żołnierzy II wojny światowej, aby mogli nosić przy sobie czekoladę bez obawy, że stopi się ona w upale.

9 Niebezpieczna błyskawica

Urazy spowodowane przez zamki błyskawiczne w spodniach nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Każdego roku około 20 000 osób trafia do lekarza z obrażeniami od piorunów.

Kod pocztowy, dżinsy, ubrania, zbliżenie, metal

10. Nazwisko Barbie

Ma nie tylko imię, ale także nazwisko, a także drugie imię. Naprawdę nazywa się Barbara Millicent Roberts.

Skrzypce, Gry, Barbie, Lalka, Różowy, Sukienka, Muzyka

11. Dlaczego stworzył piłę łańcuchową?

Początkowo piły łańcuchowe zostały stworzone jako narzędzie chirurgiczne zaprojektowane do pomocy przy porodzie.

Piła łańcuchowa, narzędzie, pozyskiwanie drewna

12. Końcówka wykałaczki

Gruba końcówka wykałaczki została zaprojektowana do odłamania i użycia jako podkładki.

13. Pszczoły i rozmnażanie

Samiec pszczół kojarzy się raz w życiu, po czym traci genitalia i umiera.

Pszczoła Miodna, Owad, Latanie, Żądło, Nektar

14. PIN do bankomatu

Twórca bankomatu pierwotnie planował, że kody PIN będą składały się z sześciu cyfr, ale potem musiał zmienić tę liczbę na cztery, ponieważ. jego żona już nie pamiętała.

READ
3 kobiece typy, które odpychają mężczyzn
Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: