10 wygodnych sposobów przechowywania przyborów kuchennych

Układamy na półkach, jak zorganizować przechowywanie według rodzaju żywności, naczyń i akcesoriów kuchennych. Które organizery i cudowne systemy do zestawów słuchawkowych są najbardziej przydatne.

Ilmira Nigametova

 • Kuchnia, jadalnia
 • magazynowanie
 • Wskazówki dotyczące projektowania

Czy chcesz, aby jedzenie dłużej pozostawało świeże, a wszystkie niezbędne akcesoria do gotowania były zawsze pod ręką? W tym celu warto zorganizować odpowiednie przechowywanie w kuchni. Zebraliśmy najlepsze pomysły na aranżację tego pokoju.

Dbamy o wygodę z góry

Idealnie, kwestię zorganizowania przestrzeni kuchennej należy zadać sobie już nie przy zakupie zestawu mebli i sprzętu AGD, ale już wcześniej – podczas remontu. To wtedy zapada decyzja o tym, gdzie będzie zlokalizowany zlewozmywak, grzejniki, gniazdka, lampy itp.

Nie ma kuchni uniwersalnych. Ich wygląd i zawartość zależą od gustów i stylu życia właścicieli: ile osób jest w rodzinie, ile przechowują żywności, ile mają potraw i innych przedmiotów. Ważne jest, aby zastanowić się, jak często będą gotować w kuchni i kto dokładnie będzie to robił – jest to konieczne, aby przestrzeń była jak najbardziej ergonomiczna dla tej konkretnej osoby. Na przykład osoby niższe niż przeciętne będą bardziej komfortowo korzystać z niższego biurka i zlewu.

Możliwość zorganizowania przestrzeni pozostaje nawet wtedy, gdy naprawa w kuchni została już wykonana. Nie musisz całkowicie przerabiać mebli – po prostu popraw ich wewnętrzną zawartość – dodaj półki, przegrody do szuflad, organizery.

Obecnie istnieje wiele nowoczesnych mechanizmów – samozamykacze, uchwyty do podnoszenia fasad i inne rzeczy.

Uchwyt do podnoszenia dla łatwego dostępu do górnych szafek

Tradycyjne i najnowsze systemy przechowywania

Decydujące znaczenie dla wygody nie ma liczba szafek w kuchni, ale sposób ich organizacji. Istnieją systemy, które pomogą Ci uporządkować różne pojemniki i przybory kuchenne w najbardziej kompaktowy sposób. Jednocześnie bardzo ułatwiają dostęp do potrzebnych rzeczy. Nowoczesne zestawy słuchawkowe wykorzystują następujące systemy:

 • Szuflady i kosze. Ich zaletą jest to, że umożliwiają przeglądanie całej zawartości na raz. Mogą mieć różne kształty i wysokości – sztućce i przybory kuchenne przechowuje się w niskich, zastawę stołową w wysokich, a nawet garnki zmieszczą się w największych szufladach. W pudełkach można przechowywać zarówno żywność, jak i tekstylia. Najważniejsze, że posuwają się do przodu bez większego wysiłku z twojej strony. Przegródki, które można łatwo wykonać własnymi rękami, pomogą uporządkować przechowywanie wewnątrz pudełek.
READ
10 kreatywnych pomysłów na dekoracje ścienne w łazience

WAŻNE. Szuflady potrzebują miejsca nie tylko wewnątrz zestawu słuchawkowego, ale także na zewnątrz – aby móc je w pełni wysunąć i jednocześnie stać obok. Ta zasada dotyczy szafek na zawiasach, piekarnika i zmywarki.

 • „Karuzele”. Przydatne akcesoria ułatwiające dostęp do najbardziej ukrytych miejsc szafek narożnych. Są to ruchome półki rozpięte na drążku wewnątrz modułu. „Karuzele” mogą być półokrągłe i okrągłe. Półokrągłe wysuwają się same po otwarciu drzwi. Okrągłe są wewnątrz szafki. Zwykle znajdują się w dolnych sekcjach. Na takich półkach można przechowywać dość ciężkie przedmioty – duże patelnie, naleśniki, garnki i pokrywki, konserwy w słoikach.

UWAGA. „Karuzela” nie może być zamontowana pod zlewem, ponieważ jest tam rura spustowa.

 • Cargo lub rozlewnie. Wąskie, ale jednocześnie wysokie wysuwane metalowe kosze. Mogą być instalowane tam, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca na szerokie sekcje. Wygodne jest przechowywanie butelek z olejami roślinnymi, sosami i napojami, artykułów spożywczych w słoikach w uchwytach na butelki.
 • suszenie stacjonarne, składający się z krat i palety. Jeżeli szafka nie posiada dna, paleta nie jest wymagana. Z jednej strony jest to wygodniejsze – naczynia szybciej wysychają. Z drugiej strony krople z naczyń wpadające do zlewu mogą być irytujące.

Dzięki takiej karuzeli nie trzeba wyjmować wszystkiego z szafki narożnej, aby dostać się na dalszą ścianę

Uchwyty na butelki nadają się do przechowywania olejów, przypraw, ręczników, torebek i nie tylko.

11 wskazówek, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w kuchni

Po prostu wydaje się, że nie ma już miejsca do przechowywania. Oto kilka opcji, których możesz użyć:

 1. Jeśli pozwala na to miejsce, zainstaluj bar lub wyspę. Mogą również pomieścić różne akcesoria i produkty. W małej kuchni jako alternatywę użyj mobilnej mini wyspy lub szafki nocnej.
 2. Boczne części szafek zewnętrznych są zwykle nieużywane. Zawieś na nich haczyki lub organizer w postaci kieszonek i przechowuj tam wszelkiego rodzaju drobiazgi.
 3. Na fartuchu można przymocować poręcz za pomocą haczyków i półek. W tym miejscu wygodnie jest przechowywać różne przybory, kubki, serwetki, ręczniki i wszystko, czego używasz na co dzień. Pożądane jest, aby były to piękne przedmioty – wtedy będą jednocześnie służyć jako dekoracja miejsca pracy.
 4. Wewnętrzna strona drzwi to świetne miejsce na stosunkowo lekkie rzeczy – chochlę, trzepaczkę, ręczniki. Tutaj możesz przymocować organizer-kieszonkę lub zawiesić haczyki.
 5. Zwykłe wysokie półki można ulepszyć, wyposażając je w wiszące kosze, które są przymocowane do dolnej części półki.
 6. Perforowany panel będzie dobrze wyglądał na wolnej ścianie lub na fartuchu. To także rodzaj organizera, który można łatwo modyfikować dzięki wiszącym koszom, haczykom czy półkom.
 7. Wydłuż parapet i wykorzystaj go jako dodatkową powierzchnię.
 8. Jeśli szuflady nie są początkowo przewidziane w zestawie mebli, zamiast nich użyj zwykłych plastikowych lub drewnianych koszy umieszczonych na półkach.
 9. Na otwartych półkach często gromadzą się różne drobiazgi. Będą wyglądać ładniej, jeśli zostaną umieszczone w koszach lub pojemnikach do przechowywania. Do koszy można przyczepić etykiety i podpisać, co gdzie leży.
 10. Postaw wąski i wysoki regał lub regał na najpiękniejsze naczynia – nie zajmie dużo miejsca, ale ozdobi wolny kącik w kuchni.
 11. Kolejnym niezwykłym miejscem są schludne szafki lub półki między otworem okiennym a sufitem. Umieść na nich to, czego używasz rzadko.
READ
20 fajnych pomysłów na dekoracje ścienne ze zdjęciami

Niesamowite życiowe hacki do organizowania rzeczy w szafkach narożnych i nie tylko znajdziesz w tym filmie:

WSKAZÓWKA. W utrzymaniu porządku pomaga następująca zasada: w najbardziej niedostępnych miejscach możesz przechowywać tylko te rzeczy, które są najmniej używane. To, czego potrzebujesz przynajmniej raz w tygodniu, przybliżaj. A to, co jest używane kilka razy dziennie, można całkowicie pozostawić na blacie.

Malowana komoda nadaje się do przestronnej kuchni, posłuży zarówno jako miejsce do ukrytego przechowywania, jak i dodatkowa powierzchnia.

Stylowe kosze do wnętrz w nowoczesnym stylu

W każdej kuchni znajdzie się miejsce na wiszący organizer z kieszeniami.

Gdzie przechowywać warzywa

Wiele owoców i warzyw warto przechowywać w lodówce, w specjalnej szufladzie, która utrzymuje odpowiednią do tego temperaturę. Przechowywaniu różnych produktów w lodówce poświęcimy osobny artykuł. A tutaj skupimy się na innych miejscach, które są idealne na warzywa:

Miejsce do przechowywania warzyw godność Ograniczenia
Lodówki do zabudowy lub wolnostojące Kompaktowy, warzywa są w nim przechowywane najdłużej jak to możliwe Koszt tej techniki jest dość wysoki.
Komora cieplna Nadaje się do dużych ilości warzyw i domowej konserwacji Nie mieści się w małej kuchni. Kosztowny. Nie każdy potrzebuje
Szafa- „lodówka” pod oknami Nie wymaga podłączenia elektrycznego Takie „lodówki” zachowały się tylko w niektórych domach starego funduszu. Latem stają się zupełnie zwyczajnymi szafkami.
spiżarnia Oprócz warzyw pomieści wiele innych produktów i rzeczy. Nie zawsze jest to możliwe.
Piwnica Zawsze jest tu chłodno i ciemno – nie tylko lubią warzywa i owoce, ale także wina, konserwy i inne produkty. Dostępne tylko w prywatnych domach lub na pierwszych piętrach niektórych wieżowców, jednak w tych ostatnich jest to dość rzadkie
Wysuwane metalowe kosze Zajmują mało miejsca i są pod ręką. Można je zastąpić koszami wiklinowymi lub plastikowymi, umieszczając je na półkach. Mają temperaturę pokojową.
Półki przy ścianie lub cokolwiek innego na kółkach Piękny, wygodny Potrzebują więcej miejsca
Torby płócienne Dobry do przechowywania roślin okopowych. Przepuszczają powietrze. Nie zajmuje miejsca – pustą torbę można kompaktowo złożyć. Warzywa w nich są trudne do sortowania według rodzaju.

Kilka life hacków na przechowywanie warzyw w kuchni:

 • Nie myj owoców i warzyw przed włożeniem ich do szuflady lub lodówki.
 • Przechowuj różne rodzaje warzyw i owoców oddzielnie.
 • Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza w pojemnikach.
READ
6 najbardziej emocjonalnie silnych znaków zodiaku, które czują zbyt wiele rzeczy

W specjalnych workach termin przydatności do spożycia warzyw nie wygaśnie przed czasem

Płynna żywność: olej roślinny, konserwy i miód

Zróbmy porządek na półkach ze szklanymi i blaszanymi pojemnikami z produktami płynnymi: dżemami, kompotami, warzywami w puszkach, miodami i olejami. Większość z nich jest przechowywana w odległych rogach szafek lub w wydzielonej spiżarni. Ale coś musi być pod ręką.

Żywność w puszkach lubi temperatury od 3 do 8 stopni Celsjusza, ale często przechowuje się je w temperaturze pokojowej – jest to dopuszczalne tylko dla zamkniętych słoików. Najważniejsze, że miejsce nie jest zbyt mokre.

WSKAZÓWKA. Bez względu na to, jak piękne są słoiki z konserwami, nie należy ich trzymać na widoku przez długi czas – szybko zepsują się pod wpływem światła. Do dekoracji wnętrz kuchni przygotowuje się specjalne dekoracyjne konserwy w słoikach i butelkach o ciekawym kształcie. Do takiej konserwacji używa się kilkakrotnie więcej soli i octu, więc nie nadaje się do jedzenia.

Miód można przechowywać przez wieki w temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza. Potrzebuje również zacisznego, ciemnego kąta.

Zapieczętowany słoik zapewni bezpieczeństwo miodu

Lepiej jest przechowywać oleje roślinne w szklanych butelkach, w ciemnym miejscu, z dala od pieca – aby się nie nagrzać. Jeśli są na widoku, przelej je do pięknych butelek i spróbuj użyć w ciągu miesiąca. Niektóre oleje po otwarciu należy przechowywać w lodówce.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do trzymania oleju na widoku, wlej go do fantazyjnej, ale przyczepnej butelki.

Produkty luzem: zboża, herbata i kawa

Znalezienie pięknych słoików nie stanowi problemu. Ale nie kupuj pierwszych dostępnych pojemników. Muszą mieć następujące cechy:

 • Wygodny kształt. Prostokątne słoiki można układać ciasno nie pozostawiając „powietrza” w szafie czy na półce. Cylindryczny – bardziej ergonomiczny.
 • Szczelna pokrywa. Nie pozwoli wniknąć do środka wilgoci i powietrza. W takim przypadku bank powinien otworzyć się bez większego wysiłku.
 • Materiał odpowiedni do przechowywania żywności. Nie zalecamy kupowania plastikowych pojemników o podejrzanej jakości – mają one swój własny zapach, który produkty mogą wchłonąć. Ponadto taki materiał może być toksyczny. Drewniane pudełka pochłaniają zapachy żywności i nadają się do przechowywania tylko jednego rodzaju płatków zbożowych. Puszki wyglądają uroczo i są lekkie. I najbardziej trwałe i przyjazne dla środowiska – pojemniki wykonane ze szkła i ceramiki. O ile oczywiście nie zostaną upuszczone.
READ
40 błędów, które zrujnują każde wnętrze

Zaleca się podpisywanie nieprzezroczystych słoików i pudełek. Aby to zrobić, możesz użyć specjalnych naklejek z nazwami produktów lub zwykłych naklejek, które sam podpisujesz.

Zwyczajem jest układanie przypraw w małych słoiczkach – to najładniejszy sposób ich przechowywania. Omówimy to bardziej szczegółowo w innym artykule.

Puszki na produkty luzem tworzą jeden „zestaw” – nie należy chować takich zestawów za drzwiczkami szafek

Alternatywą dla słoików są torebki strunowe. A jeśli lubisz przechowywać żywność w kupionych w sklepie opakowaniach, przydadzą się spinacze do bielizny lub spinacze, a także kosze, w których wszystkie paczki będą stać pionowo, wspierając się nawzajem. Pamiętaj, że ta metoda nie gwarantuje długoterminowej konserwacji produktów – jest odpowiednia dla tych, którzy kupują małe opakowania i szybko z nich korzystają.

WSKAZÓWKA. Nie zapełniaj szafek do 100%. Jeśli zabraknie w nich miejsca, wkładanie i wyjmowanie rzeczy będzie niewygodne.

Do herbaty w zamkniętych torebkach nie są potrzebne słoiki z szczelnymi pokrywkami – taki „dom” wystarczy

Gdzie przechowywać naczynia i sztućce

Szuflady lub półki, na których przechowywane są naczynia, zawsze można ulepszyć. A jeśli zabraknie miejsca, na ratunek przyjdą podstawki i inne akcesoria.

Przechowywanie patelni i garnków

W przypadku dużych naczyń odpowiednie są specjalne stojaki, a także systemy zawieszania. Stosowane są również przegródki do dużych pudeł. Pokrywy można złożyć w to samo miejsce lub na przeznaczonym do tego stojaku.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: