10 wskazówek, jak zachować świeżość żywności przez długi czas

Otrzymuj jeden z najczęściej czytanych artykułów na e-mail raz dziennie. Dołącz do nas na Facebooku i VKontakte.

Niezwykłe sposoby na utrzymanie świeżości żywności. /Zdjęcie: happymoneysaver.com

Jednym z najczęstszych problemów w kuchni jest świeżość żywności. Niestety nie trwa to tak długo, jak byśmy tego chcieli. Świeża żywność jest kluczem do zdrowia całej rodziny. Dlatego wybór specjalnych wskazówek na przedłużenie przydatności do spożycia produktów przyda się dosłownie każdemu, kto nie chce się zatruć ani wyrzucić pieniędzy wraz z zepsutą zawartością lodówki.

1. Świeże jagody

Ocet pomaga zachować świeżość jagód. /Zdjęcie: nastroy.net

Aby zapobiec zbyt szybkiemu pleśnieniu i psuciu się jagód, możesz użyć małego sekretu. Przed włożeniem ich do lodówki należy je przepłukać roztworem wody i octu. Proporcje wody i octu wynoszą 10 do 1. Powstałą mieszaninę należy wylać na jagody na talerzu, a następnie odsączyć i pozostawić do lekkiego wyschnięcia. Ta prosta sztuczka może przedłużyć życie maliny nawet o kilka tygodni. Nie wpłynie to na smak i zapach.

2. Długie przechowywanie sera

Wbrew powszechnemu przekonaniu ser może być przechowywany przez długi czas w lodówce. /Zdjęcie: svekrovi.net

Wbrew powszechnemu przekonaniu ser może być przechowywany przez długi czas w lodówce. /Zdjęcie: svekrovi.net

Jeśli posmarujesz pokrojony ser masłem, jego krawędzie nie będą wietrzone i wysychają. Dzięki temu nie będziesz musiał wyrzucać resztek sera, których nie zjadłeś od razu. Innym sposobem na zachowanie świeżości sera przez długi czas jest zawinięcie go w papier woskowany, a następnie w plastikową torebkę i włożenie do lodówki.

3. Ukryj grzyby w torbie

Właściwe opakowanie jest bardzo ważne dla zachowania świeżości grzybów. /Zdjęcie: legionathletics.comlegionathletics.com

Właściwe opakowanie jest bardzo ważne dla zachowania świeżości grzybów. /Zdjęcie: legionathletics.comlegionathletics.com

Grzyby najdłużej zachowują swój pierwotny wygląd, jeśli umieścisz je w papierowej torbie. Dzięki temu nie będą wietrzone, a jednocześnie będą miały zapewniony stały dostęp do świeżego powietrza.

4. Jajka w zamrażarce

Najlepszym miejscem do długoterminowego przechowywania jaj jest zamrażarka. /Zdjęcie: happymoneysaver.com

Jajka dobrze przechowują się w zamrażarce. Jedynym warunkiem jest ich odpowiednie przechowywanie i rozmieszczenie. Jajek nie należy zamrażać w skorupkach. Najlepiej je rozdrobnić i wlać do foremek do zamrażania lodu. Kiedy ich potrzebujesz, można je łatwo zabrać i szybko przygotować.

5. Zielona cebula w nietypowym przechowywaniu

Uzyskanie zielonej cebuli, aby pozostała świeża tak długo, jak to możliwe, wcale nie jest trudne. /Zdjęcie: baomoi-photo-fbcrawler.zadn.vn

Uzyskanie zielonej cebuli, aby pozostała świeża tak długo, jak to możliwe, wcale nie jest trudne. /Zdjęcie: baomoi-photo-fbcrawler.zadn.vn

Niemal w każdym domu znajduje się jedna lub dwie plastikowe butelki „na wszelki wypadek”. A teraz przybył! Plastikowa butelka pomoże zachować świeżość posiekanej zielonej cebuli: po prostu włóż, przekręć i wyślij do lodówki.

READ
Metalowe ściany: 11 stylowych opcji projektowych dla Twojego wnętrza

6. Świeże banany

Trochę folii lub folii, kropla umiejętności i banany będą leżeć w kuchni przynajmniej przez tydzień. /Zdjęcie: otdyhayem.files.wordpress.com

Trochę folii lub folii, kropla umiejętności i banany będą leżeć w kuchni przynajmniej przez tydzień. /Zdjęcie: otdyhayem.files.wordpress.com

Bez względu na to, co robimy, banany zwykle szybko ciemnieją, stają się bardziej miękkie i nieatrakcyjne. Dla tych, którzy lubią zaopatrzyć się w te pyszności, przydatna wskazówka: podstawę pędzla należy owinąć folią aluminiową lub folią spożywczą i pozostawić do przechowywania nie w lodówce, ale w temperaturze pokojowej.

7. Jabłka przyjaźnią się z ziemniakami

Jabłka dłużej pozostają świeże w lodówce. /Zdjęcie: photo-2-baomoi.zadn.vn

Wiele osób wie, że przechowywanie ziemniaków z cebulą jest niepożądane, ponieważ uwolniona wilgoć przyczynia się do pojawienia się pleśni. Ale ziemniaki są świetnymi przyjaciółmi z jabłkami: trzeba je włożyć do lodówki lub chłodnego miejsca, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia.

8. Warzywa w folii

Owijając warzywa w folię, można zachować ich świeżość tak długo, jak to możliwe. /Zdjęcie: slovenskyviral.com

Niektóre warzywa zachowują świeżość znacznie dłużej, gdy są owinięte folią aluminiową. Ten hack świetnie nadaje się do przechowywania brokułów, selera i sałaty. Folia aluminiowa ma wiele przydatnych zastosowań, dlatego warto mieć ją zawsze pod ręką.

Ciekawe informacje Novate.ru: Wynalazek folii aluminiowej przypisuje się Szwajcarowi Alfredowi Gauci, który pracował w USA. Otrzymał patent na jego produkcję w 1909 roku. Początkowo był przeznaczony do pakowania głównie czekolady, ale stopniowo stał się bardziej rozpowszechniony.

9. Plastik a szkło

Jaki jest najlepszy sposób przechowywania żywności? /Zdjęcie: posudy.net

Do długoterminowego przechowywania żywności najlepsze są pojemniki szklane. Ta zasada dotyczy szczególnie świeżej żywności, takiej jak obrane warzywa, zioła i inne produkty spożywcze o dużej zawartości wilgoci. Szkło nie reaguje na żadne chemikalia i zapobiega wnikaniu bakterii.

10. Do góry nogami

Pojemniki ze śmietaną i twarogiem należy odwrócić do góry nogami. /Zdjęcie: photo-2-baomoi.zadn.vn

Ta wskazówka może wydawać się niezwykła, ale naprawdę działa. Aby dłużej zachować świeżość kwaśnej śmietany, twarogu, jogurtu lub miękkiego sera w lodówce, lepiej odwrócić ich plastikowy pojemnik do góry nogami. W tak prosty sposób powstaje efekt próżni i żadne szkodliwe składniki nie przedostają się do wnętrza pudełka. Spowalnia to rozwój bakterii powodujących psucie się tych produktów.

11. Właściwe przechowywanie świeżej marchwi

Trochę piasku przydałoby się w kuchni. /Zdjęcie: images-na.ssl-images-amazon.com

Niewiele osób wie, ale najlepiej przechowywać świeżą marchewkę w piasku. Tak, tak, do takiego specjalnego life hacku będziesz potrzebował pojemnika, który pozwoli dobrze przepuszczać powietrze, takiego jak pudełko z otworami lub pudełko z metalowymi prętami. Do pojemnika należy włożyć oddychającą tkaninę, a następnie wypełnić go piaskiem. W przygotowanym miejscu możesz rozłożyć marchewki i dłużej zachować świeżość bez czernienia i pleśni.

READ
Astrologiczna prognoza Pawła Globy na 2023 r.

12. Kokarda w rajstopach

Ciekawy, ale bardzo przydatny sposób przechowywania cebuli. /Zdjęcie: vipstory.net

Lepiej nie przechowywać cebuli razem w jednej torbie, a nawet więcej w plastikowej torbie. W kontakcie ze sobą cebula oddaje wilgoć, co powoduje rozwój pleśni i szybkie psucie się produktu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie kokardki w nylonowych rajstopach i zawiązanie supełka pomiędzy każdą cebulką. Tak osobliwy wzór można powiesić na ścianie lub meblach kuchennych. Przyda się to nie tylko świeżości warzyw, ale również będzie wyglądać naprawdę nietypowo w każdej kuchni.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: